Działa Nawarony

83-207-1176-2
McLean, misja specjalna, komandosi,
Nagore

Inne wydania

Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są Nowozelandczyk Keith Mallory w randze kapitana - dawny partyzant z Krety i wybitny alpinista, Amerykanin Dusty Miller w randze kaprala - mistrz sabotażu, grecki pułkownik Andrea Stavros, Casey Brown - mechanik i Andy Stevens - dzielny alpinista cierpiący jednak na napady panicznego lęku. Dostali oni rozkaz zniszczenia dwóch dział, które Wehrmacht umiejscowił na wyspie Nawarona, jeśli tego nie zrobią w trzy dni 1200 ludzi z pobliskiej wyspy Cheros zginie. Sama Nawarona jest wyspą fikcyjną tak jak cała akcja, choć możliwe, że w czasie wojny wydarzyła się podobna akcja przy odbijaniu z rąk Niemców jakiejś wyspy na Morzu Adriatyckim. Sam Mallory, który jest dowódcą wyprawy otrzymał od autora to nazwisko na cześć słynnego przedwojennego alpinisty Georga Malloryego, który zginął tragicznie podczas próby zdobycia Mount Everestu w roku 1924.

Karol | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Klasyka gatunku.

Wracam do tej książki po raz pierwszy od dobrych kilku lat i jestem naprawdę zszokowany jak dobrze ten tytuł znosi próbę czasu. Podobało mi się za pierwszym razem, podobało mi się za drugim, trzecim, i podoba mi się również teraz. Nie wiem w czym tkwi sekret, po prostu niektóre pozycje mają w sobie to coś co pozwala im działać na czytelnika tak samo bez względu na wszystko.

Może sekret tkwi w prostocie? Bo w gruncie rzeczy jest to książka bardzo "sztampowa", mamy historię w której nasi bohaterowie muszą dokonać niemożliwego, mamy bohaterów którzy są bardzo wyraźnie określeni - jest ten silny, jest ten z poczuciem humoru, jest ten młody i niedoświadczony, jest ten który panuje nad wszystkim, etc. etc.

Może właśnie przez ten brak komplikowania wszystkiego na siłę można się tak łatwo zatracić w historii. Postacie są nakreślone wyraźnie, historia toczy się metodycznie, nie ma zbyt wielkich przestojów i nawet nie zauważamy kiedy nagle okazuje się że dotarliśmy już...

fik | 2016-10-11
Przeczytana: 10 października 2016

Już jako młody pożeracz książek byłem nią zafascynowany, bo któż z nas nie chciały być jednym z grupy straceńców wysłanych zrobić coś niemożliwego ( dla takich przygód wstąpiłem do wojsk desantowo-szturmowych). Po latach może fascynacja osłabła ale nadal uważam ją za rewelacyjną, doskonale wykreowani bohaterowie nigdy nie dający za wygraną, świetne tło do akcji no i wreszcie sama akcja nie pozwalająca się nudzić - cały MacLean

eduko7 | 2014-06-04
Przeczytana: 09 września 1993

Autor na tyle sugestywnie opisał akcję dywersyjną w Nawaronie, że trudno nie uwierzyć, iż nie miała ona miejsca podczas II wojny światowej. Niewątpliwie wartka akcja i nietuzinkowi bohaterowie również stanowią o wartości tej książki.

Radek | 2016-04-17

Może nie jestem wielkim pasjnonatem lieratury wojennej ale ta ksiązka bardzo mi się podobała.

Paweł | 2016-10-06

„Działa Nawarony” książka i film mojego dzieciństwa. Wartka akcja, jasno podzielone strony, uroczo „czarno-biały świat” wiadomo gdzie są dobrzy, gdzie źli. Dla mnie słabym punktem są dialogi i język w jakim porozumiewają się bohaterowie. Konwersację przypominają bardzie dysputy dżentelmenów niż komunikację wyborowych wiarusów po 4 latach wojny.
Cała fabuła jest od początku do końca fikcyjna, jednakże należy pamiętać, że to Brytyjczycy jako pierwsi sformowali profesjonalne oddziały komandosów i z powodzeniem używali ich w czasie II Wojny Światowej.

geokuba | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Pierwszy raz tę książkę przeczytałem w siódmej klasie podstawówki (kiedyś były podstawówki co miały 8 klas…). I to była moja pierwsza książka z tych dla dorosłych. Wcześniej to oprócz lektur były jakieś Tomki, Bahdaje, Pan Samochodzik, Winnetou itp. No i wywarła na mnie piorunujące wrażenie, a Autor stał się moim ulubionym; wykupywałem wszystkie jego książki, jak tylko się pojawiały w księgarni, a wtedy było o nie ciężko. Tak więc mam do niej spory sentyment. Teraz, po dwudziestu paru latach, postanowiłem ponownie się z nią zmierzyć i zobaczyć jakie dzisiaj będę miał o niej zdanie.
„Działa Nawarony” to arcydzieło w swojej klasie. Klasyka literatury wojenno-sensacyjno-szpiegowskiej. Broni się po latach. Przeczytałem ją z wypiekami na twarzy. Ponownie miałem gęsią skórkę i w przerwach w czytaniu nie mogłem się doczekać kiedy w końcu siądę z książką w ręku.
Oczywiście, gdy czyta się ją w dzisiejszych czasach, trzeba wziąć poprawkę na pewne zabiegi Autora. Chodzi o to, że dużo tu...

Nitager | 2016-03-16

Nie czytałeś? To się nie przyznawaj! Szybciutko biegnij do księgarni, lub biblioteki i czym prędzej przeczytaj. To jest klasyka gatunku, to dzieło musisz znać! Widziałeś film? No cóż, też udany, choć nie jest dokładną adaptacją powieści, ale jednak po latach trochę trąci myszką. Gra aktorów dziś już nie przekonuje, a efekty specjalne, które niegdyś ścinały w żyłach krew, dziś co najwyżej śmieszą. W przeciwieństwie do filmu, książka nie postarzała się ani trochę. Nadal trzyma w napięciu, bohaterowie nadal wzbudzają podziw, a czasami nawet śmiech, który przecież towarzyszy człowiekowi zawsze, nawet w najdramatyczniejszych momentach. A bohaterami są po prostu ludzie, przed którymi postawiono trudne zadanie. Zwykli ludzie, którzy mają swoje słabości, ale w razie konieczności potrafią wykrzesać z siebie siły, o jakie nawet by się nie podejrzewali. Akcja dzieje się szybko, komplikuje się, wydarzenia następują po sobie zupełnie niespodziewanie. To wszystko sprawia, że przez powieść po...

Klasyk literatury sensacyjno-wojennej!

Pafnucy | 2011-04-03
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Mam do tej książki wojenno-sensacyjnej wielki sentyment. Musiałem ją przeczytać w szkole podstawowej w ciągu jednej nocy. Pożyczyłem ją właśnie na jedną noc i nie zmrużyłem oka. Tak zaczęła się moja młodzieńcza przygoda z Alistairem, który podobno sam swoich książek nie pisał, ale miał ghost-writerów. Co z tego - skoro dla mnie pozostał uosobieniem pisarza potrafiącego z koszmaru wojny uczynić inicjacyjną męską przygodę, opartą na przyjaźni. Nikłe prawdopodopieństwo psychologiczne i mizerne osadzenie w realiach historycznych - nie miało dla mnie wtedy żadnego rozstrzygającego znaczenia.

Hubert | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

Przyznaję: tematyka wojenna nie należy do moich ulubionych, zaś określenia typu "powieść akcji" czy "sensacyjna" sprawiły, że po książkę tę sięgałem z pewnym ociąganiem.

Zupełnie niepotrzebnie. Chociaż pierwszy rozdział "Dział Nawarony" zdawał się potwierdzać wszystkie moje obawy odnośnie stylu i treści książki, o tyle kolejne zaczęły mnie najpierw intrygować, później przyciągać, aż w końcu elektryzowały mnie i wciągnęły zupełnie i bez reszty w akcję.

A akcja jest bardzo dynamiczna, dzieje się naprawdę dużo - czeka nas niejedno zaskoczenie. Wiele rozdziałów kończy się w taki sposób, że automatycznie przeskakujemy do następnego nawet o tym nie myśląc.

Bardzo dobrze skonstruowana, emocjonująca powieść akcji, którą śmiało można polecić nie tylko lubiącym klimaty wojenne.