Słodkie cytryny

2018-01-01
9788363562021
zycie zmagania emigracja autyzm Asperger Francja Anglia wiara

"SŁODKIE CYTRYNY" - LIDIA CZYŻ
Książka porusza bardzo trudny temat, życie kobiety, która najpierw ma dość specyficzny dom rodzinny i po wyjechaniu z niego, paru przejściach, zachodzi
w ciąże. Po urodzeniu dziecka, syn okazuje się bardzo absorbujący, mąż nie umie tego zrozumieć, że poświęca mu tyle czasu, ale nie wtrąca się, a wręcz ucieka w pracę. To jego praca powoduje, że wielokrotnie się przeprowadzają, mieszkając najpierw z rodziną męża w domu rodzinnym we Francji, nie umie się odnaleźć. Kamila źle czuje się w domu meża, ale na szczęście przeprowadzają się do innego kraju, potem jeszcze do innego, aż w końcu do Polski.
Tam syn idzie do przedszkola, ale zachowuje się dziwnie, nadal nie ma diagnozy, co mu dolega.
Kamila wciąż szuka rozwiązań, w końcu natrafia na właściwy artykuł i zaczyna zgłębiać temat, Asperger, zespół Aspergera ,to zespół określonych zachowań
u dziecka... to powtarzalność i trudność
w zaakceptowaniu zakłamanego świata.
Co wydarzy się i jaką walkę przyjdzie stoczyć Dawidowi i jego matce by w końcu mieć upragniony spokój musicie przeczytać sami Dodam, że książka inspirowana jest prawdziwą historią... a to co się wydarzyło było naprawdę całą zawiłością pokręconego prawa. Zachęcam. Zarówno ebook, papier, jak i audiobook. Słodkie cytryny to słodko - kwaśna opowieść o trudności w diagnozie i rehabilitacji dziecka, które chce normalnie funkcjonować, spotykać się z młodzieżą i żyć.. po prostu żyć.

OCENA 10/10
83/23 ( 04/09)
ilość stron: 416
Data wydania:: 01.01.2018.
Czas przewidziany czytania: około: 6 h 56 min
Czas słuchania : 10 h 46 min.
lektorka: Ryźlak Anna
Anastazja
Skończona 08.09.2023 ( słuch)

"SŁODKIE CYTRYNY" - LIDIA CZYŻ

Historia jest niezwykle przejmująca tym bardziej, że jest prawdziwa, gdyż inspiracją były losy matki samotnie wychowującej syna chorego na Zespół Aspergera. Na podstawie jej zwierzeń powstała wzruszająca opowieść, która pozwala zajrzeć do umysłu osoby dotkniętej tym schorzeniem. Otwiera oczy na mechanizmy, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie wśród społeczeństwa.

2026

Trudne zycie na emigracji czasem daje odrobinę ciepła, czaem fortuna sypnie groszem. początkowo Kamili Magnus ze Szczebrzeszyna układało się życie po myśli. Miało doskonałe kwalifikacje do zajmowania się dziećmii lub osobami z niepełnosprawnością intelektualną. pojechała do Brukseli, gzie poznała dobrego ducha Gastona, któy roztoczył nad nią ojcowską opiekę. Poznała innych przyjezdnych, dni upływały na pracy, a to z bliźniakami dopóki nie poszły do szkoły, a to z innymi trudnymi przypadkami. Doświadczyła też niepowetowanej straty gdy cudowny facet Gaston przegrał zrakiem. Niepewną siebie rozbitąKamilą zainteresował się przystojny Alex, założyli rodzinę, urodził się David. jak to emigranci, przeniesli się do Francji, okazjonalnie zostawiali synka samego i Alex porywal ją do Rio lub gdzie indziej. W końcu znależli się w Johannesburgu,tylko że David nienawidził odstępst od rutyny,praktycznie miał zerowy kontakt z ojcem wiecznie na kontraktach. Drogi małzonków się rozchodzą, bo nigdy Alexa nie ma w krytycznych momentach, np podczas koszamarnego ataku synka. Dopiero gdy David ma naście lat, zostaje zdiagnozowany jako autystyczny. Z tym że ludzie traktują go wrogo,jak niedorozwoja,choć inteligencję ma ponadprzeciętna. Interakcje spoleczne to dla niego terra incognita. Walka Kamili z otoczeniem,czy to w Anglii, czy w Polsce przypomina heroiczną walkę Don Kichota z wiatrakami,wzbudzająca całe spektrum emocji u czytelnika.bardziej gorzka niż słodka, acz boleśnie prawdziwa opowieśc o stygmatyzowaniu innych, problemach jakie może spowodować nieznajomośc zasad współżycia społęcznego lub nieprzestrzeganie norm społecznych.

Książka warta przeczytania.

Początek książki mnie zaskoczył, ponieważ zapowiadał lekką, obyczajową książkę, zupełnie nie w stylu poprzednich książek autorki. Momentami zapominałam, że czytam właśnie jej książkę. Jednak gdy po czasie już nie było tak kolorowo.

Niewyobrażalne ile człowiek jest w stanie przeżyć i się nie poddać.

Książka warta przeczytania.

Niewyobrażalne ile człowiek jest w stanie przeżyć i się nie poddać.

Niesamowita ksiazka, goraco polecam.

Niesamowita ksiazka, goraco polecam.

• 2019 - 100 książek
  • Powieść

Dodaj cytat z książki Słodkie cytryny