Okładka książki Praca z cieniem. Dziennik motywacyjny, dzięki któremu poznasz, przekroczysz i zintegrujesz swoje cienie Keila Shaheen
Keila Shaheen Wydawnictwo: Marginesy poradniki
poradniki
The Shadow Work Journal: A Guide to Integrate and Transcend your Shadows
Marginesy
2024-01-31
2024-01-31
Barbara Łukomska
dziennik poradnik autoterapia terapia proces terapeutyczny zdrowie psychiczne

Ten dziennik motywacyjny rozwiązuje się bardzo przyjemnie. Nad niektórymi pytaniami trzeba się zastanowić i pomyśleć. Dziennik otwiera oczy. Pozwala on na popatrzenie w głąb siebie. Notatki, które są umieszczone w środku są bardzo fajnie napisane. Tą propozycje można traktować jako pamiętnik, są tutaj bardzo osobista pytania, które z jeden strony mogą nas dotknąć, a z drugiej pozwoli nam na głębsze poznanie siebie. Na początku dziennika znajduje się wprowadzenie, które pozwoli nam zrozumieć po co tak naprawdę został zrobiony ten dziennik.

Praca z cieniem, to nie zwykła książka. To nasz osobisty przewodnik po nas samych. Psychologiczna podróż przez swoją świadomość.

Praca z cieniem ma pomóc nam poradzić sobie z traumami i przykro i doświadczeniami. Pomóc nam samym, a w szczególności naszemu wewnętrznemu dziecku.
Napisany jest prostym językiem, z wieloma ćwiczeniami i radami jak sobie radzić.

Wypełnianie go było dla mnie bardzo trudne, to była walka z samym sobą. Początkowo czułam się źle wypełniając go, łzy płynęły po moich policzkach gdy przywoływała wspomnienia najgorszych chwil mojego życia.

W pewien sposób dziennik mi pomógł, wyzwolił że mnie to co najgorsze. Dał możliwość wyłania z siebie tej goryczy, chociaż nie obeszło się bez zawachań, załamań i lęku.
Po jego wypełnieniu jestem w jakiś sposób spokojniejsza i myślę, że zaglądając do niego powrotnie by wypełnić pominięte przeze mnie (zbyt trudne na dany moment rzeczy) ćwiczenia, uda mi się lepiej zapanować nad sobą.

Wypełnianie...

Zaintrygował mnie opis dziennika i ciekawa szata graficzna. Nie krzyczy "kup mnie", jest minimalistyczna. Dawno nie zajmowałam się sama sobą, bo od września praca pochłania mnie za mocno. Postanowiłam zrobić coś dla siebie, dlatego posiadam ten dziennik.

Czym on jest? Na pewno drogowskazem do zajrzenia w siebie, zatrzymania się w zbyt szybkim życiu.

Dziennik podzielony jest na cztery części:

1. Wstęp. Opis czym jest praca z cieniem, jak go odnaleźć i jak z nim pracować.

2. Ćwiczenia. To bardzo ważny rozdział tej książki. Dostajemy kody QR do medytacji. Ćwiczenia pomagają nam poznać siebie. Ciekawy jest list do siebie z przeszłości, który piszemy.

3. Wskazówki pomagają nam w prowadzeniu dziennika.

4. Dotrzyj do źródeł swojego cienia. Ostatni rozdział dla mnie bardzo ważny, odszukujemy w przeszłości źródeł naszego cienia.

Świetny podział, nienachalny, nikt nas tu nie próbuje wyprostować, do wszystkiego musimy dojść sami. Nie jest prosto pracować z tym dziennikiem, musimy odkryć przed sobą, co jest naszym cieniem i zamienić go w coś dobrego. Musimy być otwarci i szczerzy sami ze sobą, a to nie jest wcale takie proste. Na pewno będę wracać do tego dziennika. Warto zainwestować w taki samorozwój.

Polecam

Dziennik podzielony...

Oczywistym jest, że żadna książka, żaden dziennik czy podręcznik nie zastąpi terapii, czasem jednak zdarzają się takie, które okazują się naprawdę pomocne - tak też jest, moim zdaniem, i w tym przypadku. "Praca z cieniem" wydaje się przydatna zwłaszcza na początku tej przygody z self-help, dzięki temu dziennikowi można faktycznie zacząć drogę do uzdrawiania siebie. Jeśli otworzymy się na siebie, pozwolimy sobie na szczerość względem samego siebie, może pomóc nam uświadomić sobie pewne sprawy, dokopać się do rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia, odkryć pewne prawdy o sobie samym - i zamienić to wszystko w coś rozwijającego.

Co jeszcze zachęca do pracy z tym dziennikiem to ciekawe i zróżnicowane zadania, a brak wyniosłych przemów i lania wody. Cel dziennika i torie, jakie porusza, opisane są po krótce, w przystępny dla każdego sposób. Nie zagłębia się w nie za mocno, nie odstrasza (czy to objętością czy samą kontrowersyjną teorią - tu wzięte jest z niej to co najsensowniejsze, a co lepsze, nie upiera się, jakoby miała być to prawda objawiona),widzę w tym dzienniku naprawdę wiele potencjalu. Na pewno nie jest to pozycja dla każdego, ale jeśli zastanawiacie się nad nią, myślę, że warto dać "Pracy z cieniem" szansę.

Ze strony czysto technicznej dziennik też jest bardzo dobrze wydany; wygodny, estetyczny, na porządnym papierze - np. zakreślacze czy cienkopisy nie przebijają się na drugą stronę, co doceniam.

Współpraca z wydawnictwem Marginesy.

"Praca z cieniem" naprawdę mnie zaciekawiła. Dziennik, który ma nas nauczyć rozwijać samoświadomość, kochać i akceptować siebie, wykorzystać swój pełny potencjał. Brzmi bajecznie, może nawet zbyt prosto. Do tego lekko zastanawiał mnie fakt "hitu tiktoka", gdyż nie mam do nich zaufania. Ale mimo to ciekawość wzięła górę. I jak się dziennik sprawił? Cóż... zaskakująco dobrze....

Praca z cieniem" to dziennik motywacyjny, który pokochały miliony. Ale żądacie sobie pytanie czym tak naprawdę jest praca z cieniem i co ten cień oznacza? Otóż będzie ona polegała na odkrywaniu tego co nieznane w nas samych. A cień to właśnie ta nieznana, nieświadoma część twojej osobowości, która może ujawniać się dopiero pod wpływem silnych emocji.
Autorka całość podzieliła na cztery rozdziały. Wstęp - krótka teoria poprzedzająca dalszą część, w której znajdziemy rozmaite ćwiczenia, pozwalające na zagłębienie się w samego siebie. Na dotarcie do najbardziej ukrytych zakamarków naszej świadomości, aby wreszcie ujrzały one światło dzienne.
Jedna z najciekawszych części dziennika zdecydowanie jest rozdział trzeci - prowadzenie dziennika. I to dosłownie. To rozdział, który zmusi nas do prawdziwej refleksji nad samym sobą. Kella Shaheen nie pozostawia czytelnikowi taryfy ulgowej. Wiele pytań czy zadań zawartych w książce może być w 90% "trudnych" lub niewygodnych, jednak są konieczne aby dojść do celu.
"Praca z cieniem" nie jest w żadnym wypadku kolejnym nudnym poradnikiem, który mówi "zrób tak, a będzie ok". Nie, dziennik motywuje i zachęca do działania. A cała praca z nim, choć czasochłonna będzie absorbująca, ciekawa i co najważniejsze przynosząca efekty.
P.S. plusem jest również "nie krzykliwa" szata graficzna, która jest bardzo przyjemna w odbiorze.

Autorka całość...

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu.

W książce znajdziemy kod QR, który pozwoli nam pobrać aplikacje na telefon, niestety przekierowuje do sklepu Apple i nie udało mi się znaleźć tej aplikacji na androida. Pomysł na pewno fajny lecz jak wygląda Wam nie opowiem ani jak się sprawuje. Jednak jej brak nie przeszkadzał mi by w pełni korzystać z dziennika.

Dziennik podzielony jest na cztery części:
Wstęp - pomaga lepiej zrozumieć nam na czym polega praca z cieniem, jak go dostrzec i dlaczego praca z nim jest taka ważna;
Ćwiczenia - pomogą nam w pracy nad sobą; znajdziemy tu również kody QR do medytacji przydatnych do ćwiczeń. Mamy tu nie tylko afirmacje, ale również i listę wdzięczności oraz miejsce na list do siebie z przeszłości;
Wskazówki - pomagaja nam w prowadzeniu dziennika i w pracy z nim, mamy tu dużo miejsca do zapisów więc możemy korzystać z niego długo jak tego potrzebujemy;
Dotrzyj do źródeł swojego cienia - w tej części możemy skupić się na przeżyciach z przeszłości i dotrzeć do źródła swoich cieni.

Taki podział dziennika mi bardzo przypadł do gustu. Mogłam przeskakiwać między ćwiczeniami i robić notatki dotyczące moich odczuć i szukać generatorów moich licznych cieni. Mimo, że już dużo czasu spędziłam z dziennikiem czuję, że przede mną jeszcze długa droga, ale ta którą już przeszłam jest dla mnie bardzo zadowalająca dlatego postanowiłam już na tym etapie podzielić się swoimi odczuciami i polecić Wam ten dziennik. Podoba mi się to jak wiele tematów jest tutaj wziętych pod uwagę i jak pytania zadawane w tej książce pozwalają przemyśleć dogłębnie gdzie tak na prawdę tkwi nasz problem.

Osobiście jestem bardzo zadowolona z pracy z tym dziennikiem i bardzo Wam go polecam.

Nie jestem fanką książek prowadzących do samodoskonalenia i dzienników, które w teorii mają nam pomóc stać się lepszym. Z drugiej jednak strony świat idzie do przodu i trzeba być otwartym na różne możliwości, więc bez uprzedzenia sięgnęłam po "Praca z cieniem", był na własnej skórze przekonać się czy to naprawdę działa.

Byłam sceptyczna i przez to wstęp nie do końca przypadł mi do gustu. Na początku nie polubiłam się z książką i byłam przekonana, że nic z naszej wspólnej relacje nie wyjdzie. A jednak z czasem zaczęłam otwierać się na to co proponuje mi Keila Shaheen i zaczęłam dostrzegać powiązania między życiem przed i po rozpoczęciu współpracy z książką. Nie była to jakaś kolosalna zmiana, ale zmiana – a to już oznacza mały sukces.

Autorka stworzyła książkę dla każdego, ale tylko otwarty czytelnik, gotowy na nowe doświadczenia będzie mógł w pełni wyciągnąć z niej proces zmian. To lektura wchodząca w interakcję z czytelnikiem, zmuszająca go do głębokiej analizy własnych zachowań, marzeń i podejmowanych decyzji a także pozwalające nam przełożyć to co siedzi w naszej głowie w konfrontacji z tym czego oczekujemy wobec świata. To nie jest łatwy dziennik, ponieważ wyciągnie z nas także złą stronę, ale takie jest jego zadanie – odrzucić cień który w nas siedzi i zmienić go w coś znacznie lepszego. Czy zatem jestem zadowolona z pracy z tym dziennikiem? Tak! Nawet bardzo, ponieważ coś nietypowego, innego niż wszystkie pozwoliło mi wejrzeć w głąb siebie i w końcu zrozumieć niektóre niejasne aspekty. Owszem, wciąż uważam, że to nie jest książka która zmienia człowieka, ale na pewno pozwala mu wyjść na konkretną drogę ku nadchodzącym zmianą.

Przygotujcie się na to, że książka zostanie zapisana i nie nada się już do oddania komukolwiek. Tak naprawdę to nie jest lektura a właśnie indywidualny, prywatny dziennik, w którym zapisywać będziemy to co siedzi w naszej głowie i sercu. Strony otwarte są na to co chce im podarować czytelnik, na nasze słowa, zapisane uczucia i nadchodzące cele. Nie od dziś wiadomo, że gdy ktoś głośno powie to co go trapi, zaczyna czuć się lepiej. W tym przypadku działanie jest podobne, ponieważ zauważyłam, że po pracy z tą książką zaczęłam czuć się naprawdę dobrze i byłam pełna pozytywnej energii. Przygotujcie się więc na długofalową współpracę, ponieważ trzeba będzie się otworzyć i na perspektywie dłuższego czasu współpracować z metodami jakie proponuje nam Keila Shaheen.

Sądzę, że najlepiej wyposażyć się w dwa egzemplarze tej publikacji. Jedną musimy wykorzystać aktualnie, do drugiej wrócić po pewnym czasie, by zobaczyć czy faktycznie przyniosła efekty i to co zapisane było kiedyś – być może dziś ma zupełnie inne znaczenie. "Praca z cieniem" to intensywna praca włożona ze strony autorki i chęć propozycji zmian do tego, by stać się lepszym człowiekiem, ale musicie również pamiętać, że trudno przegonić z własnego wnętrza negatywne emocje. Nie zrażajcie się zatem do tej książki i bądźcie otwarci na nowe a być może dzięki Shaheen Wasze życie stanie się inne. Dla mnie była to ciekawa przygoda i na pewno szybko jej nie zapomnę, a być może tak jak wspomniałam powyżej – sprezentuję sobie jeszcze jedną publikację, by przekonać się czy faktycznie zadziałało.

Byłam sceptyczna i przez to wstęp nie do końca...

Sama nie wiedziałam, że potrzebuję togo dziennika, do momentu gdy zaczęłam go uzupełniać. Ten tytuł od pierwszych stron, jest pełny interesujących informacji, wiedzy naukowej z zakresu psychologi, wyjaśnień istoty cienia. Znalazłam też w nim pełno wskazówek oraz ćwiczeń, które pomogły mi zrozumieć moje emocje, smutki, dzięki niemu rozpracowałam odległą przeszłość. Dziennik pomógł mi zrozumieć siebie, to co mnie trapi i czego potrzebuje do szczęścia.
Zrozumienie siebie, swoich słabych stron jest potrzebne nie tylko, by pokochać siebie, ale również, by lepiej zrozumieć innych. Ważne jest samowspółczucie, gdy poznamy siebie, pogodzimy się ze sobą samą, lepiej będziemy czuli się przy innych ludziach, będziemy umieć ich zrozumieć, wykażemy empatię.
To bardzo przydatna, potrzebna książka, dla tych, którzy są gotowi popracować nad sobą, nad własnymi lękami.
Współpraca barterowa- Wydawnictwo Marginesy

"Praca z cieniem. Dziennik motywacyjny, dzięki któremu poznasz, przekroczysz i zintegrujesz swoje cienie" to skuteczne i na swój sposób intymne narzędzie do pracy nad emocjami, które zakopaliśmy głęboko w naszej podświadomości.
Co robimy z negatywnymi emocjami, wspomnieniami, przeżyciami? Najczęściej odkładamy je na bok, nie chcemy do nich wracać, a to powoduje, że każda stłumiona trudna emocja zostaje w nas zapisana.
Pytania, wskazówki i ćwiczenia zawarte w "Pracy z cieniem" powodują, że docieramy do niechcianych, wypartych emocji, które często są przyczyną naszego niezrozumiałego smutku, złości lub strachu.
Dzięki pracy z tym dziennikiem zrozumiałam co było przyczyną mojego powielanego przez lata schematycznego zachowania, które nie przynosiło mi nic dobrego. Trudny temat, ale w końcu puzzle wskoczyły na swoje miejsce i już wiem nad czym muszę głębiej popracować.
Jeśli czujecie, że macie potrzebę uwolnienia trudnych emocji i gotowość, aby się z nim zmierzyć, to z pomocą przychodzi dziennik "Praca z cieniem".
Znajdziecie w nim dużo miejsca do pisania i odbędziecie mocną, uzdrawiającą podróż ku najważniejszej osobie w Waszym życiu, ku sobie ❤️ Polecam :)

Jeśli tak jak ja zrobiliście sobie postanowienie na rok 2024, że będziecie pracować nad sobą, a nadal nie ruszyliście z miejsca, mimo że minęły już prawie dwa miesiące, to biegnijcie kupić tą książkę. 😂

Cień to nieświadomy aspekt naszej osobowości, który lubi się odzywać w przypadku odczuwania silnych emocji, np. kiedy jesteśmy przestraszeni, czy bardzo smutni. Praca nad cieniem to nic innego, jak po prostu dotarcie do wypartych emocji, uczynienie nieświadomego świadomym, by móc to później przezwyciężyć.

“Praca nad cieniem” to dziennik, który zawiera mnóstwo ćwiczeń, pytań do przemyśleń czy wskazówek. Jest też połączony z aplikacją (niestety tylko w App Store, więc ja i mój Android się nie załapaliśmy).

Ale!

Ma też kody QR do medytacji wizualnych i ćwiczeń oddechowych, a te zdecydowanie mi się podobały.

Naprawdę dobre narzędzie, które pomoże Wam lepiej poznać siebie, popracować nad przeszkodami, które siedzą głęboko w nas samych. Dzięki niemu łatwiej będzie Wam zaakceptować siebie i zmotywować do działania, pełni pozytywnej energii. ✨️

Bardzo polecam!

• Psychologia