Pytanie i odpowiedź

Okładka książki Pytanie i odpowiedź Patrick Ness
Okładka książki Pytanie i odpowiedź
Patrick Ness Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Ruchomy chaos (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2015-02-01
2009-09-07
Agnieszka Hałas
Inne

Dobra, byle po kolei, bo czuję zbyt wiele emocji po zakończeniu drugiego tomu.

Opinia wyjątkowo zawiera spoilery, więc uwaga, nie czytałeś książki - nie czytaj opinii!

Zacznę od tego, że początek był spektakularny. Całe zapoznanie się z Przystanią i mentalnością jej mieszkańców, poprzez rozmowy z burmistrzem, aż po dom uzdrowień. Wszystko to było niezmiernie ciekawe.
Do czasu.
No właśnie. Jakoś na 120 stronie postacie zaczęły kręcić się w kółko. Todd pragnął zobaczyć Violę, ona jego, robili co trzeba, spotkali się i BUM, burmistrz stawał im na drodze. I tak kilka razy. Po drugim razie robiło się to żmudne i bezcelowe, bo miało nam tylko ukazać jak "silny" i "sprytny" jest burmistrz.
W pewnym momencie miałam też wrażenie, że Todd stracił to coś, co uzyskał w pierwszym tomie. Cała jego osobowość nagle ukierunkowała się tylko nad rozpaczaniem za Violą.
Za to postacie poboczne uzyskały niezmiernie dużo. Sama Viola, czy (o dziwo!) Davy. Omg... Mój biedny... Ale do niego jeszcze wrócimy.
Później gdy już akcja zaczęła nas faktycznie prowadzić naprzód (jakoś 230 strona) - nie mogłam się oderwać od lektury.
I nie mogę zaprzeczyć, gdzieś tam na przestrzeni tych stu stron były dobre momenty, nawet świetne, męczyło mnie jedyne te ciągłe dążenie do niczego i nie wyciąganie z tych wydarzeń wniosków. Przynajmniej na tym etapie - później było już lepiej.

W każdym razie, jeżeli chodzi o fabułę - podobało mi się, serio. Budowa świata, może nie jakiegoś bardzo skąplikowanego, ale i tak świetnie przedstawionego. Nie było też aż tak przewidywalnie jak w pierwszym tomie.
Rozwinięcie koncepcji samego Szumu? Świetne. Jestem ciekawa czy Szum stanie się faktycznie jakąś większą bronią i jak będzie nad nią panował Todd.

Gdy akcja nabrała tempa, miałam wrażenie, że nasz Todd wrócił do siebie. Znów stał się pełnowartościowy. Oczywiście, nadal Viola była dla niego najważniejsza, ale zaczęło się też liczyć dla niego coś więcej. Jestem ciekawa jak to się rozwinie w finale.

Zakończenie. Mój boże! Radzę przygotować się na cios poniżej pasa. A może raczej powinnam stwierdzić na strzał w pierś? Heh, czułam że tak będzie. Davy... za bardzo go polubiłam. Serducho mnie boli, bo liczyłam, że pojawi się w trzecim tomie... Myślę, że zasłużył na miano najlepszej postaci drugiego tomu. (Nadal nie mogę w to uwierzyć 😭)

Ostatnie strony czytałam z zapartym tchem i z pewnością jak najszybciej sięgnę po ostatni tom!

Dobra, byle po kolei, bo czuję zbyt wiele emocji po zakończeniu drugiego tomu.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

W drugiej części cyklu Ruchomego Chaosu autor daje nam na początku chwilę wytchnienia od wartkiej akcji. Nie oznacza to bynajmniej, że nic się nie dzieje. Fabuła dąży do konkretnego celu, autor sprawnie ją prowadzi i rozkręca do zawrotnego tempa z pierwszego tomu. Pytanie i Odpowiedź to bardzo dobra kontynuacja serii i znowu sprawia, że ciężko oderwać się od książki.

Z tej części dowiadujemy się kolejnych rzeczy o planecie, Szpaklach, o tym jak przebiegała kolonizacja. Poznajemy nowych bohaterów, ale Ci których autor oszczędził w pierwszym tomie nadal są z nami. W powieści nadal dużo się dzieje, jest sporo niespodzianek i zwrotów akcji. Bohaterowie muszą zmierzyć się z własnymi słabościami oraz podejmować trudne decyzje, które mogą mieć wpływ na losy wszystkich. Mimo, że Todd, czasami jest irytujący, czasami niespójny, to nadal budzi sympatię.

Podobnie jak pierwsza część tak i ta kończy się nagle, więc koniecznie trzeba przeczytać również tom trzeci. Ja już jestem w trakcie i póki co trzyma poziom serii, w związku z czym jestem niesamowicie ciekaw finału.

Krótko mówiąc Pytanie i Odpowiedź to rozrywka na bardzo dobrym poziomie, Rozrywka, ale nie pozbawiona refleksji, dająca do myślenia na temat natury człowieka i postrzegania dobra i zła.

Z tej...

“Jesteśmy wyborami, których dokonujemy.”

“Pytanie i odpowiedź” Patricka Nessa to kontynuacja książki “Na ostrzu noża” - historii Todda żyjącego w świecie pełnym chaosu, gdzie każdy mężczyzna słyszy wzajemnie swoje myśli i w którym nie istnieją kobiety. Na podstawie pierwszego tomu serii został nakręcony film z Tomem Hollandem w roli Todda. Książka “Na ostrzu noża” miała dla mnie wiele wad, zwłaszcza pod względem języka autora, jednak zaciekawiła mnie na tyle by sięgnąć po kolejny tom serii. “Pytanie i odpowiedź” była według mnie lepsza od pierwszej części. Dużo mniej rzeczy mnie w niej irytowało a ciąg dalszy historii Todda zdołał mnie wciągnąć i zaciekawić. Główny bohater dojrzał i dało się go lubić a także z zaintrygowaniem śledzić jego losy.

Koncepcję Szumu, czyli słyszenia nawzajem swoich myśli uważam za genialną a rozwój wydarzeń związany z nią był naprawdę świetnie przemyślany. Bardzo podobały mi się wszelkie pomysły autora co do fabuły, zwroty akcji oraz dialogi między bohaterami. Podobał mi się także pewien konflikt między głównymi postaciami, który przedstawiał skrajnie różne poglądy na pewne tematy, które były niezwykle ciekawe. Nie będę ukrywać, że nadal nie jestem największą fanką stylu autora, jednak dzięki mniejszej ilości irytujących zwrotów oraz ewidentnemu rozwojowi bohaterów czytanie tej książki było naprawdę przyjemne.

"Pytanie i Odpowiedź" Patricka Nessa to intrygująca i niezwykle pomysłowa opowieść o terrorze, przyjaźni, walce o wolność i sprawiedliwość. Porusza trudne tematy, które są w stanie zmusić czytelnika do myślenia i przeróżnych refleksji. Momentami bolesna, czasami pełna nadziei. To bardzo udana kontynuacja “Na ostrzu noża” - jestem przekonana, że seria ta może spodobać się wielu czytelnikom. Jestem ciekawa ostatniego tomu trylogii i będę go oczekiwać! 🤗

“Jesteśmy wyborami, których dokonujemy.”

Według mnie jeszcze lepsza niż cześć poprzednia - a na pewno bardzo dojrzała i niesamowicie wciągająca.

Świetna historia. Czekam na dalszy ciąg wydarzeń.

Świetna historia. Czekam na dalszy ciąg wydarzeń.

Nieczęsto zdarza mi się, że druga część podoba mi się bardziej od pierwszej. Tutaj zamiast prozy drogi mamy już wartką akcję, intrygi i dylematy młodych bohaterów. Książka wciąga, ale też pozostawia niedosyt i wiele pytań, na które odpowiedzi znajdą się dopiero w kolejnym tomie (ktory nie został jeszcze wydany...)

Drugi tom może trochę lepszy od pierwszego, bo porusza kwestie: tyranii, manipulacji, zamiany ofiary w kata itp., a z drugiej strony przemiana Todda jest mało przekonująca, mimo końcowej "wolty". Głupota i naiwność bohatera powalają i irytują.

Przemiany innych bohaterów, jak np Dave'a też mnie nie przekonują. Viola może bardziej trzyma się kupy ;)

Fabuła na tym samym schemacie, co poprzedni tom - już się wydaje, że cokolwiek udało się bohaterom osiągnąć czy zmienić, ale całkowicie przewidywalnie okazuje się to mrzonką. Ja rozumiem, że mają być przeszkody i zwroty akcji, ale czemu są tutaj tak boleśnie schematyczne?

Niestety, nie podzielam zachwytów nad tymi książkami.

Fabuła na tym samym...

Dobra książka.

Dobra książka.

Początkowo niechętnie podchodziłem do kontynuacji "Na ostrzu noża", gdyż jak dla mnie powyższe dzieło było zamkniętą historią (mimo iż zakończenie zadawało wiele pytań.) Zdecydowałem się jednak zabrać za "Pytanie i odpowiedź", gdyż wciąż fascynuje mnie ten świat... i cholera, było warto.
Pierwsze strony przeszedłem z oporem, nie działo się tam nic ciekawego a ja wciąż nie byłem przekonany, czy dobrze robię, czytając tę książkę. Szybko jednak zmieniłem zdanie - fabuła zaczyna robić coraz większe zawijasy, odsłaniając przed nami nowe strony uniwersum i nowe postacie zaangażowane w główny konflikt, który jest mottem przewodnim. Nasza dwójka bohaterów tka własną nić, jako że przez większość czasu są poza swoim zasięgiem i muszą działać sami. Im dalej w książce, tym lepiej - sytuacja robi się coraz bardziej napięta, fabuła coraz mocniej skręca i nieraz zaskakuje.
Obserwujemy poczynania różnych postaci, z których każda jest na swój sposób unikatowa i odznacza się własnym charakterem. Są tu też przemiany bohaterów, za co mocno szanuję i podziwiam autora - mało pisarzy potrafi sprawić, że czytelnik w jednej książce nienawidzi a potem współczuje temu samemu bohaterowi.
Ukłony dla Patricka Nessa za zręczne opowiedzenie świetnie obmyślonej historii, ten człowiek ma niewiarygodny talent do wymyślania nietuzinkowych rozwiązań fabularnych.
"Pytanie i odpowiedź" podnosi poprzeczkę po poprzedniej części, satysfakcjonując czytelnika intrygującą historią oraz zostawiając go z niedosytem, gdy już całym sobą wciągnął się w świat książki.
Czekam na kolejne części.

Dodaj cytat z książki Pytanie i odpowiedź