Poezja miłosna

Okładka książki Poezja miłosna Bolesław Leśmian, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Leopold Staff, William Butler Yeats
Okładka książki Poezja miłosna
Bolesław LeśmianMaria Pawlikowska-Jasnorzewska Wydawnictwo: Zysk i S-ka poezja
poezja
Zysk i S-ka
2024-02-13
2024-02-13
9788382028225

Żałuję, że ten tomik nie dotarł do mnie przed walentynkami... Może nawet wypisałabym mojemu lubemu jakąś czułą walentynkę z cytatem. 👀

„Miłość może być ślepa, bezgraniczna, namiętna, niespełniona, wielka, pierwsza – jej definicji jest niemal tyle, ilu jest poetów."

Tomik jest antologią wierszy, poezji miłosnej, w której — założę się! — na pewno znajdziecie wiersz, który znacie.

Nie wiem oczywiście, kogo z poetów najbardziej lubicie, ale tutaj znajdziemy m. in.:

🤎 Borowskiego
🤎 Osiecką
🤎 Rilke
🤎 Staffa
🤎 (Elizabeth B.) Browning

Wybór autorów jest więc zróżnicowany.

,,kiedy kocham
to kocham
to wiem że kocham (...)"
~ Halina Poświatowska, s. 67

Tomik poezji "Poezja miłosna" to wspaniała kolekcja wierszy, która prowadzi czytelnika przez pejzaże emocji, snując delikatne nici refleksji i fantazji, oscylując przy temacie, jakim jest miłość. Autorzy, wykorzystują bogactwo języka poetyckiego, układając wiersze o głębokim znaczeniu, które poruszają zarówno intelekt, jak i serce.

Od pierwszych wersów, tomik wciąga czytelnika w świat pełen tajemnic i zawiłości ludzkich odczuć względem drugiej osoby. Autorzy bawią się słowami, konstruując zdania pełne metafor i symboli, które otwierają drzwi do intrygujących światów wewnętrznych. Wiersze są jak maleńkie obrazy, które ożywają w umyśle czytelnika, malując krajobrazy emocji i doświadczeń.

Całość recenzji https://www.czytelnika.pl/2024/03/poezja-miosna.html

Od pierwszych wersów, tomik wciąga...

Lubicie poezję? Ja muszę przyznać, że rzadko po nią sięgam, choć mam swoje ulubione wiersze. W „Poezji miłosnej” znajdziecie klasykę. Są tu dzieła Asnyka, Gałczyńskiego, Leśmiana, Szymborskiej, a także innych znanych oraz cenionych poetów. Jak można zgadnąć po tytule, są to wiersze miłosne: krótsze, dłuższe, prostsze, bardziej zawiłe…

Miłość to wdzięczny temat, można go wyrażać na różne sposoby: poprzez film, literaturę, sztukę. Można go interpretować na różny sposób, w końcu dla każdego miłość oznacza coś innego, każdy czuje ją i wyraża w inny sposób. Jedno jest pewne, podczas lektury wierszy, trzeba się skupić na tym, co czytamy, by w pełni zrozumieć sens. Warto też na moment przy każdym zatrzymać się i dać porwać myślom.

Trzeba przyznać, że pozycja ta jest przepięknie wydana. Ma minimalistyczną okładkę w delikatnym kolorze, która przyciąga wzrok i wklejkę w równie przyjemnej barwie. W środku znajdują się proste rysunki przedstawiające kwiaty oraz ptaki. Tytuły wyróżnione są inną czcionką. Jest to książka przyjemna i dla oczu i dla duszy.

Gdy oglądam „Poezję miłosną” zarówno we wnętrz, jak i zewnątrz, pierwsze co przychodzi mi na myśl, to delikatność. Chętnie wracam do ulubionych utworów lub losuję przypadkowy wiersz, by na chwilę się przy nim zatrzymać, podumać. Czuję, że muszę częściej sięgać po tego typu tomiki.

Miłość to wdzięczny temat, można go...

Delikatne wydanie pełne piękna i ulotności. Zawiera w sobie wiersze zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, okraszone idealnie subtelnymi ilustracjami - takimi nadającymi nastrój płynnie wtapiającymi się tło.

Ciężko rozpisywać się o tomiku wierszy w recenzji. Mogę tylko napisać własne odczucia, które mają związek z estetyką odbioru wydania oraz satysfakcją posiadania w jednym miejscu utworów wielu poetów, możliwością przypomnienia sobie już znanych wierszy oraz poznania kilku nowych.

Choć na co dzień czytam zgoła inną literaturę, od zawsze miałam w sobie iskrę romantyka i lubię czasem przy herbacie siąść i pochylić się nad światem, zwolnić i pooddychać takim rodzajem piękna :)

Antologia ta urzeknie wszystkich miłośników poezji oraz świetnie wydanych publikacji! Piękna książka – zarówno pod względem treści, jak i formy. Doskonały wybór wierszy! Świetne opracowanie graficzne i techniczne. Efektowne wydanie, twarda oprawa. Czego chcieć więcej? Szczerze polecam! Cała recenzja na blogu urocznica.pl. Zapraszam: https://urocznica.pl/recenzja-poezja-milosna-antologia-wierszy/.

Nigdy nie byłam blisko z poezją, ale im jestem starsza tym chętniej sięgam po nowe gatunki i staram się wykraczać poza wyznaczone granice. Sięgając po tomik poezji miłosnej nie do końca wiedziałam czego mogę się spodziewać i jaki będzie odbiór tego co zastanę w środku a jednak muszę przyznać, że to książka, której zdecydowanie warto dać szansę.

Lektura króciutka, ponieważ licząca sobie niespełna 200 stron i na każdej z nich prezentująca inny wiersz. Sugeruje o różnych obliczach miłości, pokazuje uczucie z każdej możliwej strony i pozwala zinterpretować je niezależnie od postrzegania świata przez danego poetę. To ciekawa lekcja życia, która daje do myślenia i pozostaje w naszej głowie na długo po zamknięciu ostatniej strony a dodatkowo polecam Wam wrzucić w odpowiednich momentach swojego życia do tego tomiku, by przekonać się, czy na pewno czujemy to samo co autorzy.

To książka okazjonalna, która idealnie sprawdzi się jako prezent dla najbliższej osoby albo nawet dla nas samych. Niepowtarzalna, ponieważ odwołująca się do głębokiego uczucia i wywołująca w czytelniku wiele pozytywnych emocji. Jednocześnie polecam ją czytać zależnie od chwili, jeden wiersz lub dwa a nie cały tomik za jednym razem, ponieważ wówczas odgrywa się w naszej wyobraźni odpowiednia miłosna scena zależna od myśli danego autora czy jego inspiracji i postrzegania ulotności chwili.

"Poezja miłosna" to tomik wydany w minimalistycznej, ale bardzo ładnej szacie graficznej. Lektura niepozorna, jednocześnie zdecydowanie warta uwagi, ponieważ przywołująca w umyśle czytającego wszystko co najpiękniejsze. To nie są smutne wiersze a podnoszące na duchu, dające nadzieję, radość oraz poczucie spełnienia, gdy każdy z nas ma nadzieję na tą wielką, niezapomnianą miłość. Cieszę się że moja biblioteczkę zasilił ten wyjątkowy tomik.

Lektura króciutka, ponieważ...

Nie ma nic cenniejszego od miłości. Chociaż nie zawsze jest tak piękna, jakbyśmy chcieli - przynosi cierpienie i gorycz, to zawsze najpiękniej pisze się o miłości. Od wieków miłość była inspiracją do tworzenia pięknych dzieł.
Poezja to taki wyjątkowy gatunek, który wymaga skupienia i wyciszenia, jednak ten mały tomik poezji wciągnął mnie od pierwszych stron. Zaczynając od pięknej, minimalistycznej okładki, która wręcz krzyczy „otwórz książkę, natychmiast”, a w środku również minimalne rysunki, które urozmaicają bogatą treść.
Nie każdy wiersz trafił do mojego serca, ale z poezją tak jest, czasami trzeba do niej podejść kilka razy. Jestem ogromną fanką Wisławy Szymborskiej oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, więc bardzo się cieszę, że znalazłam ich twórczość w tej wyjątkowej antologii. Czytanie tej książki to prawdziwa rozkosz, jeśli ktoś lubi poezję i potrzebuje czasami odskoczni i wyciszenia, to z czystym sumieniem polecam sięgnąć po tę książkę.
Ja jestem w niej zakochana i będę często do niej wracać, ponieważ nie mogę przestać się zachwycać szatą graficzną oraz doborem tekstów. Ogromnym plusem jest ta różnorodność autorów, dzięki czemu można poznać nowych, których teksty do tej pory się omijało. Sama sięgałam do tej pory tylko po poetów, których znam i lubię, a ten zbiór uświadomił mi, że to błąd. Poczułam głód poezji i z wielką przyjemnością zanurzyłam się w tekstach o miłości, a teraz mimo nie małej liczby tekstów, które tu znajdziemy zapragnęłam jeszcze więcej poezji.
Ja spędziłam z tym tomikiem bardzo przyjemne dwa wieczory, delektując się słowami, które trafiały do mojej duszy, a teraz ten zbiór stoi na specjalnym miejscu w pokoju i kusi swoją zawartością. Prawdą jest, że okładka jest również bardzo ważna jak tekst, ale tutaj ten minimalizm jest uzasadniony, ponieważ wprowadza do wielobarwnej krainy, gdzie miłość jest odmieniana przez wszystkie przypadki, a ta delikatna okładka sugeruje, że w środku znajdziemy bogatą treść. Zabrakło mi w tym zbiorze, jeszcze kilku moich ulubionych tekstów, ale to tylko jedyny mały minus. Podsumowując jest to zdecydowanie najlepsza książka z poezją! Każdy odnajdzie tutaj cząstkę siebie i utożsami się z niektórymi tekstami, bo przecież miłość ma wiele imion i odcieni.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

„… Miłość szczęśliwa. Czy to jest konieczne?
Takt i rozsądek każą milczeć o niej
jak o skandalu z wysokich sfer Życia…”

Miłość to uczucie, które według poetów odbiera rozum. Chemicy twierdzą, że to swoista reakcja, a normalny, szary człowiek liczy, że będzie czymś na całe życie. Momentami może się srogo zawieść, ale z uśmiechem i lekką ironią, dostrzegamy wiele mankamentów tego istotnego zagadnienia. 😉

Część badaczy definiuje miłość jako uczucie, które łączy ludzi, podczas gdy inni podkreślają, że obejmuje ona również troskę, zaangażowanie i bliskość emocjonalną. W rzeczywistości, ta opisywana miłość to złożona mieszanka uczuć, myśli i zachowań, które wpływają na całokształt relacji między dwojgiem bliskich sobie osób.

Niedziela będzie taką zabawą z poezją. Przed Wami przepięknie wydana i wartościowa „Poezja miłosna”. Proszę się nie śmiać. Wrażliwi humaniści czytają też i taką literaturę.😉 Przypominam o tym dość często, bo niektórzy, nie mogą w to uwierzyć. Każdy Czytelnik może być też przekonany, że chodzi o to nagłe uczucie.

Miłość może być ślepa, bezgraniczna, namiętna, niespełniona, wielka, pierwsza – jej definicji jest niemal tyle, ilu poetów. Jedna to ta do grobowej deski, kolejna może być zawiedziona, gdy ktoś doświadczy zdrady partnera, a jeszcze inna, ta która zakończyła się rozwodem i ponoć określa już „byłego” i „byłą” statusem sądowym osoby – stanu wolnego. 😉

Jedni zaczynają życie całkiem na nowo, niektórzy lądują u psychoterapeuty, a jeszcze inni biorą, jak to się kolokwialnie mówi „byka za rogi” i uważają, że ich życie dopiero się zaczyna. Kolejni marzą lub umierają, a jeszcze inni śnią. Oby to tylko nie były koszmary. 😉

Z kolei w wierszu Tadeusza Borowskiego padają takie słowa:
„…Myślę o tobie. Twoje oczy,
twój głos, twój uśmiech przypominam,
patrząc na niebo…”.

Przez tysiąclecia MIŁOŚĆ inspirowała wielu znakomitych twórców. Prezentowany zbiór zawiera wybór najpiękniejszych wierszy miłosnych autorstwa Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej czy Williama Butlera Yeatsa.

Antologia podkreśla też, że ta miłość związana jest z młodością, ale i przemijaniem. Np. „…Myślę o tobie. Wiem, że trzeba odejść,
może powróci, co przeszło…”.

Cel jest jasny. Publikacja zachwyci, pocieszy i zainspiruje każdego, kto kiedykolwiek zasmakował miłości. Czytamy:
"... czekaj na mnie.
Przyjdę,
ale to tak daleko..."

Liczę na to, że przeczytacie książkę. To taka dobra zabawa z wierszami najlepszych artystów.

Gorąco polecam

Projekt okładki i stron tytułowych: Paweł Panczakiewicz
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
(nowość wydawnicza)

„… Miłość szczęśliwa. Czy to jest konieczne?
Takt i rozsądek każą milczeć o niej
jak o skandalu z wysokich sfer Życia…”

📚POEZJA MIŁOSNA: ANTOLOGIA NAJPIĘKNIEJSZYCH WIERSZY🖋 @zysk_wydawnictwo
🔸🔹🔸🔹🔸🔹
Książka „Poezja Miłosna: Antologia najpiękniejszych wierszy” to prawdziwy klejnot dla miłośników poezji oraz tych, którzy pragną zanurzyć się w magicznym świecie uczuć. Zbiór ten, opatrzony delikatną i romantyczną okładką, przenosi czytelnika w krainę różnorodnych miłosnych doświadczeń, ukazanych za sprawą talentu wybitnych poetów.

Odkrywając kolejne strony tej antologii, doświadczamy szerokiej palety emocji, jakie towarzyszą miłości. Autorzy, tak zróżnicowani jak Bolesław Leśmian, Leopold Staff, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy William Butler Yeats, ukazują nam miłość w różnych odsłonach. Każdy wiersz to osobne arcydzieło, w którym uczucia przeplatają się z metaforami, tworząc bogactwo znaczeń i głębokość przekazu.

Jedną z najmocniejszych stron tej antologii jest jej różnorodność tematyczna. Czy to miłość namiętna, nieodwzajemniona, zakazana czy pełna tęsknoty – każdy czytelnik znajdzie tu coś, co poruszy jego własne doświadczenia miłosne. Dodatkowym atutem są szkice roślin i ptaków towarzyszące poszczególnym wierszom, tworzące delikatny klimat i wizualne uzupełnienie treści.

Osobiście, zafascynował nas przepiękny i krótki wiersz, który w wyjątkowy sposób ukazuje siłę marzeń i ich wpływ na nasze życie. Wiersze te nie tylko poruszają serce, lecz także skłaniają do refleksji nad własnymi uczuciami i doświadczeniami.

Wydawnictwo Zysk i S-ka wraz z tą antologią stworzyło wyjątkowe dzieło, które zasługuje na uwagę każdego miłośnika pięknej poezji. „Poezja Miłosna” to podróż przez krainę miłości, której warto doświadczyć, by zrozumieć bogactwo ludzkich emocji i piękno słowa artystycznego. Serdecznie polecamy tę książkę, która wzbogaci serce każdego czytelnika. Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu @zysk_wydawnictwo

📚POEZJA MIŁOSNA: ANTOLOGIA NAJPIĘKNIEJSZYCH WIERSZY🖋 @zysk_wydawnictwo
🔸🔹🔸🔹🔸🔹

Słowa przenikające duszę zamknięte w najkrótszych formach. W wierszach. Myśli o miłości.

Poruszenie najczulszych strun w duszy. Wzruszenie. Radość. Szczęście. Czytanie z przeżywaniem. Poezja i miłość. Duet idealny. I przypomniała mi się moja młodość, nastoletnie czasy, kiedy zaczytywałam się w poezji. Czytając ten tom poezji złapałam się myśli, że najdroższa jest bezinteresowna miłość i życzę jej każdemu :)

Miłość szczęśliwa, nieszczęśliwa. Miłość na chwilę i na całe życie. Ból cierpienia i wszechogarniająca radość ze szczęścia. Poetki i poeci próbują uchwycić miłość, a czy jest ona do uchwycenia, zrozumienia? Czy tylko się ją czuje? Czym jest? Każdy ma jej własną definicję:

„Żeby coś się zdarzyło
Żeby mogło się zdarzyć
I zjawiła się miłość
Trzeba marzyć” („Trzeba marzyć”, Jonasz Kofta).

„Chociaż raz
warto umrzeć z miłości.
Chociaż raz” („Umrzeć z miłości” Agnieszka Osiecka).

A idealny partner, to może taki według definicji Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej?

„Kto chce, bym go kochała, nie może być nigdy ponury
i musi potrafić mnie unieść wysoko do góry (…)” („Kto chce, bym go kochała” Maria Pawlikowska Jasnorzewska)

I nieśmiertelna Wisława Szymborska, której definicje miłości uwielbiam:

„(...) Każdy przecież początek
to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie” (Miłość od pierwszego wejrzenia)

oraz:

„Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne,
czy to poważne, czy to pożyteczne -
co świat ma z dwojga ludzi, którzy nie widzą świata?
(…)
Niech ludzie nie znający miłości szczęśliwej
twierdzą, że nigdzie nie ma miłości szczęśliwej.
Z tą wiarą lżej im będzie i żyć, i umierać”. (Miłość szczęśliwa)

Miłość uskrzydla, dodaje wigoru i energii życiowej. Dojrzała miłość to patrzenie w tym samych kierunku dwoma parami oczu. To dwa oddzielne okręgi dwóch kompletnych osób ze wspólną przestrzenią życiową. Miłość to gest, spojrzenie, rozmowa - jak pięknie opisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer:

„Mów do mnie jeszcze... Za taką rozmową
tęskniłem lata... Każde twoje słowo
Słodkie w mem sercu wywołuje dreszcze -
Mów do mnie jeszcze...” (***)

Wspólne czytanie poezji to magiczna chwila zbliżająca dwoje ludzi. Miłość była jest i będzie najlepszym lekarstwem :) Kochajmy się i kochajcie się!

Serdecznie polecam do przeżycia miłości oczami poetek i poetów. Może znajdziecie odpowiedzi, których szukacie...

Dziękuję Wydawnictwu Znak za piękną nagrodę w konkursie organizowanym na Facebook'u.

• Ruszyły w świat
  • Domowa biblioteka
  • Poezja
  • Prezenty
  • Przeczytane w 2024 roku
  • Słowo i obraz

Dodaj cytat z książki Poezja miłosna