Fala

Fala (tom 1)
You & YA
2023-11-22
2023-11-22

W moim odczuciu książka była słaba. Nie zmusiła do żadnej głębszej refleksji pomimo, że temat przewodni książki miał wiele do zaoferowania. Dzięki tej książce nie poznamy jak natura człowieka się zmienia w zależności od sytuacji (bardzo pobieżnie jest wspomniane o tym jak ludzie walczą o przetrwanie). Za to dowiemy się jak nastolatki mogą się czasem nie lubić, ale potem po bliższym poznaniu potrafią zmienić zdanie.
Zakończenie też niestety rozczarowujące, w zasadzie to książka nie ma zakończenia, po prostu się urywa w trakcie.

Swietna książka

Swietna książka

Ocena tej książki jest zdecydowanie zawyżona. Miałam wrażenie, że jest monotonna, nie było w niej momentów, które wciągnełyby mnie w te historie. Niektóre sytuację miały potencjał na rozwinięcie się akcji, ale nie zostało to wykorzystane. Historia Wayana została niedokończona, uważam, że powinno być jakieś wyjaśnienie w tym temacie. Nie wiem czy sięgnę po kolejna część bo ta troche mnie wynudziła.

Wręcz KOOOOOCHAM Falę chociaż Susza nie jest dobra dla młodszych czytelników niż 16+

Historia jakby powielona z wielu popularnych filmów o katastrofach naturalnych. Bohaterowie mało ciekawi natomiast zakończenie wcale nie zachęca do wyczekiwania obiecanej kontynuacji.

Uważam że książka jest super. Różni się od wszystkich młodzieżówek co jest na plus ponieważ większość książek 15, 16, plus itd są o podobnych tematach. Kolejny plus to to ze jest pisana z wielu perspektyw. Fabuła super. Fala stała się jedną z moich ulubionych książek 🫶🏻🫶🏻

Powieść bardzo ciekawie napisana, pochłonęłam ją w 3 dni. Jedynym minusem jest to, że trochę za dużo przekleństw jak na mój gust.

„Fala” to powieść młodzieżowa, która bardzo mi się podobała, mimo pewnej kwestii, która okazała się dla mnie irytującą. Co to było i czemu mimo wszystko bawiłam się przy tej książce dobrze?

Podobała mi się wizja świata wykreowana przez autorkę. Ziemie nawidziły wszelkie możliwe katastrofy naturalne i nikt nie wie, co było tego przyczyną ani czy niebezpieczeństwo już minęło. Nie działa prąd, media, nie ma bieżącej wody, a ludzie utknęli bez dostępu do jakichkolwiek informacji tam, gdzie akurat przebywali, kiedy świat, jaki znamy, postanowił się skończyć. Jest to przerażająca wizja, ale bardzo realnie przedstawiona. Doskonale potrafiłam wczuć się w sytuację bohaterów, którzy zostali sami, nie wiedząc co się dzieje, gdzie są ich bliscy i czy w ogóle żyją. To wszystko tworzyło niezapomniany klimat powieści.

Fascynujące było także obserwowanie, jak poszczególni ludzie radzili sobie z zaistaniała sytuacją. Książka pod tym względem daje dość mocno do myślenia. Czy w kryzysowej sytuacji staralibyśmy się pomóc jak największej ilości osób, czy też wplątalibyśmy się w wojnę o zasoby, by zabezpieczyć przyszłość swoją i bliskich nam osób? Czy tak drastyczna sytuacja usprawiedliwia akty przemocy, jakich się dopuszczano, by zdobyć jedzenie czy leki np. dla chorych dzieci?

W takiej rzeczywistości przyszło żyć bohaterom książki. Mamy tutaj cztery główne postaci: piętnastoletnią Sydney oraz jej ośmioletnią siostrę Paris, szesnastoletniego Elvisa oraz dorosłego Wayana. Szczerze mówiąc, jedynie ten ostatni mnie nie irytował. Mógł odejść w każdej chwili, ale postanowił zaopiekować się trójką przerażonych dzieciaków, których rodzice zaginęli. Wykazał się ogromną empatią i po prostu ciężko byłoby go nie polubić. Elvis to natomiast typowy rozpieszczony bachor, który myśli, że pieniądze mogą wszystko. Niestety nie w świecie, kiedy banknoty zaczynają tracić na znaczeniu, a walutą stają się ograniczone zasoby. Paris jak to dziecko, irytowała swoim zachowaniem, bo zadawała mnóstwo pytań, była przerażona i nie rozumiała powagi sytuacji. Sydney okazała się najbardziej dojrzałą ze wszystkich nieletnich, ale za to strasznie naiwną, co także mnie wkurzało. Jednak mimo wszystko nie uważam, że kreacja tych postaci była nieudana. Wręcz przeciwnie - okazała się bardzo wiarygodna i jak najbardziej trafiona. Dzięki temu mogliśmy obserwować, jak z biegiem czasu zachowanie oraz mentalność tych bohaterów się zmienia. Powoli dojrzewali, uczyli się dostosowywać do nowej sytuacji i zamiast załamywać się nad swoim losem, zaczynali działać. W pewnym momencie byłam z nich dumna, kiedy widziałam, jak świetnie sobie radzą.

Książkę czyta się błyskawicznie, bo wciąga i nie pozwala się od siebie oderwać. Autorka ma bardzo przyjemny styl, który szalenie mi się spodobał, a na dodatek mimo dość ponurej scenerii, w powieści nie zabrakło odrobiny humoru. Myślę, że mogę śmiało polecić tę książkę wszystkim bez względu na wiek.

Cudowna książka! Historia jest bardzo wciągająca, tak jak było w moim przypadku czytałam ją do 2 w nocy i nie byłam w stanie się od niej oderwać. Moim zdaniem tom 2 jest jeszcze bardziej wciągający niż tom 1.
Polecam

Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest niesamowita! Historia w niej opisana jest tak wciągająca, że czytałam po nocach i wyciągnęłam ją nosem w dwa dni.

• Literatura młodzieżowa