Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą

Okładka książki Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą Michael Morys-Twarowski
Okładka książki Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Michael Morys-Twarowski Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Ciekawostki historyczne.pl historia
historia
Ciekawostki historyczne.pl
Znak Horyzont
2016-01-13
2016-01-13

Dobra książka, ma oczywiście charakter popularnonaukowy, więc jest łatwa i przyjemna w odbiorze. Bardzo podoba mi się jej treść, nie skupia się ona bowiem na tym w czym jesteśmy najlepsi czyli na gloryfikowaniu porażek lecz na tej drugiej stronie. W książce można znalezc wiele ciekawostek jak np. "polskie" kolonie w różnych częściach świata. Moim zdaniem jednak niekiedy brakowało głębszych myśli i zgłebienia tematu przez autora w omawianej pracy. Dlatego polecam na początek, jako rozpoczęcie przygody z historią naszego kraju.

Dość dobra pozycja. Kilka rozdziałów naprawdę ciekawych, kilka niestety "na wyrost", bo szukanie na siłę podbojów kolonii w Afryce czy Ameryce Płn. no nie wiem - po co to. Naprawdę mieliśmy dużo sukcesów w Europie i na tym powinien autor się skupić. Jak dla mnie poza europejskie podboje tylko jako ciekawostka... Jednakże książką ciekawa i warta przeczytania.

Polska od morza do morza, od Łaby do Moskwy to nie tylko marzenia piewców potęgi Rzeczpospolitej. Ciekawa brawurowa pozycja ku pokrzepieniu serc.

z tym imperium tobym uważał, bo zaraz krzykacze przypną łatkę autorowi jakiegoś wielkolechity, bo większość hejterów nie czyta przecież książek tylko tytuły lub nagłówki, by wylac pomyje na autorów i książki których nie znają

Witam. Niektórzy mogą potraktować tę pozycję pisaną "ku pokrzepieniu serce". Myślę że warto znać swoją wartość jako narodu\państwa. Mamy swoje blaski i cienie. W tej książce więcej o tych pierwszych. Po przeczytaniu zawsze można się zastanowić czy jeszcze kiedyś będziemy mocarstwem od morza do morza. Nigdy nie wiadomo. Pozdr. P.

Książka zawiera sporo ciekawostek historycznych, czyta się dobrze, ale nie tak dobrze jak "Narodziny Potęgi" czy "Przedmurze Cywilizacji" Choć to raczej wina bardziej poszatkowanego materiału. Tutaj każdy rodziła to osobna historia osadzona w innym miejscu i okresie.

Jeśli na wstępie zniechęcił was tytuł i okładka, bo bo przecież mało kto lubi nudne, poważne powieści historyczne pisane trudnym, zawiłym językiem niekiedy trudnym do zrozumienia, to wiecie co? Nie tym razem kochani! "Polskie Imperium" wcale nie jest typowym, sztywnym dokumentem historycznym, a dość luźną, przyjemną w czytaniu opowieścią o dziejach Polski wiele lat temu. Autor pisze luźnym, swobodnym językiem, który z pewnością dorównuje obecnym, popularnym młodzieżówkom. Czytając ją czułam się, jakby to była książka przygodową, naprawdę. Nie brakuje w niej żartów i ironicznych (wcale nie obraźliwych) komentarzy na Nasz temat, opisów strategii wojennych (stworzonych w taki sposób, by zainwestowały naprawdę każdego 😉) i opisów walk. Przedstawia ona potęgę naszego kraju, jego wzloty i upadki oraz podkreśla, że zawsze walczyliśmy do końca o to, co kochaliśmy i co było dla nas ważne, nawet przez chwilę nie myśląc o tym, by się poddać.
Jest też całkiem sporo obrazków ukazujących m.in. ważne postaci historyczne i mapy, co według mnie jest dużą zaletą.

Książka cudownie pokazująca siłę naszych słowiańskich przodków

Książka cudownie pokazująca siłę naszych słowiańskich przodków

Kupiłem ,,Polskie Imperium"" , ponieważ zachęcił mnie do tego opis oraz moje wcześniejsze zmagania z tym autorem. Pod względem kompozycyjnym bardzo przypomina jego wcześniejsze książki.
Ogólnie książkę całkiem dobrze się czyta, są takie momenty, gdzie jesteśmy ciekawi dalszej akcji i jest ich całkiem sporo. Należy tu też wspomnieć o kwestiach humorystycznych ,które są główną kwestią dzielącą ,, Polskie Imperium"" od typowych, suchych tekstów naukowych.
Głównym problemem jest ilość dat, faktów, którymi autor nas wręcz bombarduje. Jednak kocham w tej książce to ,że pokazuje nam historię wręcz dla nas niespotykaną. Na historii w kółko wałkują ,że Polska była rozbierana tu, tam, Hitler ze Stalinem nas zaatakowali, PRL. O tym trzeba pamiętać ,ale czy ktoś mówił nam na historii, że Polska okupowała ( jako jedyna ) Moskwę, że mieliśmy ( mimo że przez krótki okres) kolonie na Atlantyku , a każdy europejski kraj , który chciał być pod czyimś zwierzchnictwem, zwracał się do Polski. Mieliśmy w posiadaniu pół kontynentu europejskiego. I to mi się podoba w tej książce. Sprawia ,że na chwilę czujemy się imperatorami. Pokazuje ,że nasza historia to więcej niż XX wiek i te straszne tragedie. Czasami mam wrażenie ,że powinna być lekturą szkolną. Możemy pokazać tym smutasom ,że naród polski potrafi rzeczy wielkie i spektakularne i pokazuje naszą prawdziwą naturę , to do czego powinniśmy dążyć jako Polacy. Pokazuje też ,że dla naszego narodu nie ma rzeczy niemożliwych, że nie jesteśmy beznadziejni, kiedy naprawdę chcemy, umiemy stworzyć potęgę.
Polecam dla każdego , kto chce rozbudzić w sobie polską tożsamość.

Ciekawostkowe podejście do omawiania historii państwa ma swoje dobre strony. Dla wielu czytelników zmaganie się z nadmiarem dat i nazwisk jest wystarczającym powodem do odłożenia na zakurzoną półkę pozycji z historią w tle. Ta książka została skonstruowana w taki sposób, aby maksymalnie skupić uwagę czytelnika na mocarstwowym wymiarze Polski na przestrzeni dziejów. Podejście zajmujące, niecodzienne, choć momentami dość pobieżne. Ową powierzchowność rekompensuje jednak sprawność pisarska i humor z jakim autor opowiada o poszczególnych wydarzeniach.
Obecność polskiego władztwa na niektórych terytoriach była krótkotrwała bądź iluzoryczna, ale czasem miło pomyśleć jak daleko rozciągały się granice i jak mogła wyglądać Europa Środkowa. Dla osób pasjonujących się dziejami Polski może nie będzie tutaj zbyt wiele sensacji – poza rozważaniami na temat kolonii zamorskich zakładanych przez Księstwo Kurlandii i Semigalii (stanowiących w istocie lenno Korony Królestwa Polskiego). Polskie kolonie w Tobago oraz w Gambii – brzmi zachęcająco :-)

• Historyczne
  • Chcę kupić

Michael Morys-Twarowski Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą Zobacz więcej