Powrót Szakala

Okładka książki Powrót Szakala Jack Oakley
Okładka książki Powrót Szakala
Jack Oakley Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa TPH kryminał, sensacja, thriller
The Return of the Jackal
Agencja Wydawniczo-Reklamowa TPH
1990-01-01
1990-01-01
Jacek Dąbała

Jakże wielkim zaskoczeniem był dla mnie fakt, iż przy przekopywaniu starej szafki natknąłem się na pozycję nawiązującą tytułem do najsłynniejszej powieści Fredericka Forsyth'a "Dzień Szakala" która posiada status niemalże legendarnej w swoim gatunku, stawiana za wzór thillera sensacyjnego. Kolejnym zaskoczeniem, jeszcze większym, była adnotacja iż Jack Oakley jako jedyny autor uzyskał akceptację Forsyth'a na napisanie kontynuacji jego powieści. Zachęcony, nie zważając na podejrzaną objętość i format książki, rozpocząłem lekturę. W międzyczasie sprawdziłem tą książkę na LC i spotkało mnie kolejne, jeszcze większe zaskoczenie. Autor jest polakiem - Jacek Dębała, piszący pod pseudonimem. Na tym elementy zaskoczenia się kończą, gdyż lektura i jej poziom w żadnym, choćby minimalnym stopniu nie nawiązują do świetnego oryginału.

Książka okazała się zwykłym, sensacyjnym czytadłem, bez polotu i jakiejkolwiek finezji, gdzie bohaterowie główni i poboczni to sama czołówka zabijaków na świecie, akcja płynie wartko i trup ściele się gęsto, natomiast poprowadzenie fabuły miewa duże logiczne mielizny. W żaden sposób nie jesteśmy zainteresowani dalszymi wydarzeniami, a pociągnięcie i wyjaśnienie wątku znanego zabójcy Szakala jest mierne i trudne do zaakceptowania przez czytelnika. Stary Lebel w żaden sposób nie przypomina inteligentnego policjanta jakim był oryginalnie, zaś Lebel junior jest wydmuszką zamiast pełnokrwistym bohaterem i przeciwnikiem Charles'a Calthropa. Na koniec muszę wskazać błędy językowe pojawiające się od czasu do czasu, bezsensowne i wręcz śmieszne zdania które budową wołają o pomstę do nieba i zastosowaniem 'nietypowej" odmiany słów przez przypadki. Skąd takie buble znalazły się w powieści pisanej w języku polskim przez rodaka pozostanie dla mnie niewyjaśnioną tajemnicą. Jeśli cenicie Forsyth'a i Dzień Szakala, sięgnijcie po to tylko z braku lepszej lektury i pod warunkiem, iż wyprawa do biblioteki stanowi dla Was wymagającą i długą wycieczkę.

Na dobrą sprawę zbędna książka, która jest na szczęście na tyle sprawnym kryminalnym czytadłem, że nie chce się go w trakcie lektury spuścić w toalecie czy wrzucić do pieca. Ducha Forsytha nie ma, pozwolenie na napisanie sequela było chyba tak autentyczne jak sam Jack Oakley, poza tym wyjaśnienie tajemnicy Szakala odbiera oryginałowi sporo klimatu... Niemniej, czyta się dobrze.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER