Czy to jest przyjaźń…?

Okładka książki Czy to jest przyjaźń…? Alexa Lavenda
Okładka książki Czy to jest przyjaźń…?
Alexa Lavenda Wydawnictwo: Skarpa Warszawska literatura obyczajowa, romans
Skarpa Warszawska
2023-07-26
2023-07-26

Gdy zobaczyłam zapowiedź "Czy to jest przyjaźń?" Alexy Lavendy, od razu wiedziałam, że będę musiała po nią sięgnąć. Po lekturze "Chłopaka z sąsiedztwa" byłam oczarowana piórem Autorki, tą swobodą, z jaką poprowadziła książkę, lekkością i odrobiną humoru. Nie spodziewałam się jednak, że przy tym tytule emocji będzie co niemiara. Jak ja się dobrze przy niej bawiłam, no nie uwierzycie! Niektórzy mogą stwierdzić, że w książce było mnóstwo cringowych sytuacji, oczywiście będzie to prawdą, ale jakie to były sytuacje! W innym przypadku mogłabym być nieco zniesmaczona, ale tutaj śmiałam się, aż brakło mi tchu!

Poczucie humoru Autorki uderzyło w mój czuły punkt i już wiedziałam, że przepadłam dla tej historii. Może nie wszystkich śmieszą przypałowe bąki podczas wystąpienia przed masą ludzi, ale dla mnie było to tak ubrane w słowa, że sama z resztą bohaterów wręcz pękałam ze śmiechu! A co jest najśmieszniejsze? Że to był dopiero początek takich momentów wyciągnięty wprost ze starych komedii. Ten typ humoru może albo zniesmaczyć, albo sprawić, że pokochacie tę historię, tak jak było w moim przypadku.

No dobra, ale poza komedią, która złapała mnie w swoje sidła, była też druga strona medalu, czyli cały zamysł książki. A więc mamy czwórkę przyjaciół, którzy znają się od małego i postanawiają razem zamieszkać. Możemy poznać ich od tej opiekuńczej strony, gdyż są niczym trzej muszkieterowie - "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Wspierają się, jak tylko mogą, w każdej sytuacji, można by powiedzieć, że są jak bracia i siostry, jednak w pewnym momencie zaczyna się to zmieniać. Każde z osobna zaczyna patrzeć na siebie nieco inaczej, wiecie, w tym romantycznym stylu. I tutaj zaczyna się wkradać niepewność - czy uczucie, które zaczyna się w nich tlić, nie będzie końcem ich przyjaźni. Czy nie zmieni tego, co od tylu lat budowali? Jak to mówią "kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana", jednak ryzyko jest ogromne...

Przyjemnie było wkroczyć do świata bohaterów, którzy z ostrożnością niczym chirurg, zaczynają pokazywać sobie nawzajem, że sympatia, jaką siebie darzą, zaczyna zmieniać się z typowo przyjacielsko-braterskiej, na romantyczną. Te podchody, ukradkowe spojrzenia, gesty, przywołują w głowie obraz naszych pierwszych miłostek. Obawa, że coś pójdzie nie tak, cały czas siedzi w nich głęboko, szepcze do ucha, że to się nie uda. Czy te wzrastające uczucie wygra ze strachem o przyjaźń? Przekonajcie się sami, sięgając po tę cudowną historię!

Dziękuję serdecznie Wydawnictwu oraz Autorce za egzemplarz recenzencki! Ta historia wywoływała uśmiech na mojej twarzy, a czasem I łzy, gdy nie mogłam przestać się śmiać. Była jednocześnie tak ciepła, tak przyjemna, że nie szło się od niej oderwać. Polecam z całego serca!

Czytałam wszystkie dotychczasowe książki Alexy Lavendy i bardzo mi się podobały, ale niestety tutaj, miałam z tą historią niemały problem. To znaczy nie, nie z historią, bo historia miała potencjał, ale z przedstawieniem tego. Jest to któraś z kolei książka z wątkiem komedii, którą czytam i mam wrażenie, że jest przekoloryzowana. To co powinno śmieszyć, mnie nie bardzo śmieszy. Nie wiem co jest, ale wiem na pewno, że jest to frustrujące uczucie. Sięgam po komedię, a nie potrafię się przy niej w pełni bawić. I tym razem było podobnie. Miałam wrażenie, że jest za dużo, za bardzo… Ale nie koniecznie jest to wina tej powieści skoro każdą jedną książkę komediową odbieram podobnie. Widocznie to ze mną jest coś nie tak i ciężko mnie rozbawić :P
Mam nadzieję, że Wy będziecie się bawić dużo lepiej!
A ja czekam na kolejną historię od Alexy!

Znacie powiedzenie, że kto się czubi, ten się lubi, a od przyjaźni do miłości jest tylko jeden krok? Jeśli nie, to koniecznie musicie sięgnąć po "Czy to jest przyjaźń...?"

Mia, Anka, Kostek i Kogut to czwórka przyjaciół, którzy postanawiają razem wynająć mieszkanie. Dziewczyny pracują w agencji reklamowej, a chłopcy grają w kapeli muzycznej. Jedni i drudzy kibicują sobie, wspierają się, cieszą się ze swoich sukcesów. Każdy z nich ciężko pracuje, by spełnić swoje marzenia. Autorka pięknie pokazuje przyjaźń tej czwórki, jako głęboką więź opartą na zaufaniu. Mia, Anka, Kostek i Kogut mogą na siebie liczyć, polegają na sobie, czują się ze sobą dobrze i bezpiecznie.

W pewnym momencie jednak każdy z nich zaczyna zdawać sobie sprawę, że on/ona nie pozostaje mu obojętna, ale jednak lęk przed odrzuceniem, może też także ośmieszeniem, skutecznie blokuje ten kolejny krok. Status przyjaciela okazuje się być niewystarczający, ale czy możliwe jest coś więcej?

Co się stanie, jeśli wyznam swoje uczucia, a ta druga strona nie czuje tego samego? Czy warto jest zaryzykować wieloletnią przyjaźń? Czy nie skończy się to rozczarowaniem i złamanym sercem?

Autentycznie nie pamiętam, kiedy ostatnio tak szczerze się śmiałam. Bywało, że i przewracałam oczami z powodu absurdalnych sytuacji, ale jednak to zdarzało się rzadziej. Autorka zgrabnie wplata w fabułę żarty słowne i sytuacyjne, a każdy jest skuteczny i celny.

Niech was nie zwiodą różowości. Pod płaszczykiem lekkiej komedii romantycznej mamy także pokazane to, z czym czasami borykają się młodzi ludzie, czyli relacje w toksycznej rodzinie, problemy z samoakceptacją czy chęć usamodzielnienia się.
Czytałam z nieukrywaną przyjemnością i z czystym sumieniem polecam!!

Mam także cichą nadzieję, i życzyłabym sobie tego, żeby nie był to koniec. Chciałabym spotkać tę czwórkę ponownie.

Kostek, Mia i Anka znają się od dzieciństwa. Wkroczyli w dorosłość razem, więc nikogo nie zdziwiła decyzja o wspólnym zamieszkaniu przyjaciół.
Układ idealny, prawda?
Do przyjaźni jednak wkracza coś, nad czym nie każdy będzie umiał zapanować.
Czy relacja czwórki bohaterów przetrwa próbę, na jaką zostaną wstawieni?

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

Autorka oczarowała mnie swą delikatnością. To kolejna książka w tym miesiącu, która pozytywnie zaskoczyła mnie subtelnością.

Poznajemy czwórkę bohaterów, którzy są niemal nierozłączni. Od początku możemy przekonać się, jak silna więź ich łączy. Autorka nie trzyma nas w niepewności i szybko wykłada karty na stół. Na kolejny ruch gracza jednak przyjdzie nam poczekać.
Bez pośpiechu poznajemy sytuację, a kiedy zaczynamy rozumieć zachowanie braci i przyjaciółek, spokojnie przechodzimy na wyższy poziom wtajemniczenia.

Autorka pokazuje nam zdrową relację, w jakiej każda ze stron służy drugiemu wsparciem. Byłam wzruszona tym, jak wiele są w stanie dla siebie poświęcić.

To naprawdę piękna i wartościowa książka.

Układ idealny, prawda?
Do przyjaźni jednak wkracza coś, nad czym nie każdy będzie umiał zapanować.
Czy relacja czwórki bohaterów przetrwa próbę, na jaką zostaną wstawieni?

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

Autorka oczarowała mnie swą delikatnością. To...

[RECENZJA]
CZY TO JEST PRZYJAŹŃ…?
Autor: Alexa Lavenda
Premiera: 26.07.2023

Alexa Lavenda to pseudonim polskiej autorki, która ma na koncie już 6 wydanych książek, dodatkowo prowadzi również blog i media społecznościowe – miejsca pełne dobrego humoru i pozytywnej energii. Bardzo polubiłam trzytomową serię KONTYNENTY PRZYJEMNOŚCI. W 2023 przy współpracy z Wydawnictwem Skarpa Warszawska ukazała się nowa książka – CZY TO JEST PRZYJAŹŃ…?

Jest to historia czwórki przyjaciół. Mia, Ania, Kostek i Kogut znają się już od dzieciństwa. Chętnie spędzają wspólnie czas, dużo rozmawiają i zawsze się wspierają. Każdy z nich jest singlem. Z biegiem czasu wpadają na pomysł wspólnego zamieszkania. Niedogadywanie się z rodzicami i problemy ze współlokatorami przyczyniły się do tej decyzji. Dziewczyny trzymają się razem i traktują chłopaków jak kolegów i braci, podobna relacja działa w drugą stronę. Jest to jednak oficjalna wersja, bo gdzieś w głębi duszy i serca zaczyna rodzić się uczucie. Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? Czy jest ona fundamentem miłości?

PEŁNA CIEPŁA, HUMORU I OPTYMIZMU OPOWIEŚĆ O PRZYJAŹNI I POSZUKIWANIU DROGI DO WSPÓLNEGO CELU.

Podczas czytania tej książki nie można się nudzić. Lekturze za sprawą zabawnych sytuacji towarzyszy też dużo dobrego humoru. Bohaterowie mają zawsze coś do powiedzenia i ciągle śmieszkują. Ale oprócz funkcji rozrywkowej Autorka porusza też temat kiełkowania relacji, tego czy znajomości z dzieciństwa mają szansę przetrwać w dorosłym życiu i przerodzić się w coś więcej, ale także pewnego rodzaju niepewności co do wyznawania uczuć, tego jak zareaguje druga strona, czy nie zostaniemy odrzuceni. Mia i Anka pracują w agencji reklamowej, natomiast Kostek i Kogut tworzą muzyczną kapelę. Autorka pokazuje z jakimi problemami mierzą się młodzi ludzie, praca, wynajem mieszkania, relacje z rodzicami, poszukiwanie miłości, randki.

Alexa Lavenda miała bardzo fajny pomysł na swoją nową książkę. CZY TO JEST PRZYJAŹŃ… ? to lekka komedia romantyczna z którą można miło spędzić czas. Każdy z bohaterów jest zupełnie inny, ale przez to wzajemnie się uzupełniają. Wspólnie dzielą radości i smutki dnia codziennego, podają pomocną dłoń i motywują do działania. Początkowo jak dla mnie było trochę mało dialogów, nie do końca też podoba mi się okładka, ale bardzo cieszę się ze współpracy Autorki z nowym wydawnictwem i czekam na kolejne tytuły.

[RECENZJA]
CZY TO JEST PRZYJAŹŃ…?
Autor: Alexa Lavenda
Premiera: 26.07.2023

Przyjaźń niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Jednak uwikłanie się w nią sprawia, że czasami trudno zrobić krok do przodu, zacieśnić relacje, zmienić ich formę. Rozwijające się uczucie zawsze zderza się ze zdroworozsądkowym przypomnieniem, że wyznanie może przyczynić się do utraty ważnej dla nas osoby, wątpliwościami dotyczącymi tego jak druga osoba zareaguje. Taki problem porusza w swojej książce Alexa Lavenda „Czy to jest przyjaźń…?”.
Sam tytuł brzmi znajomo. Zapewne wielu z Was skojarzyło się z wierszem Adama Mickiewicza „Niepewność”. Można się pokusić, że to prozatorska wersja tego, co znajdziecie w wierszu romantycznego wieszcza. Jest tu zwykła codzienność bogata w relacje między młodymi ludźmi i pojawia się pytanie o emocje jakie wywołuje kontakt z bliskimi osobami. Widzimy pięknie różnorodne więzi, pracę nad bliskością, przyglądanie się uczuciom i dostrzeganie jak bardzo ukochani są częścią codzienności bohaterów. Nie ma tu wzdychania, płaczu, utraty zmysłów, ale kiedy w otoczeniu brakuje tych osób pojawia się tęsknota, chęć bliskiego kontaktu. Do tego dochodzi zastanawianie się, czy wyznanie uczuć doprowadzi do utraty przyjaciela/ przyjaciółki czy pomoże zmienić formę relacji. Rozdarcie między emocjami i rozsądkiem napędza codzienne kontakty Anki, Mii, Koguta i Kostka. Każdy z nich ma też swój własny bagaż doświadczeń, skomplikowane relacje z rodziną, a to pozwala na przemycenie ciekawych i ważnych tematów, wśród których nie zabraknie wykluczenia, przemocy i żałoby.
Bohaterzy są zgraną paczką znajomych, którzy postanawiają zamieszkać razem. Znający się od dzieciństwa młodzi ludzie odkrywają, że wobec jednej z osób czują coś więcej. Wydawałoby się, że między osobami znającymi się od lat nie ma szansy na pożądanie i fascynację, że są sobą fizycznie znudzeni. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Każdy tu obserwuje jak bardzo zmieniają się, dostrzegają swoje zalety i urodę, godzą się z wadami. Jednocześnie mamy zwyczajną codzienność, w której znajdziemy miejsce na pracę, konflikty, romanse, poszukiwanie drugiej połówki lub udawanie, że to się robi. Gra pozorów odgrywa tu dużą rolę.
Do opowieści wchodzimy, kiedy bohaterzy mierzą się ze stresem wynikającym z tempa pracy w agencji reklamowej. Nadchodzący weekend zapowiada się pracowicie. Wolny czas z kolei nie niesie satysfakcji. Kolejne bezcelowe randki i obserwowanie drugiej osoby wdającej się w romanse bywa frustrująca. Odskocznią od takiej codzienności mogłaby być podróż do rodzinnego domu, gdyby młode kobiety miały dobre relacje z bliskimi. Bardzo szybko poznajemy ich charaktery, sposoby reagowania na trudne sytuacje i funkcjonowanie w paczce przyjaciół oraz wątpliwości związane z uczuciami. Jednak nie tylko wokół tych tematów toczy się akcja. Wizyty w rodzinnych stronach czy retrospekcje w postaci wspomnień pozwalają na przemycenie sporej ilości wydarzeń i pozwalają na dobre osadzenie bohaterów w realiach, nadają im wymiar prawdopodobieństwa.
Mia i Anka pracują razem w agencji reklamowej. Z kolei Kostek i Kogut są braćmi, którzy założyli kapelę rockową. Wszyscy są bardzo młodzi, wchodzą w dorosłe życie, usamodzielniają się, nabierają rozpędu, szukają swojego miejsca w świecie i drugiej osoby, która będzie im towarzyszyć każdego dnia. Do tego łączy ich wieloletnia przyjaźń, dzięki której wiedzą, że mają w swoim otoczeniu kogoś, na kim mogą polegać. I właśnie być może to sprawia, że czują zahamowania, bo przyjaciele są właśnie jedynymi osobami, na które mogą liczyć. Wizja stracenia tych relacji i poczucia bezpieczeństwa działa paraliżująco.
Każda postać jest tu inna, wyrazista i widzimy jak pary pięknie dopełniają się charakterem oraz temperamentem. Nie ma tu postaci wyidealizowanych. Każdy ma zalety i wady, dzięki czemu są bardziej realni.
„Czy to jest przyjaźń…” to lekki romans obyczajowy. To sprawia, że powieść jest przewidywalna, ale przecież to nie zaskakiwanie czytelnika jest w tego typu książkach najważniejsze. Istotniejsza jest możliwość spojrzenia z boku, przeżycie doświadczeń, przerobienie emocji razem z bohaterami. Pozornie lekka opowieść o miłości staje się pretekstem do poruszenia wielu ważnych i trudnych tematów. Bohaterzy uwikłani są z różnymi osobami w toksyczne relacje. Spojrzenie na to z perspektywy ich losów może pomóc w nabraniu dystansu. A wszystko podsunięte w lekkiej formie. „Czy to jest przyjaźń..." to lekka i ciekawa historia okraszona sporą dawką humoru. Powieść czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Wplecione w akcję złe wydarzenia skłaniają do refleksji.

Starałam się ją przeczytać, ale poddałam się w połowie.
Zdarzają się takie książki, gdzie człowiek nie czuje absolutnie nic. I ta właśnie do takich należy.

Starałam się ją przeczytać, ale poddałam się w połowie.

Książka opowiada o czwórce znajomych mieszkających razem. Dwaj bracia to muzycy dający koncert w zaprzyjaźnionej knajpce, dziewczyny pracują w agencji reklamowej.
Bardzo fajnie się tą książkę czytało. Denerwowało mnie trochę niezdecydowanie i bojaźń głównych bohaterów. Ich przekomarzania opisywane w śmieszny sposób, to lubię najbardziej. Fajnie opowiedziana zwykła miłosna historia. Lekka, przyjemna lektura na ciepłe dni.

„Czy to jest przyjaźń…?” to romans obyczajowy, który polecam na chłodne jesienne wieczory.

Czy można mieszkać razem i być tylko przyjaciółmi? Czworo znajomych z dzieciństwa postanawia zamieszkać razem. Anka, Mia, Kogut i Kostek znają się od dawna, a teraz chcą żyć wspólnie pod jednym dachem jako przyjaciele.

Ale czy rodzące się między nimi uczucie będzie silniejsze?
Co wygra przyjaźń, czy miłość?

Kolejny raz autorka mnie zaciekawiła opisem książki i nie zawiodłam się. Lekki styl pióra pozwala płynąć między rozdziałami. Gwarantuję wam, że przyjemnie spędzicie czas z bohaterami. Dobry humor i zabawnych dialogów książka nadaje się idealnie na jesienne wieczory.

A czym dla was kochani jest przyjaźń? Czy może przerodzić się w miłość?

Zachęcam was do sięgnięcia po książkę i przekonania się jak autorka pokierowała naszymi bohaterami.

@alexalavendablog
@skarpawarszawska

#recenzja #alexalavenda #skarpawarszawska #czytojestprzyjaźń #dabrowagórnicza #zaczytanamama86 #współpracareklamowa

Ale czy rodzące się między nimi uczucie będzie silniejsze?
Co...

#współpracareklamowa

"Czy to jest przyjaźń..." Alexa Levenda
Premiera: 26.o7.2o23

Mia i Anka pracują razem w agencji reklamowej. Kostek oraz Kogut to bracie którzy wspólnie założyli kapele rockową. Tych młodych ludzi łączy wieloletnia przyjaźń. Od jakiegoś czasu mieszkają razem. Wspólnie imprezują i dobrze się bawią, jednak jeśli wymaga tego sytuacja równie wspierają się w trudnych chwilach. Ich relacja nieco się komplikuje gdy dziewczyny uświadamiają sobie, że czują do swoich współlokatorów coś więcej niż tylko przyjaźń. Za wszelką cena starają się to przed nimi ukryć, bojąc się odrzucenia.

Czy Mia i Anka odważą się wyznać swoje uczucia Kostowi i Kogutowi?. Czy mężczyźni odwzajemnia uczucia dziewczyn? Czy wspólne mieszkanie zbliży ich do siebie?

"Czy to jest przyjaźń..." czytało mi się bardzo dobrze. Były momenty które powodowały uśmiech na mojej twarzy, również takie które serwowały mi nostalgiczny nastrój.
Fabuła książki jest ciekawa.
Co prawda nie było w niej zaskakujących zwrotów akcji jednak nie przeszkadzało mi to w śledzeniu tej historii z zainteresowaniem.

Bohaterowie zostali dobrze wykreowani. Posiadali zarówno dobre jak i złe cechy co nadawało im autentyczności. Autorka w tej książce pokazuje nam jak zmienia się relacja z przyjaźni do miłości. Ile towarzyszy temu niepewności i strachu przed odrzuceniem. Ja bardzo mocno kibicowałam aby młodzi ludzie otworzyli się na siebie i przestali tłumić swoje uczucia. Bo czasami wręcz robili to w sposób zabawny.

"Czy to jest przyjaźń..." to spokojna przyjemna do czytania opowieść o grupie przyjaciół, która wciąga od samego początku. Nie zabrakło w niej również humoru. Napisana lekkim językiem. Czyta się ją szybko, ciężko się od niej oderwać. Miło spędziłam z nią czas, dobrze się przy niej bawiąc. Bardzo dziękuję wydawnictwu za egzemplarz książki do recenzji.

#współpracareklamowa

"Czy to jest przyjaźń..." Alexa Levenda
Premiera: 26.o7.2o23

• Od wydawnictwa
  • 2023 rok
  • Polecam

Dodaj cytat z książki Czy to jest przyjaźń…?