Działa Nawarony

The Guns of Navarone
83-207-1176-2
McLean, misja specjalna, komandosi,
Nagore

Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są Nowozelandczyk Keith Mallory w randze kapitana - dawny partyzant z Krety i wybitny alpinista, Amerykanin Dusty Miller w randze kaprala - mistrz sabotażu, grecki pułkownik Andrea Stavros, Casey Brown - mechanik i Andy Stevens - dzielny alpinista cierpiący jednak na napady panicznego lęku. Dostali oni rozkaz zniszczenia dwóch dział, które Wehrmacht umiejscowił na wyspie Nawarona, jeśli tego nie zrobią w trzy dni 1200 ludzi z pobliskiej wyspy Cheros zginie. Sama Nawarona jest wyspą fikcyjną tak jak cała akcja, choć możliwe, że w czasie wojny wydarzyła się podobna akcja przy odbijaniu z rąk Niemców jakiejś wyspy na Morzu Adriatyckim. Sam Mallory, który jest dowódcą wyprawy otrzymał od autora to nazwisko na cześć słynnego przedwojennego alpinisty Georga Malloryego, który zginął tragicznie podczas próby zdobycia Mount Everestu w roku 1924.

• Pozwól jej odejść
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Ślepy trop

7,36 (14 ocen i opinii)
Ogród spieczonej ziemi
Corban Addison

8 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Tylko ty
Federico Moccia

6,77 (26 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (2008)
eduko7 | 2014-06-04
Przeczytana: 09 września 1993

Autor na tyle sugestywnie opisał akcję dywersyjną w Nawaronie, że trudno nie uwierzyć, iż nie miała ona miejsca podczas II wojny światowej. Niewątpliwie wartka akcja i nietuzinkowi bohaterowie również stanowią o wartości tej książki.

geokuba | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Pierwszy raz tę książkę przeczytałem w siódmej klasie podstawówki (kiedyś były podstawówki co miały 8 klas…). I to była moja pierwsza książka z tych dla dorosłych. Wcześniej to oprócz lektur były jakieś Tomki, Bahdaje, Pan Samochodzik, Winnetou itp. No i wywarła na mnie piorunujące wrażenie, a Autor stał się moim ulubionym; wykupywałem wszystkie jego książki, jak tylko się pojawiały w księgarni, a wtedy było o nie ciężko. Tak więc mam do niej spory sentyment. Teraz, po dwudziestu paru latach, postanowiłem ponownie się z nią zmierzyć i zobaczyć jakie dzisiaj będę miał o niej zdanie.
„Działa Nawarony” to arcydzieło w swojej klasie. Klasyka literatury wojenno-sensacyjno-szpiegowskiej. Broni się po latach. Przeczytałem ją z wypiekami na twarzy. Ponownie miałem gęsią skórkę i w przerwach w czytaniu nie mogłem się doczekać kiedy w końcu siądę z książką w ręku.
Oczywiście, gdy czyta się ją w dzisiejszych czasach, trzeba wziąć poprawkę na pewne zabiegi Autora. Chodzi o to, że dużo tu...

Radek | 2016-04-17

Może nie jestem wielkim pasjnonatem lieratury wojennej ale ta ksiązka bardzo mi się podobała.

Pafnucy | 2011-04-03
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Mam do tej książki wojenno-sensacyjnej wielki sentyment. Musiałem ją przeczytać w szkole podstawowej w ciągu jednej nocy. Pożyczyłem ją właśnie na jedną noc i nie zmrużyłem oka. Tak zaczęła się moja młodzieńcza przygoda z Alistairem, który podobno sam swoich książek nie pisał, ale miał ghost-writerów. Co z tego - skoro dla mnie pozostał uosobieniem pisarza potrafiącego z koszmaru wojny uczynić inicjacyjną męską przygodę, opartą na przyjaźni. Nikłe prawdopodopieństwo psychologiczne i mizerne osadzenie w realiach historycznych - nie miało dla mnie wtedy żadnego rozstrzygającego znaczenia.

Marysieńka | 2011-09-02
Przeczytana: 2006 rok

Kiedy postanowiłam przeczytać tę powieść, miałam juz za sobą wielokrotnie obejrzany film na jej podstawie. Już nawet nie pamiętam, kiedy oglądałam go po raz pierwszy na czarno-białym tv. Doborowa obsada, ciekawa fabuła, przykuwająca uwagę akcja...A powieść...To doskonały pisarz i książka jeszcze bardziej przykuła moją uwagę, choć nie przepadam za literaturą wojenną. "Działa Nawarony" to powieść sensacyjna z czasów II wojny światowej napisana po mistrzowsku. Nie opisuje typowych działań wojennych tylko zakrojoną na wielką skalę akcję dywersyjną, której celem jest unieszkodliwienie potężnych dział znajdujących się w niedostępnym miejscu na greckiej wysepce Nawarona, a skutecznie bombardujących konwoje alianckie. Specjalnie do tego wybrana grupa ma tam dotrzeć i owe działa zniszczyć. Zarówno wysepka jak i owe działa są literacką fikcją, ale kiedy czytałam tę powieść to nie zastanawiałam się nad jej prawdziwością, bo ma tak autentyczny przekaz. Polecam.

Hubert | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

Przyznaję: tematyka wojenna nie należy do moich ulubionych, zaś określenia typu "powieść akcji" czy "sensacyjna" sprawiły, że po książkę tę sięgałem z pewnym ociąganiem.

Zupełnie niepotrzebnie. Chociaż pierwszy rozdział "Dział Nawarony" zdawał się potwierdzać wszystkie moje obawy odnośnie stylu i treści książki, o tyle kolejne zaczęły mnie najpierw intrygować, później przyciągać, aż w końcu elektryzowały mnie i wciągnęły zupełnie i bez reszty w akcję.

A akcja jest bardzo dynamiczna, dzieje się naprawdę dużo - czeka nas niejedno zaskoczenie. Wiele rozdziałów kończy się w taki sposób, że automatycznie przeskakujemy do następnego nawet o tym nie myśląc.

Bardzo dobrze skonstruowana, emocjonująca powieść akcji, którą śmiało można polecić nie tylko lubiącym klimaty wojenne.

Klasyk literatury sensacyjno-wojennej!

Nitager | 2016-03-16

Nie czytałeś? To się nie przyznawaj! Szybciutko biegnij do księgarni, lub biblioteki i czym prędzej przeczytaj. To jest klasyka gatunku, to dzieło musisz znać! Widziałeś film? No cóż, też udany, choć nie jest dokładną adaptacją powieści, ale jednak po latach trochę trąci myszką. Gra aktorów dziś już nie przekonuje, a efekty specjalne, które niegdyś ścinały w żyłach krew, dziś co najwyżej śmieszą. W przeciwieństwie do filmu, książka nie postarzała się ani trochę. Nadal trzyma w napięciu, bohaterowie nadal wzbudzają podziw, a czasami nawet śmiech, który przecież towarzyszy człowiekowi zawsze, nawet w najdramatyczniejszych momentach. A bohaterami są po prostu ludzie, przed którymi postawiono trudne zadanie. Zwykli ludzie, którzy mają swoje słabości, ale w razie konieczności potrafią wykrzesać z siebie siły, o jakie nawet by się nie podejrzewali. Akcja dzieje się szybko, komplikuje się, wydarzenia następują po sobie zupełnie niespodziewanie. To wszystko sprawia, że przez powieść po...

Igor | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Alistair MacLean ukazuje, wydawałoby się niemożliwą do wypełnienia, misję uszkodzenia tytułowych niemieckich dział Nawarony w trakcie II wojny światowej. Autor bez zbędnych słów od razu wciąga czytelnika w całą intrygę, która na każdym kroku może zaskoczyć. Barwni bohaterowie, niesamowite zwroty akcji i wielkie napięcie, które przy końcu osiąga punkt maksymalny - to najważniejsze cechy "Dział Nawarony". Piękna opowieść o kilkudniowej akcji superbohaterów.

Kamil | 2014-04-30

Autor miał świetny pomysł na napisanie bardzo dobrej sensacji. Wiele akcji Keitha Mallorego to spektakularne wyczyny, których nigdy bym się nie spodziewał a postać Andrei reprezentuje prawdziwego Supermana.

zobacz kolejne z 1998