Ja, która nie poznałam mężczyzn

Okładka książki Ja, która nie poznałam mężczyzn Jacqueline Harpman
Okładka książki Ja, która nie poznałam mężczyzn
Jacqueline Harpman Wydawnictwo: ArtRage Seria: Cymelia fantasy, science fiction
Cymelia
Moi qui n'ai pas connu les hommes
ArtRage
2024-03-12
2024-03-12
1998-07-01
Katarzyna Marczewska
powieść francuska II poł. 20 w. antyutopia dyskryminacja dystopia literatura belgijska literatura piękna samotność wizja przyszłości wolność wykluczenie

Książka krótka ale intrygująca. Wspomnienia kobiety, której całe życie jest naznaczone niewiadomą. Jak znalazła się jako dziecko w jednej zamkniętej klatce z innymi kobietami. Gdzie była, jaki to miało cel, dlaczego jej życie bez mężczyzn jest tak naznaczone męską (nie)obecnością. To powieść która nie daje wielu odpowiedzi, ale każe zastanawiać się nad sensem zniewolenia, ucieczki, znaczenia poczucia sensu, celu i nadziei.

Czytałam, ze autorka częściowo inspirowała się przeżyciami swojej rodziny z czasów Zagłady i rzeczywiście da się odnaleźć te tropy - bardziej w refleksji nad człowiekiem w sytuacji ostatecznej niż w bezpośredniej literackiej aluzji.

Książkę bardzo dobrze się czytało. Autorka umiejętnie budowała napięcie i dozowała informacje. Z każdą kolejną strona coraz bardziej ciekawiło mnie zakończenie opowieści. I właśnie to zakończenie najbardziej mnie zawiodło. Z zakończenia nie wynika nic. Cała historia poprostu się kończy, nie ma żadnego wyjaśnienia... Nie ukrywam - nie spodobało mi się to. Szczególnie, że cały zarys fabuły, aż się prosił o spektakularne zamknięcie.

NIestety, nie przekonała mnie w pełni - ze względu na nierealistyczność i stosunkowo słabe zakończenie. Brakowało mi akcji, i nieustannie łapałam się na oczekiwaniu na jakieś wydarzenie, bo sama historia od pierwszych stron zapowiadała się obiecująco.
Mimo, to czytało się nieźle.

Mimo, to czytało się nieźle.

Często zaglądam na ilość stron, które pozostały do końca lektury. Tu nie robiłam tego aż do końcówki. Wciągająca, świetnie opisana historia. Jednak muszę przyznać, że pojawia się we mnie rozczarowanie, że nie poznam sekretu historii. Pod koniec lekko nudziły mnie szczegóły liczenia i określania drogi przez bohaterkę - w końcu czekam na ciekawsze kąski, wyjaśnienie, ujawnienie wydarzeń! No niestety. Niemniej jednak to mi nie zepsuło przyjemności przez całość książki.

Nawet intrygujące i wciąga. Nietuzinkowa opowieść, tylko dla mnie zbyt mało realistyczna.

Książka bardzo wciągająca ale przy tym niepokojąca. Lądujemy w świecie w którym nic nie ma wyjaśnienia, w świecie przepełnionym samotnością. Niesamowity klimat.

Kocham, i tyle

Kocham, i tyle

1970

Boję się sięgać po mocno wychwalane książki, ponieważ z reguły nie mam pojęcia, co większość w nich widzi. Niestety tak samo zadziało się przy lekturze "Ja, która nie poznałam mężczyzn" - do tej pory spotykałam się z samymi zachwytami, więc wyłamuję się kolejny raz.

Rozumiem, co sprawia, że wiele osób zakochało się w tej książce, ale ja nie należę do tego grona. Doceniam, jednak owa historia przeszła gdzieś obok mnie - nie ścisnęła za gardło, nie wywołała wzruszenia, nie skłoniła do poważniejszych refleksji. Gdyby chociaż zakończenie dało jakiekolwiek wyjaśnienia, a tak naprawdę książka kończy się w taki sposób, że nie daje odpowiedzi na żadne pytanie.

Bardzo mnie wciągnęła ta historia od samego początku do samego końca. Pochłonęłam ją praktycznie na raz. Jedyny jej mankament, to to, że zabrakło mi jakiegoś wyjaśnienia. Niby tak miało być w zamyśle autorki (jak mniemam),ale niedosyt pozostał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyjątkowa, zaskakująca, nieporównywalna ...

Wyjątkowa, zaskakująca, nieporównywalna ...

• Przeczytane 2024
  • Audiobooki