Działa Nawarony

McLean, misja specjalna, komandosi,
typ
papier
Nagore
7,02 (796 ocen i 26 opinii)

Opis książki

Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są Nowozelandczyk Keith Mallory w randze kapitana - dawny partyzant z Krety i wybitny alpinista, Amerykanin Dusty Miller w randze kaprala - mistrz sabotażu, grecki pułkownik Andrea Stavros, Casey Brown - mechanik i Andy Stevens - dzielny alpinista cierpiący jednak na napady panicznego lęku. Dostali oni rozkaz zniszczenia dwóch dział, które Wehrmacht umiejscowił na wyspie Nawarona, jeśli tego nie zrobią w trzy dni 1200 ludzi z pobliskiej wyspy Cheros zginie. Sama Nawarona jest wyspą fikcyjną tak jak cała akcja, choć możliwe, że w czasie wojny wydarzyła się podobna akcja przy odbijaniu z rąk Niemców jakiejś wyspy na Morzu Adriatyckim. Sam Mallory, który jest dowódcą wyprawy otrzymał od autora to nazwisko na cześć słynnego przedwojennego alpinisty Georga Malloryego, który zginął tragicznie podczas próby zdobycia Mount Everestu w roku 1924.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
książek: 2031
geokuba | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Pierwszy raz tę książkę przeczytałem w siódmej klasie podstawówki (kiedyś były podstawówki co miały 8 klas…). I to była moja pierwsza książka z tych dla dorosłych. Wcześniej to oprócz lektur były jakieś Tomki, Bahdaje, Pan Samochodzik, Winnetou itp. No i wywarła na mnie piorunujące wrażenie, a Autor stał się moim ulubionym; wykupywałem wszystkie jego książki, jak tylko się pojawiały w księgarni, a wtedy było o nie ciężko. Tak więc mam do niej spory sentyment. Teraz, po dwudziestu paru latach, postanowiłem ponownie się z nią zmierzyć i zobaczyć jakie dzisiaj będę miał o niej zdanie.
„Działa Nawarony” to arcydzieło w swojej klasie. Klasyka literatury wojenno-sensacyjno-szpiegowskiej. Broni się po latach. Przeczytałem ją z wypiekami na twarzy. Ponownie miałem gęsią skórkę i w przerwach w czytaniu nie mogłem się doczekać kiedy w końcu siądę z książką w ręku.
Oczywiście, gdy czyta się ją w dzisiejszych czasach, trzeba wziąć poprawkę na pewne zabiegi Autora. Chodzi o to, że dużo tu...

eduko7 | 2014-06-04
Przeczytana: 09 września 1993

Autor na tyle sugestywnie opisał akcję dywersyjną w Nawaronie, że trudno nie uwierzyć, iż nie miała ona miejsca podczas II wojny światowej. Niewątpliwie wartka akcja i nietuzinkowi bohaterowie również stanowią o wartości tej książki.

Marysieńka | 2011-09-02
Przeczytana: 2006 rok

Kiedy postanowiłam przeczytać tę powieść, miałam juz za sobą wielokrotnie obejrzany film na jej podstawie. Już nawet nie pamiętam, kiedy oglądałam go po raz pierwszy na czarno-białym tv. Doborowa obsada, ciekawa fabuła, przykuwająca uwagę akcja...A powieść...To doskonały pisarz i książka jeszcze bardziej przykuła moją uwagę, choć nie przepadam za literaturą wojenną. "Działa Nawarony" to powieść sensacyjna z czasów II wojny światowej napisana po mistrzowsku. Nie opisuje typowych działań wojennych tylko zakrojoną na wielką skalę akcję dywersyjną, której celem jest unieszkodliwienie potężnych dział znajdujących się w niedostępnym miejscu na greckiej wysepce Nawarona, a skutecznie bombardujących konwoje alianckie. Specjalnie do tego wybrana grupa ma tam dotrzeć i owe działa zniszczyć. Zarówno wysepka jak i owe działa są literacką fikcją, ale kiedy czytałam tę powieść to nie zastanawiałam się nad jej prawdziwością, bo ma tak autentyczny przekaz. Polecam.

Hubert | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

Przyznaję: tematyka wojenna nie należy do moich ulubionych, zaś określenia typu "powieść akcji" czy "sensacyjna" sprawiły, że po książkę tę sięgałem z pewnym ociąganiem.

Zupełnie niepotrzebnie. Chociaż pierwszy rozdział "Dział Nawarony" zdawał się potwierdzać wszystkie moje obawy odnośnie stylu i treści książki, o tyle kolejne zaczęły mnie najpierw intrygować, później przyciągać, aż w końcu elektryzowały mnie i wciągnęły zupełnie i bez reszty w akcję.

A akcja jest bardzo dynamiczna, dzieje się naprawdę dużo - czeka nas niejedno zaskoczenie. Wiele rozdziałów kończy się w taki sposób, że automatycznie przeskakujemy do następnego nawet o tym nie myśląc.

Bardzo dobrze skonstruowana, emocjonująca powieść akcji, którą śmiało można polecić nie tylko lubiącym klimaty wojenne.

Pafnucy | 2011-04-03
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Mam do tej książki wojenno-sensacyjnej wielki sentyment. Musiałem ją przeczytać w szkole podstawowej w ciągu jednej nocy. Pożyczyłem ją właśnie na jedną noc i nie zmrużyłem oka. Tak zaczęła się moja młodzieńcza przygoda z Alistairem, który podobno sam swoich książek nie pisał, ale miał ghost-writerów. Co z tego - skoro dla mnie pozostał uosobieniem pisarza potrafiącego z koszmaru wojny uczynić inicjacyjną męską przygodę, opartą na przyjaźni. Nikłe prawdopodopieństwo psychologiczne i mizerne osadzenie w realiach historycznych - nie miało dla mnie wtedy żadnego rozstrzygającego znaczenia.

Igor | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Alistair MacLean ukazuje, wydawałoby się niemożliwą do wypełnienia, misję uszkodzenia tytułowych niemieckich dział Nawarony w trakcie II wojny światowej. Autor bez zbędnych słów od razu wciąga czytelnika w całą intrygę, która na każdym kroku może zaskoczyć. Barwni bohaterowie, niesamowite zwroty akcji i wielkie napięcie, które przy końcu osiąga punkt maksymalny - to najważniejsze cechy "Dział Nawarony". Piękna opowieść o kilkudniowej akcji superbohaterów.

Kamil | 2014-04-30

Autor miał świetny pomysł na napisanie bardzo dobrej sensacji. Wiele akcji Keitha Mallorego to spektakularne wyczyny, których nigdy bym się nie spodziewał a postać Andrei reprezentuje prawdziwego Supermana.

Ala | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Sięgając po "Działa Nawarony" spodziewałam się dobrej lektury, ale nie sądziłam, że książka wciągnie mnie aż tak. Za każdym razem, gdy sięgałam po nią, aby przeczytać kolejne strony przenosiłam się do innej rzeczywistości. Czytając byłam tam z bohaterami, czułam ich emocję, czułam smaki i zapachy jakie im towarzyszyły. Moim zdaniem takie współodczuwanie z bohaterami stanowi o tym, iż jest to po prostu świetna książka.

BookAndBeautiful | 2013-09-16

Uważajcie, bo wciąga i to bardzo!
Fragment opinii z bloga: The Book and The Beautiful:

" Nina postanowiła wraz z pięcioma alianckimi śmiałkami wybrać się na wczasy. Wyjątkowo nie będą to wczasy pod gruszą, ale pod ostrzałem. Chłód, deszcz, śnieg, wiatr. Idealne warunki, żeby rozpocząć misję niszczycielsko-samobójczą na Nawaronie. Zmierzmy się dziś z potężnymi bliźniaczymi działami umieszczonymi przez Niemców w jaskini jednej z greckich wysp.

O co chodzi w powieści? Chodzi o to, że na wyspie Cheros znajduje się tysiąc dwustu żołnierzy, których trzeba ewakuować, ale na przeszkodzie stoją wspomniane wcześniej działa, które tę ewakuację uniemożliwiają. Istnieje tylko jedna słuszna opcja. Trzeba owe działa zniszczyć. Powołana zostaje, więc grupa pod dowództwem kapitana Mallory’ego, która ma tego dokonać".

Więcej o książce tutaj: http://thebookandthebeautiful.blogspot.com/2013/09/pyne-przez-staw-sama-pyne-przez-staw-z.html

Andrzej | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

To słaba książka, nie wiem skąd jej popularność, a może tak naprawdę popularność zawdzięcza dobrze zrobionemu filmowi. Prosta historia wojenna, pełna poświęcenia i bohaterstwa. Grupa specjalistów ma za zadanie wysadzić ogromne działa na pewnej wyspie. To historia opisująca ich wyprawę. Ciągle wpadają w zasadzki i ciągle z nich wychodzą. Ciągle coś zawodzi i ciągle zdarza się szczęśliwy zbieg okoliczności. Wszystko to prowadzi ich po wyboistej drodze pełnej niebezpieczeństw do szczęśliwego finału.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Wolno panu łamać reguły, ale nie wtedy, gdy pragnie pan być zrozumiany. Jeżeli chce pan być rozumiany, to jedynym sposobem „uwolnienia" się od reguł jest dogłębne, mistrzowskie przyswojenie ich sobie, tak aby się stały pańską drugą naturą. Oto paradoks: w każdym złożonym społeczeństwie człowiek jest... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica