Rabacja

Okładka książki Rabacja Adam Magdoń
Okładka książki Rabacja
Adam Magdoń Wydawnictwo: Wydawnictwo AlterNatywne Cykl: Rzeczpost-Apokaliptyczna Polska (tom 2) fantasy, science fiction
Rzeczpost-Apokaliptyczna Polska (tom 2)
Wydawnictwo AlterNatywne
2023-12-11
2023-12-11

,, Jestem sennym koszmarem wyzyskiwaczy i pasożytów, zupełnie jak mój imiennik z dziewiętnastego stulecia. Wtedy szlachta pasożytowała na chłopach, nieuznawanych nawet za pełnoprawnych ludzi, a on z tym pasożytnictwem chciał skończyć. "

Przyznaję się wam, że książkę czytałam przez dwa tygodnie i głównym tego powodem była jej objętość przeszło dziewięciuset stron. Do tego dochodziły też sprawy ogromnego napięcia i nerwów jakie miałam na postacie. Główny bohater to osoba znana z dużą dawką pieniężną. Ma ogrom wad, gdyż uważa się za lepszego od innych. Nadużywa życia korzystając z uległych panienek i narkotyków. Nie podobało mi się to, że kobiety traktowane były jak produkt, który miał być zaspokajaczem męskich popędów i to bez względu na to ile miały lat. Bardzo mnie to uwierało, ale czekałam czy coś się w tej sprawie odmieni. Pamiętajcie, że jest to świat z przeszło stu lat do przodu, więc nigdy nie wiadomo co tam się wydarzy. Dosyć zabawną dla mnie chwilą był czas w którym nasza postać została porwana. Tutaj macie odniesienie do cytatu, kim był ów porywacz. Rozbawiło mnie to jak on się pojawił, co sobą reprezentował i co mówił. To było jakby kocioł przyganiał garnkowi. Dodatkowo niby opowiadają się za wykształceniem, ale oni z pewnością go nie mieli. Przeklinali, bluźnili i to nie w sposób świadczący o statusie społecznym, tylko raczej z perspektywy braku. Ogólnie to powiem wam, że autor skupił się na czarnej przyszłości, gdzie rządzi wszystko, co podpiąć można pod piekło. I tutaj jedni powiedzą, że książka jest słaba, przegadana, za bardzo rozciągnięta w czasie. Ale będą też i drudzy, którzy stwierdzą, że niesie ona za sobą pewne wartości, by uzmysłowić społeczeństwu, że jeśli nie obierzemy dobrej drogi życia, to naprawdę wszystko może tak się dla nas skończyć. Możemy być mściwi, pluć jadem i w każdym miejscu posiadać wroga. Zatem sami przekonajcie się w jaki sposób chcecie ją odebrać. Czy zaniżycie jej ocenę patrząc na nią płytko, czy zerkniecie obiektywnie. Ja uważam, że jest dobrym przykładem na to, by czytelnik wziął sobie do serca to gburowate zachowanie i zrobił co tylko może, by do niego u siebie nie dopuścić. Bo by zmieniać świat, wpierw należy zmienić siebie:-) Tom pierwszy też mi się podobał, ale ten drugi jest jakby bardziej dopracowany. Mamy dużo rozmów, gdzie tłumaczą nam swoje punkty widzenia. Nie ze wszystkimi można się zgodzić, ale właśnie chodziło o to, by zobaczyć ten upośledzony punkt widzenia. Takie jest moje zdanie. Przeczytajcie sami:-)

„RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja” nie tylko wciągnęła mnie w hipnotyzującą intrygę, ale również stawia ważne pytania dotyczące natury władzy, sprawiedliwości społecznej i granic ludzkiej moralności. Jako czytelnik zostałam skonfrontowana z brutalną rzeczywistością, która równocześnie prowokuje do refleksji nad przyszłością naszego społeczeństwa. Czytając „Langera” Remigiusza Mroza, myślałam, że nie da się bardziej dobitnie przedstawić brutalności, myliłam się. Adam Magdoń realistycznie przedstawił brutalność m.in. Jakuba Szeli: opis zadawanych ran, krwi, odgłosy, zapachy… Te opisy nie ma co ukrywać, bardzo wstrząsają i wzbudzają silne emocje podczas czytania.

Recenzja książki "Rabacja" autorstwa Adama Magdonia nie pozostawia wiele do życzenia, zarówno pod względem fabularnym, jak i warsztatowym. Pomimo obiecującego opisu, przedstawione w nim zagadnienia są rozmyte i niezadowalająco rozwinięte przez niemal całą grubość książki, która przekracza aż 900 stron.

Pierwszym problemem jest niewykorzystany potencjał świata przedstawionego. Autor zbudował interesującą wizję przyszłości, ale nie potrafił jej skutecznie wykorzystać, pozostawiając wiele wątków nierozwiązanych i niedopowiedzianych. Społeczne nierówności oraz patologiczna forma kapitalizmu miały stanowić główny motyw przewodni, jednakże ich wyeksponowanie pozostaje jedynie na poziomie powierzchownym, nie zagłębiając się w istotę problemów ani nie proponując konstruktywnych rozwiązań.

Kolejnym mankamentem jest brak skupienia narracji. Akcja rozpraszana jest na wiele pobocznych wątków i postaci, które nie przyczyniają się istotnie do rozwinięcia głównego konfliktu. Wątpliwe jest również sensowne rozciągnięcie historii na taką objętość, gdyż większość z tych elementów mogłaby zostać z powodzeniem pominięta bez straty dla ostatecznego przekazu.

Niestety, nawet obiecujący pomysł na zbrodniczego antybohatera, wzorującego się na postaciach historycznych, nie został właściwie wykorzystany. Brak autentyczności i psychologicznej głębi sprawiają, że postać Jakuba Szelą pozostaje jedynie płytkim wyobrażeniem, nie wzbudzającym zainteresowania czy empatii u czytelnika.

Dodatkowo, styl narracji autorstwa Magdonia pozostawia wiele do życzenia. Podejście do opisywania scen i budowania napięcia jest powtarzalne i schematyczne, co sprawia, że czytelnik szybko traci zainteresowanie i zaangażowanie w fabułę.

Podsumowując, "Rabacja" to rozczarowujące doświadczenie czytelnicze, które pomimo obiecującego tematu i opisu, nie spełnia oczekiwań. Długość książki i liczba stron nie rekompensują braku głębi fabularnej ani niedoskonałości w konstrukcji narracyjnej. Nie polecam tej lektury osobom poszukującym wymagających, dobrze wyważonych opowieści o przyszłości społeczeństwa.

Pierwszym problemem jest niewykorzystany potencjał świata...

Dokąd zmierza ludzkość?

Takie właśnie pytanie nasuwa się po przeczytaniu książki „RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja”.

Książka ta skupia się na tajemniczej serii mordów dokonywanych na najbardziej bogatych i wpływowych Polakach.

Sprawca jest okrutny, a jeszcze bardziej pochrzanione jest to, że wcale się nie ukrywa, a wręcz przeciwnie – emituje relacje ze swoich przerażających czynów, pokazując tym samym organom ścigania, że nie są w stanie nic zrobić.

Pojawia się wiele pytań…

Kim jest sprawca, nazywający siebie Jakubem Szelą?

Dlaczego to robi?

Działa sam, czy jednak ktoś mu pomaga?

Jak wiele ofiar wpadnie w jego ręce?

Kto będzie następny?

Czy uda się go powstrzymać?

Jakie inne skutki mogą pociągnąć za sobą jego działania?

Jedno Wam mogę zdradzić… to niesamowicie wciągająca intryga… pełna przemocy, napięcia i wielu niewiadomych… Opisy mrożą krew w żyłach… Jednak całość skłania do wielu refleksji dotyczących m.in. ludzkiego istnienia, moralności czy sprawiedliwości.

Choć z całą pewnością jest to pozycja raczej dla czytelników o mocnych nerwach, to myślę, że warto po nią sięgnąć. Pokazuje ona bowiem pewne realia funkcjonowania społeczeństwa i wyciąga brudy, które zamiecione pod dywan są niemniej szkodliwe od samego sprawcy, który postanawia się z nimi rozprawić.

Nadmienię jeszcze, że pozycja ta stanowi drugi tom powieści "RzeczpostApokaliptyczna Polska". Chociaż nie czytałam tomu pierwszego, to tutaj ukłony dla autora, który zadbał o takich czytelników jak ja i wprowadził nas również w wydarzenia, które toczyły się w poprzedniej części.

Dokąd zmierza ludzkość?

Adam Magdoń Rabacja Zobacz więcej