32 współczesne opowiadania amerykańskie

32 contemporary American stories
literatura piękna
1973-01-01
Zofia Kierszys, Krystyna Tarnowska
literatura współczesna opowiadania literatura amerykańska opowiadania amerykańskie

Posiadam jedynie tom drugi. Kilka słów o nim. Poczynając od opowiadania Baldwina mamy galerię bardzo dobrych lub świetnych tekstów. Na mnie największe wrażenie wywarło opowiadanie Joyce Carol Oates, gęste, duszne studium popadania w obłęd, oraz opowiadanie Jamesa Baldwina „Bluesy Sonny’ego”, kapitalnie napisane, poruszające kilka ważnych i dzisiaj spraw. Baldwin tak w ogóle...

Pokazuje jak wiele fantastycznej literatury amerykańskiej nie znam. Jedyne nazwiska które skojarzyłem z drugiego tomu to Roth, Updike, Oates - i wcale nie były to opowiadania które najbardziej z tego zbiorku zapamiętałem. Opowiadanie to dość specyficzna forma, bo wybacza mniej niż powieść - gdzieś kiedyś przeczytałem że każde zdanie powinno albo wyjaśniać coś o bohaterze,...

Raz lepiej, raz gorzej, ale na pewno interesujący przekrój amerykańskiej literatury, i problemów dookoła których krąży/ła. Powierzchowny, ale pozwalający dowiedzieć się, których autorów z Ameryki masz ochotę przeczytać, a których już raczej nie.

• Chcę w prezencie
  • Literatura amerykańska