Monster High. Upiorna szkoła. Strach pomyśleć

Adrianna Cuevas Wydawnictwo: Bukowy Las fantasy, science fiction
Bukowy Las
2023-11-08
2023-11-08

W tomie pierwszym serii ponownie powracamy do Salem w mury Straszyceum Monster High, gdzie od jakiegoś miesiąca uczy się Frankie Stein. Już niebawem w szkole ma się odbyć coroczny konkurs talentów. Franki, chociaż bardzo chce wziąć w nim udział, nie potrafi zdecydować się na to jaki talent zaprezentować. Niespodziewanie jedną z jej prób podpatruje Toralei, która wrzuca na Ryk toka filmik pokazujący jak Frankie ćwiczy grę na keytarze. Wyśmiewa ją przy tym i niestety wielu uczniów robi to samo. Frankie jest załamana. W dodatku jakby tego było mało okazuje się, że jej mózg, który stworzony został z mózgów kilku genialnych osobowości, ma też cząstkę doktorki Cykuty, która była Sachamamą. O tych potworach krążą najróżniejsze legendy i niestety większość z nich jest naprawdę straszna. Jeżeli ta informacja rozniesie się po szkole Frankie może wpaść w poważne tarapaty. Na szczęście z pomocą przychodzą jej straszyciółki Draculaura i Clawdeen. Zanim pochodzenie Frankie wyjdzie na jaw postanawiają we trójkę odkryć prawdę o Sachamamach i doktorce Cykucie. Czy uda im się rozwikłać tę zagadkę i kto stanie po stronie straszyciółek? Czego dowiedzą się w trakcie prowadzonego śledztwa i komu uda im się przy okazji pomóc dowiecie się oczywiście sięgając po lekturę do czego też gorąco zachęcam! ;)

Fabuła książki okazała się ciekawa i intrygująca, a perypetie bohaterek zaskakujące, zabawne i opowiedziane współczesnym i przystępnym dla młodego czytelnika językiem. Historia naprawdę wciąga i to już od pierwszych stron. Co równie fajne nie można do końca przewidzieć co się wydarzy, jak zakończy się tajemnicza przygoda straszyciółek, co odkryją i jak odkrycia, których dokonają wpłyną na dalsze losy Frankie.

Autorka w swojej książce zaprosiła czytelnika do zupełnie innego, abstrakcyjnego świata, w którym jednak nietrudno dopatrzyć się elementów wspólnych z tym rzeczywistym. Podobne są postawy, dążenia i pragnienia bohaterów, a ta ich inność ogromnie fascynuje i przyciąga do książki jak magnes. Poza tym w tej historii postawiono na przyjaźń, na jej siłę i wielką rolę w naszym życiu. Poruszono też temat odmienności, różnic w wyglądzie ale też i w zachowaniu czy posiadanych umiejętnościach. Każda z tych cech czyni nas wyjątkowymi i z każdej powinniśmy być dumni. Niesamowicie ważne przesłanie!

Książka podzielona została na rozdziały. Duża czcionka oraz ciekawa historia sprawiają, że ekspresem docieramy do jej sedna. Nie jest to w żadnym przypadku jakaś straszna historia, raczej taka groteskowa, z przymrużeniem oka, pozwalająca na moment oderwać się od rzeczywistości. Spodoba się więc zarówno tym młodszym jak i tym nastoletnim już czytelnikom.

Perypetie straszyciółek z Monster High mają w sobie to coś. Na pewno są w stanie zainteresować młodego czytelnika, skąd zresztą tak liczna rzesza fanek serii. Zachęcam do sięgnięcia po lekturę i z niecierpliwością wypatruję kolejnych tomów cyklu. Jeżeli poszukujecie lekkiej, odrobinę szalonej i zarazem nie pozbawionej humoru lektury przy której moglibyście miło spędzić długie zimowe wieczory to pozycja w sam raz dla was. Polecam gorąco!

W Monster High tajemnice sama wypełzają na światło dzienne

Znacie Monster High? Szal na to zaczął się jeszcze kiedy sama byłam nastolatką i jak wiele serii dla dzieci, przeszły one swoją metamorfoze, jednak jak widać nadal są na topie.

Poznajemy tutaj – jeśli jeszcze ich nie znacie. – ciekawe postacie takie jak wampir, wilkołak i wiele więcej. To przyjazna szkoła dla wyjątkowych osób.

I teraz wszyscy przygotowują się do konkursu talentów. Tylko Frankie, córka Frankenstein ma pewien problem. Jaki na talent? Nie łatwo jest to odkryć. Po drodze pojawia się wiele komplikacji, a nawet zagrożenia, ale jest też sporo zabawy i wsparcia przyjaciół.

Bardzo ciekawa, wciągająca książka dla młodych czytelników, niebanalni bohaterowie, siła przyjazniI droga do poszukiwania siebie.

W Monster High tajemnice sama wypełzają na światło dzienne

Czytało mi się bardzo dobrze. Jest to przyjemna i wciągająca pozycja, która jest całkowicie bezpieczna dla młodszych czytelników. Potwory czy "upiorne" zajęcia zostały przedstawione w łagodny sposób, ale nie spłaszczony. Dlatego lektura nie tylko nadaje się dla młodszych - starsi też mogą po nią sięgnąć i dobrze się bawić. Oprócz tego znajdziemy tu parę smaczków, takich jak Ryk-Tok, RTS (nieliczni zrozumieją skąd wywodzą się te nazwy ;) ) czy młodzieżowe słowa, które pojawiają się naturalnie. Nie są zapodane na siłę. Czytanie ich powodowało pojawianie się za każdym razem uśmiechu na mojej twarzy, bo nie widzę bez nich życia.

Porusza temat czerpania radości z tego, co kocha się robić, wsparcia przyjaciół i rodziny, a nawet zrozumienia swojego błędu wynikającego z zazdrości. Nie ma wątpliwości, że jest to pozycja, która uczy. Po pierwsze - nie warto wątpić w swoje zdolności po nieprzychylnych komentarzach. Nawet jeśli nasze zainteresowania są "staromodne". Po drugie - sprawcy bullyingu mają jakiś powód, dla którego zachowują się tak, a nie inaczej (co ich nie usprawiedliwia, ale pomaga zrozumieć cały sens tego zjawiska). I po trzecie - z czym wiąże się strach polegający na niezrozumieniu.

Podobało mi się to, że nasza Frankie mogła liczyć na swoich przyjaciół. Nie tylko obdarzyli ją zrozumieniem, pomocną dłonią, ale także nie opuszczali do samego końca. Byli przyczyną, dla której mogła być sobą... jak i pomogli odkryć jej część siebie. Ale o tym dowiecie się podczas czytania "Upiornego Konkursu". I te zwroty akcji, których się nie spodziewałam. A powinnam? No właśnie nie, co oznacza, że były świetnie zaplanowane.

Język nie jest infantylny, pojawiają się słowa z wyższej półki, a litery są wystarczająco duże, by sprawiały wrażenie płynięcia po tekście. Z pewnością jest to dobry wybór, jeśli zastanawiacie się nad zakupem.

Recenzję znajdziecie również na moim instagramie bookiecikowa.

Dodaj cytat z książki Monster High. Upiorna szkoła. Strach pomyśleć