Pani Avalonu

Tłumaczenie: Maria Frąc
Cykl: Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Lady of Avalon
Mallwa

Urzekająca historia świętej wyspy opowiedziana jest poprzez życie trzech jej najpotężniejszych kapłanek. Caillean, wskrzeszająca dawną magię, zakłada wspólnotę kapłanek, które służą Wielkiej Bogini, przygarnia sierotę, Gawena, dziedzica mistycznego rodu królewskiego, i odgradza Avalon od wrogiego świata zasłoną wiecznych mgieł. Dierna prowadzi Avalon po zdradliwych wodach polityki, oddając rzymskiemu generałowi za żonę młodą nowicjuszkę. Viviana, najwyższa kapłanka Avalonu, strzeże Graala i przygotowuje drogę przyszłemu królowi.

ira | 2012-08-07

W lutym tego roku czytałam "Mgły Avalonu" Marion Zimmer Bradley i pomimo skłonności autorki do lekkiej egzaltacji i nieopanowanych słowotoków, byłam pod wrażeniem.
"Pani Avalonu" ma wszystkie wady "Mgieł" - drętwe miejscami dialogi, dłużąca się akcja. Niestety, nie ma ani jednej ich zalety. Podczas gdy "Mgły" w ciekawy sposób przedstawiały legendę arturiańską, kładąc nacisk na pierwiastek kobiecy tej historii, "Pani Avalonu" nie przedstawia nic. To te same wątki - wyspa, druidzi, kapłanki, konflikt z jednej strony z Rzymem, z drugiej z nową wiarą... ale kompletnie bez polotu, bez akcji, bez sensu. Czułam się, jakbym czytała... wstępniak? Kopię? Nieudaną próbę, zanim powstały "Mgły"?
Poddałam się mniej więcej w połowie.

Zapiskispodpoduszki | 2015-01-12
Przeczytana: 10 grudnia 2014

"Są miejsca, które stykają się jak fałdy na kocu. Jednym z nich jest to, które ludzie zowią Avalonem."

Vernemeton przestało istnieć. Po śmierci Eilan, przewodząca obecnie zgromadzeniu kapłanek, Caillean powraca na świętą górę Tor. Wraz z nią do Kraju Lata przybywa Gawen, syn Eilan, poczęty podczas święta Beltane, który dorasta tu kształcąc się na druida. Młodzieniec otrzymuje także nauki od Pani Krainy Czarów, która zwie go Synem Setki Królów, a pomiędzy nim i jej córką Sianną zawiązuje się szczególna więź. Gawen, poszukując swojej tożsamości, decyduje się na porzucenie Avalonu i udaje się do swojego rzymskiego dziadka, by tam ostatecznie odkryć i zrozumieć swoje przeznaczenie. Avalon na chwilę staje się wreszcie prawdziwym domem Gawena, zanim ten wypełni swój los i wraz z Sianną da początek linii Najwyższych Kapłanek. Na krótko przed swoją śmiercią, Caillean wraz z Panią Starszego Ludu dokonują czynu, na miarę przodków kapłanek, którzy wieki temu przywędrowali zza morza - ukrywa...

Jelonek | 2012-11-28

"Pani Avalonu" to kolejna książka z cyklu Marion Zimmer Bradley i Diany L. Paxson poświęconego kapłankom Avalonu. Nie jest to powieść, lecz zbiór opowiadań, których bohaterkami są kapłanki pełniące funkcję Pani Avalonu, Arcykapłanki kultu wielkiej bogini. Książka nie jest tak porażająco wybitna jak "Mgły Avalonu", "Leśny dom" i "Kapłanka Avalonu", lecz dla fanów serii i wszelkiej maści wiccan to nadal lektura obowiązkowa.

etoileduciel | 2015-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy

Chwilami książka wciągała mnie niesamowicie, lecz takich momentów było bardzo niewiele, ponieważ ogólnie historia wydaję się być po prostu sucha. Momentami miałam wrażenie, że autorka nie pisze powieści, a raczej sfabularyzowany podręcznik. Historię nie były jakoś szczególnie ekscytujące, nie czuło się więzi z bohaterami, aż tak bardzo nie przejmowało się ich losem.
Jednak pomimo wszelkich uwag, uważam, że każdy komu "Mgły Avalonu" się spodobały, powinien sięgnąć po tę pozycję. Choćby ze względu na rozszerzenie wiedzy o świętej wyspie widzianej oczami Bradley.

Moridin | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

książka fajna lubię książki o Avalonie

ppaulinaa | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 17 lipca 2016

Niestety, wyraźnie słabsza niż poprzednie dwie części. Akcja nie klei się, wątki ciągnięte jakby na siłę. Szkoda, bo "Mgły Avalonu" niesamowicie mnie zachwyciły.

Vivianne | 2013-04-23

Słabsza niż pierwszy i drugi tom, ale może być.

Aliath | 2016-11-27
Maraa | 2016-09-18