Un avion sans elle

Okładka książki Un avion sans elle Michel Bussi
Okładka książki Un avion sans elle
Michel Bussi Wydawnictwo: POCKET kryminał, sensacja, thriller
POCKET
2020-02-01
2020-02-01

Przeczytałam trochę opinii i zastanawiam się, czy naprawdę nikogo nie odrzuca relacja Marca i Lily?
Ja rozumiem, że oni głęboko wierzyli w to, że nie są rodzeństwem...ale no błagam, mieszkali razem od zawsze, wychowywali się jak rodzeństwo i byli traktowani jak rodzeństwo i uczeni tego, że SĄ rodzeństwem.
I końcówka przedstawiona jako happy end...dla mnie to żaden happy end, że 18-latka i 20-kilkulatek na studiach i bez niczego własnego mają razem dziecko, chociaż przez całe życie żyli jak rodzeństwo. Bleh.

I końcówka przedstawiona jako happy end...dla mnie to żaden happy...

autor tak "buduje" rozwój wypadków że od połowy książki masz ochotę sięgnąć do do epilogu żeby przeczytać kim była ta dziewczyna.

Moja wakacyjna książka czytana właśnie w samolocie 😁 Historia ciekawa, mogłaby się wydarzyć i faktycznie poszlaki, które poznajemy wskazują raz na jedną raz na drugą rodzinę jako tą, do której powinna trafić dziewczynka. Moje przeczucie sprawdziło się co do zakończenia, notabene bardzo zaskakującego. Można przeczytać...

Słaba. Nie zachwyciła mnie, o ile zakochana byłam w książce tego autora - "Mama kłamie", tak tutaj porażka. Nudna, duża część treści zbędna, można by było ją pominąć, wtedy by się tak nie dłużyła ta opowieść. Zakończenie może lekko było zaskoczeniem, ale przez to, że nie wciągnęła mnie ta historia, nie byłam do niej jakoś super przywiązana, więc to zakończenie niewiele mnie obeszło.

To pierwsza książka francuskiego autora powieści kryminalnych, którą przeczytałem. Cenię francuskie i włoskie kryminały za to, że są "o czymś" tj. występują w nich nie tylko ofiara i poszukujący sprawcy policjanci czy detektywi, lecz widzę obraz miasta, społeczeństwa, regionu, kraju.
A przy tym, najczęściej, teksty dobrze napisane, co jest udręką większości polskich autorów kryminałów.

I nie mogę powiedzieć, że Bussi mnie zawiódł. Nic podobnego. Intryga - znakomita. Zagadka faktycznie zawikłana. Narracja - niebanalna.

Niby wszystko jak należy, a jednak coś mi nie pasowało. Aż wreszcie zrozumiałem. W książce, najogólniej, chodzi o ustalenie tożsamości osoby. Akcja dzieje się w roku 1980. A Bussi pisze, i nawet dość przekonująco, że wówczas ustalenie pokrewieństwa nie było możliwe ponieważ testów DNA nie znano.

To prawda. Testów DNA nie znano, ale były testy AHL. Nie z takim wysokim stopniem prawdopodobieństwa jak DNA, niemniej stosowano je powszechnie. Także w Polsce, np. do ustalenia ojcostwa.

I ten mały feler wpłynął na moją całościową ocenę książki, która - zaznaczam - zasługuje na uwagę.

To już moja druga przeczytana pozycja tego autora, zdecydowanie słabsza od "Mama kłamie". Wciągnęła mnie i byłam ciekawa co jest dalej, kim jest odnaleziona dziewczynka, chociaż domyślałam się od początku zakończenia.

Straszliwie, beznadziejnie nudna książka!

Straszliwie, beznadziejnie nudna książka!

No niestety, mimo fantastycznych opinii jestem w tej mniejszości, którą książka nie chwyciła. Nie mogłam się wciągnąć w ten klimat, nie wiem, czy zbyt nudno, czy nieciekawie po prostu. Kiedy po odłożeniu książki w ogóle Cię do niej nie ciągnie to szkoda na nią czasu...

Nie ukrywam, że książka bardzo mi się spodobała. Chyba weszłam w klimat pana Bussi bo niemal do ostatnich stron nie zorientowałam się, kto w tej historii jest tym złym, który miesza i zabija.
Książka skonstruowana jest tak, że budzi ciekawość, jest podzielona na małe i zgrabne rozdziały, które mówią "przeczytaj jeszcze jeden"...I czytasz i czytasz i połykasz kolejne strony nie zauważając, jak szybko zbliża się koniec książki.

Autor stworzył niesamowitą i intrygującą fabułę. Tajemnica goni tajemnice. Do samego końca nie wiedziałam kim jest dziecko. Finał książki jest zaskakujący. Polecam do przeczytania!!!

• Przeczytane 2014

Michel Bussi Samolot bez niej Zobacz więcej