Okładka książki Działa Nawarony

McLean, misja specjalna, komandosi,
typ
papier
Nagore
7,02 (785 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są Nowozelandczyk Keith Mallory w randze kapitana - dawny partyzant z Krety i wybitny alpinista, Amerykanin Dusty Miller w randze kaprala - mistrz sabotażu, grecki pułkownik Andrea Stavros, Casey Brown - mechanik i Andy Stevens - dzielny alpinista cierpiący jednak na napady panicznego lęku. Dostali oni rozkaz zniszczenia dwóch dział, które Wehrmacht umiejscowił na wyspie Nawarona, jeśli tego nie zrobią w trzy dni 1200 ludzi z pobliskiej wyspy Cheros zginie. Sama Nawarona jest wyspą fikcyjną tak jak cała akcja, choć możliwe, że w czasie wojny wydarzyła się podobna akcja przy odbijaniu z rąk Niemców jakiejś wyspy na Morzu Adriatyckim. Sam Mallory, który jest dowódcą wyprawy otrzymał od autora to nazwisko na cześć słynnego przedwojennego alpinisty Georga Malloryego, który zginął tragicznie podczas próby zdobycia Mount Everestu w roku 1924.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
geokuba | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Pierwszy raz tę książkę przeczytałem w siódmej klasie podstawówki (kiedyś były podstawówki co miały 8 klas…). I to była moja pierwsza książka z tych dla dorosłych. Wcześniej to oprócz lektur były jakieś Tomki, Bahdaje, Pan Samochodzik, Winnetou itp. No i wywarła na mnie piorunujące wrażenie, a Autor stał się moim ulubionym; wykupywałem wszystkie jego książki, jak tylko się pojawiały w księgarni, a wtedy było o nie ciężko. Tak więc mam do niej spory sentyment. Teraz, po dwudziestu paru latach, postanowiłem ponownie się z nią zmierzyć i zobaczyć jakie dzisiaj będę miał o niej zdanie.
„Działa Nawarony” to arcydzieło w swojej klasie. Klasyka literatury wojenno-sensacyjno-szpiegowskiej. Broni się po latach. Przeczytałem ją z wypiekami na twarzy. Ponownie miałem gęsią skórkę i w przerwach w czytaniu nie mogłem się doczekać kiedy w końcu siądę z książką w ręku.
Oczywiście, gdy czyta się ją w dzisiejszych czasach, trzeba wziąć poprawkę na pewne zabiegi Autora. Chodzi o to, że dużo tu górnol...

eduko7 | 2014-06-04
Przeczytana: 09 września 1993

Autor na tyle sugestywnie opisał akcję dywersyjną w Nawaronie, że trudno nie uwierzyć, iż nie miała ona miejsca podczas II wojny światowej. Niewątpliwie wartka akcja i nietuzinkowi bohaterowie również stanowią o wartości tej książki.

Marysieńka | 2011-09-02
Przeczytana: 2006 rok

Kiedy postanowiłam przeczytać tę powieść, miałam juz za sobą wielokrotnie obejrzany film na jej podstawie. Już nawet nie pamiętam, kiedy oglądałam go po raz pierwszy na czarno-białym tv. Doborowa obsada, ciekawa fabuła, przykuwająca uwagę akcja...A powieść...To doskonały pisarz i książka jeszcze bardziej przykuła moją uwagę, choć nie przepadam za literaturą wojenną. "Działa Nawarony" to powieść sensacyjna z czasów II wojny światowej napisana po mistrzowsku. Nie opisuje typowych działań wojennych tylko zakrojoną na wielką skalę akcję dywersyjną, której celem jest unieszkodliwienie potężnych dział znajdujących się w niedostępnym miejscu na greckiej wysepce Nawarona, a skutecznie bombardujących konwoje alianckie. Specjalnie do tego wybrana grupa ma tam dotrzeć i owe działa zniszczyć. Zarówno wysepka jak i owe działa są literacką fikcją, ale kiedy czytałam tę powieść to nie zastanawiałam się nad jej prawdziwością, bo ma tak autentyczny przekaz. Polecam.

Pafnucy | 2011-04-03
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Mam do tej książki wojenno-sensacyjnej wielki sentyment. Musiałem ją przeczytać w szkole podstawowej w ciągu jednej nocy. Pożyczyłem ją właśnie na jedną noc i nie zmrużyłem oka. Tak zaczęła się moja młodzieńcza przygoda z Alistairem, który podobno sam swoich książek nie pisał, ale miał ghost-writerów. Co z tego - skoro dla mnie pozostał uosobieniem pisarza potrafiącego z koszmaru wojny uczynić inicjacyjną męską przygodę, opartą na przyjaźni. Nikłe prawdopodopieństwo psychologiczne i mizerne osadzenie w realiach historycznych - nie miało dla mnie wtedy żadnego rozstrzygającego znaczenia.

Hubert | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

Przyznaję: tematyka wojenna nie należy do moich ulubionych, zaś określenia typu "powieść akcji" czy "sensacyjna" sprawiły, że po książkę tę sięgałem z pewnym ociąganiem.

Zupełnie niepotrzebnie. Chociaż pierwszy rozdział "Dział Nawarony" zdawał się potwierdzać wszystkie moje obawy odnośnie stylu i treści książki, o tyle kolejne zaczęły mnie najpierw intrygować, później przyciągać, aż w końcu elektryzowały mnie i wciągnęły zupełnie i bez reszty w akcję.

A akcja jest bardzo dynamiczna, dzieje się naprawdę dużo - czeka nas niejedno zaskoczenie. Wiele rozdziałów kończy się w taki sposób, że automatycznie przeskakujemy do następnego nawet o tym nie myśląc.

Bardzo dobrze skonstruowana, emocjonująca powieść akcji, którą śmiało można polecić nie tylko lubiącym klimaty wojenne.

Igor | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Alistair MacLean ukazuje, wydawałoby się niemożliwą do wypełnienia, misję uszkodzenia tytułowych niemieckich dział Nawarony w trakcie II wojny światowej. Autor bez zbędnych słów od razu wciąga czytelnika w całą intrygę, która na każdym kroku może zaskoczyć. Barwni bohaterowie, niesamowite zwroty akcji i wielkie napięcie, które przy końcu osiąga punkt maksymalny - to najważniejsze cechy "Dział Nawarony". Piękna opowieść o kilkudniowej akcji superbohaterów.

Adam | 2013-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

'Działa Nawarony' Alistaira MacLean'a to rewelacyjna powieść sensacyjno-szpiegowska osadzona w realiach ostatniej wojny ogólnoświatowej. Niezwykle barwny i plastyczny zapis umożliwia czytelnikowi aktywny wręcz udział w wydarzeniach rozgrywających się na jednej z wysp Morza Egejskiego. Zagłębiając się w akcję nie jesteśmy pewni czy podmuch wiatru wywołany jest tylko przez szybko przerzucane strony, czy nad głową nie przeleciała nam właśnie jedna z kul wystrzelona z rozgrzanego niemieckiego messerschmitt'a... Obowiązkowa klasyka!

Kamil | 2014-04-30

Autor miał świetny pomysł na napisanie bardzo dobrej sensacji. Wiele akcji Keitha Mallorego to spektakularne wyczyny, których nigdy bym się nie spodziewał a postać Andrei reprezentuje prawdziwego Supermana.

BookAndBeautiful | 2013-09-16

Uważajcie, bo wciąga i to bardzo!
Fragment opinii z bloga: The Book and The Beautiful:

" Nina postanowiła wraz z pięcioma alianckimi śmiałkami wybrać się na wczasy. Wyjątkowo nie będą to wczasy pod gruszą, ale pod ostrzałem. Chłód, deszcz, śnieg, wiatr. Idealne warunki, żeby rozpocząć misję niszczycielsko-samobójczą na Nawaronie. Zmierzmy się dziś z potężnymi bliźniaczymi działami umieszczonymi przez Niemców w jaskini jednej z greckich wysp.

O co chodzi w powieści? Chodzi o to, że na wyspie Cheros znajduje się tysiąc dwustu żołnierzy, których trzeba ewakuować, ale na przeszkodzie stoją wspomniane wcześniej działa, które tę ewakuację uniemożliwiają. Istnieje tylko jedna słuszna opcja. Trzeba owe działa zniszczyć. Powołana zostaje, więc grupa pod dowództwem kapitana Mallory’ego, która ma tego dokonać".

Więcej o książce tutaj: http://thebookandthebeautiful.blogspot.com/2013/09/pyne-przez-staw-sama-pyne-przez-staw-z.html

Andrzej | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

To słaba książka, nie wiem skąd jej popularność, a może tak naprawdę popularność zawdzięcza dobrze zrobionemu filmowi. Prosta historia wojenna, pełna poświęcenia i bohaterstwa. Grupa specjalistów ma za zadanie wysadzić ogromne działa na pewnej wyspie. To historia opisująca ich wyprawę. Ciągle wpadają w zasadzki i ciągle z nich wychodzą. Ciągle coś zawodzi i ciągle zdarza się szczęśliwy zbieg okoliczności. Wszystko to prowadzi ich po wyboistej drodze pełnej niebezpieczeństw do szczęśliwego finału.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Licia Troisi
    34. rocznica
    urodzin
    A z pustką, którą w sobie nosisz, gdzie do tej pory zaszłaś?
  • Witold Jabłoński
    57. rocznica
    urodzin
    Śmierć jest bramą do ukojenia [...] a życie jeziorem, które topi nas w bólu.
  • Charlaine Harris
    63. rocznica
    urodzin
    O rany! - sapnęłam. - Wyglądasz dla mnie lepiej niż Happy Meal dla trzylatka.
  • Arturo Pérez-Reverte
    63. rocznica
    urodzin
    Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność,... pokaż więcej
  • Poul Anderson
    88. rocznica
    urodzin
    W świecie istnieją trzy Moce, którym nie mogą przeciwstawić się ani bogowie, ani demony, ani ludzie. Moce, których nie zwyciężą czary, których nie pokona żadna potęga: Biały Chrystus, Czas i Miłość.
  • Francis Durbridge
    102. rocznica
  • Giorgio Faletti
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedy coś odmienia twoje życie, bardzo trudno to zamaskować.
  • Rudolf Hoss
    99. rocznica
  • Izabela Kuna
    44. rocznica
    -Ciągle bierzesz xanax?
    -No pewnie. Nawet mój kot bierze xanax.
  • J.A. Redmerski
    39. rocznica
    urodzin
    Tylko pamiętaj, by zawsze być sobą i nie bać się mówić tego, co myślisz, albo tego, by głośno marzyć.
  • Anthony Burgess
    21. rocznica
    śmierci
    Człowiek niezdolny wybierać to już nie człowiek.
  • Yukio Mishima
    44. rocznica
    śmierci
    Ponieważ moim jedynym powodem do dumy był fakt, że ludzie mnie nie rozumieją, nigdy nie czułem potrzeby, by próbować innym wytłumaczyć, co czuję. Myślałem, że los odmówił mi zdolności widzenia tego, co widzieli inni. Moja samotność rosła i przybierała z dnia na dzień, jak tucznik.
  • Antoine François Prévost d'Exiles
    251. rocznica
    śmierci
    Ogół ludzi wrażliwy jest jedynie na kilka namiętności, w których trawi się ich życie i do których sprowadza się cała ich istota. Odejmijcie im miłość i nienawiść, rozkosz i cierpienie, nadzieję i obawę, nie będą czuli nic.

Znajdź nas na Facebooku