To nie był sen

Okładka książki To nie był sen Natalia Klewicz
Okładka książki To nie był sen
Natalia Klewicz Wydawnictwo: W.A.B. literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
W.A.B.
2023-09-27
2023-09-27
9788383190143

Po tragicznym zakończeniu „czy to sen?” czułam, że muszę sięgnąć po kolejny tom. Niestety muszę przyznać, że to był błąd.

Myślałam, że w drugiej części autorka zdoła uratować tą historię, ale okazało się, że nie zdołała już tego uratować. Fabuła była zwyczajnie nużąca i przewidywalna. Nie było wielu zwrotów akcji, a bohaterowie pozostali tak samo stereotypowi. Główna bohaterka spędziła dwa tygodnie w szpitalu psychiatrycznym, po czym wyszła z niego i nagle zmieniła swoje podejście. To wydaje się naprawdę dziwne, że dziewczyna z mocnymi problemami psychicznymi, trwającymi przez jej całe życie, nagle w dwa tygodnie stała się zupełnie inną osobą.

Ta część była zdecydowanie lepsza od poprzedniej a całość okazała się wciągająca i pełna dość zawiłej akcji .
Myślę ,że nie jest to jeszcze koniec i chętnie sięgnę po kolejną część jeśli się pojawi .
Niestety dialogi nadal momentami słabe ale nie jest to powód aby odłożyć książkę .
Fajnie pociągnięty wątek snów i przeszłości . Okazał się dla mnie miłym zaskoczeniem,mimo że książka nie jest obszerna jest treściwa i wciągająca a to najważniejsze.

Drugi tom opisuje dalsze losy Łucji. Nie spodziewałam się, że wszystko pójdzie w taką stronę. Także pozytywnie zaskoczyło mnie rozwinięcie fabuły.

„To nie był sen” to kontynuacja książki „Czy to sen” czyli dalsze losy Łucji. Kiedy Łucja pierwszy raz zobaczyła Nikodema w jednym ze swoich snów, nie wiedziała, że chłopak już na zawsze zmieni jej życie. Zanurzała się w sennym świecie coraz bardziej by przeżywać rzeczy, których nie potrafiła doświadczyć na jawie. Uciekła przed szkołą, rodzicami, i samą sobą. Uciekła do chłopaka, którego sobie wyśniła. Ale przecież nie da się spać wiecznie. Czy Łucja obudzi się ze snu, w który tak bardzo chciała zapaść?

Pamiętam jakie emocje wywarło na mnie zakończenie pierwszego tomu i jak bardzo byłam ciekawa tego, co wydarzy się w drugim tomie. To był właśnie czynnik przez który sięgnęłam po „To nie był sen”. Muszę przyznać, że po drugim tomie widać progres w stylu pisania autorki w porównaniu do pierwszego tomu. W pierwszym były pewne mankamenty, które moim zdaniem wymagały dopracowania tak już w drugim tomie książkę czytało się o wiele bardziej przyjemnie i płynnie. Książkę czytało mi się szybko a rozdziały były krótkie. Zważywszy, że książka nie jest długa to jest do pochłonięcia w jeden wieczór. Fabuła jest ściśle powiązana z pierwszym tomie bo jest jego kontynuacją. Autorka w tym tomie poruszyła bardzo ważne ale też i ciężkie tematy przez co książka jest naprawdę emocjonalna. Depresja, ataki paniki, zdrowie psychiczne oraz relacje z rodzicami i przyjaciółmi to główne czynniki na jakich skupiła się Natalia Klewicz. Brawa dla autorki, że w tak zrozumiały i przystępny dla innych sposób była w stanie przekazać tak ważne treści. Z zaintrygowaniem śledziłam losy Łucji i tego co jeszcze spotka na swojej drodze. Ten tom podobał mi się bardziej niż pierwszy i emocji w nim nie brakowało. Zakończenie – tak jak w przypadku pierwszego tomu – pozostawiło mnóstwo znaków zapytania i chęć sięgnięcia po kolejny tom.

"Dla mnie on nie był wytworem wyobraźni. Rozumiał mnie jak nikt inny i to z nim spędzałam najpiękniejsze chwile."
Debiut Natalii Klewicz bardzo mi się spodobał, ponieważ wyróżniał się fabułą i poruszył ważną tematykę jaką jest depresja u nastolatków, a nawet targnięcie się na swoje życie. Gdy Łucja zapadała w sen, pojawiał się w nim chłopak, który zmienił życie dziewczyny.
W "To nie był sen" bezpośrednia kontynuacja ukazuje czytelnikowi życie Łucji i jej bliskich po tragicznym wydarzeniu, jakim było wyżej wspomniane targnięcie się na własne życie. Dziewczyna przeżyła, lecz ta sytuacja zostawiła pewną wyrwę w życiu bohaterki i bliskich jej osób.
Muszę zwrócić szczególną uwagę na fakt, że autorka nie skupiła się wyłącznie na Łucji i jej przykrej sytuacji. Natalia Klewicz oddała głos rodzicom, przyjaciołom, którzy także przeżywają to, co się wydarzyło. Pokazuje, że nie tylko jedna osoba jest poszkodowana. Sytuacja ta wpływa na rodziców, którzy zazwyczaj nie wiedzą jak poradzić sobie z decyzjami dziecka, z jego zachowaniem i próbą powrotu do zdrowia. Sami potrzebują pomocy, choć nawet nie są tego świadomi i starają się "uleczać" na własny sposób. Ukazane jest również zmieszanie w sferze rówieśniczej Łucji, choć może to dotyczyć każdego z nas. Jak z taką osobą rozmawiać? Jak wiele zmienia się w relacji, która dotąd łączyła z nastolatką? Czy wszystko może wrócić do normy? Czy jeszcze będzie normalnie?
"To nie był sen" przeprowadza czytelnika przez bardzo trudną tematykę, która zmusza do głębokiej refleksji. Nie tylko na temat tego, co się dzieje z osobą, która podjęła się tak niewyobrażalnie trudnego kroku i jego skutków. Zwraca uwagę, zwłaszcza rodzicom, by bardziej przyglądać się swoim dzieciom. Interesować się nimi. Reagować na pierwsze sygnały i przede wszystkim być tu i teraz. Mimo wszystko.
Klewicz pisze prostym językiem, który dostarcza dużo emocji czytającemu historię Łucji. Niewątpliwie spodoba się wielu nastolatkom, a nawet, mam nadzieję, pomóc w podjęciu decyzji o poproszenie o pomoc. Autorka stworzyła bohaterów na tyle realnych, by móc się z nimi utożsamić. Mają problemy jak każdy inny człowiek w realnym życiu, co nadaje tej książce autentyczności. "To nie był sen" poznaje się z perspektywy Łucji, ale również narracji trzecioosobowej, gdy do głosu dochodzą bliscy dziewczyny. Nieco ponad 200 stron bomby emocjonalnej dla młodych ludzi i ich rodziców. Jednak zdecydowanie polecam każdemu, by sięgnął po tę pozycję!

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

[Współpraca reklamowa @wydawnictwo_wab]
...
"(...) bałam się, że nigdy nie poczuję się ponownie tak, jak czułam się przy nim"
...
Cóż to była za lektura... Duża dawka emocji, przyjemny styl pisania, a nawet dodanie perspektywy kilku osób. Wcześniej mówiłam, że 1 tom, był świetny no to teraz, powiem wam, że druga część jest jeszcze lepsza. Łucja stara się zmieniać na lepsze, widzi swój problem, a nawet, dowiaduje się czy Nikodem był tylko snem... Czy był? Żeby, się tego dowiedzieć musicie sięgnąć po książki Natalii Klewicz. Książka nie jest podzielona na rozdziały tylko na części co, było nawet fajne i uważam, że fabuła jest świetnie poprowadzona. A to zakończenie... No tak jak w pierwszym tomie sprawia, że wyczekuje się z niecierpliwością następnej części. Jestem tylko niepocieszona faktem, że to już będzie niedługo koniec. Zżyłam się bardzo z bohaterami I mam nadzieję, że Natalka napisze więcej książek, jeśli tak to na pewno przeczytam.

[Współpraca reklamowa @wydawnictwo_wab]
...

Natalia Klewicz w swojej najnowszej książce "To nie był sen" przenosi nas w świat, gdzie granice między snem a rzeczywistością są płynne. Łucja i Nikodem stają się bohaterami historii, która wciąga od pierwszych stron. To kontynuacja bestsellera "Czy to sen?" i obie pozycje wciągają jak wir snów.

Klewicz potrafi poruszyć najgłębsze emocje, budując napięcie każdym akapitem. Jej pióro sprawia, że bohaterowie stają się nam bliscy, a ich losy trzymają w napięciu.
Historia ta nie tylko porusza, ale i zaskakuje. Autorka świetnie balansuje między elementami snu a rzeczywistości, sprawiając, że czytelnik wierzy w każde słowo, jak w sen na jawie.

Autorka ukazuje, że czasem to, co wydaje się niemożliwe, może stać się rzeczywistością. W emocjonalny i mocny sposób przedstawiła sceny ataków paniki czy depresji, a także trudności jakie stoją przed wieloma młodymi ludźmi. Trudna, lecz godna polecenia! ☺️

Na półkach: , , , , , ,

" [...] Gdybyśmy umieli spojrzeć na życie drugiego człowieka jego oczami, zobaczylibyśmy świat, który on widzi, poczulibyśmy to, czego nie czujemy, nie będąc w jego skórze, i zrozumielibyśmy rzeczy, których nie potrafiliśmy wcześniej zrozumieć. [...] "

Po raz drugi miałam do czynienia z twórczością Natalii Klewicz. Tym razem sięgnęłam po kontynuację jej poprzedniej książki "Czy to sen?", "To nie był sen". Poznałam w niej dalsze losy Łucji oraz jej rodziców i przyjaciół. Ta autorka wie, jak trafić do serc swoich czytelników. Jej książki skierowane są głównie do młodzieży, ale i każdy dorosły znajdzie tutaj coś dla siebie. Współczułam głównej bohaterce i liczyłam na to, że ułoży sobie życie. Oczywiście bardzo się o nią martwiłam.
Natalia Klewicz w bardzo jasny i przejrzysty sposób pokazuje nam, jak wygląda walka z depresją, lękami i psychiczną niemocą. Poprzez główną bohaterkę uświadamia nam, jaki wpływ na życie ma przeżyta i wyparta trauma.
Nasza bohaterka w tej części będzie walczyła o swoje lepsze jutro. Czy uda jej się wygrać tę nierówną walkę? Na przykładzie Łucji możemy zobaczyć, jak ważne jest otoczenie do prawidłowego powrotu do zdrowia. Czy po próbie samobójczej jej przyjaciele Alex i Kuba się od niej odwrócą? Co na to wszystko powiedzą jej rodzice? Dla nich to prawdziwy dramat. Ich jedyna córka zapadła w głęboki sen. Czy się z niego obudzi? Spotkała w nim tajemniczego chłopaka Nikodema, w którym się zakochała. Czy można zakochać się w sennym chłopaku? Kim naprawdę okaże się Nikodem? Czy będzie to jej książę z bajki, czy raczej jego zupełne przeciwieństwo?
Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto zmaga się z depresją, oraz wszystkie osoby z jego otoczenia. Jestem zadowolona z postawy jej rodziców i przyjaciół. Dlaczego? Dowiecie się tego, poznając tę historię.
Podoba mi się, to, że autorka porusza bardzo ważne i trudne tematy. Pisze językiem zrozumiałym dla każdego czytelnika. Fabuła tej książki na długo zapada w pamięci.
Mam cichą nadzieję, że powstanie trzecia część.
Z tej powieści wynika jedno przesłanie, jeżeli coś ciebie dręczy, to nie bój się o tym mówić. Nie zostawaj sam z tym problemem, ponieważ to cię może zniszczyć. Jeżeli nie chcesz zwierzyć się swoim najbliższym, to idź do psychologa lub psychiatry. To nie jest wstyd prosić o pomoc. W ten sposób możesz uratować swoje życie. A życie to cenny dar, którego nie warto zmarnować.
Jeżeli ktoś w waszej rodzinie cierpi na depresję, paranoję lub jakieś inne choroby i nie wiecie, co można zrobić w tej sprawie, to również i wy udajcie się do specjalisty. On wam pomoże. I życie będzie piękniejsze.
Zachęcam was do przeczytania obu książek Natalii Klewicz "Czy to sen?" i "To nie był sen". Warto podarować je swoim bliskim.

Numery telefonów, które warto zapamiętać:

* 800121212

Dziecięcy i Młodzieżowy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (bezpłatny)

* 800080222

Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli czynna całą dobę (24h).

* 800702222

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę (24h).

Ta część podobała mi się o wiele bardziej niż pierwsza, która również była cudowna.

Książka porusza naprawdę poważne i ciężkie tematy, które według mnie są cudownie opisane, a przez to naprawdę można poczuć emocje bohaterów.

[ Możliwe spoilery do 1 części ]

Łucja od dłuższego czasu w snach spotyka chłopaka, w którym zakochuje się bez pamięci. Jednak spotyka go tylko w snach, a spać nie da się wiecznie… Gdy nie wytrzymuje ze swoimi myślami, ciągłymi problemami z rodzicami i przyjaciółmi oraz brakiem Nikodema osób siebie postanawia coś z tym zrobić, a to niesie ze sobą pewne konsekwencje.

Książka wywarła na mnie naprawdę duże wrażenie, a niektóre sceny wywoływały u mnie ogromne i mocne emocje. Opisy ataków paniki, stanów lękowych i depresji są dosadne i niektóre dosyć mocne, więc książka może nie być dla każdego. Jednak jest to niesamowicie istotny element fabuły i to one robią tutaj całą robotę.

Autorka porusza tutaj nie tylko tematy zdrowia psychicznego, ale również relacji z rodzicami, przyjaciółmi i samym sobą. Oprócz tych ważnych dla historii rzeczy przedstawia też problemy typowych nastolatków, które idealnie dopełniają książkę.

Niesamowicie dobrze bawiłam się przy tej książce. Nie raz mnie zaskoczyła, a zakończenie było naprawdę ciekawe i zaskakujące, więc mam nadzieję, że będzie ciąg dalszy tej historii, bo ja muszę wiedzieć co będzie dalej🤍

⭐8,5/10

Współpraca reklamowa @wydawnictwo_wab @neony_w.a.b @nataliaklewicz_