Wieża spadochronowa. Harcerze śląscy we wrześniu 1939 r.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Szarej Lilijki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Śląsk
historyczna

Dla Śląska wojna 1939 r. rozpoczyna się już na wiele dni przed 1. września. Dywersyjna działalność band "Volksbundu" i "Freikorpsu" wymaga natychmiastowego przeciwdziałania. Za późno jest jednak, w ogólnym chaosie, na jakąś zorganizowaną przez władze polskie akcję odwetową, tak że ciężar prowadzenia jej spada na Ślązaków - powstańców i harcerzy. Autor opowiada o tych pełnych dramatycznego napięcia zdarzeniach oraz o starciach, już z regularnymi wojskami "Wermachtu", w których ginie wielu Ślązaków. Szczytowym punktem opowieści jest bohaterska, śmiertelna walka śląskich harcerek i harcerzy, którzy z reduty, jaką staje się dla nich wieża spadochronowa w parku Kościuszki, zagradzają Niemcom drogę do Katowic.

Czytałam bardzo dawno temu, ale pamiętam, że bardzo poruszyły mnie sceny kiedy hitlerowcy zrzucali ciała harcerzy z wieży...Polecam tym, których interesuje tematyka II wojny światowej.Warto przeczytać.

kam1716 | 2011-02-13
Przeczytana: 08 lutego 2011

Najlepsza książka historyczna (na równi z "Kamieniami na szaniec") jaką czytałam. Niezwykle poruszająca opowieść o ludziach, którzy nie bali się zginąć za Ojczyznę. Jestem pełna podziwu dla bohaterów tej książki. Mieli oni mniej więcej tyle samo lat co ja w tej chwili, całe życie stało przed nimi otworem. Nie wiem czy ja na ich miejscu byłabym zdolna do takiego poświęcenia. Ci młodzi ludzie mieli w sobie tyle siły, odwagi, energii, wiary, nadziei. Nigdy się nie poddawali, nawet w momencie kiedy wiedzieli że idą na śmierć.

Moim zdaniem skoro "Kamienie na szaniec" są szkolną lekturą to "Wieża spadochronowa" również powinna nią być. Bohaterowie tej książki tak samo zasługują na naszą pamięć.

grzanka_ | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Książka o śląskich orlętach jest mi szczególnie bliska ze względu na to, że mieszkam w Katowicach, znam opisywane w niej ulice i miejsca i dzięki temu czytając ją czułam się, jakbym była w centrum wydarzeń.

Mimo przekłamań (wiele się mówiło o tym, że opisane przez Gołbę wydarzenia są mało prawdopodobne) opowieść o śląskich powstańcach i harcerzach jest piękna - walczyli o wolność swojej ojczyzny pomimo wszelkich przeciwności. Szczególnie jedna z ostatnich scen, ta dotycząca Tereski, 12letniej dziewczynki, która nie bała się zginąć za Śląsk i Polskę, wywarła na mnie piorunujące wrażenie.

Lektura łatwa i przyjemna, napisana prostym językiem. Zdecydowanie warto przeczytać.

Leelunia | 2012-05-24
Przeczytana: 24 maja 2012

Wzruszająca książka opowiadająca o losach bohaterskich harcerzy śląskich podczas 2 wojny światowej.
Zwyczajna młodzież, ma swoje problemy, swoje życie osobiste, swoją rodzinę.
Wojna zabiera im wszystko... Ale oni nadal mają odwagę walczyć o wolność swojej Ojczyzny. Mają odwagę nawet za nią zginąć...

Trojka | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

O książce dowiedziałem się z niedawno przeczytanej publikacji "Najazd 1939", gdzie w jednym rozdziale opisywano wydarzenia na Śląsku w czasie pierwszych dni wojny. Ta krótka powieść skupia się na losach śląskiej rodziny, której dzieci działają w harcerstwie. Dzień pod dniu opisywane są ich losy do chwili bohaterskiej walki na wieży spadochronowej. Wydarzenia opisane w książce przez wiele lat uważano za oparte na faktach. Lecz dopiero niedawno stwierdzono że nie do końca ustalono kto bronił się na wieży.

Pomimo tego lekkiego zakłamania historycznego, sama powieść jest dobra, a mi szczególnie się spodobała gdyż akcja dzieje się niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Taka lekka powieść ku pokrzepieniu serc.

Tomek | 2012-08-25
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Przeczytałem tę książkę, bo odniosła sukces. Powieść została napisana bez rzetelnej weryfikacji faktów historycznych, wg których przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich do Katowic ich sztab został ostrzelany z wieży spadochronowej przez nieznanych Polaków (ostrzał był krótki i niecelny, i skończył się zaraz po ostrzale wieży z niemieckiego działa przeciwpancernego). Wartość fabuły powieści oceniam na trzy w skali dziesięciostopniowej. Książki nie warto dodawać do domowej biblioteki.

Gofka | 2011-06-21
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Nieraz zastanawiam się, co by było, gdyby przyszło nam na dzień dzisiaj stanąć do walki o nasz kraj (odpukać!) i mam pewne obawy. Czy znaleźliby się wśród nas tacy, którzy z równą zaciętością co bohaterzy 'Wieży spadochronowej' postanowiliby walczyć o swoją Ojczyznę?

Harcerze opisani przez Kazimierza Gołbę bronili Polskę do samego końca, cechowała ich wielka odwaga i honor. Nie bali się o samych siebie, lecz o losy ukochanego kraju.

słoneczko | 2016-01-02
Przeczytana: maj 2012

Książka przedstawia obronę Wieży Spadochronowej 4 września 1939 roku. Choć to wydarzenie zakończyło się klęska Polaków, dla katowickich harcerzy był, jest i zawsze będzie to symbol bohaterstwa, poświęcenia i całkowitego oddania dla ojczyzny. Była to jedna z pierwszych tego typu sytuacji na ziemiach śląskich, która zaowocowała kolejnymi aktami sprzeciwu przeciwko Niemcom. Niektórzy uważają, że wydarzenia opisywane w książce, nie są faktami i nigdy się nie wydarzyły. Uważam, że nie mają racji. Jest wiele świadków, którzy pamiętają, a swoje wspomnienia przekazują innym. Nigdy nie przestaną ich prześladować obrazy nienaturalnie wygiętych ciał, które spadają z góry, wprost na „bezkresne morze śmierci”, jakim stała się Polska po wybuchu wojny.

Arteneire | 2013-01-28

Opowieści o harcerzach z wieży spadochronowej są nadal żywe w wielu śląskich domach. Pomimo tego, że ostatnio zakwestionowano prawdziwość tych wydarzeń, książka Gołby nadal sprawia wrażenie rzeczywistej historii katowickich harcerzy. Patriotyzm występuje dość obficie (zwłaszcza w niektórych ostatnich scenach wydaje się być podkoloryzowany), jednak obraz wojny jest przedstawiony w bardzo rzeczywisty sposób. Książka jest krótka, dlatego polecam ją każdemu, kto choć trochę interesuje się historią ostatniej wielkiej wojny (choć jeszcze raz zaznaczam, że niedawno historycy dowiedli, iż obrona wieży spadochronowej w sposób zgodny z wersją Gołby nie jest zbyt prawdopodobna).