Fundacja

Okładka książki Fundacja
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Cykl: Fundacja (tom 6) Ekranizacje: Fundacja sezon 2 (2023) fantasy, science fiction
204 str. 3 godz. 24 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Fundacja (tom 6)
Tytuł oryginału:
Foundation
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2011-06-14
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-14
Liczba stron:
204
Czas czytania
3 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373010925
Tłumacz:
Andrzej Jankowski
Ekranizacje:
Fundacja sezon 2 (2023)
Tagi:
Isaac Asimov Fundacja Mur Nebula Imperium peryferia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
2080 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
133
23

Na półkach:

Rozpoczęłam lekturę “Fundacji” z dużą rezerwą, gotowa na rozczarowanie, które może przynieść powieść fantastyczno-naukowa napisana niespełna 70 lat temu. W końcu powstała 27 lat po wynalezieniu pierwszego telewizora i 5 lat po zaprezentowaniu pierwszego komputera, jaki znamy dziś. Obawy były uzasadnione. Autor nie potrafił przewidzieć, ani sobie wyobrazić, kierunku rozwoju technologii, a prezentowane urządzenia były dość prymitywne. To samo dotyczy opisu świata przedstawionego. Teoretycznie jest on niewyobrażalnie wielki i liczy miliardy ludzkich istnień. Jest tak ogromny, że pojawia się jedynie lakoniczny opis dwóch planet z całego układu. Książka okazała się dla mnie jedynie historią polityczną osadzoną w odległej przyszłości. Jej akcja rozgrywa się wokół osób bezpośrednio zainteresowanych sprawowaniem władzy. Rozbija się głównie wokół dyskusji przy cygarze i szklaneczce alkoholu, w których to mężczyźni próbują przechytrzyć jeden drugiego. Sami bohaterowie są prości i zmieniają się z każdym kolejnym skokiem autora w przyszłość. Także trudno zapamiętać nawet ich imiona. Przez większość czasu zastanawiało mnie, jak ludzkość przetrwała przez te wszystkie tysiąclecia, skoro nie pojawia się żadna kobieta. Nawet w najmniejszej, nieistotnej roli. Dopiero pod koniec autor “postarał się o jakąś dziewczynę”, aby zaprezentować “babskie świecidełka”. Toczący się w tamtej chwili dialog był wstrząsający i fantastycznie odzwierciedlał postrzeganie kobiet przez mężczyzn w ubiegłym stuleciu. Byłam zdruzgotana po tym, jak panna wydała z siebie pełne zachwytu “och!” i tyle. Nic więcej nie powiedziała. Przy tej okazji zostało wspomnianych wiele urządzeń z przyszłości, było “słowem, wszystko, czego potrzebuje gospodyni domowa”, nawet automatyczna zmywarka! Byłam wniebowzięta. Nie zdążyłam się otrząsnąć po tym wstrząsie, a tu pojawiła się druga, kobieca postać, tym razem zgryźliwej małżonki, która na dodatek “niepotrzebnie dramatyzowała”. Odczytałam pełen obelg, krótki dialog między małżonkami, który zakończył się przekupstwem płytkiej żony i nakazem męża, by była już cicho. Polecam feministkom. Także książka wolna jest od wszelkich scen erotycznych, jednak nie przedstawia zdrowych relacji damsko-męskich, których i tak wiele nie znajdziemy.
Rozpoczęłam cykl Fundacji zgodnie z jej wydawniczą chronologią i zakończyłam ją na pierwszej książce. Mimo że powieść liczy zaledwie 200 stron, wielokrotnie pojawiają się w niej skróty dotychczasowych wydarzeń, które miałyby jedynie uzasadnienie przy wielu tomowym dziele, a w tej sytuacji są nad wyraz męczące. Ponadto nie jestem fanką politycznych deliberacji, dlatego całość oceniam bardzo nisko. Szukając pozytywów, doszłam do wniosku, że sam pomysł na fabułę był interesujący. Można ją porównać do obserwowania myszy, próbującej znaleźć wyjście z labiryntu. Jest w niej sporo intryg. Osoby, które lubią śledzić polityczną walkę o stołki, znajdą w niej coś dla siebie.

Rozpoczęłam lekturę “Fundacji” z dużą rezerwą, gotowa na rozczarowanie, które może przynieść powieść fantastyczno-naukowa napisana niespełna 70 lat temu. W końcu powstała 27 lat po wynalezieniu pierwszego telewizora i 5 lat po zaprezentowaniu pierwszego komputera, jaki znamy dziś. Obawy były uzasadnione. Autor nie potrafił przewidzieć, ani sobie wyobrazić, kierunku rozwoju...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 711
  • Chcę przeczytać
    2 212
  • Posiadam
    590
  • Ulubione
    124
  • Fantastyka
    82
  • Teraz czytam
    61
  • Science Fiction
    45
  • Chcę w prezencie
    34
  • 2021
    30
  • 2023
    30

Cytaty

Więcej
Isaac Asimov Fundacja Zobacz więcej
Isaac Asimov Fundacja Zobacz więcej
Isaac Asimov Fundacja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także