Skradziona

Tłumaczenie: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak Literanova
Entra en mi vida
Ag2S

Powieść oparta na prawdziwych historiach dzieci odebranych matkom. Autorka nagrodzona PREMIO PLANETA. Pewnego dnia w teczce z dokumentami, do której dzieci nie powinny zaglądać, Weronika znalazła fotografię. Ze zdjęcia spoglądała na nią dziewczynka, bardzo do niej podobna, trochę tylko starsza. Na odwrocie ręką mamy było zapisane jedynie imię: Laura. Weronika, mimo że miała dopiero 9 lat,...

Pewnego dnia w teczce z dokumentami, do której dzieci nie powinny zaglądać, Weronika znalazła fotografię. Ze zdjęcia spoglądała na nią dziewczynka, bardzo do niej podobna, trochę tylko starsza. Na odwrocie ręką mamy było zapisane jedynie imię: Laura. Weronika, mimo że miała dopiero 9 lat, intuicyjnie wyczuwała, że nie powinna zadawać pytań. Jednak rodzinna tajemnica nie dawała jej spokoju.

Kim była Laura? I jak jej osoba łączyła się z dziwnym zachowaniem rodziców?

„Skradziona” to powieść nawiązująca do kontrowersyjnej afery, która wstrząsnęła Hiszpanią: co najmniej 60 000 Hiszpanów zostało w dzieciństwie porwanych i sprzedanych zaraz po narodzinach. Ich matki były przekonane, że dzieci zmarły przy porodzie.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Gosia | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Rozwlekły styl autorki to chyba największa wada tej powieści. Dziwna to cecha, biorąc pod uwagę, że autorka - Clara Sanchez - jest również dziennikarką.
Temat trudny i intrygujący. Pisarka inspirowała się autentycznymi wydarzeniami - tu wychodzą na wierzch jej dziennikarskie korzenie. Przeraża skala procederu polegającego na wmawianiu matkom, że urodziły martwe dziecko, a później handel noworodkami. Fakty mówią, że mogło to dotyczyć ok 60 tys. dzieci. Chyba największa afera współczesnej Hiszpanii.
Historia opowiadana jest z perspektywy dwóch sióstr (Laury i Veroniki), z których jedna została bezprawnie adoptowana, a właściwie kupiona. Są zupełnie różne, wychowywały się w odmiennych środowiskach. Jedna od dzieciństwa żyła w cieniu tragedii, z której nie potrafiła się otrząsnąć jej matka. Drugiej zawalił się świat, gdy dowiedziała się, że jej całe dotychczasowe życie było oparte na fałszywych podstawach. Przypłaca to depresją.
Autorka wywołuje w nas refleksję nad ogromem krzywd,...

allison | 2014-09-13
Przeczytana: 12 września 2014

Powieść trzyma w napięciu i robi wrażenie, gdyż czytelnik ma świadomość, że została zainspirowana autentycznymi, wstrząsającymi wydarzeniami.
Minusem jednak są dłużyzny i sytuacyjne powtórzenia, które pojawiają się zwłaszcza w pierwszej połowie. Mam świadomość, że autorka chciała być może stopniować napięcie, ale chyba fabule lepiej by zrobiło jej skrócenie, a nie przedłużanie na siłę.

Poza tym nie mam krytycznych uwag. Bohaterowie są ciekawie skonstruowani, podobnie jak budowa, dzięki której poznajemy wydarzenia z perspektywy dwóch dziewcząt. Od początku domyślamy się, co je łączy, jednak intrygującym motywem staje się pojawiająca się w obu opowieściach postać Anny.
Czytelnik - w przeciwieństwie do narratorek - może podejrzewać, jaką rolę pełni ta kobieta, jednak nie wie tego na pewno, poza tym nie zna jeszcze dokładnie wydarzeń sprzed lat i z niecierpliwością czeka na odsłonięcie wszystkich kart.

Przyznam, że byłam bardzo ciekawa, jak dojdzie do wyjawienia prawdy i ten...

Ania | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Według mnie jest to niesamowita historia,aż trudno uwierzyć że coś takiego wydarzyło się naprawdę.Nie jest wielkim dramatem,nie ma tu rozdzierających scen i grania na emocjach u czytelnika.Jest to solidna powieść psychologiczna,z niebanalną fabułą,napisana dobrym językiem.Polecam!

Joanna | 2017-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

książka o trudnym temacie dla mnie jako matki: skradziono dziecko podczas porodu, a matce powiedzieli że urodziła martwe. straszne jak dla mnie. fabuła bardzo rozciągła. niepotrzebnie tyle opisów. bardzo tego w książkach nie lubię.

Uważam, że nie najlepszym zabiegiem było już na wstępie zbyt wiele wyjawiać, bo z jednej strony może to podsycać ciekawość czytelnika, a z drugiej mając przed sobą kolejnych 500 stron nie wróży dobrze. Dlaczego nie jest dobrze? bo opowieść przeradza się w dłużyzny, bo tak naprawdę od początku domyślamy się o co w tym wszystkim chodzi, a tu jeszcze pojawia się wiele drobnych w sumie zdarzeń, które tylko to potwierdzają. Lubie gdy dramaty są podane w formie opasłych tomów, wydarzenia następują w nich powoli choćby tak jakby w powieściach
Chamberlain, w wypadku "Skradzionej" to się nie sprawdza.
Opowieść dość refleksyjnie przedstawiona, z niewielką ilością dialogów, w narracji pierwszoosobowej prowadzonej przez dwie dziewczynki, wychowujące się w dwóch różnych rodzinach i środowiskach, a mających bardzo wiele wspólnego.
Książka z wątkiem nie tylko sensacyjnym ale społecznym, jednak na siłę opisywana codzienność przedłuża męki czytelnika zamiast bardziej wciągać zniechęca do dalszej...

Jolka | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Książka podzielona została na dwie części. Pierwsza niemalże zniechęciła mnie do lektury. Brak tam było akcji, która snuła się sobie tylko znanym rytmem. Całość wydawała mi się czasami niespójna i poszarpana. Poznajemy w niej istotne fragmenty z życia dziewczynek. Na przemian wchodzimy w świat i myśli Laury oraz Veronici. Atmosfera w tej części książki jest gęsta, powoduje że czyta się bardzo opornie, przewracając kolejne strony z myślą, że może w końcu coś się stanie. Inna jest druga część, kiedy dziewczyny się spotykają. Być może dlatego, że tutaj zachowana jest już ciągłość historii, mimo że dalej na dwa głosy. Wydarzenia nabierają rozpędu, fragmenty układanki trafiają na właściwe miejsca i czytelnik w końcu ma wrażenie, że jest szansa na szczęśliwy finał. Samo zakończenie może nie rozczarowało, ale mam wrażenie że czegoś w nim zabrakło. Takiego postawienia kropki nad "i".

joaśka | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Temat, z którego powinna powstać dobra książka. Powstała książka nudna i wtórna. I tyle mam do powiedzenia.

Patrycja | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Książka dobra, być może nie zachwyca i nie porywa ale porusza trudne życiowe tematy. Bardzo lubię książki, których fabuła nie jest oderwana od rzeczywistości i nie jest pisana podniosłym językiem lecz oparta na faktach i pisana prostym, zrozumiałym dla wszystkich stylem, tak jak ma to miejsce w przypadku "Skradzionej". Serdecznie polecam.

Klaudia | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, 2014, Posiadam
Przeczytana: 20 lipca 2014

Bardzo cenię sobie prawdziwe historie. Kiedy przeczytałam opis, iż książka Skradziona jest oparta na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce w Hiszpanii przez niemal 60 lat, musiałam dowiedzieć się więcej o nich. Bowiem tysiące Hiszpanów w dzieciństwie zostało sprzedanych i adoptowanych bez wiedzy swoich biologicznych rodziców, obok ich narodzin widniała jedynie data śmierci... Zaciekawiło mnie to i stwierdziłam, iż jest to powieść, którą chciałabym bliżej poznać.

Clara Sánchez napisała naprawdę poruszającą powieść, którą warto poznać. Fabuła jest prawdziwa, co jeszcze bardziej zachęca do sięgnięcia po Skradzioną. Wiele po niej się spodziewałam i narzuciłam jej wysoką poprzeczkę. Chciałam łez, zdenerwowania i wielkich emocji. Nie dostałam ich. Historia, pomimo iż jest naprawdę piękna, nie wywołała u mnie większych emocji i wrażeń. Ale to nie znaczy, że książka jest zła.

Mamy zwyczajną rodzinę, mamę, tatę i dwójkę dzieci. W tym domu znajduje się tajemnicza teczka, do której...

Ewelina229 | 2015-02-10
Przeczytana: październik 2014

Historia matki wierzącej, że jej córka żyje choć inni zwątpili, ona szukała... do końca niestety choroba i śmierć przerwały poszukiwania, które postanowiła kontynuować jej druga córka... polecam