My Summer In Seoul

2023-07-17
2023-07-17
Violetta Dobosz
18+

Ta książka przypomniała mi czasy gdy sama pisałam podobne historie o k-popowych idolach XD

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Od jakiegoś czasu bardzo wciągnął mnie K-pop i szukałam jakieś pozycji, która poruszałaby ten temat będąc jednocześnie romansem. Okazuje się, że albo nie umiem tego znaleźć, albo takie połączenie po prostu nie istnieje. Przypadkiem wyświetliła mi się reklama albo relacja na IG, nie pamiętam, ale jakież było moje zdziwienie, że taka książka została wydana na polskim rynku w tamtym roku. Bardzo dawno temu czytałam kilka książek tej autorki i wspominam je bardzo dobrze. Ta pozycja jest rewelacyjna, poza całkiem niezłym researchem autorki, jest ona napisana bardzo dobrze i ciekawe, postacie są i zabawne, i irytujące, i wkurzające, jednocześnie wzbudzają sympatię. Czytając tekst czułam się jakbym w tym wszystkim uczestniczyła, była częścią tej grupy i z nią wszystko przeżywała. Zespół opisany w książce bardzo kojarzył mi się z SKZ, może dlatego, że ich uwielbiam i chciałam ich widzieć, jako bohaterów książki. Sytuacje opisane w książce były zabawne i często wybuchałam śmiechem w trakcie czytania, były też wzruszające i smutne, aż ściskało za gardło. Ta książka jest po prostu prawdziwa i taka naturalna, nie widać w niej pisania na siłę, czy sztuczności, relacje były naturalne i przyjemnie się w tym uczestniczyło. Nie ukrywam, że to też, po prostu piękna bajka o sile miłości, ale w sumie taka miała być. Dawno nie trafiłam na tak przyjemną lekturą, która łączy w sobie to co lubię, jest naprawdę dobrze napisana, słowa uznania należą się też wydawnictwu, poza kilkoma literówkami, korekta i redakcja są na naprawdę wysokim poziomie. Fajne byłoby przeczytać kolejne części o pozostałych członkach zespołu, ciekawe czy autorka ma to w ogóle w planach. Jeśli tak, będę zachwycona.

Książka ani trochę mi się nie podobała. Styl pisania autorki zdecydowanie nie przypadł mi do gustu, ale największym minusem tej powieści są jej bohaterowie i fabuła. Dawno nie spotkałam się w żadnej książce z tak okropnymi postaciami. Grace, czyli główna bohaterka była naiwna i trudna do zniesienia. Jej ignorancja kulturowa i brak wiedzy bardzo mnie irytowały i zdecydowanie nie dodawały jej uroku. Jednak mimo tego to członkowie zespołu okazali się najgorsi. Nie wiem jaki był zamysł autorki, ale nie da się ukryć, że ukazała ich z najgorszej możliwej strony. To są bohaterowie, których nie da się lubić. W dodatku to jak postrzegała ich Grace, to jak zachwycała się wyłącznie ich wyglądem po prostu mnie załamywało.
Jestem bardzo rozczarowana. Cała akcja powieści wydała mi się niedorzeczna i z trudem dotrwałam do końca. Ciężko było mi przebranąć przez tę powieść, ponieważ cała relacja między głównymi bohaterami była sztuczna i wymuszona, tak jakby autorka skazała ich na bycie ze sobą, mimo że oni zupełnie do siebie nie pasowali. Poza tym napis na książce mówił, że będzie to k-drama tymczasem, zdecydowanie nie jest to k-drama. Tej książki nie można tak nazwać, gdyż nie ma ona nic wspólnego z koreańskimi dramami oprócz tego, że jej akcja dzieje się w świecie kpopu.
Nie polecam.

Jestem dosłownie zachwycona tą pozycją. Zaczynając od przepięknej okładki, idąc przez genialnie zrobiony research, kończąc na cudownej, wciągającej fabule - pokochałam to wszystko. Myślę, że to must have dla każdego fana k-popu, ale też fajna historia w stylu komedii romantycznej dla każdej książkary.

Na samym początku mamy przygotowany przez autorkę słowniczek k-popowy, w którym są zawarte słowa używane w koreańskim przemyśle muzycznym. Tuż za słowniczkiem mamy przedstawiony zespół i przysięgam, że po skończeniu książki miałam ochotę wyszukać ich na youtubie i przesłuchać to słynne Move, z którym przygotowywali się do comebacku, niestety boleśnie mierząc się z rzeczywistością i z faktem, że nie istnieją 😅

Nasza główna bohaterka musi zmierzyć się z aż pięcioma idolami, co z początku nie idzie jej łatwo, bo chłopcy wręcz pałają do niej niechęcią. Wątek przeprowadzki naszej Grace i to, że musiała udowodnić przed wszystkimi, że sprosta nie lada oczekiwaniom, jest fajnie rozbudowany, bo dziewczyna na każdym kroku jest poddawana presji - zwłaszcza będąc Amerykanką w Korei i nie znając języka.

Fabuła mnie oczarowała - dosłownie. Wątek trójkąta emocjonalnego powalił mnie na kolana i chwilami sama zastanawiałam się, w którą stronę bym poszła, a fakt, że obie te relacje były zakazane, tylko budowało rosnące od początku książki we mnie napięcie.
Przez większość książki jednak śmiałam się i uśmiechałam do takiego stopnia, że bolały mnie policzki, serio.

Nie wiem co ta książka ze mną zrobiła, ale wątpię, że szybko sięgnę po kolejną, bo ta historia tak mną zawładnęła, że nie potrafię teraz myśleć o niczym innym.

Mówiąc krótko - mam straszny niedosyt.

Na samym początku mamy przygotowany przez autorkę słowniczek k-popowy, w...

„My Summer in Seoul” to powieść new adult osadzona w świecie koreańskiej muzyki pop. Główna bohaterka, Grace, wyjeżdża na staż do wytwórni płytowej w Seulu, gdzie ma za zadanie opiekować się najsławniejszym zespołem k-popowym o nazwie SWT. Nie jest to jednak łatwe dla niej zadanie, ponieważ dziewczyna nie zna dobrze języka i kultury Korei, a członkowie zespołu nie darzą jej sympatią. Zwłaszcza Lucas, lider zespołu, który traktuje ją z pogardą i nieustannie próbuje ją zdenerwować. Grace musi zmierzyć się z wieloma problemami i wyzwaniami, związanymi zarówno z pracą, jak i z uczuciami.

Książka jest lekką i przyjemną lekturą. Mamy okazję poznać nie tylko muzykę i modę, ale także tradycje i zwyczaje Korei. Bohaterowie są ciekawie nakreśleni i zróżnicowani, a relacje między nimi są dynamiczne i pełne napięcia. Jednak momentami główna bohaterka jest irytująca i naiwna. Często zachowuje się nieodpowiednio i nie szanuje kultury Korei, próbując narzucić swoje poglądy i zwyczaje, jej niektóre decyzje są nieprzemyślane i nieodpowiedzialne, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów.

Fabuła jest dość przewidywalna i schematyczna, ale w dalszym ciągu jest to ciekawa pozycja do przeczytania, a zwłaszcza dla fanów tematyki k-popu.

⚠️TW⚠️
depresja, samobójstwo, sceny erotyczne

Chciałam koniecznie sprawdzić, czym jest k-pop. Dzięki lekturze „My summer in Seoul” autorstwa Rachel van Dyken od Znak Horyzont sprawdziłam i to na konkretnym przypadku, nie tylko definicyjnym. A Wy wiecie czym jest k-pop?

Jeśli nie, to spieszę z pomocą. Według Wikipedii k-pop (od ang. Korean pop) to „gatunek muzyki popularnej, który powstał w Korei Południowej, łącząc w sobie takie elementy muzyki jak dance-pop, ballada popowa, electropop, hip-hop, rock, jazz, pop opera, współczesny rhythm and blues czy muzyka klasyczna. Gatunek ten pojawił się wraz z jedną z pierwszych grup K-popowych, Seo Taiji and Boys, która powstała w roku 1992. Ich eksperymenty z różnymi stylami muzyki „przekształciły scenę muzyczną Korei. W rezultacie włączanie zagranicznych elementów muzycznych stało się powszechną praktyką wśród artystów K-popowych” (źródło: wiki).

Zresztą sama autorka przyczyniła się do wprowadzenia czytelnika w środowisko, w którym dzieje się akcja powieści zamieszczając na początku tzw. „Słowniczek K-popu”, w którym można znaleźć opis takich sformułowań jak: Visual (???),Trainee (???),Sasaeng (???) i wiele innych. Nawet nie wiedziałam, że na teledysk mówi się w niektórych kręgach „MV”.

I właśnie wokół tego rodzaju muzyki toczy się fabuła w książce „My summer in Seoul”, w której Grace zaczyna się w Korei opiekować znanym zespołem k-popowym w wytwórni muzycznej własnego wujka. Spotyka tam Lucasa (z opisu to: główny raper, wokalista, główny visual, środkowy tancerz, twarz grupy) niezwykle nieprzyjemnego gwiazdora oraz Rae’a (z opisu to: lider, główny wokal, visual, twarz grupy) jego całkowite przeciwieństwo. Z którym Grace zwiąże się w przyszłości?

Oprócz „Słowniczka K-popu”, „Słowa od autorki” na początku książki znalazła się część nazwana z „Poznajcie SWT” , dzięki której czytelnik dowiaduje się między innymi, że „SWT to skrót od Something Worth Taking, czyli coś, co warto zdobyć, a tym czymś są serca fanów, gdy grupa występuje na scenie.” Jeśli obawiacie się, że nie poradzicie sobie z tempem akcji, bohaterami silnie wykreowanymi i osadzonymi w świecie muzyki k-popowej to nic bardziej mylnego. Każdy członek grupy muzycznej jest bardzo dobrze przedstawiony. Dość, że graficznie (zresztą to nie jedyne rysunki w książce),to jeszcze biograficznie – charakterologicznie (łącznie z grupą krwi, znaku zodiaku, cechami, nazwiskiem, czy pozycję w grupie). O Grace dowiadujemy się natomiast w Prologu. Autorka nie jest dla niej przychylna. Jej określenie brzmi: „NAIWNA: wykazująca się brakiem doświadczenia, zdolności oceny sytuacji bądź wiedzy; łatwowierna. Zobacz też: Grace Lee”. Ciekawe czy mogłoby być gorzej.

Książka raczej dla młodych dorosłych, nastolatków, niż kobiet w moim wieku. Same rysunki postaci zostały zaprezentowane chyba po to, by wśród młodych czytelników wzbudzić zachwyt, uczucie zakochania, fascynacji. Oni są tak silnie koreańscy, idealni dla fanów anime. Historia w Seulu rozpoczyna się od Sierpnia roku 2020, gdy główna bohaterka przekracza bramki lotniskowe. Autorka nie chce jednak, byśmy zaznajomili się z Grace od tego momentu. W rozdziale pierwszym opisuje więc, co zdarzyło się w jej życiu trzy miesiące wcześniej. Jak na książkę young adult przystało z romansem w tle, oczywiście zdarzyła się sercowa katastrofa.

Konstrukcja książki jest bardzo wyraźna. O prologach, słowach od autorki, słowniczku wspomniałam. Rozdziały są kolejno ponumerowane. Oprócz tego mają tytuły, a na ich początku znajduje się imię bohatera z perspektywy którego śledzimy fabułę. Zdania są krótkie, pojedyncze. Autorka unika długich opisów. Dialogi toczą się bardzo szybko. Przekaz został ewidentnie dostosowany do młodego czytelnika, któremu najbardziej może się spodobać lektura. Łącznie książka zawiera trzy części. Na końcu znalazłam „Podziękowania” i co mnie zaskoczyło niezmiernie, ważne numery telefonów jak: 800 702 222 – Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego czy 116 111 – Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (o którym nawet było ostatnio w sejmie przy okazji expose nowego Premiera),116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym. Głębokie ukłony dla Wydawcy, za załączenie do tej publikacji tak ważnych numerów linii telefonicznych.

Mimo świetnego wydania, prostego i lekkiego języka, dobrze przedstawionej perspektywy Grace w narracji pierwszoosobowej chwilami czułam, jakbym czytała książkę, w której główne postaci to małe, rozwydrzone dzieciaki nic nie wiedzące o życiu. Możliwe, że takie ujęcie tematu jest celowym uproszczeniem zastosowanym przez Autorkę. Jak już wspomniałam z rodzaju fabuły i publikacji zakładam, że głównymi jej odbiorcami powinni być ludzie młodzi i zapewne to była główna grupa docelowa dla Rachel Van Dyken. Generalnie oceniam „My Summer In Seoul” jako nic nie wnoszącą historię miłosną bez której mogłabym się obejść. Książka nie była w stanie mnie zadowolić w aspekcie wartościowej i ciekawej fabuły, którą oczekiwałam.

Młodzi, czytajcie!!! Liczę, że Wam się spodoba.

Mi się książka podobała. Im dalej tym bardziej mnie pociągła a dodać musze że nie lubie zbytnio czytać książek ale ta... mnie całkowicie pochłoniła. A i jak ktoś zna inne książki o podobnej tematyce to poproszę o polecajki😽

Czy lubicie jak w książkach przeplatają się wątki związane z waszymi zainteresowaniami?
Ja uwielbiam! Zazwyczaj są to wątki o książkarach i pisarkach ale tym razem znalazłam książkę z wątkiem k-popu, którego jestem fanką! Dzisiaj recenzja o „My summer in Seoul” która totalnie zdobyła moje serce!❤️
Wątki: przeprowadzka, hate to love,slow burn, rivals, love triangle, korean culture, udawadnianie swojej wartości
Gatunek: New Adult
Okładka: 4/5
Akcja: 4/5
Komedia: 4/5
Romans: 4/5
Smut: 3/5
Smutek: 3.5/5
Styl Autorki: 4/5
My fav thing: Wszystko odbywa się w Korei!
Ta książka mignęła mi na czyimś Instagramie i już sama okładka przyciągnęła moją uwagę😃. Gdy przeczytałam opis byłam zaintrygowana ale nie spodziewałam się zbyt wiele – na co dzień oglądam koreańskie dramy i słucham k-popu więc trochę o tej kulturze mimochodem podłapałam. Miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że autorka naprawdę zrobiła research i przygotowała dla czytelnika słowniczek z podstawowymi pojęciami używanymi w świecie k-popu.
Lubię wątki o tym, że główna postać gdzieś jest nowa i musi udowodnić swoją wartość – to nam dużo pokazuje o jej charakterze i o tym jak reaguje na wyzwania. I tu się absolutnie nie zawiodłam bo Grace podchodzi do wyzwania opiekowania się 5-ciom zabójczo przystojnymi gwiazdami k-popu z prawdziwą werwą i humorem, który sprawi, że przez większość książki śmiałam się na głos.
Książka jest napisana w fajnym stylu – prosto ale nie prostacko a przez akcje się płynie jak przy oglądaniu dobrej komedii romantycznej. Wątek miłosny też jest wciągający – mamy tutaj dwóch potencjalnych partnerów, którzy w sumie obaj są zakazani! Zaskoczyło mnie podejście do spicy scen – nie są one jakieś super wyuzdane ale są już takie dosyć…dobitne 😉 Zdecydowanie dla czytelnika 16+.
Dla mnie ta książka to strzał w dziesiątkę – ani nie za długa ani nie za krótka a co więcej zaskakująco głęboko i mądra. Każda z postaci ma coś ‘swojego’ co sprawia, że z przyjemnością czyta się o ich interakcjach. Totalnie polecam fanom komedii romantycznych a jeśli lubisz k-pop to koniecznie musisz sięgnąć po tę książkę!

Wątki: przeprowadzka, hate to love,slow burn, rivals, love triangle, korean...

Początek był całkiem przyjemny a im dalej tym gorzej. Główna bohaterka jest niemiłosiernie irytująca. Oczywiście jest jedynym zbawieniem dla strasznego rynku muzycznego w Korei (amerykanka zbawia świat). Książka jest też mało realistyczna. Takie coś by się w życiu nie wydarzyło.

"(...) dawniej patrzył na mnie jak na przyczynę spowijającego go mroku, by z czasem się przekonać, że razem... rozpalamy światło."

"(...) o twojej wartości nie decyduje to, co zrobisz. To by było zbyt trudne, prawda? O twojej wartości decyduje każda sekunda każdego dnia, kiedy pomagasz komuś, kto potrzebuje pomocy, kiedy kochasz kogoś, kto potrzebuje miłości; decydują o niej drobne momenty, a nie te wielkie."

Grace leci do Korei by rozpocząć staż w wytwórni płytowej swojego wujka. Wierzy w to, że to będzie cudowne lato i czas na spełnienie swojego marzenia. Jej zadaniem ma być opieka nad najsławniejszym zespołem k-popowym.

Na początku Grace nie może odnaleźć się w nowej roli, a otaczający ją ludzie niczego jej nie ułatwiają. Wręcz przeciwnie, usłyszała już wiele przykrych słów na swój temat. Zespół nie chce z nią współpracować, szczególnie zbuntowany Lucas, który na każdym kroku próbuje uprzykrzyć życie Grace. Jedynie Rae, można powiedzieć lider tego zespołu, okazuje jej swoją pomoc.

Dzień comebacku zespołu zbliża się wielkimi krokami. W mediach ciągle jest głośno o chłopakach z SWT. Wszędzie panuje napięta atmosfera, szczególnie pomiędzy Grace i Lucasem.. Czy ta początkowa niechęć prowadzi do czegoś więcej? Czy otworzą się na uczucia? A może to jednak Rae okaże się odpowiedni dla Grace? Czy zespół osiągnie upragniony sukces? Czy Grace sprawdzi się w roli stażystki?

Muszę przyznać, że miałam lekkie obawy co do tej książki, skłamałabym mówiąc, że świat k-popu jest mi znany. Ale moje obawy okazały się zupełnie niepotrzebne i ten wątek muzyczny wciągnął mnie na maksa!

W tej książce zespół, muzyka, koncerty i kariera chłopaków grają pierwsze skrzypce. Byłam pod ogromnym wrażeniem i podziwiałam członków zespołu za to, jak się poświęcali, jacy byli zdeterminowani, jak ciężko pracowali, a przede wszystkim za to, że stali za sobą murem. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Byli jak bracia, choć każdy z nich był inny, miał inne problemy i inne poboczne marzenia, to właśnie razem tworzyli ten zespół, który dla nich był na pierwszym miejscu. Naprawdę poświęcali wiele, nawet kosztem rodziny, własnych pragnień, hobby. Byłam w szoku jak bardzo ważna jest opinia fanów i jaki może ona mieć wpływ, czasem nawet może prowadzić do zakończenia kariery, która tak naprawdę dopiero się rozpoczęła. Czasem może prowadzić nawet do samobójstwa...

Grace na początku nie miała łatwo. Pokazała jaka jest silna i jak bardzo jej zależy na tej pracy oraz na zespole. Robiła wszystko, aby zaprzyjaźnić się z chłopakami, czasem nawet naginała dla nich zasady. Nie miała łatwego zadania, szczególnie, że chłopcy jej niczego nie ułatwiali, ale mogę śmiało stwierdzić, że trafiła im się najlepsza stażystka jaką tylko mogli mieć.

Podobało mi się to, jak potrafiła rozgryźć każdego z chłopców, jak z czasem potrafiła do nich dotrzeć. A dla Lucasa można powiedzieć, że była lekarstwem, swiatełkiem w tunelu, początkiem zmian. Wiele kosztowała ją ta relacja, nie zabrakło łez, bólu i pękającego serca.
Ale jak zakończyła się ta historia musicie sprawdzić sami!

• Do kupienia
  • Chcę kupić