Wielka Księga Demonów Polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej

Wydawnictwo: Kos
historyczna

Wielką księgę demonów polskich ilustrujemy bogatym, liczącym ponad 200 pozycji, wyborem ilustracji i rycin. Ponieważ autentycznych wytworów rodzimej twórczości nie ostało się zbyt wiele, w niezbędnych wypadkach posługujemy się pracami zagranicznych autorów, jeśli przedstawione w nich istoty demoniczne wykazują cechy zbieżne z wyobrażeniami z ziem polskich. Pragniemy złożyć serdeczne...

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Panu Doktorowi Leonardowi Pełce, z którego dorobku naukowego obficie korzystaliśmy, za dokonanie recenzji Wielkiej księgi demonów polskich oraz za udzielenie nam cennych porad, podpowiedzi i sugestii poprawek.

źródło opisu: http://www.kos.com.pl

źródło okładki: http://www.kos.com.pl

telefonalarmowy | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Książka wbrew opisom w księgarniach, nie jest typową książką, którą czytamy od deski do deski. Jest to swego rodzaju słownik. Bardzo obszerny słownik swoimi hasłami obejmujący WSZYSTKIE bóstwa, demony i zjawiska demoniczne i nadprzyrodzone kultury Słowian. Obejmują postacie z legend i podań ludowych terenów Słowian połabskich, Kaszubów, Polan, Ślązaków, aż po Słowian zamieszkujących Ruś sięgając aż do tych moskiewskich. Naprawdę bardzo ważna pozycja na półce wszystkich osób interesujących się ludowością, wierzeniami i kulturą Słowian!

Wściekły_Wąż | 2012-09-19
Na półkach: Posiadam, Teraz czytam, Folklor

Wbrew pozorom nie jest to księga tajemnej wiedzy dla okultystów. Jest to pięknie wydany leksykon postaci pojawiających się w ludowych wierzeniach. Ogromna liczba haseł, wyczerpujące opisy z ilustracjami, bogata bibliografia sprawiają, że Wielka księga Demonów Polskich jest jedną z najlepszych opracowań w tej dziedzinie. Dla osób interesujących się słowiańskim folklorem jest to pozycja "Must have".

| 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, Innego rodzaju
Przeczytana: 2011 rok

Znakomity leksykon, bardzo solidnie opracowany, posiadający mocne oparcie w licznych tekstach źródłowych i opatrzony świetnymi ilustracjami pochodzącymi z tychże. Owa książka bardzo mi się przydaje w moich osobistych badaniach słowiańskiego folkloru. Polecam wszystkim zainteresowanym tym tematem.

Korneli | 2015-02-18
Przeczytana: 2010 rok

Niezwykle ciekawa książka, rzetelny zbiór dawnych wierzeń ludowych. Pozycja godna polecenia dla wszystkich fascynatów etnologii i antropologii kulturowej.

Radogost | 2011-08-16
Przeczytana: 2006 rok

Ciekawy leksykon z dużą ilością haseł. Jeśli ktoś interesuje się folklorem - polecam.

Adonai | 2016-10-25
Na półkach: Słowianie, Przeczytane