W to wierzę

2003-01-01
2003-01-01
Zofia Wasitowa
wierzę

Nigdy wcześniej nie miałem styczności z żadną książką tego autora. W ogóle go nie znałem, nawet ze słyszenia, a "W to wierzę" dostałem w prezencie. Nie domawiam Fuentesowi erudycji i ogromnej wiedzy. Natomiast książka to połączenie wspomnień, subiektywnego punktu widzenia na różne tematy i wykładów akademickich. Wszystko w tonie "moja racja jest najmojsza". Zupełnie nie moja bajka, zasypiałem podczas lektury. Nie wspominając już o tym, że nasze poglądy są bardzo różne.
Po fragmencie: "Istniejemy po to, aby dopełniać Boga. Brak wiary w Boga obniża nasze własne możliwości jako ludzi. Brak wiary w Boga oznacza małoduszność" dałem sobie spokój.
Jest to trzystustronicowy stek banałów, frazesów i zdań-cytatów. Taki Coelho, ale ubrany w popularnonaukową formę monologów wykładowcy. Dla mnie - książka niestrawna.

Jest to zbiór takich jakby felietonów koncentrujących się głównie na kulturze i polityce. Autor pisze swoje przemyślenia na temat Balzaka, Faulknera, Kafki, Szekspira, jak również o przyjaźni, zazdrości, historii czy dzieciach i wielu innych zasadniczych dla człowieka sprawach.

Dość charakterystyczne dla tej książki są bardzo liczne odniesienia do myśli innych ludzi np:

"Słusznie mówił Thoreau, że ma w domu trzy krzesła, jedno dla samotności. Drugie dla przyjaciół. A trzecie dla towarzystwa. Umiejętność pozostawania w samotności jest nieodzowną i wzbogacającą nagrodą dla kogoś, kto umie być z przyjaciółmi."

"Chętnie przyznam rację Michałowi do Montaigne: "Tandis que tu gardé silence, tu as paru quelque grande chose" - Kiedy zachowałeś milczenie, wydawałeś się kimś ważnym."

"Bardzo dobrze określił to Manuel Azaña: Być może wolność nie uszczęśliwia ludzi, ale przynajmniej czyni ich ludźmi."

"...nie należy zapominać o słynnej przestrodze Winstona Churchilla na temat demokracji: "Jest to najgorsza forma rządów, z wyjątkiem wszystkich pozostałych, które wypróbowywano od czasu do czasu."

Mam niedosyt po przeczytaniu tej książki, liczyłem na więcej. Uważam, że ta forma literacka nie jest mocną stroną Fuentesa. Jednak nie można jej odmówić paru pięknych zdań czy mądrych myśli.Dla wielbicieli Carlosa Fuentesa polecam, dla kogoś kto się jeszcze z nim nie zetknął, sugerowałbym zacząć od innych jego książek.

• Domowa biblioteczka
  • Sprzedałem/oddałem
  • Może przeczytam
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki W to wierzę