W to wierzę

Wydawnictwo: Świat Książki
En esto creo
wierzę
nadziejka

Fuentes, autor przede wszystkim beletrystyki, tym razem daje nam coś innego: rodzaj autorskiego credo w formie esejów, uszeregowanych w porządku alfabetycznym oraz według istotnych dla twórcy wątków. W esejach - jest ich 41 - pisarz mówi o polityce, sztuce, Meksyku i tak aktualnych problemach, jak np. globalizacja, ale także o sobie, o swej rodzinie, dzieciństwie. Erudyta, znawca literatury, malarstwa, historii, w równie fascynujący sposób pisze o Balzaku, Kafce, Bunuelu, jak i korzeniach swego politycznego światopoglądu (wskazuje tu m.in. na rolę Leszka Kołakowskiego). Z książki wyłania się portret i droga twórcza pisarza odpowiadającego na najważniejsze pytania, jakie stawia nam dzisiaj życie.

kamilrb | 2013-05-12
Przeczytana: 04 maja 2013

Jest to zbiór takich jakby felietonów koncentrujących się głównie na kulturze i polityce. Autor pisze swoje przemyślenia na temat Balzaka, Faulknera, Kafki, Szekspira, jak również o przyjaźni, zazdrości, historii czy dzieciach i wielu innych zasadniczych dla człowieka sprawach.

Dość charakterystyczne dla tej książki są bardzo liczne odniesienia do myśli innych ludzi np:

"Słusznie mówił Thoreau, że ma w domu trzy krzesła, jedno dla samotności. Drugie dla przyjaciół. A trzecie dla towarzystwa. Umiejętność pozostawania w samotności jest nieodzowną i wzbogacającą nagrodą dla kogoś, kto umie być z przyjaciółmi."

"Chętnie przyznam rację Michałowi do Montaigne: "Tandis que tu gardé silence, tu as paru quelque grande chose" - Kiedy zachowałeś milczenie, wydawałeś się kimś ważnym."

"Bardzo dobrze określił to Manuel Azaña: Być może wolność nie uszczęśliwia ludzi, ale przynajmniej czyni ich ludźmi."

"...nie należy zapominać o słynnej przestrodze Winstona Churchilla na temat demokracji:...

Milena Andrzejczak | 2016-05-01
Przeczytana: listopad 2005