Muchomory w cukrze

Okładka książki Muchomory w cukrze Marta Bijan
Okładka książki Muchomory w cukrze
Marta Bijan Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Young
Wydawnictwo Kobiece
2023-05-17
2023-05-17

Okładka książki Czas Literatury nr 1(13) 2021 Djuna Barnes, Marta Bijan, Wojciech Bonowicz, Bogdan Burliga, Jerzy Franczak, Małgorzata Lebda, Krzysztof Lisowski, Anna Marchewka, Maciej Miłkowski, Anna Nasiłowska, Alicja Rosé, Agata Tuszyńska, Maciej Wnuk, Jacek Wojciechowski, David Zábranský
Czas Literatur... Djuna Barnes, Marta...

“Muchomory w cukrze” to powieść, która od pierwszych stron zaskakuje swoją głębią i oryginalnością. Tytuł może wydawać się zagadkowy, ale w kontekście fabuły jest niezwykle trafny, łącząc elementy młodzieżowej beztroski z mrocznymi tajemnicami.

Akcja rozgrywa się w Domku z Drewna i Szkła, gdzie grupa- Fio, Wenus, Hanna, Kostek i Robin- maturzystów spędza ostatnie wakacje przed studiami. Ich gospodarzem jest Adam, przybrany brat jednego z bohaterów, który swoją enigmatyczną postacią dodaje historii tajemniczości. Idylliczne wakacje szybko zmieniają się w koszmar, a bohaterowie muszą stawić czoła nie tylko własnym lękom, ale i zagadce.
Marta Bijan z wyczuciem przedstawia psychologiczne portrety postaci, ukazując ich wewnętrzne zmagania i pragnienia. Każdy z bohaterów jest wyraźnie zarysowany, mają swoje unikalne cechy i problemy, które są uniwersalne dla wielu młodych ludzi. W książce autorka porusza tematy takie jak poszukiwanie akceptacji, lęk przed dorosłością oraz trudności w nawiązywaniu głębokich relacji.

Styl pisania Marty Bijan jest płynny i angażujący, a narracja prowadzona z perspektywy Fio pozwala głębiej zanurzyć się w przeżyciach bohaterki. Zakończenie książki jest dynamiczne i zaskakujące, pozostawiając refleksję nad przemijaniem i wartością chwil spędzonych z bliskimi.

Co mnie osobiście urzekło w tej książce, to opisy krajobrazu. To gorące lato dosłownie wylewało się z kartek, sprawiło, że czułam się jakbym była tam razem z bohaterami. Lecz potrzebowałam kilku dni, aby wyrobić sobie opinie o tej książce. Z początku nie wiedziałam co o niej powiedzieć, nie byłam w stanie określić, czy zakończenie mi się podobało czy też nie. Lecz teraz po kilku dniach mogę napisać, że “Muchomory w cukrze” to ciekawa i intrygująca książka, która zdecydowanie zyskuje na plus dzięki swoim opisom krajobrazu.

Podsumowując, “Muchomory w cukrze” to książka, która mimo klasyfikacji jako literatura młodzieżowa, z pewnością przemówi do czytelników w różnym wieku.

Wstrzonsajomce zwroty akcji

Wstrzonsajomce zwroty akcji

Co to było? Ja się pytam?
Pani Marto Bijan wielki szacunek ode mnie. Słuchałam tej książki w audiobooku był to z resztą mój pierwszy audiobook i uważam, że to dobry wybór. Teraz to tylko mam ochotę kupić tę książkę fizycznie i pozaznaczać w niej moje przemyślenia.
Z pewnością sięgnę po więcej książek tej autorki.

Co to było? Ja się pytam?
Z pewnością sięgnę po więcej książek tej autorki.

Uwielbiam!!! Moja czujność została uśpiona a końcówka mnie totalnie rozwaliła..

Uwielbiam!!! Moja czujność została uśpiona a końcówka mnie totalnie rozwaliła..

KSIĄŻKA 16+
TW: zaburzenia lękowe, substancje psychoaktywne, alkohol, samobójstwo

Nie wiem jak mam ocenić tę książkę. Z jednej strony dziwna i tajemnicza, a z drugiej zarazem toksyczna. Jest wiele wątków, które nie zostały zanegowane. Sama końcówka też nie przypadła mi do gustu. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej trzymała mnie w napięciu. Jakbym miała powiedzieć jaką część książki mi się najprzyjemniej czytało, to będzie to początek, tak mniej więcej do 100 strony. Uważam, że wtedy historia jeszcze nie zabrnęła w stronę tajemniczości, dziwności a zarazem toksyczności.

Czy polecam? Nie, jednak to tylko moje zdanie. Niech każdy czyta to na co ma ochotę.

KSIĄŻKA 16+
TW: zaburzenia lękowe, substancje psychoaktywne, alkohol, samobójstwo

Ciekawa opowieść, nie tylko o letniej przygodzie grupki przyjaciół ale również o zmaganiu się ze swoimi lękami, tajemnicami i określaniu własnych granic. Momentami nudzi przy opisach spędzanych chwil bohaterów, których każdy dzień od rana do wieczora wygląda praktycznie tak samo, jednak czuć w powietrzu, że te sielskie klimaty nie wróżą nic dobrego a pojawienie się tajemniczego przyrodniego brata Kostka to potwierdza.

Bohaterowie stają przed trudnymi decyzjami, czy mogą ufać sobie nawzajem podczas wymarzonych wakacji, które bardzo szybko zmieniają się w koszmar pełen tajemnic i nagłych zwrotòw akcji.
Autorka w ciekawy sposób buduje napięcie jak i całą opowieść, pozostawiając nam chwilę na własne refleksje nad przebiegiem całej historii oraz sposobie myślenia i ukazaniu charakterów poszczególnych bohaterów.

Posrane

Posrane

ksiazka przez 90% byla po prstu opowiadaniem o wakacji grupy przyajviol, jednak ostatnie 10% zupelnie odjelo mi mowe
ksiazka nie jest moja ulubiona ale wyjatkowo przyjemnie mi sie ja czytalo

ksiazka nie jest moja ulubiona ale wyjatkowo przyjemnie mi sie ja czytalo

Szczerze to ta książka nie jest rewelacyjna, zaliczyła bym ją do raczej przeciętnych. Te stany lękowe, depresje i tak dalej nie dodają książce uroku. Język głównych bohaterów pozostawia wiele do życzenia ale da się przeżyć ;)
Fabuła jest całkiem ok ale koniec mega pogmatwany.
2/3 książki to istny raj dla bohaterów, a 1/3 możemy określić nazwą "Adam psychopata".

Fabuła jest całkiem ok ale koniec mega pogmatwany.

Mam bardzo mieszane odczucia do tej książki.
Koncepcja naprawdę intrygująca i z dreszczykiem. Język i opisy też na dobrym poziomie. Problem jest jednak z wyważeniem fabuły - przez większość książki mamy bardzo irytujący wątek ,,przyjaźni" opartej na płytkiej relacji i wspólnych libacjach alkoholowych. Bohaterowie jakoś nie wzbudzili mojej sympatii. Główna bohaterka miała potencjał. Fajnie, że była osobą, która zmaga się ze stanami lękowymi ale jednak moim zdaniem jej charakter ograniczał się do bycia lękliwą. Smutne, że dorośli byli pokazani, jako Ci źli, bo ojciec Zofii był moim zdaniem najciekawszą postacią w tej książce.
Rada dla pisarzy! Twórzcie ciekawych bohaterów. Jeśli tworzycie pierwszoosobową narracje i dajecie możliwość ,,wglądu" w psychikę postaci to pokażcie nam całe jej spektrum.

Mam bardzo mieszane odczucia do tej książki.

• Audiobooki