Wiktoria Ulma: opowieść o miłości

Okładka książki Wiktoria Ulma: opowieść o miłości Maria Elżbieta Szulikowska
Okładka książki Wiktoria Ulma: opowieść o miłości
Maria Elżbieta Szulikowska Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael biografia, autobiografia, pamiętnik
Dom Wydawniczy Rafael
2023-01-01
2023-01-01
9788367719254

Piękny obraz rodziny wypełnionej miłością, tą codzienną, prostą, uczciwą i delikatną. Można się rozmarzyć i zapragnąć takiego daru w swoim życiu.

Zastanawialiście się kiedyś czy istnieje jakaś ,,recepta” by zasłużyć na miano świętości?

Z pewnością silna wiara, której wynikiem jest całkowicie ,,oddanie się” Bogu oraz dawanie żywego świadectwa swoim życiem, a także zdolność do poświęcenia swojego życia kosztem innym może być pewnym wyznacznikiem w tym temacie.

Gdyby przyjrzeć się bliżej rodzinie Ulmów, to byli oni zwykłymi, prostymi ludźmi, którzy po prostu starali się żyć dobrze i godnie według przykazań.

Czym więc zasłużyli sobie na miano świętości?

Myślę, że na to pytanie już musi odpowiedzieć sobie każdy z osobna. Zapewne na pierwszym planie wysnuje się oddanie życia za pomoc Żydom, czy bezgraniczna miłość do Boga i siebie nawzajem.

,,Pamięć jest zapisaną kartą tego, co minęło”.

Właśnie dzięki pamięci o innych, możemy już dzisiaj wysnuć odpowiednie wnioski, by spojrzeć na siebie i innych z innej; Bożej perspektywy.

,,Wiktoria Ulma. Opowieść o miłości” to książka o powoli toczącej się akcji, która przyjmuje bardziej formę opowiadania z życia rodziny Ulmów. Większość faktów z życia Wiktorii i jej rodziny poprzedzona jest wątkami historycznymi i tradycjami. Dlatego można poznać historię w szerszej perspektywie. Przyznam, że historia niedawno błogosławionej rodziny Ulmów jest napisana bardzo szczegółowo, choć nie brak jej też domysłów. Niezaprzeczalnym walorem są fotografie, które są niezwykłym nośnikiem pamięci i dodają całej historii charakteru. To co najbardziej zwróciło moją uwagę w tej historii to otwartość rodziny na siebie nawzajem i innych, chęć niesienia pomocy, pomimo tego, że sami nie mieli za wiele jest godna podziwu.

Po lekturze tej książki wysuwa się wniosek, że święci to naprawdę zwykli ludzie, nie zwracający na siebie zbytnio uwagę, czyniący jednak małe cuda codzienności, które mają wielki wpływ na późniejsze pokolenia.

Gdyby przyjrzeć się bliżej rodzinie Ulmów, to byli oni...

1972

Historia i poświęcenie rodziny Ulmów chwyta za serce,w książce zastosowany jest jednak bardzo duży wpływ chrześcijaństwa i Boga.
Osobiście wolalę spojrzenie z historycznej i zwyczajnie ludzkiej strony na tę wyjątkową rodzinę.

Przepięknie wydana publikacja od Wydawnictwa Rafael przybliża nam nie tylko postać Wiktorii Ulma, na co by wskazywał tytuł, ale i życiorys całej rodziny. Rodziny świętej co już za kilka miesięcy ogłosi sam Kościół(choć narazie to beatyfikacja ale trudno nie nazwać ich świętymi),od ktorej możemy, a nawet powinnyśmy uczyć się miłości bliźniego wyznawanej nie tylko slowami ale przede wszystkim czynami, aż po śmierć. Autorka przeprowadza nas przez życie Wiktorii od jej dzieciństwa, nie łatwego ale wypełnionego miłością i rodzinnym wsparciem. Z takiego domu mogła wyjść tylko jako kobieta niosaca piękno i otrzymaną miłość dalej, do ludzi, do świata i przede wszystkim do nowej założonej przez nią i Józefa rodziny. Wspaniale czyta się o codziennym życiu państwa Ulmow i ich pociech. Dom jaki stworzyli pomimo, że biedny to nie zabrakło w nim tego co najważniejsze, miłości do Boga, miłości małżeńskiej, rodzicielskiej i tej do drugiego człowieka. Zaświadcza o tym najważniejszy moment który zawazyl na dalszym ich życiu, chwila w której do drzwi zapukali Żydzi. Józef i Wiktoria nie odmówili im dachu nad głową i otwartości serca za co zapłacili najwyższą cenę. Książka wzruszajaca, piękna, którą czyta się sercem. Opatrzona fotografiami z rodzinnego albumu rodziny Ulmow i wspomnieniami tych którzy jeszcze ich pamiętają. Lektura obowiązkowa dla każdego kto chce poznać przepis na piękne życie.

Nie jest to pasjonująca powieść, a bardziej snute opowiadanie o tragicznych losach młodej, wielodzietnej chłopskiej rodziny z religijnymi tradycjami. Czyta się szybko i niesie ze sobą duży kaliber emocjonalny. Pokazuje, jak z narażeniem życia całych rodzin ludzie pomagali Żydom unikać zagłady, w tym wypadku skończyło się to dramatycznie.

• 2023 rok
  • :-) Mam