Klucz do ogrodu

Wydawnictwo: W.A.B.
Heimsuchung
Niemcy
Pistacia

Około dwudziestu czterech tysięcy lat temu do masywu skalnego, który teraz widoczny jest tylko jako łagodny wzgórek powyżej domu, dotarł lodowiec. [...] Przemienił się znowu w wodę, wsiąkł w ziemię, wyparował i spadł deszczem, w postaci wody zaczął krążyć między niebem a ziemią. [...] Jezioro pośrodku brandenburskich pagórków będzie teraz wystawiało swe lustro do nieba, będzie spoczywało gładkie pomiędzy dębami, olchami i sosnami, które tymczasem znowu tu wyrosły, a dużo później, gdy kiedyś tam pojawią się ludzie, nazwą je oni: Morzem Brandenburskim.

Bohaterowie Erpenbeck przychodzą i odchodzą, w rytmie przypływów i odpływów, a ich uczucia, przeżycia, słowa i czyny osadzają się, niczym warstwy geologiczne, w osobliwym miejscu na Ziemi, jakim jest domek nad brzegiem Morza Brandenburskiego.
Bezbronni wobec historii, jak ziemia wobec nacisku lodowca, zdają się poddawać jej małym
i wielkim wyrokom. Tak jak wójt i jego cztery córki: Greta, Hedwiga, Emma i Klara, z których zadrwił los. Tak jak Hermine i Artur, żydowscy właściciele domku, zmuszeni do jego sprzedania.
Tak jak pracujący dla nazistów architekt, który odkupił domek. Wreszcie tak jak ogrodnik, który powraca pomiędzy kolejnymi rozdziałami, by sadzić, przycinać i pielęgnować rośliny. Czy wyroki losu zwalniają od odpowiedzialności za czyny? Tak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości wybory ludzi współtworzą historię i, niczym skamieliny, odciskają się w niej na zawsze. Sto lat niemieckiej historii widziane z perspektywy małego miejsca nad Morzem Brandenburskim jednocześnie ujmuje rozmachem i drobiazgowością, daje dystans i pozwala zobaczyć bohaterów z bardzo bliska. Klucz do ogrodu to mądra, pozornie chłodna, a w gruncie rzeczy niezwykle poruszająca książka.

Książka ukazuje się w ramach międzywydawniczej serii współczesnej literatury niemieckojęzycznej KROKI/SCHRITTE. Seria, zapoczątkowana w 2005 roku przez fundację S. Fischer Stiftung i Pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Kultury i Mediów, kontynuowana jest od 2008 roku wspólnie przez fundację S. Fischer Stiftung, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundację Kulturalną Pro Helvetia. Redaktorami serii są Jacek St. Buras (Warszawa) i Carl Holenstein (Zurych).

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

allison | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Po lekturze wirtuozerskiej "Czarnej księgi" Pamuka "Klucz do ogrodu" wydał mi się prozą ascetyczną - taki bowiem jest język tej niezwykłej historii: oszczędny, surowy, często zbudowany z krótkich, prostych zdań lub równoważników.
Mimo tej skromności książka jest pełna magii. Bardzo udzieliła mi się atmosfera opowieści i przywołała osobiste wspomnienia (moja śp. babcia mieszkała w podobnym domu z ogrodem, którym zawsze byłam zauroczona i którego przeszłość udało mi się odkryć po latach poszukiwań).

Bohaterowie "Klucza do ogrodu" są różnymi ludźmi, jednak łączą ich miejsce zamieszkania i historia. Ta wielka HISTORIA, która zmieniła nie tylko losy jednostek, ale i narodów.
Jak w lustrze przeglądają się tu najważniejsze wydarzenia minionego wieku. Autorka nie zawsze pisze o nich wprost, czasem jednak wystarczy jedno zdanie, jakaś aluzja (np. na temat zagazowanych mieszkańców), by czytelnik doskonale wiedział, do jakich wydarzeń odwołuje się akcja.

Książka jest piękna, poetycka,...

Monika Adamczyk | 2010-10-23
Przeczytana: 22 października 2010

Z tyłu okładki można o książce przeczytać, że jest: "mądra, pozornie chłodna, ale niezwykle poruszająca". Myślę, że to stwierdzenie doskonale określa ową książkę.

Od pierwszych zdań narracja jest przede wszystkim bardzo chłodna. Prolog, gdzie autorka opowiada o powstaniu Morza Brandenburskiego, o potwornym ciśnieniu, jakie wywierał lodowiec, przyprawia o zimny dreszcz. Wydawało mi się również, że nie przebrnę przez wyliczankę wiejskich rytuałow ślubnych i pustelnicze opisy życia ogrodnika.

Niewątpliwie z tą chłodną narracją trzeba się oswoić. Po kilkunastu stronach da się ona jednak nawet lubieć. Wprowadza w nastrój poukladanej, dbajacej o szczegóły i przede wszystkim właśnie chłodnej kultury niemieckiej. A dzięki temu nastrojowi jesteśmy w stanie poczuć i zrozumieć bohaterów, ich losy życiowe, a przede wszytskim tę pustkę zamieszkałej przez wielu różnych ludzi, a w rzeczywistości opuszczonej rezydencji.

Mieszkańcy z pozoru są bardzo różni. Każdy jednak boryka się z podobnym...

nellanna | 2014-05-17
Na półkach: Nie rozumiem, Przeczytane

Dziwnie napisana, chaotyczna, dla mnie niezrozumiała...

MariannaJ | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Moje drugie, po "Słowniku", spotkanie z niemiecką autorką, i jeszcze bardziej udane. Rozpoznaję jej styl opowiadania, pozornie chaotyczny, trochę jak puzzle, które stopniowo układają się w poruszającą całość. Erpenbeck potrafi pięknie pisać o kwestiach tak trudnych, jak przeżycia wojenne i powojenne, historie naznaczone totalitaryzmem, relacje międzyludzkie w czasach niewyobrażalnego okrucieństwa, a przede wszystkim przed i po. To bardzo smutna książka, ale moim zdaniem wspaniale ukazująca historię Niemiec podczas drugiej wojny i tego, jak po czymś takim poskładać zycie. Czytać trzeba ją jednak niespiesznie, smakując obrazy i słowa, dając sobie tu i ówdzie chwilę na oddech i przetrawienie ogromu emocji, które autorka nam serwuje. Było to dla mnie bardzo poruszające i zapadające głęboko w pamięć przeżycie literackie.

Agnieszka | 2015-08-25
Na półkach: 2015, Przeczytane, Własne
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Dawno , dawno temu , w innym czasie , w innej epoce , kiedy świat był jeszcze młody , kiedy te pagórki były częścią ogromnego łańcucha górskiego , przeszedł tędy lodowiec , miażdżąc wszystko na swojej drodze , zmieniając ukształtowanie terenu , rzeźbiąc skały i tworząc niecki , które wypełniły się wodą . Dawni mieszkańcy, lwy i tygrysy szablozębne odeszły i wówczas my wkroczyliśmy na scenę , obejmując w posiadanie tę ziemię i nazywając jezioro między wzgórzami Morzem Brandenburskim .

Między cichymi zielonymi wzgórzami , wśród sosnowych lasów i olszynowych zagajników , w pobliżu jeziora , stał dom . Berliński architekt zbudował go dla swojej młodej żony . Myślał , że będzie trwał wiecznie , że spędzą tam całe swoje życie . Ale co to dokładnie oznacza to „ całe życie „ ?

Na drzwiach wciąż fruwają bajecznie kolorowe ptaki , od wieków kwitną kwiaty i zwisają winne grona . Ogród Eden , na dwunastu kolorowych szybkach , które swą urodą sprawiają , że zapomina...

IwonaGa | 2012-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 marca 2012

Podobała mi się ta historia:taka niby oschła,chłodna narracja,ale opowiadała o tak różnych emocjach jak miłość,strach,przywiązanie.Dom i ogrodnik są tymi postaciami,którzy przewijają się przez całość,to taki stały element,jakby tkwili w jednym miejscu,reszta bohaterów to tylko goście zamieszkujący posiadłość:wchodzą i wychodzą.To ciekawe tak spojrzeć z boku na upływający czas i zmiany.

Bosy | 2012-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2012

Dom,ogród,ludzie, czas, przemijanie, powroty, wspomnienia, zwykłe sprawy... wszystko opisane w sposób prosty, bardzo szczegółowy z detalami, powtórzeniami. Specyficzna treść, trudna do czytania. Książka nie jest łatwa, ale jest małym arcydziełem słowa. Polecam tym którzy lubią wyzwania.

kukunariss | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Napisana ładnym językiem, z ciekawego punktu widzenia - centrum historii nie są ludzie, ale dom, przez któy się przewijają.
Miłe wytchnienie po serii kryminałów.

Karolina Kułakowska | 2014-05-15

Wspaniała, poetycka książka. W przejmujący
sposób opisuje dzieje mieszkańców pewnego
domu. Proza, która wywołuje wiele emocji.
Polecam!

Leonhardwitz | 2015-03-13
Przeczytana: 21 marca 2015

Spokojna, wyważona opowieść o przemijaniu.