Przeklęty królik

Tajfuny
2023-10-30
2021-07-15
Marta Niewiadomska

Muszę przyznać, ,,Przeklęty królik" wywołuje takie uczucie niepokoju, którego już dawno nie czułam podczas lektury. Mroczne, czasem wywołujące uczucie odrazy historie wciągają, po czym oplatają czytelnika niczym łańcuch. Chwilami naprawdę dostawałam gęsiej skórki jak czytałam ten zbiór opowiadań.

Bardzo interesujący zbiór opowiadań, był to zdecydowanie powiew świeżości i pozycja wyróżniającą się wśród książek, które miałam okazję do tej pory przeczytać. Jak to zwykle ze zbiorami opowiadań bywa niektóre opowiadania podobały mi się bardziej, a niektóre mniej. Uważam, że po przeczytaniu posłowia od autorki opowiadania zyskały w moich oczach i wpłynęło to na moją ostateczną ocenę. Osobiście również dostrzegam dużą samotność bijącą od bohaterów opowiadań - czy są to osoby szukające bliskości u androidów, pragnące akceptacji stworzenia z toalety, czy osoby, które poszukują zemsty po stracie przyjaciela.

Świetna książka. Mam problem z opowiadaniami bo więcej mi się zazwyczaj nie podoba niż podoba, a tutaj tylko do jednego miałabym zastrzeżenia.

ładna okłada, jak i ładna treść.
nie zwaliło mnie z nóg, a jedna historia nie spodobała mi się ani trochę (tj. blizny).
moim ulubieńcem została "głowa", zaraz za tym jest "przeklęty królik", "cieleśnienie" oraz "żegnaj, kochanie moje".

ładna okłada, jak i ładna treść.

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio wpadły mi z ręce. Jest zaskakująca, szokująca, niezmiernie ciekawa. Jest powiewem świeżości i inności.

Miałam co do niej duże oczekiwania i się nie zawiodłam.
Jak sama autorka napisała to zbiór opowiadań o samotności. Były dziwne, niektóre mroczne, groteskowe, skłaniające do refleksji. Byłoby 10/10 gdyby wszystkie historie były utrzymane w mrocznym stylu. Każda powieść może być interpretowana na milion sposób i to jest piękne.
Dla fanów literatury koreańskiej i niepokojącej to pozycja obowiązkowa.

Ps. Już nigdy nie spojrzę na moją toaletę w ten sam sposób.

Miałam co do niej duże oczekiwania i się nie zawiodłam.
Dla fanów literatury koreańskiej i niepokojącej...

Książka jest mieszanką groteski, przypowieści i folkloru z wyraźnym feministycznym zacięciem, co czyni ją unikatową w swoim rodzaju. Opowiadania są pełne metafor i odnoszą się do głębokich emocji, takich jak samotność, często w surrealistyczny i niepokojący sposób.
Warto zaznaczyć, że książka ta może być interpretowana na wiele sposobów, co jest typowe dla literatury. Czytelnik ma swobodę w dokonywaniu własnej interpretacji, co dodatkowo wzbogaca doświadczenie czytelnicze. “Przeklęty królik” to zatem książka, która z pewnością zostawi po sobie ślad w pamięci i może stać się tematem do wielu dyskusji na temat ludzkich emocji i doświadczeń.

Niezwykle intrygujący zbiór opowiadań. Historie te wywołują niepokój, poruszają ludzkie problemy, niektóre mają baśniowy charakter. Dałabym więcej gwiazdek, gdyby wszystkie opowiadania były utrzymane w niepokojącym klimacie pierwszych czterech.

Nie wiem do końca co o niej napisać. Napewno dziwnie wciągająca, czasami mroczna i dziwaczna. Jak mówi sama autorka są to opowiadania o samotności i o tym jak różnie ludzie sobie z nią radzą. Jednak moim zdaniem jest tam poruszane wiele więcej ludzkich problemów. Moim zdaniem każdy powinien sam się przekonać czy ta pozycja do niego przemawia. Jednak napewno nie jest to książka na „każdy czas”, trzeba znaleźć ten odpowiedni.

Koreański zbiór dziesięciu ciekawych i intrygujących opowiadań - od przyprawiającego o dreszcze absurdu, poprzez mocne obrzydzenie do zwykłej zadumy. Autorka pięknie bawi się gatunkami. Bardzo dobra książka, ktora zostanie w pamięci na długo. Koniecznie.

• Literatura piękna

Bora Chung Przeklęty królik Zobacz więcej