Czarownice

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
sztuka
Paya

W tym książkowym wywarze jest wszystko. Erica Jong, która w pastiszu osiemnastowiecznej powieści Fanny niedawno objawiła nowe aspekty swych magicznych talentów pisarskich, tym razem zajmuje się fantastycznym i realnym światem czarownic. Bada czarownicę zarówno jako postać historyczną, jak i archetyp: jako straszną Babę Jagę i jako uwodzicielkę o bujnych piersiach - jako wciąż żywą pozostałość dawnych religii, a także projekcję lęków przed nieznanym. W prozie i poezji, znakomicie ilustrowanej przez Josepha A. Smitha, Erica Jong opisuje czarownicę jako postać ocalałą z czasów czarów i magii, jako kozła ofiarnego zdominowanej przez mężczyzn polityki państwa i kościoła, jako wspaniałą, naturalną uzdrowicielkę i niezrównaną zaklinaczkę. Opowieści o torturach i zwycięstwach, galeria zwierząt - towarzyszy czarownic, prawdziwe przepisy na eliksiry miłości i maści do latania, formuły magicznych zaklęć i inkantacji sprawiają, że ta bogata, poważno-komiczna wyprawa wibruje tajemnicą i radością.

Pomanita | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Trudno określić adresata tej książki. Początek może przemówić do badacza, środek do zainteresowanej magią nastolatki, koniec znów do badacza i feministek. Za tym, że książka została napisana w celach komercyjnych przemawia zarówno język, jak i szata graficzna.
Zapowiada się całkiem ciekawie - Erica Jong korzysta z różnych źródeł, interpretuje je, zestawia z fakty historyczne z ilustrującymi je rysunkami i utworami poetyckimi (nie zawsze wysokich lotów). Niestety im dalej tym gorzej. Przy opisie ekwipunku czarownicy i zaklęć miłosnych zaczęłam się zastanawiać, czy nie czy nie czytam czasem popularnego w czasie mojej nauki w podstawówce czasopisma o czarownicach.
"Czarownice" są naznaczone ideologią feministyczną, choć irytowało mnie to tylko momentami, a książki nie można zaliczyć do grona typowo ideologicznych.
Czytanie "Czarownic" nie jest stratą czasu, ale poleciłabym je tylko miłośnikom tematyki magiczne (choć nie wszystkim, obawiam się, że wielu by mnie wyśmiało) i...

Wilamia | 2014-07-30

Piękne ilustracje, jednak treść brzmi nieco jak manifest feministyczny. Niemniej warto wziąć ją w ręce.

heroine | 2013-02-09

Piękna...i pięknie ilustrowana książka. O kobietach.

Lulein | 2016-04-15
Kaś | 2016-03-30