Ukojenie ze słów

Okładka książki Ukojenie ze słów Rupi Kaur
Okładka książki Ukojenie ze słów
Rupi Kaur Wydawnictwo: Otwarte poezja
poezja
Otwarte
2023-10-30
2023-10-30
Monika Bukowska
literatura kanadyjska poezja

W liceum zaczytywałam się w poezji Rupi Kaur, więc kiedy dowiedziałam się, że jej najnowsza książka to nie tylko wiersze, ale i coś na kształt poradnika, nie mogłam przejść obok niej obojętnie!

"Ukojenie ze słów" mówi w połowie o poezji, w połowie zaś o samorozwoju – uczy werbalizowania i przepracowywania emocji za pomocą słowa pisanego. I to właśnie czyni ten poradnik tak wyjątkowym, twórczym. Inspiruje nie tylko do pracy nad samym sobą – do zagłębienia się w nasze wnętrze i poznawania jego zakamarków – zachęca też do definiowania go za pomocą tekstów, formy własnej twórczości. We współczesnym świecie, w biegu i zapracowaniu, zbyt rzadko znajdujemy na to czas, a jak słusznie zauważa autorka, człowiek jest istotą twórczą. Tworzenie leży w naszej naturze, mimo iż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Słowa Rupi Kaur są jak balsam, miód na nasze poranione wnętrze, którego musimy dotknąć, chcąc przejść przez zaproponowane przez nią ćwiczenia. Ale przeprowadza nas przez nie tak troskliwie, że nie wydaje się to aż tak trudne.

Żadna książka nie zastąpi terapii ani rozmowy ze specjalistą, ale "Ukojenie ze słów" to dobry wstęp do autoanalizy, kolejny krok w samorozwoju. To również niezwykłe, emocjonujące i bardzo osobiste doświadczenie, do którego mogę Was tylko szczerze zachęcić!

Książka bardzo mi się podobała. Zadania w niej są dla mnie przyjemne, refleksyjne i odprężające, chociaż czasem są wymagające mentalnie. Mimo to bardzo przyjemnie się je robiło, nie są długie, więc akurat na wolną chwilę w ciągu dnia wystarczały. Zadania są przeróżne od analizy swoich emocji względem danego rysunku, prez pisanie własnych wierszy i czytanie historii po wypełnianie list. Robisz to na co masz ochotę. Podobało mi się to, że jest podzielona na rozdziały i ma podsumowanie. Wskazówki w niej nie są inwazyjne, delikatnie zachęcają do tego czego nie chcemy robić, bo myślimy, że nie warto, po co, nie mam czasu.
Jedynie na okładkę trzeba było uważać. Nie pogięła się, ale szybko po rysowała.

Wolicie czytać czy pisać?
A może jedno i drugie?

"Ukojenie ze słów" to sposób na podarowanie sobie uwagi, z przyjaźnią i czułością. Odkrywamy świat naszych emocji, refleksji i wspomnień, zaglądamy w siebie.

Bo nie jest to zwyczajna książka. Jest to połączenie dziennika, niejako wspólnego - należącego do najskrytszych myśli autorki, jak i naszych. Bo Rupi Kaur dzieli się historiami ze swojego życia i przemyśleniami, a to wszystko okrasza wierszami. Zachęca nas też do wydobycia z siebie tego, co w środku, na zewnątrz, poprzez różne pytania i zadania. Jest tutaj przestrzeń na pisanie swoich słów i przemienianie ich w poezję, listy, opowieści, opinie; niezależnie od tego, czy kiedykolwiek to robiliśmy. Tutaj nikt nikogo nie ocenia, a nasza twórczość jest podyktowana swobodą i spontanicznością.

Dotykamy czterech głównych rozdziałów prowadzących przez zranienie, miłość, rozstania, aż po uzdrowienie. Kolejność jest zamierzona i może mieć działanie symboliczne i terapeutyczne.

Pozycja koiła mnie dotychczas już przez kilka wieczorów, przy świecy, z notesem u boku i...ze sobą. Wiele zadań już za mną, inne jeszcze czekają. To pozycja do której można wracać, tak samo jak i do siebie, wciąż na nowo. 🤍

"nauczyłam się że zawsze warto stawiać na wrażliwość bo łatwo być zimnym w świecie w którym tak trudno pozostać delikatnym".

Wolicie czytać czy pisać?
A może jedno i drugie?

"Ukojenie ze słów" to nie kolejny tomik poezji Rupi Kaur, choć również dotyczy on poezji. Tym razem jest to jednak książka, która ma na celu pomóc czytelnikom otworzyć się na twórcze pisanie.
Rupi uchyliła w nim również rąbek tego, jak ona tworzy i co ją inspiruje, jednak książka ta w większości składa się z zadań, dzięki którym wykonywaniu czytelnik przelewa swoje emocje na papier i uczy się sobie z nimi radzić.

Przyznam szczerze, że z poezją nigdy nie było mi po drodze. Nie lubiłam i wciąż nie polubiłam pisania wierszy, ale te zadania faktycznie pomogły mi poradzić sobie z różnymi myślami, które gdzieś tam we mnie siedziały.
Choć Rupi Kaur nie zrobiła ze mnie poetki, to na pewno pokazała mi ciekawszą stronę tej dziedziny.

Jeśli więc chcielibyście poznać się bliżej z tworzeniem wierszy lub po prostu szukacie kreatywnego ujścia dla swoich uczuć, to "Ukojenie ze słów" z pewnością Wam pomoże💗

[współpraca reklamowa]

Lubicie przelewać swoje myśli na papier? Przemyślenia, problemy, by oczyścić umysł, poczuć się lżejszą i zrozumieć siebie? Rupi Kaur w najnowszej książce pomoże odnaleźć ukojenie. Ukojenie ze słów. Co odróżnia tę książkę od poprzednich? Jest to swego rodzaju zeszyt ćwiczeń. A w nim mnóstwo wskazówek, ćwiczeń i miejsca na własne notatki. Są też cytaty z wcześniejszych książek Rupi Kaur. Ciekawe jest też wprowadzenie, a cała książka podzielona jest na 4 rozdziały -
zranienie
miłość
rozstania
uzdrawianie.
Jak dla mnie książka ta to wspaniały pomysł, by porozmawiać sama ze sobą i poczuć się naprawdę lżej...
A nie ukrywajmy - każdy z nas potrzebuje takiego przytulenia samego siebie i ukojenia... Polecam serdecznie, moim zdaniem warto!

Rupi Kaur zawsze trafia w sedno, na same dno mojej duszy!
Ukojenie ze słów to zbiór zadań, które mają na celu rozbudzić wyobraźnię i dać nam emocjonalnego kopa do działania! Całość została podzielona na rozdziały, z których jeden okazał się dla mnie wyjątkowo trudny. Trauma to rozdział, podczas pracy z którym otwieramy się na samych siebie i próbujemy dotrzeć do sedna swoich problemów. Tymczasem rozdział pod tytułem miłość był cudownym przypomnieniem o tym, że mamy wokół siebie wspaniałych ludzi!

Ostatecznie jest to przygoda, która nadal trwa i pomaga mi obudzić swoją wewnętrzną artystkę, bo przecież każdy z nas może pisać! Mamy do tego prawo i pełne pole do popisu! Wystarczy wziąć do ręki długopis i przelać swoje myśli na papier. Właśnie w tym pomaga nam Rupi, prowadząc nas krok po kroku przez proces tworzenia!

Rupi Kaur zawsze trafia w sedno, na same dno mojej duszy!

Co mogę powiedzieć o książce?
Jest to zbiór ćwiczeń, które mają za zadanie pomoc nam odkryć samych siebie.

Może być traktowana jako swojego rodzaju pamiętnik. Aby dobrze zadziałało trzeba być ze sobą szczerym jak w pamiętniku. Ponad to, na większość ćwiczeń jest bardzo dużo miejsca. Po czasie można do niej wrócić i jeszcze raz odpowiedzieć na ćwiczenie. Pomoże to zaobserwować zmiany jakie w nas zachodzą wraz z upływem czasu.

Nie trzeba wykonywać wszystkich ćwiczeń od razu. Książka daje możliwość powrotów, kiedy tylko potrzebujemy wyrazić siebie lub aktualna sytuacja życiowa odpowiada danemu ćwiczenia.

To bardzo ciekawa forma kontaktu ze sobą. Myślę że może być świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Polecam, to dobra rozrywka dzięki, której czegoś się o sobie dowiesz, ale pamiętaj żeby wypełniony nie wpadł w nie powołane ręce 😉😉😉

Co mogę powiedzieć o książce?
Jest to zbiór ćwiczeń, które mają za zadanie pomoc nam odkryć samych siebie.

🖊️ „Ukojenie ze słów” autorstwa Rupi Kaur to inspirujący zbiór ćwiczeń, który pobudza kreatywność pisarską.

🖊️ Ta fascynująca książka pomaga zrozumieć, że nie jesteś sam ze swoimi problemami, a także motywuje do ich pokonania.

🖊️ To wyjątkowe i terapeutyczne dzieło otwiera drzwi do naszej wrażliwości, tworząc przestrzeń do refleksji.

🖊️ Wystarczy mieć egzemplarz „Ukojenia ze słów” i coś do pisania, aby zgłębić swoje wnętrze, wyrażając myśli i troski na papierze.

🖊️ Osobiście, ta książka wyciągnęła mnie z zastoju twórczego! Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz pisanie, masz blokadę twórczą, czy po prostu chcesz rozwijać swoje umiejętności, koniecznie sięgnij po nią!

🖊️ Wystarczy mieć egzemplarz...

Co nam.da ta książka.... Przede wszystkim odpowiedzi na pytania, nad którymi na codzień się nie zastanawiamy. Zmusi nas, abyśmy zaczęli rozmyślać nad tematami, które gdzieś w natłoku codziennych spraw, nam umykają, a które są istotne dla nas samych. Książka ma działanie terapeutyczne, ponieważ wyzwalając w nas kreatywność, pozwala nam ukoić nieleczone rany, o których już być może zapomnieliśmy.
Książka, oprócz wprowadzenia i podsumowania, liczy cztery rozdziały, zatytułowane następująco: I. Zranienie II. Miłość, III. Rozstania, IV. Uzdrawianie.
Wykonywanie kolejnych poleceń i ćwiczeń pomoże nam przede wszystkim uświadomić sobie własne uczucia, emocje, traumy, lęki i inne stany. A uświadomienie tego prowadzi do uporządkowania własnego wnętrza, co z kolei pozwoli nam żyć w zgodzie z samym sobą.

Ten szczególny rodzaj książki, może stanowić również formę pamiętnika, czy dziennika, w którym możemy skryć swoje najgłębiej chowane uczucia czy doświadczenia. Wszystkie te zabiegi, prowadzą do uzdrowienia. Uzdrowienia, które jest gwarantem wolności, której tak każdy z nas potrzebuje. Wyzwolenie się z lęku, strachu, nienawiści, złości jest bardzo ważne w tworzeniu nowej "ja".

"Ukojenie ze słów" wyzwala, uświadamia, wycisza, pomaga uporządkować emocje, pozwala zrozumieć siebie, wyzwala kreatywność, koi i działa terapeutycznie.
Znajdziemy tu mnóstwo miejsca na notatki, rysunki, czy zapiski. Dzięki temu mamy nieograniczoną możliwość przelania na papier swoich myśli.

Hejka!
Przychodzę do was z poleceniem cudownej książki jaką jest „Ukojenie ze słów” autorstwa Rupi Kaur🤍

Jest to książka z różnymi zadaniami wyzwalającym w nas kreatywność, pozwalająca wyrzucić myśli na papier, ale i rownież ukoją i zadziałają terapeutycznie.

Jest to naprawdę świetna odskocznia pozwalająca się „wygadać” i przemyśleć wiele rzeczy. Bardzo polecam❤️‍🩹!

Hejka!

• Popularnonaukowe