Spełnione marzenie

Okładka książki Spełnione marzenie Sylwia Kubik
Okładka książki Spełnione marzenie
Sylwia Kubik Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Pod obcym niebem (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Pod obcym niebem (tom 2)
Skarpa Warszawska
2023-09-06
2023-09-06

Sylwia Kubik jest jedną z autorek która należy to takich które potrafią nas wzruszyć pisząc swoje książki .
Spełnione marzenie" to druga część serii Sylwii Kubik "Pod obcym niebem". Autorka w dalszym ciągu opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę. Nie trzeba szukać daleko jak widać, bo losy własnej rodziny potrafią być barwne, fascynujące ale zazwyczaj też trudne i bolesne. Nie każdy chce grzebać w przeszłości rodziny.
Jest to zarówno piękna jak i trudna opowieść o dwojgu ludzi, którzy szukali swojego miejsca na ziemi.
Lucjan i Marianna zamknęli pewien rozdział swojego życia.
Było to życie w czasie wojny, gdzie musieli borykać się z bolesnymi historiami. Ból, rozpacz, łzy, jednak była miłość, która pokonywała wszelkie trudy.
W końcu nadszedł koniec strasznej wojny, ale Marianna nie chce wracać do kraju, boi się o ich byt, wie może czekać ich głód oraz biedy.
Polecam obie części serii ,, Pod obcym niebem " a dziewczynom z bloga Czytam dla przyjemności za BT które zorganizowały z tą książką

Wojna, tułaczka, codzienne życie i miłość dająca nadzieję na lepsze jutro. Losy znanych bohaterów Marianny i Lucjana są trudną drogą przez życie. Naznaczone cierpieniem, strachem, utratą dzieci oraz trudnymi relacjami w rodzinie kobiety. Zaś wsparcie najbliższych, znajomych i gorące uczucie między bohaterami dodają radości w życiu małżonków. Autorka pięknie opisuje losy własnych dziadków, historia mimo, że wydarzyła się w tak trudnych czasach jest łatwo przyswajalna i czyta się ją szybko i przyjemnie. Poznajemy perypetie rodziny na przestrzeni lat, powoli dążymy do spełnienia ich marzeń. Ciekawe opisy przyrody, ciekawostki ze świata roślin i ziół oraz pomóc zwierzętom to niezwykle interesujące fragmenty w całej powieści. Warto przeczytać tę dylogię w całości i najlepiej w krótkim odstępie czasu. Autorka skupia się na zwykłym życiu ludzi żyjących w czasach wojennych i powojennych. Polecam

Uwielbiam książki Sylwii. Dlaczego? Autorka ma niezwykłą umiejętność pisania o sprawach trudnych, w taki sposób, że stają się one ludzkie i przestają się wydawać szczytem wielkiej góry, którego przejść się nie da.
Niby historia o dziadkach Sylwii... robotnikach II Rzeszy, który po wojnie próbują sobie poukładać życie, a jednak to też historia o trudach macierzyństwa , o traumach utraconych dzieci, o wracających potwornościach z lat dzieciństwa ( którego nie było),o walce o lepsze jutro i miłości, zaufaniu, wierze. To niebanalna powieść o sile męskiej miłości, która kruszy kobiece mury.

Za możliwość przeczytania dziękuję Czytam dla Przyjemności, która zorganizowała ten bt, oraz Sylwii - autorce.

Książka "Spełnione marzenie" Sylwi Kubik odpowiada o dalszych losach Lucjana i Marianny. Obawiałam się tej tematyki ale styl i to jak została przedstawiona historia sprawiła , że nie mogłam się oderwać .🙂 Były momenty bardzo trudne i te radosne. Przeżywałam wzloty i upadki razem z bohaterami. Prawdziwa miłość ❤ przetrwa wszystko. 🙂 Gorąco polecam.

NA ZIEMIACH ODZYSKANYCH

"Pod obcym niebem" Sylwii Kubik to dylogia opowiadająca losy dwojga ludzi, których los, a może raczej wojna rzuciła na ziemie należące do Rzeszy. Właśnie tam, w okolicach Backnangu ścieżki głównych bohaterów - Marianny i Lucjana krzyżują się. Poznali się na robotach, a ich znajomość rozwijała się na przekór wszelkim zakazom i ograniczeniom. Połączyła ich miłość, która jednak nie jest w stanie ochronić oboje przed przykrymi i traumatycznymi zdarzeniami.

Drugi tom zatytułowany "Pod obcym niebem. Spełnione marzenie" przenosi nas do roku 1945, do czasów, kiedy wojna wreszcie dobiega końca, widać zbliżającą się kapitulację Niemiec, a polscy obywatele mogą powoli zacząć myśleć o swojej przyszłości. Część z nich decyduje się pozostać na niemieckiej ziemi widząc tu dla siebie szansę na życie. Inni pragną znaleźć szczęście za granicą - we Francji, Anglii, czy w Ameryce, a jeszcze inni chcą powrócić do wyzwolonej ojczyzny. Lucjanem i Marianną targają rozterki. Początkowo postanawiają zostać u bauera Karola, ale po kilku miesiącach decydują się na wyjazd do kraju. Oboje zdają sobie sprawę, że wyzwolona Polska nie ma wiele wspólnego z ojczyzną sprzed wojny, ale Lucjan widzi szansę dla swojej rodziny w tej zupełnie nowej rzeczywistości. Rodzina Kubików zdążyła się już przenieść z Osinek w lubelskiem na Pomorze, w okolice Kwidzyna i tutaj matka Lucjana - Franciszka z radością oczekuje powrotu swojego najstarszego syna oraz jego ukochanej Marianny i wnuka Rysia...

Dalsze losy rodziny Kubików są dla czytelnika nie mniej interesujące. Wiele w nich niepewności, żalu i starań. Zapewnienie bezpieczeństwa i bytu rodzinie wymaga od bohaterów ogromnej zaradności, ale także wielu poświęceń. Marianna i Lucjan muszą sprostać problemom, których dostarcza im życie. Rysio wciąż jest jedynakiem, co w tamtych czasach jest bardzo niepopularne. Maryśka musi pogodzić się ze śmiercią trójki dzieci, a Lucek stara się wspierać ją dbając o to, by niczego im nie brakło. Możemy podziwiać go za zaradność, przedsiębiorczość i dążenie do stworzenia jak najlepszych warunków rodzinie, a Mariannę za zrozumienie, zaufanie i czystą, bezgraniczną miłość do męża.

Całą opowieść świetnie się czyta. Oba tomy są ciekawie napisane, realistyczne, widać serce i emocje, które towarzyszyły autorce podczas pisania. Z jednej strony historia jest bardzo osobista, ale udało się w niej zachować obiektywizm, co naprawdę doceniam. Jedyne czego mi zabrakło to atmosfery PRL - owskiej, powojennej rzeczywistości. Bardzo żałuję, ale niestety nie odczułam klimatu tamtych czasów, o których opowiadał mi mój dziadek.

Odnalazłam natomiast w tej powieści pewne nawiązania do przeszłości mojej rodziny. I choć historia moich dziadków - Anny i Kazimierza, także naznaczona przez czasy wojny i okupacji różni się od losów powieściowych bohaterów, to jednak jest tu pewna zbieżność i podobieństwo.

Jedno jest pewne - Sylwia Kubik miała wspaniałych dziadków i moim zdaniem bardzo dobrze się stało, że pamięć o nich nie została zarezerwowana tylko dla najbliższych. Cieszę się, że tę piękną i wzruszającą opowieść mogą poznać i docenić wszyscy czytelnicy.

NA ZIEMIACH ODZYSKANYCH

Do spełnienia marzeń wiedzie czasami długa, kręta i niebezpieczna droga. Droga naznaczona smutkiem, bólem, żałobą, śmiercią a także miłością, szczęściem, zaufaniem.
Wojna się skończyła. Przed Marianną i Lucjanem trudna decyzja, Czy wrócić do Polski czy wyjechać np. do Francji czy Anglii a może jeszcze dalej. Mają syna Rysia. Niestety ślubu nie mają co martwi Marianne. Zdaje sobie sprawę, że z tego powodu spotkają ją w domu rodzinnym nieprzyjemności. Latem 1945 r. Sabina razem z Ryszardem wyjechali do Francji. Oni wracają do Polski na ziemie Odzyskane, do Otoczyna tam gdzie przeprowadziła się Franciszka z nowym mężem. W pociągu Marianna poznaje Bognę, która pomoże jej w trudnych momentach. Zostają przyjaciółkami. Lucek z Marysią rozpoczynają nowe wspólne życie. Szukają swojego miejsca na ziemi i wymarzonego domu. A przyjdzie im zmieniać te miejsca kilka razy zanim na stałe z gromadką dzieci zamieszkają w Jasnej.
Tych dwoje młodych ludzi, którzy poznali i pokochali się na obczyźnie zostali przez życie mocno doświadczeni. Marianna przeżyła śmierć swoich dzieci. Najpierw w Niemczech straciła synka. Będąc w ciąży została pobita przez Klemensa syna Gertrudy Meyer, a później urodziła martwe bliźniaki. Po tej stracie zamknęła się w sobie, nie mówiła, całymi dniami leżała w łóżku. Lucek cierpliwie się nią opiekował zaniedbując swoje obowiązki. Ale udało się stanęła na nogi, mimo że ból w sercu pozostał. Na szczęście oboje z Luckiem doczekali się kolejnych dzieci. Odwiedzają również z rodziców Marianny. Niestety to spotkanie kończy się katastrofą. Lucjan zdaje egzamin i zostaje weterynarzem.
„Spełnione marzenie” to historia o miłości, która pokonała zło. Wzajemne wsparcie, opieka pozwoliło Mariannie i Lucjanowi zbudować fundamenty pod bezpieczny, rodzinny dom. I wcale nie chodzi mi tu o budynek. Bo przecież dom to nie tylko mury to ludzie, którzy go tworzą. Krok po kroku wytrwałością, ciężką pracą a przede wszystkim sprytem jaki posiadał Lucek spełnili swoje marzenia i znaleźli swoją przystań na całe życie. Wiara, nadzieja, miłość. Wiara, że to co złe odeszło. Nadzieja na lepsze jutro. Miłość, co otula skrzydłami w chwilach zwątpienia. POLECAM!!
Czytam dla przyjemności dziękuje za udział w Book Tourze.

Koniec wojny zastał Mariannę i Lucjana w dość dobrym zdrowiu, na robotach u bauera. Trafili na porządnego Niemca, krzywda im się nie działa, jedna serce wyrywa się do swoich. Do domu. On chce wrócić w rodzinne strony, ona marzy o zagranicy. Postanowili jednak dołączyć do rodziny Lutka, która osiadła na Ziemiach Odzyskanych. Powoli się dorabiają, rodzą się kolejne dzieci, rodzeństwo wraca z wojennej tułaczki, ale życie jak to życie - nie rozpieszcza. Były u Kubików dobre i złe chwile. "Bo w życiu najważniejsze jest życie. Reszta to tylko dodatki".
W Posłowiu Autorka wyjaśnia, że opisana tu historia to historia jej dziadków. Zaiste, barwnie im się wiodło. I choć los ich nie oszczędzał, to mieli też ogromne szczęście darzyć się nawzajem miłością wielką. Nie każdemu jest to dane. Wiele można przetrwać, wiele razy upaść. Ale gdy obok jest ktoś, kto poda rękę, obetrze łzy i pomoże iść dalej, to jest to wielki dar, który nie ma ceny. I o tym jest ta książka. O sile miłości, o harcie ducha, o sięganiu po marzenia. Zawsze razem. Kiedy życie rzuca kłody pod nogi, to trzeba się po nich wspiąć. Sylwia Kubik napisała powieść pełną życiowej mądrości. Mimo, że czasy się zmieniły, to jej przesłanie wciąż pozostaje aktualne.
Ocena: 7/10

Przetrwanie podczas wojny było niebywale trudne. Utrzymanie przy życiu siebie oraz swojej rodziny stanowiło jedną z najtrudniejszych rzeczy do wykonania. Ludziom nieustannie towarzyszył strach, ból i cierpienie. Niekiedy lęk o życie najbliższych był silniejszy niż lęk o własny los.

Należy pamiętać, że wojna to nie tylko walki na froncie i próba przetrwania w obozie. Te wydarzenia odcisnęły piętno na każdej możliwej płaszczyźnie, a jej skutki odczuwały całe pokolenia.

Akcja toczy się u schyłku II wojny światowej i wszystko wskazuje na to, że ten okrutny etap historii wkrótce dobiegnie końca. Poznajemy Mariannę i Lucjana, którzy postanawiają wrócić z Niemiec i poszukać własnego kąta w ojczyźnie. Nasi bohaterowie powoli zaczynają mieć nadzieję na to, że woja niebawem się skończy, a oni sami będą mogli rozpocząć nowe, lepsze życie.
Przyszłość jednak wiele definiuje i szybko okazuje się, że nie wszystko potoczy się tak, jakby tego chcieli.

To powieść o powolnym powrocie do normalności. Niezwykle życiowa i emocjonalna historia o losach rodzin, które próbują funkcjonować po okupacji. O ludziach, którzy w wojnie stracili wiele, a mimo to są wdzięczni, że tak naprawdę nigdy nie znaleźli się w jej centrum.

Niesamowita historia o tym, jakim wsparciem jest rodzina oraz jak determinacja i ciężka praca pomaga w dążeniu do celu.

Główni bohaterowie, mimo że byli swoimi całkowitymi przeciwieństwami, to razem pokonywali kolejne przeszkody. Postacie w tej książce napisane są tak, że nie da się ich nie lubić. Mimo że pojawia się ich tutaj sporo, to każdy odgrywa znacząca rolę w fabule.

To jedna z tych książek, których nie da się odłożyć, dopóki nie pozna się finału. Z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów i jest mi niezmiernie przykro, że to już koniec tej historii. To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale na pewno nie ostatnie.

Druga część dylogii rodzinnej mi się podobała, pomimo że Sylwia straszyła mnie że jak czytam ostatnio tylko powieści na poprawę nastroju to ta nie pasuje. Jednak historia Marianny i Lucjana Kubików kończy się dobrze, albo można powiedzieć, że się nie kończy, bo trwa w kolejnych pokoleniach. A książka wypełniona jest samym życiem. Zatem przeczytałam, albo tym razem wysłuchałam (audiobook na BeatBook) z przyjemnością :)

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Czytam Dla Przyjemności.
"Spełnione marzenia" to kontynuacja powieści "Pod obcym niebem".
Akcja toczy się w Polsce u schyłku wojny. Lucjan i Marianna wracają z Niemiec, gdzie podczas wojny ciężko pracowali. Życie nie rozpieszczało tej dwójki, lecz dzięki pomysłowości Lutka i smykałce do interesów udaje im się znaleźć ich tymczasowy kawałek ziemi. Marianna zamknięta w sobie, po bardzo ciężkich, traumatycznych przeżyciach, stara się jak może, by żar domowego ogniska nie wygasł. Pani Sylwia opisuje losy bohaterów tak, że nie sposób odłożyć książkę przed zakończeniem! Jak zwykle autorka nie zawiodła 😘😍🥰
Serdecznie polecam tę książkę!

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Czytam Dla Przyjemności.
"Spełnione marzenia" to kontynuacja powieści "Pod obcym niebem".

• Przeczytane 2023
  • Wyzwanie 2023

Dodaj cytat z książki Spełnione marzenie