Niepokorna córka

Okładka książki Niepokorna córka Daniele Mazingarbe, Xuan Phuong
Okładka książki Niepokorna córka
Daniele MazingarbeXuan Phuong Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Ao Dai Du couvent des oiseaux a la jungle du Viet-minh
Świat Książki
2008-01-01
2008-01-01
978-83-247-1521-3
Monika Warneńska
Wietnam dżungla wojna w Indochinach

Okładka książki Niepokorna córka Daniele Mazingarbe, Xuan Phuong
Niepokorna córka Daniele Mazingarbe,...

„Good morning Vietnam", „Urodzony 4 lipca", „Rambo" - wspaniałe filmy i, wstyd się przyznać, moje główne źródło wiedzy o wojnie wietnamskiej. Niby coś tam doczytałam, ale o co chodzi z Francuzami? Z linią na 17. równoleżniku? Dwie wojny indochińskie? O co to poszło? Jak wyglądały z wietnamskiej perspektywy? Jak to możliwe, że Amerykanie ponieśli klęskę? Cóż to za waleczny naród ci Wietnamczycy? Nigdy się tym nie interesowałam.
A tu proszę, niepokorna córka - młodziutkie, naiwne dziewczę z zamożnej rodziny, które uległo komunistycznej propagandzie i uciekło do partyzantki. A potem porwał ją wir historii. Trzy wojny, troje dzieci, wyzwolenie kraju i początek kolejnego koszmaru - komunistycznych rządów.
Czytałam z wypiekami na twarzy i niedowierzaniem, choć wiem, że to prawdziwa historia, a ponaddziewięćdziesięcioletnia autorka do dziś żyje Wietnamie, szczęśliwa i niezależna. Po przejściu na emeryturę odmieniła swoje życie, znalazła inny pomysł na siebie.

Książka to kopalnia wiedzy o Wietnamie, jego historii i kulturze. Wprawdzie pisana z perspektywy zindoktrynowanej, naiwnej panienki, ale takie to były czasy. Za to o faktycznych wydarzeniach i przeżyciach.
Opowieść świetna, a jak z wykonaniem? Mimo iż autorkę wspomagała profesjonalna pisarka, wyszło trochę topornie. Ale co tam! Korzyści jakie popłynęły do mnie ze stron powieści i jej walor poznawczy są tak duże, że kiepski styl to po prostu bzdety. To nie jest wieka literatura, ale pawdziwa rzecz o wielkiej historii i wielkiej kobiecie. Wyjątkowej, niepokornej i niezłomnej, która tak namalowała swój autoportret, jak umiała.
Raptem 200 stron. Mała wielka książka wydana ponad 20 lat temu, więc pewnie trudno osiągalna. Ale jeśli u kogoś zalega na półce, a chciałby zrozumieć albo zgłębić o co chodziło w tym Wietnamie, to niech nie zwleka.

W książce tej Xuan Phuong opisuje swoje trudne życie.
Rodowita Wietnamka z dobrego domu w 1945 roku jako 16-latka opuszcza dom rodzinny i przyłącza się do komunistów.
Jak to uzmysławia nam autorka - Wietnam przez wiele lat był pod okupacją lub w stanie wojny: najpierw Francuzi, potem Japończycy, na krótko Chińczycy, a na koniec Amerykanie.
Po dość beztroskim dzieciństwie, kiedy uczęszczała do szkoły prowadzonej przez francuskie zakonnice (co jeszcze przyda się w późniejszych latach) przez krótki czas studiuje medycynę.
Wśród wietnamskich partyzantów żyła w skrajnej biedzie. Tam poznała przyszłego męża i urodziła dzieci. Pracowała często ponad siły przy produkcji materiałów wybuchowych. Po skończonej wojnie żyła w bardzo skromnych warunkach. Długo godziła się z tą sytuacją. Do czasu aż - jak to w komunizmie - okazało się, że są równi i równiejsi, a walka z kapitalistami często polegała na donosicielstwie oraz okrutnych i bezsensownych mordach. Jakoś to w bardzo smutny sposób podobne do naszego polskiego podwórka.

Książka jest dość krótka, w reporterskim stylu. Autorka opisuje to, co sama widziała lub słyszała z bezpośrednich relacji, więc wydaje się, że jest to obraz prawdziwy i wiarygodny.

Niestety literacko książka jest dość słaba. Ale to nie pierwszy taki przypadek pośród książek pisanych przez nie-pisarzy. Nie pomaga tu nawet współpraca z redaktorką.
Mimo wszystko warto przeczytać choćby po to, by spojrzeć na Wietnam tamtych lat oczami bezpośredniego świadka wydarzeń.

W książce tej Xuan Phuong opisuje swoje trudne życie.
Po dość beztroskim dzieciństwie,...

Glowna bochertka (Xuan Phuong) jest narratorka powiesci a takze jej wspolauroka razem Daniele Mazingarbe. Życie i codzienność mieszkancow Wietnamu od okupacja Francuska. Glowna bochaterka jest corka Nguyen z rodu Hue. Dziadek sluzyl na dworze cesarza. Ojciec zas byl dyrektorem szkoly w Dalat, mianowany przez francuskiego gubernatora. Byl rowniez inspektoerem wszystkich szkol w srodkowym Annamanie. Przez jej buntowniczy charakter przezyla wiele ciezkich chwil, m. in. bol, biede, pogarde, ale doszla do swoich celow. Dla wrażliwych może pozostawić długi smutek. Warta przeczytania aby poznać choć trochę mentalność tych ludzi.

Autobiografia, opowieść kobiety (z dobrego domu),która w wieku 16 lat (w 1945) przyłączyła się do wietnamskich partyzantów. Pracowała na zapleczu, wytwarzając w polowej fabryce materiały wybuchowe, studiowała medycynę. Po uzyskaniu niepodległości żyła bez przywilejów w komunistycznej rzeczywistości, najpierw na północy Wietnamu, a po 1975 na południu. Ciężkie czasy i życie, później jeszcze dodatkowo paskudne (szarość i czerń komunizmu). Ale kończy się dobrze i optymistycznie.

Autorka pisze o tym, co widziała lub dowiedziała się bezpośrednio, więc obraz jest bardzo wąski i subiektywny, ale raczej nie laurkowy ani nie oczerniający.Ale prawdziwy.

Życie bohaterki jest bardzo ciekawe, pełne przygód, wyzwań, ale także cierpienia. Niestety książka nie do końca się udała. Styl jest bardzo reportażowy, aż nazbyt skrótowy i bardziej przypomina szkic niż dojrzałą biografię. Jednak przeczytać warto, bo można dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Wietnamie w II połowie XX wieku. W dodatku z perspektywy kobiety zaangażowanej w walkę o własną ojczyznę, która jednak nie uważała się za komunistkę.

Książka jest autobiografią pewnej Wietnamki (Huan Phuong),żyjącej w trudnych czasach wojny, obecnej wówczas nie tylko w samym Wietnamie, ale i na całym świecie. Phuong urodziła się w 1929 roku i na własnej skórze doświadczyła trudu życia w kraju spustoszonym przez walki oraz reżim komunistyczny. To zadziwiające jak jej opisy rzeczywistości w Wietnamie zgadzały się z realiami życia w Polsce w czasach komunizmu. Pomimo, że kraj Phuong jest tak daleko od naszego, to niszczycielska siła ustroju komunistycznego działała dokładnie tak samo, rujnując dany kraj, niezależnie od miejsca na Ziemi.

Bardzo ciekawa historia, niestety napisana/przetłumaczona słabym stylem przez co książka nie porywa i niezbyt wciąga. Autorka/tłumaczka "rzuca" faktami/zdarzeniami zamiast snuć porywającą dla czytelnika opowieść

Choć książkę przeczytałam dawno, to dalej siedzi mi w głowie. Jest to autobiografia Wietnamki, która w wierze własnych ideałów, postanawia odejść z domu i walczyć o te ideały dla dobra kraju. Później okazuje się, że jednak to nie było to czego ona chciała, ale nie traci wiary i dalej walczy o dobro. Nie jest to może książka z górnej półki, ale wydaje mi się, że warto ją poznać.

Oj warte przeczytania.
Oczy otwiera na kulturę a umysł na historię.
A sama Niepokorna powinna mieć na drugie "imię" Waleczna i Niezwycieżona.

Oj warte przeczytania.
Oczy otwiera na kulturę a umysł na historię.
A sama Niepokorna powinna mieć na drugie "imię" Waleczna i Niezwycieżona.

Bardzo nie lubię oceniać biografii, bo w jaki sposób to zrobić? Ta książka jest zbiorem różnorodnych emocji, spostrzeżeń i oceny bieżącej sytuacji panującej w Wietnamie. Dla mnie ta książka jest możliwością zapoznania się z trudną sytuacją tego państwa. Jednak życie autorki pokazuje, że dobrze jest być upartą i dążyć do własnych celów. Polecam szczególnie osobom, które lubią historię.

• Azja
  • 2011
  • Daleki Wschód
  • Wietnam

Dodaj cytat z książki Niepokorna córka