7 procent Ro Devereux

Agnieszka Brodzik
14+ Fake Dating Girl in STEM

książka jest po prostu okej

książka jest po prostu okej

Lekka i przyjemna, ale wciągająca, bardzo mi się spodobała.

Lekka i przyjemna, ale wciągająca, bardzo mi się spodobała.

Ro Devereux to młoda dziewczyna, która ma szczególnie rozwinięte zdolności programowania. Na projekt szkolny stworzyła aplikację, która na podstawie zadanych pytań i uzyskanych odpowiedzi może przewidzieć przyszłość danego człowieka. Nie wiązała z nim nie wiadomo jakich nadziei, ot zwykła apka nawiązująca do gry z dzieciństwa, a jednak….
Niespodziewanie ściąga ją wielu użytkowników, a media i firmy zaczynają się nią interesować. Jedna z nich zaprasza ją na spotkanie by przedstawić propozycję współpracy. Ojciec dziewczyny ma pewne obawy jednak ta uważa że to klucz do jej przyszłości i pracy. Postanawiają uruchomić na tą chwilę testowy w aplikacji obszar jakim jest dopasowanie przyszłego partnera. Ro się na to zgadza i aby wszystko dobrze się przyjęło postanawia sama poddać się temu dopasowaniu, by wszystko było jak najbardziej wiarygodne. Jej entuzjazm rośnie do czasu, aż nie zostaje sparowana z przyjacielem z dawnych lat między którymi aktualnie jest ogromna przepaść….

Książka była w porządku, żadne wow ale to nie było coś złego, przyjemna młodzieżówka. Fajny temat, nadal utwierdzam się w tym że motywy kobiet STEM w książkach są dla mnie super ciekawe. Jestem zakochana w Millerze, który był dla mnie chyba ciekawsza postacią niż Ro 😂 Przyjemna relacja dziewczyny z ojcem, który był dla niej jedynym rodzicem, a troszczył się o nią jak za dwóch, no i Vera, potrzebujemy takich seniorek wokół. Mądra, wspierająca i przekochana. To był na prawdę przyjemnie spędzony czas z tą książką.

PS. Butonierka z ziół…i love it 🫶
Kto czytał ten na pewno wie o co chodzi 😂

Niespodziewanie ściąga ją wielu...

Czy można stworzyć aplikację, która przewidzi przyszłość?
Powie Ci, kim będziesz, gdzie będziesz, a nawet... kim jest twoja idealna połówka? Ale tak - z imienia i nazwiska?
Okazuje się, że... tak!

Taka właśnie jest aplikacja MASH - projekt szkolny stworzony przez Ro. Coś, co miało jedynie pomóc w zaliczeniu przedmiotu, dzięki kilku trafnym poleceniom w ciągu paru godzin staje się hitem, a kolejnych kilku dni - wywraca życie nastolatki.
Ale żeby udowodnić inwestorom, że dokładanie się finansowe do aplikacji ma sens, potrzebny jest dowód. A najlepszym będzie udowodnienie, że osoby sparowane naprawdę do siebie pasują....

Bardzo dobrze napisana książka młodzieżowa. Leciutka i przyjemna historia, w sam raz na jeden wieczór.

Czy można stworzyć aplikację, która przewidzi przyszłość?
Okazuje się, że... tak!

O jeny, jak mi się to podobało! Nie jest do końca idealna, bo było kilka takich momentów, kiedy trochę zachwyt osiadł, ale szczerze? Mam to gdzieś, bo bawiłam się świetnie, wzruszyłam się i bardzo potrzebowałam teraz takiej książki! Ro jest świetną dziewczyną, bardzo rzeczywistą i owszem, popełnia błędy, ale też wie, jak je naprawić i nie boi się przyznać do porażki i prosić o pomoc. Na początku nie rozumiałam też do końca skąd ten tytuł, ale po przesłuchaniu całości stwierdzam, że jest tak totalnie w punkt i długo już myślałam, że jakiś tytuł tak świetnie odzwierciedla treść książki (a lubię jak mają jakieś znaczenie!). Świetna, mądra, urocza młodzieżówka z morałem, więcej takich chcę <3

W tej książce podobało mi się dosłownie wszystko.
Inteligentna główna bohaterka, która podejmuje przemyślane decyzje mimo nastoletniego wieku (często nastoletnie bohaterki są przedstawiane w sposób „głupiutka i naiwna”)
Powoli rozwijające się uczucie między bohaterami (nie od razu wiecie. 10 stron książki i zakochani jak to często bywa)
Sposób w jaki poprowadzony został wątek mamy
A także ogromny plot twist przez którego wyglądałam tak 😳😧😯

Naprawdę mega dopracowana książka. Jestem pod wrażeniem i będę polecać każdemu!
~
sylwiaczyta

W tej książce podobało mi się dosłownie wszystko.
Sposób w jaki poprowadzony został...

Ta książka była stworzona dla mnie, zbudowałam sobie duże oczekiwania i na szczęście się nie zawiodłam. Jakie motywy mnie kupiły?
Dziewczyna programistka i aplikacja - chociaż szczegółów technologicznych nie było i też nie do końca jestem pewna, czy wszystko zostało przedstawione realistycznie (nie mówię o aplikacji, a jej tworzeniu i pracy)
Fake dating - bardzo lubię, a tutaj powód był przedstawiony sensownie, bez naciągania.
Friends to strangers to lovers - uwielbiam friends to lovers, ale takie kombo jest o wieeele lepsze ❤️ Od początku czuć napięcie i wręcz czułam zlamane serca bohaterów. Co prawda pierwszy rozdział zapowiadał się jak typowe enemies to lovers, ale po poznaniu przeszłości Ro i Millera, ta relacja nabrała głębszego wymiaru.
Miller - zdecydowanie w moim typie, a romanse czyta się przyjemniej, gdy można również zakochać się w bohaterze. Uprzejmy i uroczy nerd - takich poproszę.
No to przejdźmy do głównego pomysłu, czyli aplikacji przepowiadącej przyszłość. Myślę, że jak najbardziej można napisać algorytm dopasowujący zawód czy nawet partnera, ale oczywiście tylko jako sugestię. Nie wiem, czemu użytkownicy naprawdę wierzyli, że to ich jedyna możliwa przyszłość. Powinni potraktować to jako "test osobowości", ale z naukowymi podstawami. Patrząc, jak te testy są popularne, to również aplikacja na pewno mogłaby odnieść sukces. Z tego powodu sama napisałabym inne zakończenie, nie jestem do końca usatysfakcjonowana tym, ale też nie narzekam.

No i przyznam, że nawet był jeden plot twist!

Podsumowując: jak najbardziej polecam

Fake dating - bardzo lubię, a...

Słyszałam o tej książce wiele dobrego, dlatego sama postanowiłam po nią sięgnąć.
Zakochałam się w historii głównych bohaterów. Ro i Miller, mimo że pokłóceni przez lata, znowu trafili na siebie, za sprawą losu, który przez całe życie ich łączył.
Na początku trochę przypominali mi Peete’a i Katniess z „Igrzysk śmierci”, tym że tak świetnie udawali przed kamerami zakochanych, aby ludzie kupili ich relacje.
Także w opisywanej książce zostajemy wrzuceni do świata mediów, który nie zawsze jest taki kolorowy, jakby mogło się wydawać.

Mamy tutaj również aplikację, która jest w sumie głównym wątkiem książki, wokół niej kręci się cała historia. „7 procent Ro Devereux” pokazuje nam, jak ważne jest w dzisiejszych czasach, aby nie wierzyć we wszystko, co zobaczymy w Internecie. Szczególnie aplikacjom, które niby mają przewidywać naszą przyszłość. Nie ma czegoś takiego jak algorytmy i nauka, która w 100% będzie wiedziała np. gdzie będziemy mieszkać za kilka lat. My się zmieniamy, nasze marzenia, poglądy, tak naprawdę z dnia na dzień. Przez całe nasze życie przewinie się kilkadziesiąt naszych wersji i każda będzie inna. Trzeba to zaakceptować i być ciekawym, co przyniesie nam przyszłość. Niech los nas poniesie.

Podsumowując, wylałam nad tą książką dużo łez i tylko tyle mogę Wam powiedzieć, bo cokolwiek innego nie próbowałam tutaj napisać, wydawało mi się spojlerem haha. Dlatego napiszę jeszcze tylko: czytajcie, bo warto!!!

4,5/5

"Tata podaje mi bilecik [...] i mówi "Nie zgub!". To właśnie krótkie ostrzeżenie [...] mnie uspokaja. Cokolwiek się dzisiaj wydarzy, nadal ktoś będzie musiał nam podstemplować bilecik. Życie nie jest takie obce jak mogłoby się wydawać."

Książka jest dokładnie taka jak jej okładka - słodziutka, śliczniutka i urocza. To bardzo przyjemna odskocznia po ciężkim nastroju "Furii" - lekka, nieskomplikowana fabuła osadzona w klimacie "high-school drama" i prości bohaterowie pełni nadziei w lepszy świat.
Pomysł kojarzy mi się trochę z serialem Sexify - główna bohaterka, Ro, tworzy apkę, której jedną z głównych funkcji jest dobieranie ludzi w pary (apka w założeniu przewiduje przyszłość i określa kilka najważniejszych składowych tej przyszłości, w tym właśnie dane partnera życiowego). Ro zostaje w ten sposób sparowana z byłym przyjacielem, z którym lata temu się pokłóciła i obecnie nie utrzymują kontaktu.

"Kazałabym mu iść do diabła ale mam wrażenie, że oboje już się tam znaleźliśmy."

"Nie musiałam pokazywać mu swoich ran, żeby uwierzył, że czuję ból"

Historia jest bardzo przewidywalna i całkowicie letnia - ani grzeje ani ziębi, podobnie jak bohaterowie. Czytanie "7 procent Ro Devereux" przypomina słuchanie historii pierwszych pocałunków przyjaciółek podczas "girls night" - w sumie nic niezwykłego ani zapadającego w pamięć, ale dającego ciepełko w serduchu.

No i uwielbiam tę naiwną niewinność młodzieżówek przedstawiających niezachwianą nadzieję w to, że każdą relację da się naprawić, wystarczy tylko bardzo chcieć i zapomnieć o tym co było złe. Jest w tym coś uroczego i miło czasem o tym poczytać.

Na koniec jeszcze ładny cytat, który z nieznanych mi przyczyn nastraja mnie bardzo pozytywnie:

"Powiedziała, że stanę się kimś, kogo jeszcze nawet nie potrafię sobie wyobrazić."

Książka jest dobra, ale lekturą życia to ona u mnie nie zostanie. Ciekawy wątek, choć bohaterka podejmuje trudne i życiowe decyzje w pięć minut. Nie do końca słucha bardziej doświadczonych osób, i które podają niektóre propozycje głębszej kontemplacji. Myślę, że puenta historii jest dosyć dobra i daje trochę do myślenia. Książka jest raczej na raz, ale nie jest to jakaś całkowita porażka. Niestety nie czuje też tej relacji między głównymi bohaterami. Staram się ją rozumieć, ale jest to dosyć płytkie i trudno mi uwierzyć w to jak się ona toczy.

• Przeczytane 2024
  • Audiobooki