The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty
Penguin Books
2016-11-03
2016-11-03

Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...
Okładka książki Playboy. Opowiadania James Baldwin, Jorge Luis Borges, Ray Bradbury, John Cheever, John Collier, Robert Coover, Roald Dahl, Gabriel García Márquez, Nadine Gordimer, Joseph Heller, John Irving, Shirley Jackson, James Jones, Jack Kerouac, Ursula K. Le Guin, Richard Matheson, Bharati Mukherjee, Haruki Murakami, Joyce Carol Oates, Philip Roth, Bob Shaw, Irwin Shaw, Isaac Bashevis Singer, Paul Theroux, James Thurber, John Updike
Playboy. Opowi... James Baldwin, Jorg...

Po opowiadanie w oryginale sięgnąłem zainspirowany filmem z Benem Stillerem o tym samym tytule. Ekranizacja jest jednym z moich ulubionych obrazów, jednak krótki tekst Jamesa Thurbera to jedynie inspiracja dla tego dzieła filmowego. Poznajemy tu Waltera Mitty, marzyciela, który ucieka w krainy fantazji w losowych momentach codziennego życia. Najmniejszy element otoczenia może przenieść go na front Wielkiej Wojny, do sali sądowej lub w sam środek operacji. Mężczyzna w ułamku sekundy zmienia się w pilota, bandytę lub chirurga. Bardzo ładna, krótka forma pełna magii i komizmu.

[...]
After all, we only live once— or do we?.
[...]
Rzeczy piękne nie wymagają uwagi.
[...]
Zobaczyć świat, rzeczy niebezpieczne, zajrzeć za mury, zbliżyć się, odnaleźć siebie i poczuć. Taki jest cel życia.

𝐁𝐎𝐇𝐀𝐓𝐄𝐑𝐒𝐊𝐈𝐄 𝐒𝐍𝐘 𝐍𝐀 𝐉𝐀𝐖𝐈𝐄 !
To króciutkie opowiadanie przedstawia nam "przypadek" Waltera Mitty, zwyczajnego mężczyzny, prowadzącego spokojne życie, który ubarwia je sobie niezwykłymi snami na jawie, które się aktywują w przedziwnych miejscach. Podczas jednej z podróży z żoną ma w tym czasie 5 epizodów, każde zostały zainicjowane jakimś szczegółem z jego otoczenia.
Człowiek może marzyć, prawda?
Ilu z nas doświadcza takich snów na jawie ?
To było krótkie, ciekawe i interesujące spotkanie, do którego zainspirował mnie wpis w innej książce, a której recenzja będzie później 😉👍
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 𝗞𝗔Ż𝗗𝗘𝗠𝗨, 𝗣𝗢𝗡𝗜𝗘𝗪𝗔Ż 𝗠𝗔𝗥𝗭𝗘𝗡𝗜𝗔 𝗦Ą 𝗡𝗜𝗘𝗗𝗢𝗖𝗘𝗡𝗜𝗔𝗡𝗘 !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
„ 𝗦𝗲𝗸𝗿𝗲𝘁𝗻𝗲 ż𝘆𝗰𝗶𝗲 𝗪𝗮𝗹𝘁𝗲𝗿𝗮 𝗠𝗶𝘁𝘁𝘆 ” Jamesa Thurbera to Jego najsłynniejsze opowiadanie. które ukazało się po raz pierwszy w „The New Yorker” 18 marca 1939 r. jest dostępny on-line na stronie internetowej New Yorkera , i jest jednym z najczęściej antologizowanych opowiadań w literaturze amerykańskiej . Opowieść uważana jest za jedno z „uznanych arcydzieł” Thurbera. Na podstawie tej opowieści powstał w 1947 roku film o tym samym tytule , z Dannym Kaye w roli tytułowej, chociaż film bardzo różni się od oryginalnej historii. Został także zaadaptowany do filmu z 2013 roku , który ponownie bardzo różni się od oryginału.
Imię Walter Mitty i jego pochodne słowo „ Mittyesque ” weszły do ​​języka angielskiego, oznaczając osobę nieefektywną, która więcej czasu spędza na heroicznych marzeniach niż zwracaniu uwagi na świat rzeczywisty, lub, co ważniejsze, osobę, która celowo próbuje wprowadzić w błąd lub przekonać innych, że jest kimś, kim nie jest.
W swojej książce The Man Who Was Walter Mitty: The Life and Work of James Thurber z 2001 roku autor Thomas Fensch sugeruje, że postać ta była w dużej mierze oparta na samym Thurberze. Neurolog VS Ramachandran sugeruje, że Thurber mógł cierpieć na zespół Charlesa Bonneta – chorobę neurologiczną powodującą żywe i dziwaczne halucynacje u osób niewidomych.
Na podstawie tej historii powstało kilka adaptacji filmowych 1947 oraz 2013 z Benem Stillerem, który widziałam i POLECAM
Oraz scenicznych w 1960 oraz 1964r jako musical.
informacje z internetu oraz wiki.

[...]
After all, we only live once— or do we?.
[...]
Rzeczy piękne nie wymagają uwagi.
[...]

𝐁𝐎𝐇𝐀𝐓𝐄𝐑𝐒𝐊𝐈𝐄 𝐒𝐍𝐘 𝐍𝐀 𝐉𝐀𝐖𝐈𝐄 !

• 2023 miszmasz
  • W oryginale