Stranger Things. Lot Ikara

Okładka książki Stranger Things. Lot Ikara Caitlin Schneiderhan
Okładka książki Stranger Things. Lot Ikara
Caitlin Schneiderhan Wydawnictwo: Poradnia K Seria: Stranger Things literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Stranger Things
Stranger Things: Flight of Icarus
Poradnia K
2023-11-08
2023-11-08
2023-10-31
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Ocenę wystawiam z bólem serca, bo to książka o jednym z moich ulubionych bohaterów z jednego z moich ulubionych serialowych uniwersów. Jako przerywnik od innych lektur jest ok, ale koniec końców niewiele wniosła do mojego życia, również tego fandomowego, pewnie też dlatego trochę mnie rozczarowała.

Jeszcze w trakcie lektury byłam przekonana, że będę ją mogła z czystym sumieniem polecić osobom zupełnie nieznaznajomionym z uniwersum Stranger Things. Ta powieść do samego końca nie wymaga żadnej znajomości serialu, bo wstawki znanych nam imion są tylko delikatnymi ukłonami w stronę fanów. Właśnie dlatego, że Lot Ikara tak dobrze broni się jako odrębna powieść, tak bardzo zawiodło mnie zakończenie. Mam wrażeniem, że jego celem było wyłącznie umieszczenie Eddiego w tej pozycji, z której miał ruszyć w czwartym sezonie. Ta skrzętnie budowana fabuła nie znajduje satysfakcjonującego ujścia. Wątki relacyjne rozwiązują się tylko pobieżnie. Chłopak mógł zawalczyć jeszcze o co najmniej dwie rzeczy, które ostatecznie mu nie wyszły, ale nie podjął takich prób. Czemu? Bo wtedy nie zostałby tym Eddim, którego znamy ze Stranger Things. A to bardzo zaburza logikę całości.
Cała recenzja do przeczytania pod tym linkiem: https://popkulturowcy.pl/2023/11/29/lot-ikara-recenzja-ksiazki-chrissy-i-like-this/

Po więcej recenzji zapraszam na : jakeczyta.blogspot.pl

Eddie Munson to stosunkowo świeża postać w świecie Stranger Things, która z miejsca porwała publiczność i zdobyła mnóstwo fanów na całym świecie. Z jednej strony chłopak, który żyje na marginesie społeczeństwa, a z drugiej dobry duch opiekujący się wyrzutkami i słabszymi od siebie.

'Lot Ikara' opowiada nam fragment życia bohatera przed historią znaną z serialu Netflixa. Eddie, który przewodzi 'Klubowi Ognia Piekielnego' nie ma lekkiego życia. Pomimo pełnoletniości nadal chodzi do szkoły, po zajęciach pracuje w lokalnej spelunie, a wolny czas spędza na graniu w D&D i graniu w zespole Trupia Trumna. Kiedy pewnego dnia do knajpy, w której pracuje Eddie przychodzi piękna Paige, chłopak traci głowę. Okazuje się, że dziewczyna jest producentką muzyczną z Kalifornii, a zespół Munsona jej się spodobał. Nagranie dema i przesłuchanie w Los Angeles to przepustka na życie poza Hawkins. Do tego niestety potrzeba trochę pieniędzy, których Eddie nie ma. W tym samym czasie do miasteczka wraca ojciec Eddiego, który namawia go na szalony skok w celu zarobienia pieniędzy. Z jednej strony Eddie stoi przed szansą rozwiązania swojego problemu, a z drugiej takie działanie jest sprzeczne z jego kodeksem moralnym.

Eddie Munson to postać pełna sprzeczności, która pod płaszczykiem złego chłopca jest pełna ciepła i sympatii dla młodszych, słabszych od siebie i outsiderów podobnych do niego. Nie narzeka na ciężkie życie i ima się wszelkich prac żeby sobie poradzić. Już samo, plus cechy poznane w serialu sprawiają, że nie można Eddiego nie lubić. Inne postaci to przy nim tło, ale dość dobrze spełniają swoje zadanie w książce. Ich jedno- wymiarowość tylko podkreśla cechy głównego bohatera. Autorka wrzuca więc Munsona w środek dość prostej intrygi i stara się tym samym wprowadzić trochę dramatyzmu. Czytałem książki o wiele lepsze, ale i o wiele gorsze. 'Lot Ikara' ma jednak coś czego nie mają inne powieści tego typu - charyzmatycznego bohatera, który swoim zachowaniem łapie czytelnika za serce. I chociaż jest bardzo naiwnie to do samego końca kibicowałem Eddiemu. Z oficjalnych publikacji 'Stranger Things' nadal numerem jeden są dla mnie 'Mroczne umysły', ale 'Lot Ikara' plasuje się na drugim miejscu. Lekka lektura na chłodne wieczory, która może rozgrzać serce czytelników. Zdecydowanie warto poświęcić te kilka godzin.

Po więcej recenzji zapraszam na : jakeczyta.blogspot.pl

'Lot Ikara' opowiada nam fragment...

Książka o tym w jaki sposób Eddie, którego poznaliśmy w Stranger Things stał się taki, jaki jest. Czy ta książka coś wnosi? W sumie niewiele ponad to, co zostało napomknięte w serialu. Spodziewałam się czegoś więcej, ale mimo to miło i szybko się ją czytało. Raczej dla fanów ST i Eddiego.

Jestem wielką fanką Stranger Things (i serialu, i książek, choć książek bardziej) ;),dlatego gdy tylko pojawiła się informacja, że pojawi się kolejna część, zaczęłam wielkie odliczanie do premiery. Zresztą ta odsłona uniwersum skupia się na Eddie'm Munsonie, jednym z moich ulubionych bohaterów, więc tym większa była radość. Jestem już po lekturze. Jakie wrażenia? Jak najlepsze :) Przenosimy się do świata ST na dwa lata przed makabrycznymi wydarzeniami z 4. sezonu serialu. Poznajemy historię zespołu Trupia Trumna i dowiadujemy się sporo o zbuntowanym metalowcu Eddie'm, której nie zobaczymy w serialu. W ogóle jest tak, że książki “Stranger things” uzupełniają fabułę serialu o nowe wątki i to jest niewątpliwie wartość dodana. Wiele fanowskich teorii zakłada, że z pomocą nadprzyrodzonych sił w 5. sezonie serialu “ST” Eddie Munson powróci. Ja bardzo bym tego chciała, bo "Lot Ikara" zaostrzył apetyt na więcej perypetii z Eddie'm w roli głównej. Polecam "Lot Ikara" wszystkim – nie tylko fanom uniwersum, bo to po prostu świetna historia, w sam raz na takie mroczne, jesienne wieczory.

To zdecydowanie książka roku! Przeczytana jednym tchem, jako wielka fanka serialu mogę rzecz z czystym sumieniem powiedzieć, że jest ona idealnym dopełnieniem do serialu.

Książka przenosi nas o dwa lata przed makabrycznymi zdarzeniami z 4. sezonu, gdzie Eddie Munson jawi się nam jako młody, nieprzystosowany do idyllicznego Hawkins chłopak. Jego zamiłowanie do heavy metalu, makabrycznej estetyki i gry RPG stanowią kolorowy kontrast wobec spokojnego amerykańskiego miasteczka. Wnikamy w historię Eddiego, zanim stał się głównym podejrzanym w nadprzyrodzonym morderstwie, odkrywając jego związki z zespołem Trupia Trumna.

Opowieść o zespole Trupia Trumna to istny rollercoaster emocji, gdzie Eddie stawia czoła trudnościom na drodze ku muzycznemu sukcesowi. Wątek ten rzuca światło na ambicje i marzenia metalowca, pokazując go jako postać z krwi i kości, zmagającą się z codziennymi problemami i poszukującą swojego miejsca w świecie.

Polecam ;)

Książkę bardzo szybko mi się czytało i na spokojnie można ją przeczytać w jeden wieczór. Fabułami może jest prosta ale mnie wciągnęła bo w końcu to historia o Eddim Wygnańcu. Polecam ja każdemu kto lubi Strenger Things a już zwłaszcza Eddiego.

Serial Stranger Things zachwycił już wiele osób. Ceniony jest nie tylko za oryginalną fabułę, ale także fantastyczny klimat.

Serial Stranger Things jest jednym z moich ulubionych, a nawet mogę rzecz, że ukochanym. Bardzo lubię to uniwersum oraz to, w jaki sposób scenarzyści kreują fabułę. Kiedy zobaczyłam, że na rynku dostępna jest książka - jedna, druga - miałam mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo się ucieszyłam, że będę mogła bardziej zagłębić się w ten świat, a z drugiej, że będzie to tylko przereklamowana historia zwana skokiem na kasę. Wiele osób wykorzystuje popularność produkcji, by jak najwięcej na niej zarobić. Na szczęście moje obawy były niepotrzebne.

I tutaj muszę być z Wami szczera. Nie wiem, jak to się stało, ale byłam tak podekscytowana tymi lekturami, że nie przeczytałam opisu… I wiecie co? Uważam, że to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Całą książkę myślałam, w jaki sposób połączą fabułę z obecnymi wydarzeniami. Nie moge sie doczekac kolejnej ksiazki z serii!

• Stranger Things
  • Serie