Inne wydania

Paradyzja to kolonia orbitalna, która od stu lat nie utrzymuje kontaktów z Ziemią. Jej mieszkańcy stworzyli własny, idealny ustrój społeczny. Ziemianie podejrzewają jednak, że władze kolonii naruszają fundamentalne prawa człowieka. Ziemski inspektor wysłany, żeby zbadać na miejscu sytuację, zastaje świat skrajnie różniący się od tego, co głosi oficjalna propaganda. Wszechobecna cenzura i bezlitosny system wymuszania lojalności zmusza obywateli do stosowania wręcz kabaretowych sposobów komunikacji. Ogarnięty paranoją rząd nie chce nawet ujawnić położenia sztucznej planety.

Kucu | 2015-02-08
Przeczytana: luty 2015

Książkę przeczytałam z polecenia, chciałam oderwać się na chwilę od czytania kryminałów. Trochę przeraziłam się, kiedy zobaczyłam, że jest to gatunek socjologiczne si-fi, nie wiedziałam kompletnie co mnie czeka! Bardzo mile się zaskoczyłam, bo książka nie przytłoczyła mnie wymyślnym opisem nowoczesnej technologii a raczej skupiła się na opisie życia codziennego mieszkańców sztucznej planety. Bardzo dobre przedstawienie państwa totalitarnego, gdzie mieszkańcy nie decydują o swoim losie, gdzie są permanentnie podsłuchiwani, nagrywani i oceniani za swoje wypowiedzi. Autor opisuje także w jak mieszkańcy owej planety radzą sobie w takim świecie. Lektura obowiązkowa dla każdego!

Krzysztof | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Z literaturą Janusza A. Zajdla miałem przyjemność zapoznać się przed kilku laty i choć potem nasze drogi się rozmijały to jednak nazwisko pisarza i niektóre teksty, jakie przeczytałem, zostały we mnie domagały się by wrócić do nich oraz zapoznać się z tymi, które jeszcze nie poznałem.

Tak o to rozpoczynam na nowo przygodę z literaturą tego genialnego pisarza. A zaczynam od książki w sumie ostatniej wydanej za życia zmarłego przedwcześnie Janusza A. Zajdla. Książki świetnej. Mistrzowsko napisanej powieści fantastycznej ukazującej świat sztucznej planety o nazwie Paradyzja, w której wolność ludzka została ograniczona do granic możliwości.

Wyobraźcie sobie życie w kosmosie na sztucznej planecie, która jest czymś na kształt zespołu połacząych ze sobą cylindrów w jeden wielki pierścień orbitujących w kosmicznej przestrzeni. W takiej puszcze umieszczono około sto milionów ludzi, którym przysługuje 20m2 przestrzeni. Płanetę stworzono przed stu laty i od tego czasu praktycznie kontakt...

Natalia Be | 2014-04-16

No tak... klasyczna antyutopia. Teoretycznie - poza moim "targetem". W praktyce - świeże doznania i gęba otwarta w szoku, zwłaszcza pod koniec czytania.

Lektura ciekawa dodatkowo z dwóch względów:
1. Polecił mi ją mąż, który (najogólniej mówiąc) nie jest molem książkowym.
Co on mi dał - pomyślałam - mam czytać o fizyce? Niedoczekanie.
Jednak niebawem zostałam wciągnięta w świat Paradyzji.
2. Czytałam to na tablecie. Pierwszy raz.
Niestety, tablet mnie męczy, ostre podświetlenie wali w oczy i brak mi dotyku kartek.

Natomiast co do książki - antyutopia na całego, kłania się Huxley i Orwell, świetnie przedstawione społeczeństwo... Paradyzyjczyków, analiza świata, alegorie i multum znaczeń. Nie zdezaktualizowało się to wszystko przez 30 lat od powstania książki... stety bądź niestety.

Ach, i jeszcze język Paradyzyjczyków, koalang. Poezja dnia codziennego. Czyli tak powiedzieć, żeby nie powiedzieć. Genialne. A wątek poety (mimo woli) na Paradyzji - uśmiałam się, momentami elementy...

EwaWu | 2015-06-05
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2015

"(...) człowiek staje się wolny wówczas, gdy nic i nikt nie krępuje jego działań w granicach wyznaczonych przez obiektywne konieczności."

Właśnie te "obiektywne konieczności" i specyficznie pojmowaną wolność prezentuje nam "Paradyzja", która - jak przystało na reprezentantkę gatunku antyutopii - wyraźnie uświadamia nam, w jakich warunkach nie chcielibyśmy żyć. Choć - jeśli miałabym być bardziej precyzyjna - właściwie nie uświadamia, tylko przypomina, bowiem bardzo podobne warunki życia, zdominowane przez centralną kontrolę rozmów i zachowań, a także przez unifikację ludzkich doświadczeń, znamy już dzięki mistrzowi Orwellowi. Jednak z ulgą stwierdzam, że książka Janusza Zajdla zawiera pewne novum, które demaskuje przed nami mechanizm działania zbiorowych fantazmatów.

Co wydaje się paradyzyjskiemu społeczeństwu?

Sprawdźcie! Może i Wy ulegniecie tej iluzji... A może odważycie się zbuntować przeciwko logice panującej w Paradyzji i podejmiecie ryzyko strącenia do Tartaru... Wszak,...

Amadea | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Jak na ówczesne lata osiemdziesiąte XX w., w których jak mniemam powstało pierwsze wydanie tej książki,to rzeczywiście świetna fantastyka.Szkoda,że autor zmarł również w tych latach , bo może by dopisał drugą część i dalsze losy Paradyzji.
W bardzo interesującej fabule autor zawarł bardzo wiele treści, zmuszając do przemyśleń i refleksji bez żadnego wysiłku, bo te nasuwają się same.
"Idealny" system i "idealny" świat, perfekcyjna manipulacja, posunięta do granic absurdu idealna komuna.Jeżeli komuś marzy się jeszcze lepsza planeta, niż nasza cudna Ziemia, to polecam przeczytać "Paradyzję".

Finkla | 2015-11-06
Przeczytana: 01 listopada 2015

Społeczeństwo, które paranoicznie inwestuje w ochronę, zachęca do czujności, na potęgę szpieguje własnych obywateli, codziennie wmawia im, że ta druga strona (mimo nieporównywalnie wyższego standardu życia w rzeczywistości) tylko czyha, aby przejąć skarby idealnego ustroju. Eksportuje surowce i skupuje żywność oraz nowinki technologiczne. Brzmi znajomo? Nie, to nie ZSRR, nie żadne inne państwo z zapałem budujące komunizm, nie Rosja, tylko Paradyzja. Chociaż kto tam Zajdla wie...
Przesłanie cholernie ważne w czasach pisania i pierwszego wydania, kawał porządnej rozrywki, mnóstwo smaczków. Na przykład warto zwrócić uwagę na nazwy własne. Mnie zafascynowali Carlos Jose Cortazar i Nikor Orley Huxwell.
Warto nauczyć się posługiwać koalangiem. :-)
Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/11/paradyzja-ostatnia-ksiazka-zajdla.html

Jasnowidzka | 2011-10-05
Przeczytana: sierpień 2011

Poszukując dobrej antyutopii, znalazłam Paradyzję. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że to nie jest dobra antyutopia - to bardzo dobra antyutopia. Najlepsza książka, jaką przeczytałam. Genialny styl, który po prostu czczę, a także ładna aluzja do PRL-u. Polecam wszystkim.

Adam | 2014-11-24
Przeczytana: listopad 2014

Janusz Zajdel przede wszystkim był fantastycznym hipnotyzerem. Potem dopiero pisarzem. Każdym słowem rozpoczynał grę o uwagę i skupienie czytelnika. Zachęcał prostotą opisów zjawisk, które w fantastyce naukowej wydawałyby się nie do rozszyfrowania. Następnie wplatał w nie tajemniczą fabułę, by zakończyć niezwykłym finałem swej hipnozy.

Książka jest niesamowita i żałuję, że nie starałem się poznać twórczości tego autora wcześniej. Paradyzja opowiada o sztucznej planecie, na której żyje poddane kontroli społeczeństwo, od niemal 100 lat nie utrzymujące kontaktu z Ziemią. Na tę planetę wyrusza ziemski wysłannik, aby napisać o niej książkę. Banalne? To już było? Mało sprzedajny pomysł?

Nic bardziej mylnego. Fabuła jest jak zaklęcie i tylko w ustach prawdziwego magika nabiera zmysłu tworzenia w naszych umysłach świata niespotykanie pięknego i tajemniczego. Zajdel opisuje historie niezwykle plastycznie, sprawnie, akcja pędzi, będąc jednocześnie statyczna.

Nasz umysł jest jedynie...

livrer | 2012-02-23
Przeczytana: 20 lutego 2012

Rzadko czuję potrzebę recenzowania audiobooków, z tej prostej przyczyny, że zwykle wybieram do słuchania książki znajdujące się poza mainstreemem moich czytelniczych zainteresowań, a zatem statystycznie częściej trafiam z nimi jak ślepa kura w płot. Tym razem jednak było inaczej.

„Paradyzja” Zajdla wpisująca się w nurt tzw. literatury antyutopijnej z jej wyśmienitymi przedstawicielami m.in. Georgem Orwellem (Rok 1984) czy Aldousem Huxleyem (Nowy Wspaniały Świat). Zajdel ukazuje i obnaża mechanizmy wspólne wszystkim totalitaryzmom (także tym noszącym maskę demokracji): scentralizowana kontrola, pogłębiająca się ingerencja państwa w życie obywateli, wszechogarniające zakłamanie, dezinformacja i strach. Wytrawnego smaku dodają całości niezwykle trafne, wręcz genialne przykłady uobecniania się w Paradyzji „niewidzialnej ręki państwa”. Przykładowo - wyrażenie „jednostka ludzka” jest tutaj rozumiane dosłownie jako jednostka, czy parametr świadczący o stopniu w jakim dany obywatel...

Nocny | 2013-02-07

Przed lekturą obawiałem się czy książka nie zestarzała się, minęło 30 lat, a w świecie nauki to bardzo długi okres czasu. Przede wszystkim nie wiedziałem czy nie ugrzęznę w żargonie naukowym, który kompletnie nie będzie pasował do współczesności. Nic bardziej mylnego.

Historia Paradyzji wciągnęła mnie od samego początku. Język jakim jest napisana sprawiał, że nie mogłem oderwać się od czytania. Zajdel sprawnie przeplatał motywy naukowe z ciekawą fabułą. Czułem, że powieść jest przemyślana, z każdą stroną coraz więcej dowiadywałem się o Paradyzji i coraz bardziej nie mogłem się doczekać jak to się skończy.

Ostatecznie wszystkie elementy wskoczyły na swoje miejsca. Wspomniana na początku mała rzecz miała swoje miejsce na końcu. Autor skupił się na najważniejszych rzeczach, bez zbędnych opisów i nudnych wątków, wszystko było na odpowiednim miejscu i w idealnych proporcjach.

Spodobały mi się również odwołania do Huxleya, Orwella czy Stefana Żeromskiego. Gorąco polecam fanom...

Bard koalangu: Janusz A. Zajdel

Jeśli ktoś interesuje się polską fantastyką, a do tego jeździ na Polcony i głosuje na najstarszą polską nagrodę literacką dla fantastów, postać i twórczość Janusza A. Zajdla nie są mu obce. Czy to jednak znaczy, że Zajdel jest wciąż czytany, a jego książki mówią o nas wciąż tyle, ile mówiły przed ponad trzydziestu laty?

Polcon 2016 Eurokonferencja

Trzydziesta pierwsza edycja Polconu zaczyna się dziś we Wrocławiu w kompleksie Hali Stulecia i potrwa do niedzieli. Polcon to najstarszy polski konwent fanów szeroko pojętej fantastyki. Impreza organizowana jest w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.