Nalewka zapomnienia

Okładka książki Nalewka zapomnienia Kasia Bulicz-Kasprzak
Okładka książki Nalewka zapomnienia
Kasia Bulicz-Kasprzak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura obyczajowa, romans
Prószyński i S-ka
2023-07-13
2023-07-13
9788383520049

W ręce wpadła mi ostatnio Nalewka zapomnienia Kasi Bulicz-Kasprzak, która zmusza do zastanowienia się czy niekorzystna diagnoza może wpłynąć na podjęte życiowe decyzje.

Jaga to przebojowa i energiczna kobieta sukcesu. Ma pięknie urządzone mieszkanie, narzeczonego i całkiem dobrą posadę. Aby podnieść swoją pozycję w firmie decyduje się na przebiegnięcie maratonu i wyzwanie to spełnia celująco - zdobywa medal dla drużyny. Niestety po dobiegnięciu na metę traci przytomność, trafia do szpitala i otrzymuje druzgocącą diagnozę - zostało jej tylko kilka miesięcy życia. Odrzuca propozycję podwyżki, awansu, odrzuca wszystko, nawet narzeczonego, rodzinę i wyjeżdża do małego domku dziadków, który przewija się w jej wspomnieniach z dzieciństwa. Jednak chatka, którą zastaje na miejscu, rozmija się z obrazem zachowanym w pamięci. Chwasty, brak toalety, brak bieżącej i ciepłej wody, opłakany stan budynku to spore wyzwanie, nawet dla zdrowej osoby. A dokładając do tego gadające zwierzęta, martwą krowę, szeptuchę mieszkającą w pobliżu, słowiańskie bóstwo plątające się po podwórku i przystojnego weterynarza, to wychodzi nam sporych rozmiarów mieszanka wybuchowa. Czy Jaga spędzi ostatnie chwile swojego życia będąc po prostu szczęśliwą? Czy stanie przed wyzwaniami, jakie stawia jej życie? Czy o diagnozie dowie się jej ojciec i narzeczony? Jak zareagują? Czy Jaga zdecyduje się na leczenie czy postawi wszystko na jedną kartę? A co z gadającymi zwierzętami i odwiedzającym ją duchem? Czy to kolejny objaw choroby? Jaką rolę odegra w tym miejscowy weterynarz?

Nalewka zapomnienia to bardzo niestandardowa historia, w której czytelnik do końca nie jest pewny co jest prawdą a co marą chorego umysłu. Jednocześnie to historia, przy której można zaśmiać się w głos. Jeżeli szukacie lekkiej lektury z elementami fantastycznymi na ten upalny koniec lata to ta pozycja może się Wam spodobać.

30%, więcej nie dam rady. Na gadające zwierzaki się nie piszę.

30%, więcej nie dam rady. Na gadające zwierzaki się nie piszę.

"Nalewka zapomnienia" totalnie mnie zaskoczyła. Byłam przekonana, że jest to spokojna obyczajówka, a dostałam dużo, dużo więcej.
Oczywiście, żeby było jasne, wątek romantyczny tutaj jest, ale nie gra pierwszych skrzypiec.

Ta powieść, to jedna wielka mieszanka wybuchowa - tak, jak i główna bohaterka. Jaki ta dziewczyna ma temperament, to klękajcie narody!
Poza tym, ile ja się uśmiałam, to moje. Już dawno nie miałam tak, że po przeczytaniu jakiegoś fragmentu, nagle zaczynałam płakać ze śmiechu. Agnieszka swoimi tekstami kładła mnie na łopatki, już samo stwierdzenie, że zdrobnienia Jej imienia odpowiednie są dla żaby, mówi wiele. Ale! Słuchajcie, ma Ona też pewny dar, a mianowicie rozumie co mówi pies, kot i mysz! Prowadzi z nimi rozmowy, a cała ta trójka daje Jej ciekawe rady - choć nie powiem, mysz wygrywa wszystko, gdyż okazuje się, że jest znachorką od problemów sercowych🤣

Lektura ta porusza też smutne tematy. Agnieszka, mimo tej całej otoczki, jest tak naprawdę poraniona w środku. Nie umie otworzyć się na drugiego człowieka i pokochać. Została zraniona jako dziecko, a rana nigdy się nie zabliźniła.

Na co dzień, główna bohaterka prowadzi samotne życie i pracuje w korporacji. Pewnego dnia spada na Nią nielada bomba, która wywraca Jej życie do góry nogami. Wyjeżdża na wieś, gdzie nie ma dostępu do niczego i prowadzi zupełnie nieznany dla Niej, pustelniczy tryb życia. No i zaczyna się magia, gdyż Jej sąsiadką okazuje się szeptucha...

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po tę książkę. Jest zdecydowanie warta przeczytania! ❤️

Poza tym, ile ja...

Pamiętacie wszystkie przeczytane książki?
Ja przez całe życie tyle już ich przeczytałam, że czasem już mi się mieszają, czy czytałam czy nie... i tak właśnie było z książką "Nalewka zapomnienia". Ale to nic, bo mogłam sobie odświeżyć tę historię i znów przy niej dobrze bawić.
To taka opowieść, która rozbawi Was do łez, z odrobiną baśniowej, fantastycznej fabuły i bohaterami, którzy są nietuzinkowi. No i ze zwierzętami, co jak dla mnie jest plusem książki. A te zwierzęta mają pewną nadzwyczajną umiejętność, ale jaką, to już musicie się sami dowiedzieć.
Autorka stworzyła historię, która mimo upływu lat dalej nas bawi i wzrusza, historię, która sprawia, że na twarzy pojawia się uśmiech i od razu mamy lepszy dzień.
Jeśli potrzebujecie książki, która ma poprawić Wam nastrój, to weźcie ją do ręki a nie będziecie żałować. Zapraszam do lektury.

Pamiętacie wszystkie przeczytane książki?

Przepadam za prozą Kasi Bulicz-Kasprzak a do "Nalewki zapomnienia" mam ogromny sentyment. Czytałam pierwsze wydanie tej książki i do dziś pamiętam jak dobrze się bawiłam, więc gdy tylko ujrzałam zapowiedź wznowienia od razu wiedziałam, że przypomnę sobie lekturę. Miałam obawy czy po tylu latach wciąż równie dobrze będę się czuć w gronie nietuzinkowych bohaterów, ale moje założenia były zupełnie bezpodstawne, ponieważ po raz kolejny policzki bolały mnie od szczerego śmiechu!

To jedna z tych historii, która podnosi na duchu, daje do myślenia a w dodatku odrywa nas od rzeczywistości i sprawia, że wszystko dookoła na moment przestaje istnieć. Naładowana po brzegi pozytywną energią, pokazuje jak ważne jest otaczanie się odpowiednimi osobami oraz zwierzętami! Czworonożni przyjaciele odegrają w tej historii kluczową rolę, skradną serce wszystkich czytelników i swoimi wypowiedziami rozbawią do łez. Utrzymana w tonie typowej powieści obyczajowej daje głos zwierzętom, które okazują się bystrymi obserwatorami otoczenia.

Jaga prowadzi samotne życie, ale ma wokół siebie wszystko co niezbędne, żeby w pojedynkę czuć się dobrze. Jednak wszystko zmienia się pod wpływem jednej diagnozy, która wywraca plany bohaterki do góry nogami. Dziewczyna przenosi się na odludzie, zamyka w urokliwej chatce i zaczyna nawiązywać przyjaźnie jakich zupełnie się nie spodziewała. Starsza pani okaże się jej bratnią duszą, miejscowy weterynarz zauroczy ją swoją charyzmą a otoczenie wsi i towarzyszący temu spokój zbudują odpowiedni klimat dla historii subtelnie zmieniającej nasze nastawienie wobec życia.

Cudownie było wrócić do tej historii i przypomnieć sobie kwintesencję codziennych dni. Autorka udowadnia nam bowiem, że warto cieszyć się z małych rzeczy, doceniać to co mamy oraz walczyć o lepsze jutro, niekoniecznie sięgając daleko w przyszłość. Pobudza naszą wyobraźnie, rozbraja i bawi zabawnymi dialogami a przy tym pokazuje jak silny wpływ na naszą psychikę mają zwierzęta. W atmosferze typowej historii pojawia się coś zupełnie niespodziewanego a jednak akceptujemy to jako naturalną część rzeczy razem z Jagą czerpiąc motywację do zmian.

Jeśli miałabym polecić tylko jedną książkę obyczajową, która miałaby być lekiem na wszelkie troski, bez wahania wskazałabym "Nalewkę zapomnienia". Uwielbiam tą opowieść, jej pozytywny wydźwięk a także lekcje jaką ze sobą niesie. Ogromnie się cieszę, że pojawiło się wznowienie, w dodatku z tak urokliwą szatą graficzną, bo mam nadzieję, że dzięki temu, książka poszerzy swoje grono fanów. Ze swojej strony - ogromnie polecam!

„Czasem ludzie próbują zmienić swoje życie. Czasem życie zmienia ludzi.”

Dziś przychodzę z recenzją książki „Nalewka zapomnienia” Kasi Bulicz-Kasprzak. Pomimo iż jest to wznowienie powieści z 2013 roku to jakoś wcześniej nie było okazji by po nią sięgnąć.

„ – Co robisz? –zapytał.
- Staram się być szczęśliwa – odpowiedziałam, ciągle nie otwierając oczu.”

Agnieszka Jaguszewska zwana przez wszystkich Jagą rozwija swoją karierę jednak płaci za to wysoką cenę.
Jej małżeństwo rozpada się, a lekarz ma dla niej nienajlepszą diagnozę.
Dziewczyna postanawia zostawić za sobą dotychczasowe życie i wyjeżdża na wieś do rodzinnego domu jej mamy.
Na miejscu spotyka tajemniczą Śliwową, Monę i Andrzeja weterynarza i odtąd ich drogi często będą się krzyżować.
Dlaczego Jaga uciekła z miasta?
Czy w jej sercu pojawi się na nowo miłość?
Co stało się w przyszłości, że Jaga ma tak wrogi stosunek do ojca i macochy?
Czy rodzina na nowo stanie się rodziną?

„Ty wierzysz w przeznaczenie. Problem polega na tym, że z jakiegoś powodu uważasz, że przeznaczone są ci same złe rzeczy.”

„Nalewka przeznaczenia” to taka bajkowa opowieść o zagubionej dziewczynie, która próbuje zbudować swe życie od nowa.
O dziwo nie do końca polubiłam główną bohaterkę, początkowo odebrałam ją jako zapatrzoną w siebie i rozgoryczoną życiem i nawet diagnoza, która powinna ją zmienić nie do końca to zrobiła.
To taka kobieta, której sporo czasu zajęła zmiana swoich nawyków, pogodzenie się z przeszłością na którą nie miała wpływu, wybaczenie i pójście dalej.
Straciła dużo czasu na duszenie w sobie złości, uraz do najbliższych i nie bardzo wykazywała chęci by to zmienić.
Dopiero wyjazd sprawił, że coś drgnęło.
W życiu Jagi pojawia się Śliwowa ze swoimi ziółkami, Mona, gorący weterynarz i gadające zwierzęta.
Opowieść o uleczeniu duszy, pogodzeniu się z życiem, nadziei która gaśnie w oczach głównej bohaterki.
Lektura lekka z elementami fantastyki, niewymagająca wprost idealna na wakacyjne wieczory.

„Gdybym chociaż była szczęśliwa...”

„Czasem ludzie próbują zmienić swoje życie. Czasem życie zmienia ludzi.”

„ – Co robisz? –zapytał.
- Staram się być szczęśliwa – odpowiedziałam, ciągle nie otwierając oczu.”

Agnieszka...

Uwielbiam książki Kasi Bulicz-Kasprzak i tę przeczytałam z przyjemnością. Książka trochę inna niż wszystkie, inna forma i dlatego polecam zdecydowanie do przeczytania. Jedna diagnoza zmieniła życie Jagi, samotnie żyjącej w wielkim mieszkaniu, mającej wspaniałą pracę kobiety. Świat jej się rozpada czy raczej życie zaczyna się od nowa? Dobre pytanie bo Jaga sama nie zna na nie odpowiedzi. Fajnie i szybko się słucha bo pochłonęłam ją w formie audiobooka, polecam.

• Niedoczytane
  • Obyczajowe,romanse