Ciało chore z emocji. Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić

Okładka książki Ciało chore z emocji. Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić Izabela Raczkowska
Izabela Raczkowska Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2023-01-01
2023-01-01

Macie zdrową relacje ze swoim ciałem? Umiecie z nim współpracować? Rozumiecie działanie swojego organizmu?

Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedzieliście "nie" to Izabela Raczkowska napisała dla Was idealny poradnik. Autorka podkreśla jak ważne powinno być dla nas nasze ciało. W skoncentrowany sposób podaje nam istotne informacje z dziedziny biologii, abyśmy lepiej poznali procesy zachodzące w naszym wnętrzu. Musimy pamiętać, że wszystko w naszym ciele jest ze sobą połączone, od siebie zależne i na siebie wzajemnie oddziałuje. Pamiętajmy, żeby dbać o każdy fragment naszego ciała, ponieważ jesteśmy całością.

W książce autorka zostawiła wiele praktycznych, przydatnych i ciekawych ćwiczeń, które pozwalają na obserwacje i poznanie siebie, swojego ciała, ale także pracę z relaksacją w różnych częściach naszego organizmu. Z książki można dowiedzieć się jak ważne jest zwracanie uwagi na naszą postawę ciała i tego jak bardzo emocje oraz uczucia wpływają na nasz organizm. Poradnik podzielony jest na części opisujące napięcia w danych elementach naszego ciała. Wszystko opisane w książce łączy się w spójną całość.

Dzięki lekturze tej pozycji miałam okazję dowiedzieć się jak dużo o nas jest w stanie powiedzieć nasze ciało i zauważyć, że moje również potrzebuje większej uwagi i miłości, ponieważ stresu i inne czynniki wpływają na nie niekorzystnie. Na pewno w najbliższej wolnej chwili spróbuje ćwiczeń opisanych w książce.

Bardzo polecam Wam tą książkę jeśli czujecie, że potrzebujecie wsłuchać się w głos dochodzący z naszego wnętrza.

"Emocje, myśli i przeżycia mają niezwykłą moc wpływania na nasze ciało. Ciało i psychika są ze sobą nierozerwalnie związane, co oznacza, że dbając o jedno, możemy wpłynąć korzystnie na drugie."

Niewiele jest książek, które oceniłam na 10 jednak ta zdecydowanie zasługuję na 10 z plusem!
Poradnik praktyczny i konkretny napisany w taki sposób, by mógł być używany zarówno przez różnego rodzaju terapeutów duszy i ciała jak i osoby indywidualne chcące poprzez pracę z ciałem i oddechem wpłynąć pozytywnie na swój stan psychofizyczny.
Napisany przez polską autorkę posiadająca wieloletnie doświadczenie w tego typu pracy, co dokładnie widać przez zwięzłe i przemyślane formułowanie myśli.
Zdecydowanie polecam!

Napisany przez polską autorkę...

"Ciało chore z emocji" to książka, która rzuca nowe światło na złożone powiązania między psychiką a ciałem, ujawniając jak nasze emocje, myśli i przeżycia wpływają na naszą fizyczną kondycję. Autorka w sposób przystępny i wszechstronny analizuje, jak negatywne doświadczenia i nierozwiązane emocje odbijają się na naszym ciele, prowadząc do różnorodnych dolegliwości fizycznych i zaburzeń psychosomatycznych.

Książka rozpoczyna się od głębokiego zrozumienia, że ciało jest nośnikiem pamięci, które przechowuje ślady naszych doświadczeń i emocji. Poprzez subtelne sygnały, takie jak postawa, gesty czy napięcia mięśniowe, ciało komunikuje nam nasze wewnętrzne stany emocjonalne i psychiczne. Autorka wyjaśnia, że nawet jeśli niebezpieczeństwo jest tylko wyobrażone, ciało reaguje podobnie, co może prowadzić do chronicznego napięcia, bólu i chorób somatycznych.

Książka przedstawia skuteczne metody i ćwiczenia, które pozwalają nam uwolnić się od negatywnych wpływów emocji i myśli na ciało. Poprzez działanie przez ciało, czytelnik może pracować nad uzdrawianiem swojej psychiki, a jednocześnie poprawić stan zdrowia fizycznego. Autorka kładzie duży nacisk na holistyczne podejście do zdrowia, podkreślając wzajemne oddziaływanie między psychiką a ciałem oraz konieczność równoważenia obu obszarów dla osiągnięcia pełnego dobrostanu.

Jednym z najmocniejszych punktów tej książki są konkretne przykłady i przypadki, które ilustrują teorię autorki oraz pokazują, jak praktyczne zastosowanie metod opisanych w książce może przynieść rzeczywiste rezultaty. To sprawia, że książka staje się nie tylko inspirującym źródłem wiedzy, ale także praktycznym przewodnikiem dla osób chcących poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Podsumowując, "Ciało chore z emocji" to książka, która otwiera oczy na złożone relacje między psychiką a ciałem oraz proponuje skuteczne metody działania, aby osiągnąć harmonię i równowagę wewnętrzną. To niezwykle cenna lektura dla wszystkich osób zainteresowanych zdrowiem i poszukujących praktycznych wskazówek, jak zintegrować swoje ciało i umysł w celu osiągnięcia pełni życia.

W tej książce znajdujemy pomocną wiedzę i ćwiczenia, dzięki którym możemy usprawnić funkcjonowanie organizmu poprawiając kondycję ciała i psychikę. Książka jest napisana przystępnym językiem, a znajdujący się w niej zestaw ćwiczeń bardzo pomocny w uwolnieniu się od różnych dolegliwości. Autorka poleca ćwiczenia oddechowe, jogę i medytacje. Warto również odwiedzić specjalistów, którzy pomogą w leczeniu schorzeń na zaawansowanym poziomie. Więcej na blogu https://ksiazkizabawy.blogspot.com/

Żyjemy w ciągłym biegu, z głowami pełnymi myśli ciągle coś analizujemy, przez co jesteśmy przebodźcowani. Dodatkowo tłumimy emocje i nie zwracamy uwagi na sygnały płynące z naszego ciała.

Taki styl życia na dłuższą metę prowadzi do problemów zdrowotnych. Zaczyna się od niepozornych bólów, a z czasem przez brak uwagi może prowadzić do powstania poważnych chorób. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są emocje i jaki silny wpływ mają na nasze ciało.

Żyjemy w swoich głowach, w których aż gotuje się od nadmiaru myśli. Tłumimy emocje, aby nie czuć i z czasem tak nam to wejdzie w nawyk, że w końcu stajemy się na nie obojętni. Odłączyliśmy się od ciała i funkcjonujemy, jakby umysł i ciało były odrębnymi bytami.

Okazuje się, że emocje mają ogromny wpływ na nasze ciało i tłumione mogą umiejscowić się w jakiejś jego części oraz powodować różnego rodzaju bóle, a także wywoływać dyskomfort.

Tłumione emocje mogą symulować objawy różnych chorób i może nam się wydawać, że chorujemy na jakąś konkretną chorobę, a wizyty u lekarzy i przyjmowane leki nie pomogą pozbyć się dolegliwości. Tutaj trzeba zająć się problemem od strony psychicznej.

„Ciało chore z emocji” to cienka książka napisana zrozumiałym językiem, zawiera teorię i praktykę. Autorka przedstawia bardzo dużo różnych ćwiczeń, które warto wykonywać, aby uwolnić emocje ze swojego ciała.

Dzięki praktykowaniu tych ćwiczeń możemy zauważyć poprawę swojego samopoczucia, a z czasem uwolnić się od dolegliwości. Autorka poleca ćwiczenia oddechowe, jogę i medytacje.

Uważam, że do wykonywania ćwiczeń zawartych w książce warto kupić audiobooka, dzięki słuchaniu będzie lepiej się nam ćwiczyło, gdyż nie będziemy się ciągle odrywali od nich, żeby przeczytać z książki, jakie kolejne ruchy mamy wykonać.

Czytając tę książkę, w pewnym momencie pojawiły się łzy na moich policzkach, bo poczułam, że to, co czytam dotyczy mnie. Poczułam się w tym momencie zrozumiana i dowiedziałam się, dlaczego w danym miejscu w ciele usytuowały się emocje i jakie są to emocje.

Na przykład lęk, obawy, niepewność, a także wstyd i cierpienie — te emocje umiejscawiają się w obszarze bioder, miednicy i brzucha. Dodatkowo obszar miednicy jest napiętnowany przez kulturę i religię jako miejsce nieczystości i grzechu.

Książka Pani Izabeli jest bardzo ciekawa i potrzebna, bo dzięki niej można samemu spróbować poradzić sobie ze swoimi problemami. Oczywiście nie będzie ona lekiem na całe zło, wszystko zależy jak bardzo zaawansowane są nasze dolegliwości.

Może się okazać, że dana osoba powinna odwiedzić psychologa lub psychiatrę, aby oni pomogli jej w leczeniu schorzeń, bo są już one na zaawansowanym poziomie. Myślę, że w wielu przypadkach tak książka okaże się pomocna, bo dostarczy zarówno wiedzę, jak i praktyczne ćwiczenia.

Książka jest bardzo ciekawa, dostarczyła mi wiele nowych informacji, a także poznałam praktyczne ćwiczenia, do których z chęcią wrócę, gdyż sama zmagam się z problemami wywołanymi przez tłumienie emocji.

Jeśli zauważyliście u siebie problemy z chorobami somatycznymi lub po prostu tłumicie emocje to ta książka może okazać się dla Was dobrą lekturą.

zacznę od tego, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona ✨

nie spodziewałam się takiego szerokiego wglądu w temat 😀

książka pomoże nam wsłuchać się w głos naszego ciała > w każdą jego część po kolei. nawet nie wiecie ile można wyczytać z własnego ciała 🤩
naprawdę dobrze poznamy tu tajniki związku pomiędzy naszą psychiką a naszym ciałem 🔥

lektura rozpoczyna się od wprowadzenia czytelnika w psychosomatykę » następnie omówione są najczęściej występujące zaburzenia psychosomatyczne » aby finalnie zaprezentować nam metody i techniki umożliwiające zapobieganie owym zaburzeniom oraz ich leczenie 😊

prezentowane zestawy ćwiczeń wzbogacone są tu o grafiki, które ułatwią nam ich prawidłowe wykonanie 👌🏼 (warto podkreślić, że nie wymagają one jakiś specjalnych sprzętów)

książka napisana jest bardzo przystępnie i przejrzyście 👍🏼
szczerze przyznaję, że cieszy oko 😉👁️

jeżeli borykacie się z bólami psychosomatycznymi to jest to dla Was lektura obowiązkowa 🔥

zacznę od tego, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona ✨

nie spodziewałam się takiego szerokiego wglądu w temat 😀

lektura rozpoczyna się od...

A książka "Ciało chore z emocji" autorstwa polskiej nauczycielki jogi i medytacji, Izabeli Raczkowskiej, rozwija ten przeciekawy temat!

Autorka porusza wiele istotnych kwestii, takich jak :
▪️Związek między ciałem a psychiką, gdzie autorka wyjaśnia, jak nasze emocje, myśli i przeżycia wpływają na ciało, zapisując się w nim i powodując różnorodne reakcje.
▪️Analiza postawy i zachowania ciała, gdzie przez szczegółową analizę postaw, sposobu trzymania głowy, ułożenia stóp czy chodu, autorka pokazuje, jak te drobne elementy mogą odzwierciedlać nasze doświadczenia życiowe i wpływać na nasze samopoczucie.
▪️Związek między emocjami a chorobami fizycznymi, gdzie autorka prezentuje teorię, że nasze emocje mogą przyczyniać się do rozwoju różnorodnych dolegliwości fizycznych, od bólów głowy po schorzenia serca czy żołądka.
▪️Praktyczne ćwiczenia i medytacje, gdzie autorka oferuje wiele praktycznych wskazówek i narzędzi, takich jak ćwiczenia czy medytacje, które mogą pomóc czytelnikom lepiej radzić sobie ze stresem i napięciem.

Momentami książka zajeżdża klimatem totalnej biologii (dla jednych plus, dla innych minus),ale są to raczej lekkie podmuchy, niżeli monotematyczny huragan. No i w moim odczuciu fajnie. Trochę jak w „Kiedy ciało mówi nie” Gabora Mate. Da się to zdrowo wywarzyć, żeby w oczy nie kłuło, a raczej rozszerzało horyzonty, serio. Szanuje. 😊
Polecam.

Autorka porusza wiele istotnych kwestii,...

Czytacie poradniki, stosujecie zawarte w nich rady, podążacie za wskazówkami, które w sobie niosą? Ja od czasu do czasu lubię sięgnąć po fachowy poradnik, który zainspiruje do zmian i przy tym przyniesie wymierne korzyści dla mnie samej. Tym razem wybór padł na "Ciało chore z emocji" autorstwa Izabeli Raczkowskiej- (między innymi) nauczycielki jogi i medytacji, dyplomowanej fizykoterapeutki.
Ten poradnik, zaskoczył mnie i jestem przekonana, że zaskoczy także Was wiele razy i otworzy oczy na rzeczy, które wpływają na nasze samopoczucie, a w życiu byśmy ich o to nie posądzili. Autorka przemyca w nim mnóstwo ciekawostek i zaskakujących argumentów i ciekawych porównań.
Pomimo faktu, że jest to poradnik, książkę czyta się fantastycznie, nie raz odniosłam wrażenie, że rozmawiam z koleżanką, a ona tylko mi podsuwa dobre rady, bez narzucania mi swojego zdania, bez moralizatorstwa czy wytykania błędów, że ze szczerością chce mnie zmotywować, bo po prostu dobrze mi życzy.
Książka podzielona jest na osiem części, z których każda zawiera po kilka niewielkich podrozdziałów oraz interesujących zestawów ćwiczeń, napisana bardzo przystępnym językiem, przejrzysta dawka wiedzy na temat zdrowia fizycznego i psychicznego.
Autorka dokładnie pokazuje, jak emocje wpływają na nasze samopoczucie, jak bardzo zostaliśmy wepchnięci w ramy i jak trudno jest się z nich wyrwać.
Bardzo podoba mi się to, że książka, która zachęca, a nie zmusza.
Będzie ona idealna dla osób zaczynających dopiero swą drogę w walce o zdrowie i dobre samopoczucie, będzie również doskonałym motywatorem dla tych, którzy na tej drodze są już długo, ale zaczyna im brakować energii i samozaparcia do dalszej wędrówki. Autorka poda pomocną dłoń i pokaże, że wytrwałość i konsekwencja naprawdę przynosi zaskakujące wyniki.

Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę. Naprawdę warto po nią sięgnąć, ja na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę.
Nie znajdziemy tu zakazów i nakazów- można śmiało poczuć się bezpiecznie, bo autorka nie chce go moralizować ani na siłę zawracać na prawilną ścieżkę, wręcz przeciwnie, można odnieść wrażenie, że stoi tuż obok, z wyciągniętą dłonią, bo jest przyjacielem i rozumie jak trudna jest to walka- przestawić się na inne tory, okazać samemu sobie odrobię ciepła i wsparcia, uwolnić emocje, wyjść z ram, w których jesteśmy zamknięci od małego dziecka.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Pozycja ta nie tylko uczy, ale motywuje i inspiruje do zmian. Udowadnia, jak ważna jest świadomość ciała i jak bardzo skrywane emocje wpływają na jego funkcjonowanie. Doskonała pozycja dla wszystkich, którzy walczą z różnego rodzaju dolegliwościami psychosomatycznymi i chcą w końcu zacząć sobie z nimi radzić.

Ostatnio jestem blisko ciała.
I osobiście- głównie dzięki wyzwaniu „Zauważ siebie. Ciało” i czytelniczo…
Nie da się bowiem zaprzeczyć, że ciało do nas mówi- o tym, co ważne, o tym co trudne, na co warto zwrócić uwagę.
🫶Nasze ciało mówi do nas poprzez postawę, sposób trzymania głowy, pozycji podczas siedzenia.
Mówi do nas poprzez przykurcze, napięcia, usztywnienia.
💫Wszystkie nasze myśli, emocje, doświadczenia są zapisane w ciele.

Dolegliwości psychosomatyczne to „plaga” naszych czasów. Na szczęście nie jesteśmy wobec nich bezradni.

📚 I o tym jest właśnie ta książka.
O wsłuchiwaniu się w ciało.
O tym, że warto się nim zaopiekować.
Zauważyć. Przytulić…

👉Ta książka to zbiór merytoryki i ćwiczeń. Świetnych.
Wspierających.
Przez wiele lat uczyliśmy się nieczucia.
Dzięki nim możemy znowu poczuć.
💖
Bardzo chciałabym, aby powstał audiobook tego wydania (@audioteka może coś dla Was?) - chętnie posłuchałabym instrukcji ćwiczeń w trakcie wykonywania.

Tymczasem książkę umieszczam w dziale: „Warto mieć i nie tylko czytać!” 😀

Ostatnio jestem blisko ciała.
I osobiście- głównie dzięki wyzwaniu „Zauważ siebie. Ciało” i czytelniczo…
Mówi do nas poprzez przykurcze, napięcia,...

Książka "Ciało chore z emocji" autorstwa Izabeli Raczkowskiej to głęboka analiza połączenia między psychiką a fizycznością, ukazująca, że nasze doświadczenia zapisują się w ciele, wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie.

Autorka w przystępny sposób prezentuje, jak codzienne nawyki i reakcje mogą być śladami naszych emocji i przeżyć. Dzięki licznych przykładom oraz propozycjom ćwiczeń czy medytacji czytelnik może zacząć pracę nad uwolnieniem się od napięć i traum z przeszłości, co prowadzi do uzdrowienia zarówno psychiki, jak i ciała.

Pozycja ta nie tylko edukuje, ale również inspiruje do działania, podkreślając znaczenie świadomości własnego ciała i umysłu w procesie zdrowienia. W rezultacie, czytelnik może odkryć nowe sposoby radzenia sobie z dolegliwościami psychosomatycznymi oraz poprawić ogólne samopoczucie, czyniąc tę książkę lekturą niezwykle wartościową dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć i pielęgnować swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dziękuję Wydawnictwu Helion za egzemplarz do recenzji!

• Poradniki
  • Zdrowie
  • Psychologia
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Ciało chore z emocji. Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić