Szampańska księżniczka

Skarpa Warszawska
2023-09-27
2023-09-27
Mariola Sternahl

Ciekawa historia o dwóch kobietach, które się nie poddały presji „bo nie wypada”, co w ich czasach, było, tak myślę bardzo trudne. W ciekawy sposób porusza też wątek choroby (nie będę zdradzać jakiej). O pasji, spełnianiu marzeń, ale też o sile kobiet.

Takie wielowarstwowe opowieści, poprzetykane wojną, interesami, przekraczaniem granic mnie zawsze zachwycają.

empikgo #reklama

empikgo #reklama

Czy lubicie książki oparte na faktach?

To właśnie taka opowieść, która pokazuje życie społeczeństwa, szczególnie dwóch nieustraszonych kobiet, na przestrzeni XVIII-XIX wieku. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak wyśmienicie sobie radziły. Każda z nich stanęła przed wyborem, czy zawalczyć o siebie i poprowadzić rodzinną firmę, na przekór przeciwnościom losu.

Barbe-Nicole Clicquot, znana każdemu koneserowi szampana Veuve Clicquot, przeżyła dramatyczne wydarzenia: rewolucję francuską, prześladowania katolików, wojny napoleońskie, okupację jej rodzinnego miasta Reims. Owdowiała w młodym wieku, kontynuowała biznes związany z produkcją szampana, który do tej pory prowadził je zmarły mąż Francois. W czasach gdy na szczycie handlowych gigantów było niewiele kobiet, zmieniła go w światowe imperium. Kiedy Jeanne Pommery również traci ukochanego męża, staje przed podobną decyzją. Prosi Clicquot o radę i poznaje historię pełnego przygód życia. Wreszcie, ona sama wyrusza na podbój nowych rynków pomimo silnej męskiej konkurencji, w nieustępliwym świecie biznesu.

A w tle fabuły, obserwujemy historyczne wydarzenia. Rewolucja francuska, wojny napoleońskie, okupacja miasta Reims, aż po światową wystawę w Paryżu w 1889 roku, którą kończy się ta powieść.

To opowieść o trudnych wyborach, poświęceniu i pasji, ale przede wszystkim o sile kobiet. Bardzo polecam!
Książkę przeczytałam z polecenia @ladymargotpl i jestem oczarowana. Dzięki

"Tylko wtedy, gdy człowiek całkowicie się podda, jest naprawdę zgubiony."

Czy lubicie książki oparte na faktach?

Barbe-Nicole...

Uwielbiam tego typu książki, oparte nieco na faktach, dużo opisów historii, miejsc, ludzi, wydarzeń. Akcja odgrywa się w mojej ulubionej części Europy - we Francji. Sprawa dotyczy silnej kobiety ! A właściwie dwóch silnych, przedsiębiorczych kobiet, pięknych dam, dyrektorek winiarni, właścicielek winnic. Dla mnie i okładka i zawartość przepiękna. Cudne dwie historie dwóch kobiet, które łączy pasja, zaradność i dobry gust oraz smak. Czytałam z zapartym tchem o wytwarzaniu win, słodkich szampanów oraz wytrawnych szampanów. Lubię takie połączenie, opisy ciekawych miejsc, jak np. Szampania, opisy historyczne, trochę psychologii, trochę z zarządzania. Szczerze polecam tą pozycję, raczej kobietom.

Ciekawa pozycja

Ciekawa pozycja

Historia dwóch francuskich rodów, które zasłynęły w XIX wieku z produkcji szampana, znanego do dziś na całym świecie. O tyle ciekawa i wciągająca, że oparta na faktach, w której historia Francji i tamtejszych winnic oraz szampańskiego biznesu przeplata się z fikcją literacką.

Powieść opowiada o dwóch silnych kobietach, które po przedwczesnej śmierci mężów stają przed trudną decyzją - co dalej, czy zająć się domem i dziećmi, haftem i grą na fortepianie, czy jednak kontynuować dzieło swych małżonków. Jedną z bohaterek tych czasów jest Barbe-Nicole Clicquot z domu Pousardin, która już początkiem XIX wieku wraz z mężem rozpoczęła pionierską produkcję wina bąbelkowego, a plany te i zamierzenia realizowała z powodzeniem po jego tragicznej śmierci. Drugą jest Jeanne Pommery, która znalazła się w analogicznej sytuacji, jak starsza od niej producentka szampana. To właśnie historia życia Barbe-Nicole pomogła madame Pommery podjąć decyzję co do przyszłości winnicy.

Losy obu kobiet stanowią niesamowicie barwną i bardzo ciekawą historię, którą czyta się jednym tchem. Akcja powieści przebiega dwutorowo, ukazując nam czas przeszły, który jest wspomnieniami Barbe-Nicole oraz teraźniejszość, kiedy Jeanne traci męża, a wsparcie jakie uzyskała od poznanej podczas pogrzebu starszej kobiety, którą okazała się znana producentka wina madame Clicquot, pozwala jej podjąć decyzję co do przejęcia szampańskiego interesu. Ten schemat powieści czytelnik przenosi się w czasie, przez zdarzenia których początkiem są wojny napoleońskie, poprzez rewolucję francuską aż po Wystawę Światową w Paryżu w 1889 r. Poznajemy sukcesy i porażki obu kobiet, wynikające z wojen, nieurodzajów, blokady transportu, ich zabiegi o zdobycie zagranicznych rynków, takich jak Anglia, Rosja czy Ameryka Północna, ich radości i trudności w prowadzeniu biznesu w czasach, kiedy kobiety w nim były wyjątkiem. Polecam!

2090

Interesująca opowieść o historii produkcji szampana w XIX wiecznej Francji.Autorka ciekawie prowadzi nas przez historię dwóch kobiet ,które po stracie mężów przejęły rodzinne interesy.Poznajemy tajniki produkcji musującego wina,a przy okazji zgłębiamy historię Francji.Polecam!!

Książka "Szampańska Księżniczka" zainteresuje miłośników prawdziwej historii.
Na kanwie historii Francji od rewolucji francuskiej począwszy poznajemy losy dwóch niezwykłych, jak na tamte czasy kobiet. Obie straciły dość wcześnie mężów, a w tamtych czasach los samotnych kobiet nie był łatwy. Przebicie się przez męski świat konkurencji trącało heroizmem. Pomimo to
nie poddały się. Stały się prekursorkami kobiet biznesu w produkcji szampana.
Polecam również ze względu na podjęty temat kulis produkcji szampana, który dla mnie był nie znany.

Książka "Szampańska Księżniczka" zainteresuje miłośników prawdziwej historii.
nie poddały...

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

Barbe-Nicole Clicquot wiele w swoim życiu przeszła. Nie miała łatwego startu. Rewolucja francuska czy wojny napoleońskie to tylko wierzchołek góry lodowej w jej życiu. Jako młoda kobieta została wdową, która musiała poradzić sobie z prowadzeniem działalności. Barbe-Nicole podjęła się bowiem kontynuacji produkcji szampana, która rozpoczął jej zmarły mąż. Nie miała łatwo zwarzywszy na płeć, gdyż prowadzenie działalności przez kobiety było bardzo rzadkim zjawiskiem. Jednak nie poddała się i pokazała jak silną jest kobietą. Więc kiedy Jeanne Pommery znajduje się w podobnej sytuacji, zostając wdową z dwójką dzieci Barbe-Nicole postanawia ją pomóc. Udziela jej wszelkich potrzebnych rad dotyczących prowadzenia własnego biznesu. Dzieli się z nią swoimi przeżyciami oraz doświadczeniem zdobytym przez wiele lat.

Czy Jeanne Pommery powieli sukces swojej mentorki? Czy będzie w stanie kontynuować działalność męża?

,,Szampańska księżniczka" jest to niezwykła i wciągająca książka, pokazująca nam jak silne i zdeterminowane potrafią być kobiety, które darzą do realizacji swoich celów. Obie kobiety zasługują na ogromy szacunek że w tamtych czasach, kiedy uważano że kobieta nie powinna prowadzić własnego biznesu, podjęły się tego nie zważając na opinię innych. Dodatkowym plusem jak dla mnie w książce było pokazanie procesu produkcji szampana. Co pozwoli czytelnikowi na dokładne zapoznanie się z całym etapem powstawania szampana od momentu wyboru winogron po otrzymanie gotowego trunku. Niejednokrotnie pijąc właśnie szampana Czy wino byłam ciekawa jak powstało i właśnie w tej książce dostałam opis tego fascynującego procesu. Niech nie przerazi Was grubość tej książki gdyż nawet się nie obejrzycie a dotrzecie do ostatniej strony.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu @skarpawarszawska 😊😘😘😘

#współpraca #współpracabarterowa #książka #recenzja #szampanskaksiezniczka #skarpawarszawska #book

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

Szampańska Księżniczka - Annette Fabiani

Jak dowiadujemy się z książki, to postacie, które zostały tu przedstawione nie są fikcyjne, lecz są to prawdziwe osoby. Zawsze lubiłam czytać historie, które się wydarzyły, a tym bardziej jak są one oparte na silnych postaciach. Na ogół takie osoby dają nam nadzieję na to, że wszystko się ułoży tak, jak sobie to postanowimy i gdy tylko zaczniemy działać. Autorka przedstawia nam postacie dwóch Francusek, które po śmierci mężów przyjmują biznes. Ogólne w realiach XVII/XVIII wieku to jak wiemy kobieta będąca prezesem firmy i to w "męskiej" dziedzinie, oj było to delikatnie mówiąc, źle postrzegane. Raz, że niby nie przystoi, a dwa, że co ona tam wie...W niektórych dziedzinach w dzisiejszych czasach nadal jest tak samo, panuje jakiś taki dziwny stereotyp. Wystarczy np. sprzedawać coś na jakiejś platformie (typu OLX itp),co jest typowo "męskiego", a już jako kobieta jest się traktowanym z tzn. "góry"
Mimo naprawdę obiecującej fabuły nie udało mi się przeczytać całej książki. Mogę szczerze powiedzieć, że przeczytałam niewiele ponad sto stron i mimo kilku podejść, jakoś nie mogłam się przemóc, aby kontynuować jej czytanie.
Niestety, ale strasznie się nudziłam podczas tej lektury.
Pisarka skupiła się na przedstawieniu różnych chwil życia bohaterek już od ich najmłodszych lat.
Przestawiała punkt widzenia tamtych lat od rewolucji francuskiej. Jest też nakreślony jaki stosunek mężczyzni mieli do pieniądza i prestiżu oraz co i jak brali pod uwagę wybierając mężów dla swych córek.
Jest to coś, co już znam i to mnie niezwykle nurzyło. Tak po prawdzie nic nowego i kolejne wałkowanie tematu.
Moja ocena 6/10

"[...] Wystarczy stwierdzenie, że próbował tańczyć na dwóch weselach, usiłując stworzyć wrażenie żarliwego rewolucjonisty, a jednocześnie trzymając się wiernie monarchii. Tym samym wybór odpowiedniego małżonka dla córki nie był sprawą prostą..."

Szampańska Księżniczka - Annette Fabiani

Annette Fabiani Szampańska księżniczka Zobacz więcej