Szefowa wszystkich szefów

Okładka książki Szefowa wszystkich szefów Aleksandra Tyl
Okładka książki Szefowa wszystkich szefów
Aleksandra Tyl Wydawnictwo: Prozami literatura obyczajowa, romans
Prozami
2023-06-22
2023-06-22
literatura polska

Z komediami mam problem. Rzadko bywają zabawne. W tym przypadku były fragmenty, dzięki którym można się pośmiać. A to już coś. Cała historia też niczego sobie. Całkiem zgrabnie napisana książka. Z jednej strony lekka fabuła, ale zakończenie daje do myślenia...

Może trochę zawyżona ta ocena ale w sumie dobrze się bawiłam a nawet w pewnych momentach uśmiałam do łez ( motyw z ręką ojca). Książka o tym jak w dość prosty sposób, znając mechanizmy, które rządzą światem zdobyć władzę, pieniądze, kobiety ...

Zachciało mi się przeczytać tą książkę po natrafieniu na jakąś jej "reklamę", kiedy była wypuszczana na rynek.
Przeczytałam niecałe 40 stron i odstawiam - to w ogóle nie jest komedia, dla mnie klimat książki jest raczej ponury. Ewentualnie można powiedzieć, że to może być zabawne dla lubiących mocno podskórny, sarkastyczny humor.

"SZEFOWA WSZYSTKICH SZEFÓW" - ALEKSANDRRA TYL
Książka z gatunku kryminalna komedia i rzeczywiście jest to genialna komedia.
Marek zwykły 28 letni pracownik firmy, produkującej szczoteczki ekologiczne do zębów nagle wpada na pomysł założenia pseudo mafii. Najpierw się uczy włoskiego,, później skrzykuje kilku kolegów, którzy łatwo wplątują się w organizację. Nagle wszystko przyspiesza i wszystko się plącze.... Komedia pomyłek, rozruchu mafii szefa, która ma obrót nieoczekiwany.
Naprawdę polecam, nie będę się rozpisywać, Dodam koniec książki zaskakuję, a ponieważ nie chce spojlerować nie dodam nic więcej. Warto sięgnąć dla rozluźnienia się po tę książkę. Genialny audiobook, czytany przez lektora także bardzo polecam. Intonacja, nawet głosów kobiecych jest naprawdę godny podziwu.

OCENA 08/10
108/23 (10/10)
ilość stron: 322
data wyd: 22.06.2023
czas przewidziany czytania: 5 h 22 min.
Czas słuchania: 07 h 52 min
lektorzy : Pawłowski Józek
Anastazja

Skończona 20.10.2023 (słuch)

"SZEFOWA WSZYSTKICH SZEFÓW" - ALEKSANDRRA TYL
Książka z gatunku kryminalna komedia i rzeczywiście jest to genialna komedia.

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2023/10/kim-jest-szefowa-wszystkich-szefow.html

Już czytając sam opis fabuły można uśmiechnąć się z powątpiewaniem. W jaki sposób założyć mafię, jak werbować członków, żeby nie zostać wydanym policji. Marek planuje dość szczegółowo, a jego mafia też nie będzie zwykła. Otóż w samym sercu Warszawy postanawia założyć mafię włoską, taką inspirowaną najlepszym tradycjami Ojca Chrzestnego, czy Al Capone. Po pierwsze uczy się języka, po drugie werbuje ludzi. Okazuje się to niezwykle łatwe, bo część jego współpracowników również ma dosyć codziennego życia. Tak oto powstaje podwalina mafii. Kiedy wszystko zaczyna iść w dobrym kierunku na drodze Marka pojawia się kobieta - która potrafi podpowiedzieć, w jaką stroną iść, a do tego, po licznych zabiegach, okazuje się idealną partnerką dla przywódcy.

To lekka lektura, czyta się ją szybko. Do pewnego momentu niewiele wnosi, choć historia jest ciekawa, to myślę, że nie zostanie na dłużej w mojej głowie. Jednak w pewnym momencie Marek i jego najbliższe otoczenie, a także kobieta, która pojawiła się w jego życiu, zaczęli mnie ciekawić. Zaś zakończenie i wnioski, które z niego płyną, a także pewne pytania, które się wtedy pojawiły, sprawiły, że ostatecznie inaczej odebrałam całokształt lektury. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia Marka, pierwszoplanową narracją, co zbliża do niego czytelnia i pozwala lepiej zrozumieć jego motywy.

"Szefowa wszystkich szefów" to lektura, przy której spędzi się miło czas, z uśmiechem pobłażania poznając kolejne wydarzenia. Początkowo wydawać by się mogło, że to komedia pomyłek, jednak czym bliżej końca tym przesuwa się środek ciężkości i ostatecznie zostawia czytelnika w lekkiej konsternacji. Te małe smaczki podczas lektury są dodatkowym plusem lektury. Warto ją poznać, choć każdy zdecydowanie oceni ją w inny sposób.

Jak wiele może zmienić jedna kobieta?

Marek jest przedstawicielem handlowym. Jego zdaniem zarabia za mało i nie odniósł żadnego spektakularnego sukcesu, a zbliża się już do trzydziestki. Nie ma nawet własnego mieszkania. To wszystko zaczyna mi doskwierać i sprawia, że w jego głowie pojawia się pewien pomysł.

Dość szalony i ryzykowny pomysł, ale i tak mężczyzna zamierza go zrealizować. Zamierza złożyć mafię i oczywiście zostać jej szefem. Ma mu to zapewnić nie tylko pieniądze, ale także władze i respekt. Tak, to zdecydowanie byłoby wielkie osiągnięcie, ale czy na pewno jest to dobry pomysł?

Jak widać nie tylko Marek ma naiwny plan, bo szybko znajduje chętnych do współpracy. Znajdująca nawet miejsce spotkań. A wtedy... Pojawia się kobieta, która zmienia wszystko

To bardzo zabawna historia o dość naiwnych jak na trzydziestolatka marzeniach, ale jednak wciągająca, z humorem, ciekawa i zaskakująca.

Jak wiele może zmienić jedna kobieta?

Dość szalony i ryzykowny pomysł, ale i tak mężczyzna zamierza go...

Jak szybko zarobić, żeby się nie narobić? Marek, przez zbieg wydarzeń, dostaje olśnienia i wpada na genialny plan. Założy mafię! Jeszcze lepiej, będzie jej szefem, wtedy będzie miał władzę nad każdym i nad wszystkim. Chętnych nie brakuje, ale tylko ci wybrani zostają członkami mafii. Wstępu do organizacji nie mają kobiety oprócz tej jednej. I to ona zaczynie rozdawać karty.

Ostatnio potrzebowałam książki na rozluźnienie, która zagwarantuje mi poprawę humoru. W idealnym momencie trafiła do mnie książka @aleksandra.tyl Trzymając ją w ręku wiedziałam, że to będzie coś dobrego, przy czym się odprężę. I było tak, jak zakładałam.

" Szefowa, wszystkich szefów" jest komedią z zabawną fabułą od początku, aż do końca książki. Od pierwszych stron zostałam wprowadzona w zabawny nastrój, który wywołał u mnie śmiech. Momentami nie mogłam go pohamować. Akcja jest dość leniwa, rozwija się swoim tempem, lecz nie ona gra tutaj główną rolę. Atutem tej książki są wydarzenia wywołane przez bohaterów oraz emocje, których dostarczają nam na każdej stronie.

Autorka ma ogromne poczucie humoru, ale i głowę pełną pomysłów. Mam wrażenie, że inspirację do pisania czerpie z samego życia. Wcale bym się nie zdziwiła, ponieważ ludzie mają różne dziwne pomysły na zarabianie pieniędzy, jak nasz bohater Marek. Znalazł się ktoś sprytniejszy od niego capo di tutti capi.

Styl autorki jest lekki jak piórko, a to oznacza tylko jedno! Książka idealnie nadaje się na jeden wakacyjny wieczór. Chociaż z przyjemnością zobaczyłabym komedię na polskim ekranie.

Marek niebawem skończy trzydzieści lat i chociaż nie „klepie” biedy, nie osiąga zarobków, które pozwoliłyby mu na życie na wysokim poziomie. Nie posiada własnego mieszkania, nie wyjeżdża na wspaniałe wakacje, nie spędza czasu w ekskluzywnych klubach. Dochodzi do wniosku, że praca jako przedstawiciel handlowy to nie jest szczyt osiągnięć, pragnie coś zmienić, stać się kimś. W pamięci ma słowa ojca, który każdego, kto tylko coś osiągnął, ma większe pieniądze, nazywa mafią. W jego głowie rodzi się plan i chociaż może wydawać się głupi, on zamierza go zrealizować. Zamierza założyć mafię, na dodatek nie byle jaką tylko Włoską, a to, że nie tylko mieszka w Polsce, a z Włochami ma niewiele wspólnego, ani trochę mu nie przeszkadza. Ma zamiar stanąć na jej czele, zostać szefem, kimś, kto będzie budził strach.
Plan jest ambitny i nie czeka z jego realizacją. Zaczyna od nauki języka, a później szukania ludzi, którzy chcieliby wstąpić do tej jego mafii. Mogłoby się wydawać, że będzie miał z tym problem, jednak jego współpracownicy są chętni. Po pewnym czasie w jego życiu pojawia się pewna kobieta. Kim jest? Jaką odegra rolę? Jak potoczą się losy mafii, którą założył?

Na pewno zauważyliście, że uwielbiam książki z mafią w tle, jednak ta jest zupełnie inna niż te dotąd mi znane. Nie znajdziemy w niej dużej brutalności, wielu krwawych scen, strzelanin itp. - czyli tego wszystkiego, co mi się do tej pory kojarzyło z takimi książkami. Przyznam szczerze, że nie brakowało mi tego. To była taka lżejsza lektura na leniwe popołudnie, przy której można było się odprężyć, a nawet pośmiać. Nie wymagała ode mnie wielkiego skupienia, nie zmuszała do przemyśleń, za to pozwoliła odpocząć, dobrze się bawić.

Głównym bohaterem jest Marek i przyznam szczerze, że mam do niego mieszane uczucia. Z jednej strony jego zachowanie nie do końca mi odpowiadało, z drugiej nie wyobrażam sobie kogoś innego na jego miejscu, w tej historii. Jednak nie za bardzo mogę wyjaśnić o co, dokładnie mi chodzi, ponieważ dotyczy to jego zachowania z drugiej połowy książki.

„Szefowa wszystkich szefów” to książka, przy której po prostu można odpocząć, dobrze się bawiąc. Ze swojej strony polecam na leniwe popołudnie.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/09/szefowawszystkichszefowwydawnictwoprozami.html

Hmm sama nie wiem, zachwytu nie ma, trochę się męczyłam, sam pomysł może być

Hmm sama nie wiem, zachwytu nie ma, trochę się męczyłam, sam pomysł może być

Miła do posłuchania, nie rozbawiła mnie jakoś bardzo, ale koniec końców daje do myślenia

• Legimi audio
  • Storytel

Dodaj cytat z książki Szefowa wszystkich szefów