Zmrok

Wydawnictwo: Świat Książki
Darkfall
83-7169-205-6
horror, sensacja, kootz

Seria brutalnych morderstw paraliżuje Nowy Jork. Ofiarami są członkowie mafijnych rodzin, kontrolujących rynek handlu narkotykami.
Wszystkie zabójstwa noszą cechy mordu rytualnego.
Prowadzący dochodzenie detektyw Jack Dawson trafia na trop czarownika wudu..

SpinamSię | 2014-05-25

Fajny klimat i fabuła.

PABLOPAN | 2012-03-27

Dreszcz od czasu do czasu przechodził po plecach :)

Dźwiedź | 2015-09-21

Książka nosi banalny tytuł, recenzje raczej krytycznie nastawione, ale osobiście uważam, że książka jest warta przeczytania. Horrorem wprawdzie ona nie jest, choć przyznam, że budzi czasami niewielki dreszcz.
Całkiem niezły kryminał, ale siłą tej książki jest szeroki wątek o religii haitańskiej "Voodo" - okazuje się, że to nie tylko kukiełki, w które wbijamy szpilki.
Przez prawie całą książkę towarzyszą nam dziwne, "przerażające" istoty wielkości kotów, które bardzo kojarzą się z tandetnymi horrorami, a to już na początku bardzo psuje obraz książki. Dopiero po głębszym zapoznaniu się z fabułą zaczynamy postrzegać te stworki bardziej przychylnie.
Generalnie książka stanowczo nie nadaje się dla jakże wybitnie wielkich krytyków i znawców literatury, bowiem czyta się ją bardzo lekko a fabuła nie jest arcydziełem i nie wymaga wielkiego zaangażowania. Jednak jeśli ktoś chce czasami przeczytać coś bardziej "na luzie", to ta pozycja jest jak najbardziej godna...

| 2013-04-15
Przeczytana: 2001 rok

Może nie najlepsza książka Koontza, ale dla mnie bardzo ważna, ze względu na poruszenie tematyki voodoo.

Od wielu, wielu lat interesują się religiami - w tym i voodoo i to z prawdziwą pasją. A dlaczego tak? Ponieważ w latach nastoletnich przeczytałam "Zmrok". Ogarnęła mnie po tej książce taka żądza wiedzy, że aż się sama siebie przeraziłam.

Mamy tu bardzo ciekawie opisane obrządki voodoo, dobrze napisane postacie (zwłaszcza policjantów, prowadzących sprawę, można naprawdę do nich zapałać sympatią), interesującego "złego" i masę złych czarów, które polują na ludzi. Typowy horror, z domieszką mistycyzmu. Fanom gatunku powinno się spodobać, zwłaszcza, że Koontz ma bardzo lekkie pióro i pisze tak, że bardzo łatwo wczuć się w powieść i odlecieć na długie godziny.

Pamiętam, jak nastolatka będąc, próbowałam wysyłać złe duchy na ludzi których nie lubię ;) O naiwności!

| 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

stereotyp,standard,itp,akcja do przewidzenia,nawet nie przeczytałam do końca,dosłownie zostało mi kilka kartek,ale nie miałam już siły jej znosić.To było moje pierwsze (i chyba ostatnie) "spotkanie" z tym autorem.Dla mnie treść tej książki była pospolita.

Ania | 2013-11-17
Na półkach: Przeczytane, Dean Koontz
Przeczytana: 17 listopada 2013

Książkę czyta się strasznie mozolnie - może to wina czcionki?
Sama fabuła jest super i zachęca do czytania. Zawsze coś się dzieje.

Można by rzec, że dzieci, które mówią, że pod ich łóżkiem są potwory - mają rację:)

Cezary Krysiak | 2012-08-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzymająca w napięciu, lecz moim zdaniem fabuła była trochę dziwaczna(potworki zjadające mafiozów).

Mamerkus | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Dean Koontz - onegdaj świetny pisarz z gatunku mystery horror, aktualnie mizerny wyrobnik odcinający kupony od swojego markowego nazwiska. To kiedyś odnosi się do twórczości Koontza powstałej tak mniej więcej w latach 1975-1990.

"Zmrok" wpisuje się w ten schemat, powieść powstała w 1984 roku i jest klasycznym przykładem wyśmienitego horroru. Motywem przewodnim "Zmroku" Koontz czyni religię voodoo, jej tradycje i misteria stanowią podstawą opowieści o inwazji demonów z piekła rodem, za sprawą szalonego bokora (czarownika złej magii voodoo, w powieści z niewiadomych przyczyn pisanego z dużej litery "Bocor"). Motywacje owego bokora oraz ogólnie nawiązanie intrygi i jej dalsze rozwinięcie przez Koontza stanowią najsłabsze elementy powieści "Zmroku", to nagłe przejście bokora z zemsty nad rodziną nowojorskich mafiosów do polowania na dzieci szlachetnego policjanta Jacka Dawsona jest nie tyle mocno naciągane, co zwyczajnie durne, w sumie w sposób typowy dla konstruowania przez Koontza...

Olina | 2013-05-28
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 28 maja 2013

Ciężko określić czy książka jest dobra czy zła :/ na pewno nie jest strasznym horrorem trzymającym w napięciu do ostatniej strony. Nie powstrzymam się przed określeniem jej bajką dla trochę większych dzieci. Pierwsze rozdziały są męczącymi dialogami dwójki bohaterów (oczywiście on i piękna lecz chłodna ona, których w trakcie rozwijania się "akcji" nawiązuje się płomienna miłość a raczej odwzajemnienie uczuć jeden ze stron, bo ta druga od początku już jest bardzo zakochana). I od razu wiadomo że zakończenie będzie szczęśliwe i pochwalające dobro.

Marcin | 2012-04-11

Dobra powieść, mogła by być co prawda trochę bardziej tajemnicza ale i tak miło się ją czytało. fabuła i klimat podobny z lekka do piątej czarownicy Masertona z tym że tu mamy fajniejsze postacie i mniej krwi.