Nieślubna Wdowa

Przygotowania do ślubu młodziutkiej Maryli Rawskiej przerywa wiadomość – najpierw o odejściu, a chwilę po tym o śmierci jej narzeczonego Hipolita Niezwłockiego. Gdy wydaje się, że sytuacja jest już wystarczająco dramatyczna i że nie może być gorzej, o morderstwo Hipolita zostaje oskarżony kuzyn Maryli – Karol Rawski. Przytłoczona nieszczęściami Maryla zdaje sobie sprawę, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że po stracie narzeczonego, straci też kuzyna, jeśli zostanie on skazany na śmierć. Sprytna i zaradna dziewczyna postanawia działać i wyjaśnić, co się tak naprawdę stało z jej narzeczonym – „kochanym Hipciem” i w jaki sposób może oczyścić z zarzutów kuzyna.
Czy „kochany Hipcio” rzeczywiście ją porzucił, a następnie popełnił samobójstwo? Czy też padł ofiarą zbrodni? A jeśli ktoś go zabił, to z jakiego powodu?
„Nieślubna wdowa” to lekki i zabawny kryminał retro z akcją umiejscowioną w 1884 roku w Krakowie. Powieść należy też do gatunku cosy crime. Oznacza to, że nie ma tu scen rozbudowanych przemocy, zamiast tego uwaga czytelników jest skierowana na rozwiązywanie zagadki. Książka jest również pełna subtelnego humoru. Całość dobrze się czyta, a zakończenie rzeczywiście zaskakuje.

" Nieślubna Wdowa " - M.Sidor przenosi czytelnika do XIX wiecznego Krakowa. Ciekawie opisany jest ten " dawny świat " którego od dawna już niestety nie ma ( język , stroje, obyczaje panujące w rodzinach szlacheckich , lokale krakowskie ..)
Główna bohaterka , Maryla Rawska niedoszła panna młoda , wskutek tajemniczego morderstwa jej narzeczonego zostaje tytułową " nieślubną wdową " . Panienka z dobrego domu , gdzie przestrzegane są surowe zasady wychowania panien , sama postanawia rozwikłać zagadkę śmierci swojego niedoszłego męża . W sukurs przychodzą jej z pomocą ekscentryczne ciotki ( bliźniaczki ) , które mieszkają z jej rodziną . Dziewczyna typuje mordercę a i sama ociera się o niebezpieczeństwo. Jednak wszystko kończy się dobrze a ona zabezpieczona przez niedoszłego małżonka , zostaje panią na jego włościach.
Książka zaciekawiła mnie opisami XIX- wiecznego Krakowa , językiem , którego używano dawniej oraz nie ukrywam byłam ciekawa końca tej opowieści. Można zajrzeć i poczytać :)

• Biblioteka!
  • Posiadam :)