Powrót Szakala

Tłumaczenie: Jacek Dąbała
Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa TPH
The Return of the Jackal
Atiga_Bukka

Książka została napisana w języku polskim, a tytuł angielski został sfingowany. Autor jest jedynym pisarzem na świecie, który otrzymał zgodę Fredericka Forsytha na napisanie kontynuacji Dnia Szakala.

Panio | 2013-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Jakże wielkim zaskoczeniem był dla mnie fakt, iż przy przekopywaniu starej szafki natknąłem się na pozycję nawiązującą tytułem do najsłynniejszej powieści Fredericka Forsyth'a "Dzień Szakala" która posiada status niemalże legendarnej w swoim gatunku, stawiana za wzór thillera sensacyjnego. Kolejnym zaskoczeniem, jeszcze większym, była adnotacja iż Jack Oakley jako jedyny autor uzyskał akceptację Forsyth'a na napisanie kontynuacji jego powieści. Zachęcony, nie zważając na podejrzaną objętość i format książki, rozpocząłem lekturę. W międzyczasie sprawdziłem tą książkę na LC i spotkało mnie kolejne, jeszcze większe zaskoczenie. Autor jest polakiem - Jacek Dębała, piszący pod pseudonimem. Na tym elementy zaskoczenia się kończą, gdyż lektura i jej poziom w żadnym, choćby minimalnym stopniu nie nawiązują do świetnego oryginału.

Książka okazała się zwykłym, sensacyjnym czytadłem, bez polotu i jakiejkolwiek finezji, gdzie bohaterowie główni i poboczni to sama czołówka zabijaków na...

MacG | 2011-09-09

Na dobrą sprawę zbędna książka, która jest na szczęście na tyle sprawnym kryminalnym czytadłem, że nie chce się go w trakcie lektury spuścić w toalecie czy wrzucić do pieca. Ducha Forsytha nie ma, pozwolenie na napisanie sequela było chyba tak autentyczne jak sam Jack Oakley, poza tym wyjaśnienie tajemnicy Szakala odbiera oryginałowi sporo klimatu... Niemniej, czyta się dobrze.

Gosia | 2016-11-02
Kozmin | 2016-10-15