Dziedzic Imperium

Okładka książki Dziedzic Imperium Timothy Zahn
Okładka książki Dziedzic Imperium
Timothy Zahn Wydawnictwo: Amber Cykl: Gwiezdne Wojny: Trylogia Thrawna (tom 1) Seria: Wielkie Serie SF [Amber] fantasy, science fiction
Gwiezdne Wojny: Trylogia Thrawna (tom 1)
Wielkie Serie SF [Amber]
Heir To The Empire
Amber
1994-01-01
1994-01-01
837082613X
Jan Mickiewicz
Gwiezdne Wojny Thrawn star wars

Dawno dawno temu, w odległej bibliotece, czytałam sobie Star Warsowe książki. Były one jednak kupowane jakby od niechcenia, tu druga część z trylogii, a w innej filii tylko ostatnia. Tak więc i wrażenia były mocno mieszane.

Jakoś mnie wziął sentyment, żeby spróbować sięgnąć po te bardziej wychwalane książki w oryginale i muszę przyznać, że jestem zadowolona. Nie przypominam sobie, bym w ogóle czytała "Heir of the Empire", a Star Warsów generalnie od czasów sequelowej trylogii unikam (za wyjątkiem niektórych animacji). Niemniej jednak, lektura poszła gładko, szybko i przyjemnie. Postacie dobrze zarysowane, fabuła ma sens, tempo wydarzeń spoko.

Nie mam na co narzekać. Jedynie rzuciło mi się w oczy, że bohaterowie co chwila zaciskają zęby - mam wrażenie, że w takim tempie to już dawno by byli bezzębni.

Tyle. Niezobowiązująca i nieszczególnie ambitna, ale w sumie fajna powieść. Po kolejne części też sięgnę.

Świetny początek jednej z najsłynniejszych trylogii w starym uniwersum Star Wars.

Podczas lektury Dziedzica Imperium od Timothego Zahna bawiłem się naprawdę dobrze i zupełnie nie wiem, czemu tyle lat wzbraniałem się z lekturą. Wśród wielu zalet powieści mogę wymienić klimat, masę fajnej akcji, stopniowy rozwój naszych ulubionych bohaterów oraz przedstawiony przez autora obraz świata. Zahn w naprawdę udany sposób pokazał, że pokonanie Imperium w bitwie nad Endorem nie zakończyło wcale sprawy. Walki cały czas trwają, dodatkowo w obozie dawnych rebeliantów narastają spory i zaczynają ostre walki o władzę.

Chyba największym plusem tej pozycji jest nowy antagonista – Wielki Admirał Thrawn. W przeciwieństwie do typowych złoczyńców z innych książek jest on naprawdę inteligentny i przenikliwy. To mój drugi ulubiony czarny charakter wykreowany w książkach z tego uniwersum zaraz za księciem Xizorem z Cieni Imperium.

Mimo, że książka jak najbardziej przypadła mi do gustu, to mam jednak dwie uwagi. Nie za bardzo wiem po co właściwie był wątek z znalezieniem pewnego urządzenia w jaskini na Dagobah, może ta kwestia zostanie poruszona w kolejnych tomach. Jeśli chodzi zaś o Thrawna to jego błyskotliwość i sposób z jaki dochodził do pewnych wniosków na bazie pojedynczych, małych przesłanek był jednak czasami wręcz absurdalny, dosłownie wyglądało to, jakby przeczytał wraz z czytelnikiem rozdziały z perspektywy innych bohaterów i stąd wiedział co robią jego przeciwnicy.

Podsumowując, nie sposób nie użyć cytatu: „Kiedyś to było, nie to co teraz”. Jeśli lubicie klimat oryginalnej trylogii i obecny kanon Star Wars okazał się dla Was rozczarowujący to zdecydowanie warto dać Dziedzicowi Imperium szansę. Ode mnie 8/10.

Ta trylogia najlepiej oddaje ducha i klimat oryginalnej trylogii. Rozwija główne postacie dodaje nowe równie ciekawe (Thrawn, Mara Jade). Fabuła jest wciągająca. Tajemnica, przygoda, niebezpieczeństwo, ciemna strona Mocy - jest tu wszystko czego można oczekiwać od Gwiezdnych Wojen.

Uwielbiam Gwiezdne Wojny. Wszystkie trzy trylogie oglądałam multum razy. Dlatego jak się dowiedziałam o książkach to chciałam się za nie zabrać. Choć nie bardzo wiedziałam w jakiej kolejności.
Polecono mi na początek tę, jako dobry preludium do Legend. Faktycznie pomysł jest dobry. Postacie są spójne z oryginałami występującymi w filmach. A te, które autor stworzył bardzo elegancko wkomponował w cała historię.
Jednak sama książka jest bardzo nierówna. Niby czytadło, ale czasem zalatuje nudą, gdy w innych momentach aż chciałoby się dowiedzieć więcej, a autor przeskakuje na dalszą część.
Poza tym trochę tu dziwnych wymysłów. I jak byłabym w stanie zrozumieć tworzenie istot odpychających Moc, czy dziwne klony jakichś wcześniej zabitych postaci, tak jedna rzecz była dla mnie bardziej niestrawna.
Potęga Sithów zawsze była oparta na zasadzie dwóch. Autor wyłamał się tutaj z tego kanonu (nie zdradzę jak, bo za dużo musiałabym ujawnić). Ale ten wybieg mnie bardzo zakłuł w oczy.
Tak czy siak chętnie doczytam dalsze dwa tomy tej trylogii. A potem z jeszcze większą chęcią przeczytałabym książki o samym Thrawnie. Ale za jakiś czas ;)

Początek jednej z najważniejszych historii dla Expanded Universe. Nie ma nudy, akcja cały czas pędzi do przodu, czasem mam wrażenie, że aż za bardzo. Plusem jest, że nie ma scen zapychaczy, każdy moment w książce jest ważny i buduje historie. Świetne postacie i wątki, Zahn to zdecydowanie jeden z najzdolniejszych autorów, którzy trudzili się budowaniem książkowego uniwersum.

Okej, już rozumiem dlaczego. część osób uważa, że to jedna z najlepszych książek z Expanded Universe, a niektórzy prowadzą dyskusje na temat tego, dlaczego jest lepsza niż trylogia Bane'a. Jest to świetna książka, o satysfakcjonująco gwiezdnowojennej fabule, którą czasami czyta się jak kolejną trylogię Skywalkerów. Myślałem, że mam już dość Luke'a, Lei i Hana, ale ta książka pokazała mi, jak dobre i interesujące są te postaci (może poza Leią, która nigdy mi się nie nudziła, ale w tej książce jej udział jest nieco... marginalny?). Fajnie też zobaczyć, jak Mara i Luke przełamują lody, a sam Thrawn budzi grozę i czuć od niego aurę tajemnicy.

Książka była bardzo fajnym uzupełnieniem historii gdy czytało się to ponad 10 lat temu. Później przyszedł disney i wszystko zepsuł dzięki sławnemu oddzieleniu przeszłości grubą kreską :(. Dawniej powieść kanoniczna uznawana za prawdę, teraz przeniesiona na półkę legend. Dla dzisiejszych 40 latków oglądających się na starą trylogię filmową z rozrzewnieniem jest to "święty grall"... tak mówi ossus na swoim kanale yt. Czytam po latach i bardziej kupuje tą wersję niż Disneya. :(. Niech moc będzie z Wami 👍

Timothy Zahn pokazał wszystko, czego fani Star Wars mogli oczekiwać po oryginalnej trylogii.
- Ciekawy, niebezpieczny i oryginalny antagonista? Check.
- Naturalny rozwój głównych bohaterów trylogii? Check.
- Nieład w obozie "dobrej strony", problemy wewnętrzne w Nowej Republice? Check.
- Zachowanie logiki świata, w którym Imperium stopniowo upada, a Nowa Republika stopniowo zyskuje na sile? Check.
- Płynna akcja, w której obie strony mają jasno określone cele do zrealizowania? Check.
Wszystkiego tego niestety zabrakło mi w nowych filmach...

Co do samej powieści, to najmocniejszym elementem jest fabuła. Jest ciekawa, zawiera kilka zwrotów akcji, nie powoduje bałaganu w głowie, narrator prowadzi nas w uporządkowany sposób.
Najsłabszym jest miejscami niezgrabny język, lecz trudno tego uniknąć przy dziełach zagranicznych. Nie wszystko da się wdzięcznie przekształcić w język polski.

- Ciekawy, niebezpieczny i oryginalny antagonista? Check.
- Naturalny rozwój głównych bohaterów trylogii? Check.

Powiem szczerze że liczyłem na więcej. Jakoś mnie nie porwała ta historia.

Powiem szczerze że liczyłem na więcej. Jakoś mnie nie porwała ta historia.

Isalamiry trochę naciągane, niektóre opisy nie są wystarczająco jasne do wyobrażenia. Fabuła jednak bardzo wciągająca, w duchu starej trylogii, ciekawe nowe postacie.

• Star Wars
  • Star Wars