Farma złych dusz

Okładka książki Farma złych dusz Catherine Reiss
Okładka książki Farma złych dusz
Catherine Reiss Wydawnictwo: Storybox.pl Cykl: Fetor (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Fetor (tom 2)
Storybox.pl
2024-01-31
2024-01-31

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Kontynuacja "Fetoru" nie zawodzi, wciąga, co gwarantuje płynną lekturę. Choć powieść nie ustrzegła się błędów, czytałam z przyjemnością, jeśli tak mogę napisać o historii przepełnionej bólem i rozpaczą. Chętnie sięgnę zatem po kolejną część by nagromadzone tu tajemnice ujrzały światło. Polecam.

Podobnie jak w pierwszej części, książka jest rozciągnięta i ciągle powtarza te same wątki. Jakby ktoś na siłę chciał żeby była dłuższa. A cytowanie dłuższych fragmentów z poprzedniej części już zupełnie nie wpadło w mój gust i wydało mi się przesadą. Dzieci nie zachowują się tak jak zachowywały się jak dzieci, a zakończenie książki bardzo podobne do poprzedniego. Do tego wszystkiego wątek paranormalny. Jedyny plus jest taki że książkę naprawdę szybko mi się czytało. Ale jest to zwykłe czytadło które na pewno nie pozostanie mi w głowie na długo.

Dobra kontynuacja Fetoru. Atmosfera nadal jest dusząca, dzieci nie mogą nikomu ufać. Pojawiają się zaskakujące wątki.....

FARMA ZŁYCH DUSZ
@catherine_reiss.autorka
@waspos

-"Lekcja, której nie towarzysz ból, niczego nie nauczy... "

Jest to kontynuacja pierwszej części pt. FETOR. I pomimo iż tutaj jest troszkę spokojniej, to i tak poczucie ciągłego strachu, niedowierzanie, ciągle towarzyszą naszym bohaterom.Bo wkońcu ile jest w stanie znieść dwójka małych chłopców mająca pod swoją opieką niemowlę? Ale i oni wkońcu mają chwilkę oddechu, kiedy docierają do chatki Józefa, bo ich oprawca znalazł sobie kolejną ofiarę nad którą może się pastwić.
Autorka nadal utrzymuje mroczną i tajemniczą atmosferę. Lata życia w strachu, teraz dopiero pokazują jak te małe stworzenia zostały zniszczone psychicznie.
Ale co ciekawe, autorka również zwróciła uwagę na to jak funkcjonują sekty. W większości werbuja osoby słabe, podatne na sugestie, przechodzące w swoim życiu jakis kryzys. Druga część serii w której, ból i krew oraz cierpienie to wyznacznik, każdego kolejnego dnia, dnia w którym wiesz że nadal żyjesz, bo nadal czujesz ten przejmujący ból.
A końcówka.....

Ja już zakończenie serii znam i powiem Wam jedno, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji jej poznać, to śmiało siegajcie i czytajcie.

Książka 🔸sekty🔸emocje🔸klasztor 🔸dzieci

FARMA ZŁYCH DUSZ
@catherine_reiss.autorka
@waspos

-"Lekcja, której nie towarzysz ból, niczego nie nauczy... "

W sumie, dobrze się stało, że sięgnąłem po kolejną cześć cyklu. Jest dużo lepsza, bardziej wciągająca i lepiej zaplanowana. Niemniej, lepsza nie znaczy dobra, dalej są błedy wieku dziecięcego w budowaniu fabuły, błedy fleksyjne i logiczne. Ale jest lepiej. Oby nie trwał dalej deus ex machina i "sensacyjne" połączenia wątków. 2.5/5

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trójce małych bohaterów dało się uciec. W czasie ucieczki z klasztoru trafiają na pustelnika, który pomaga im dojść do siebie. Tam stopniowo przywraca im się zdrowie, a jednocześnie pomagają dziwnemu mężczyźnie w chacie. Jednak po jakimś czasie zaczyna im coś nie dawać spokoju. Czy pustelnik jest tym, za kogo się podaje?

Klasztor zaś zostaje ten sam i szuka kolejnych ofiar. Kto będzie następny? Czy dzieciom uda się uciec?

„Farma złych dusz” jest drugim tomem cyklu „Fetor”. Już pierwszy tom potrafił wywołać gęsią skórkę oraz niedowierzanie jak wielkie zło może ktoś zgotować drugiej, niewinnej osobie. Czy drugi tom sprosta wyzwaniu poprzedniego tomu? Uważam, że jak najbardziej tak. Autorce udało się utrzymać mroczny, duszny klimat. Drugi tom jest kolejną odsłoną koszmaru. Dowiadujemy się więcej o całej machinie, jaka tam działa.

Zło nigdy tak do końca nie zasypia. Ono się przyczaja, by odrodzić się na nowo. W tym wypadku jest tak samo. Zakon nie upada, jedynie zaczyna się odbudowywać ze swoimi złymi zamiarami. Według mnie autorka w tym tomie bardzo dobrze ukazała, jak bardzo można człowieka złamać i nim manipulować. Tym właśnie charakteryzują się sekty, a tu właśnie taka jest. Zrównanie człowieka do skrawka nędznej egzystencji oraz twierdzenie, że sam sobie jest winien. To wszystko przecież jest z jej wyłącznie winny, oni nie chcą ją karać, ale…  Przy takim praniu mózgu ofiara zatraca siebie i już sama nie potrafi myśleć ni funkcjonować. Wtedy podatny na wszystko staje się kolejną marionetką.

Kolejnym mrocznym tematem są tu wykorzystywane dzieci. Serce się kraje, jak czyta się, jak były traktowane oraz do czego one służyły. Jest to straszne, i to chyba to w tym wszystkim mnie najbardziej przeraża. Jaką można zrobić krzywdę niewinnemu dziecku, tylko dlatego, że jest sierotą.

Jest więc mrocznie, tajemniczo, niebezpieczne. Ale nie brak miłości, oddania czy nadziei.

Przy tym tomie spędziłam dobry czas. Wiem, że już jest trzeci tom, po który bardzo chętnie sięgnę. A czy ty odważysz się zajrzeć mroku w oczy?

Klasztor zaś zostaje ten sam i szuka kolejnych...

W drugiej części serii "Fetor" poznajemy poczytną pisarkę, Korynę Dylewską oraz Celestynę Ozimę. Obie zostały porwane i trafiły do zakonu, czy raczej sekty. Na ich przykładzie autorka pokazała jak działają takie organizacje, z jednej strony oferujące współczucie i wsparcie, z drugiej okrutnie znęcające się nad swoimi ofiarami. Kobiety, które trafiły za mury po jakimś czasie same nie wiedzą kim są ani co jest prawdą a co fikcją. Z pewnością ma to coś wspólnego z "witaminami", które dostają. Nie mają już siły ani ochoty się bronić.

Aleks, Maks i Laura zostają uratowani przez kłusownika mieszkającego w lesie nieopodal zakonu. Mężczyzna stanowczo zabrania chłopcom zaglądać do skrzyń, które trzyma w chacie. Oni zastanawiają się czy starzec może mieć coś wspólnego z siostrzyczkami.

Na przemian obserwujemy obecną egzystencję Koryny, poznajemy jej zafałszowane wspomnienia oraz widzimy jak radzą sobie mali uciekinierzy.

Ścieżki wszystkich przecinają się w jednym momencie, gdy pada STRZAŁ.

Pełna recenzja na blogu: https://m-czas.blogspot.com/2023/08/catherine-reiss-farma-zych-dusz.html

"Farma złych dusz" jest kontynuacją "Fetoru", w której odbudowa zakonu trwa w najlepsze. Oprócz bohaterów poznanych w poprzedniej części walczących o przetrwanie poznajemy nowych - zostają oni wciągnięci w mrok, przekraczają swoje granice bólu, doprowadzani są do granic wytrzymałości.
Kim jest Koryna i Celestyna? W jaki sposób trafiły do zakonu i czego w nim doświadczają?
Wprowadzenie postaci podkomisarza zajmującego się sprawą zniknięć dzieci było świetnym pomysłem - dzięki niemu czytanie historii było nieco lżejsze, określiła bym to jako wytchnienie dla głowy przy tak ciężkim klimacie.
W książce wędrujemy po przeszłości, a także teraźniejszości bohaterów - głównie tych nowo wprowadzonych.
Czytając widziałam i czułam różnicę pomiędzy tomami. Jeszcze więcej zła i mroku. Bardziej brutalna. Tutaj tajemnica skrywa tajemnicę. II część jest zdecydowanie bardziej dopracowana, więc jeżeli "Fetor" nie przypadł Ci do gustu, to nie rezygnuj z "Farmy złych dusz"💜

Kim jest Koryna i Celestyna? W jaki sposób trafiły do zakonu i czego w nim...

🪻Współpraca recenzencka 🪻.
Q-Słyszeliście kiedyś, jak działają sekty?
Nowa matka w zakonie nakłania kolejne kobiety, które są zagubione i złamane emocjonalnie, aby zaczęły służyć najwyższej matce. Tylko czy aby na pewno tak jest? W końcu zakon powinien być miejscem świętym, który jest murem ochronnym przed złem. A jest na odwrót to właśnie to miejsce jest przepełnione złem.
Koryna Dylewska, która jest pisarką niestety w życiu wiele przeszła jest złamana emocjonalnie i mierzy się z traumami. Zakonnice uważają, że ból jest odkupieniem swoich grzechów. Koryna przechodzi tortury zarówno te fizyczne, ale i też psychiczne, które mają jej pomóc w odkupieniu swoich win i wyznaniu wszystkich swoich grzechów. Dodatkowo pomału przyzwyczaja się do smrodu, który ją otacza krwi i odchodów.
Jak potoczą się dalsze losy pisarki? Czy uda jej się przeżyć? Dlaczego miejsce święte zamieniło się w sektę? Co się stało z Karoliną? Kim jest nowa matka w zakonie?
W tej części również dowiadujemy się co stało się z Alexandrem, Maksem i Laurą którzy uciekli z zakonu. Trafili oni do leśnej chatki, w której pierwszy raz od dłuższego czasu poczuli się jak w domu. Józef, który jest właścicielem chaty i postanowił się nimi zaopiekować. Dał im jedzenie, nocleg a także wiedzę jak przetrwać w ciężkich warunkach, jakim jest las. Ale czy aby na pewno mężczyzna ma dobre intencję? Czy pomoże dzieciom zapomnieć o traumatycznych zdarzeniach, jakie przeżyły w zakonie? Co chłopcy znajdą w skrzynkach Józefa? Czy uda się chłopcom uratować inne dzieci, które zostały w zakonie?
Książka, która jest wciągająca i przepełniona mrokiem oraz tajemnicami. Poznajemy funkcjonowanie sekty oraz psychologiczne zagrania, które są manipulacją, aby zwerbować nowych członków. Młodzi chłopcy, którzy już od najmłodszych lat są zmuszeni walczyć o swoje przetrwanie. Zło, które ukazuje najgorsze ludzkie zachowania. I ta końcówka, która jest tak dopracowana i nieprzewidywalna. Cóż, mogę tylko powiedzieć @catherinereiss wow!
Dziękuję ci kochana za egzemplarz recenzencki i za zaufanie ♥️.
Ocena książki 10/10⭐.

🪻Współpraca recenzencka 🪻.
Q-Słyszeliście kiedyś, jak działają sekty?

Autorka powraca z kontynuacją powieści "Fetor" i tym razem namieszała w niej jeszcze bardziej. Do tego stopnia, iż byłam pewna, że kolejna część okaże się jednak trochę słabsza, bo nie ukrywajmy, ale poprzeczka w "Fetorze" została wysoko postawiona i ciężko byłoby ją przeskoczyć. Tym razem Catherine przeszła samą siebie i udowodniła, że potrafi stworzyć jeszcze bardziej mroczną historię, potrafi zmanipulować czytelnikiem i przenieść go do świata ludzkiej psychiki.
Ta część skradła moje serce, jak dla mnie była jeszcze lepsza od poprzedniej, chociaż było w niej o wiele mniej akcji, to historię kobiet trafiających do zakonu czytałam z największym zaciekawieniem. Zakon, który werbował do siebie kobiety złamane przez życie, mające na sumieniu poważne grzechy i szukające odkupienia i oczyszczenia, trafiały do Matki, która stała na czele tego stowarzyszenia. Pierwszym etapem przejścia była spowiedź wybranej i zagubionej duszy, później pokuta, a to wszystko okraszone zadawanymi torturami. Obietnica odkupienia dla tych kobiet jest silniejsza, niż ból wywołany grzechami przeszłości, są w stanie wiele wycierpieć.
Po raz kolejny autorka przedstawia Zakon i Najwyższą Matkę jako sektę, która idealnie manipuluje osobami zagubionymi i potrzebujący pomocy. Rola przywódcy, w tym Matki jest tutaj najważniejsza, bo to ona tworzy daną wspólnotę i więź łączącą ją z członkiniami. Robi to w taki sposób, że przyciąga do siebie osoby słabsze, tym samym wymuszając na nich posłuszeństwo i podporządkowanie, w zamian dając im - miłość, zrozumienie, troskę.
Książka wstrząsająca, mocna, działająca na wyobraźnię, nie sposób ją odłożyć. Gorąco polecam, tym bardziej że autorka szykuje już premierę ostatniej części tej serii. Mam nadzieję, że tam już polecą iskry i będzie 🔥

• Kryminał/Thriller/Sensacja
  • Legimi audio