Skok Safony

Okładka książki Skok Safony Erica Jong
Okładka książki Skok Safony
Erica Jong Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Seria literacka biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria literacka
Świat Książki
2005-01-01
2005-01-01
837391398X
Łukasz Nicpan
antyki Safona Grecja

Bardzo interesujące przedstawienie swiata, w ktorym mieszają sie ze sobą starożytni bohaterowie, greckie mity, poezja i współczesność. Tworzy to w efekcie zadziwiajacą mieszankę pełną namiętności i liryzmu. Bardzo udaną i frapującą.

Uwielbiam Ericę Jong! Uwielbiam jej nowoczesny feminizm i sposób w jaki kreuje swoje bohaterki. "Skok Safony" przenosi nas do antycznej Grecji i świata mitycznych wierzeń i magii. Jong opiera się o znane fakty historyczne i teksty, które przetrwały, ale i polemizuje z nimi, podważa je. Safo Jong jest niezwykle współczesna i uniwersalna,a jej historia jest pełna namiętności, uczuć, zdrad i pytań o prawdę i motywy naszych działań. Jest tu sporo erotyki (jak zawsze u Erici... i to jakiej! Pieśni i legenda Safo są tu wyjątkową inspiracją :) ) ale też dużo pięknych fragmentów o relacjach matka-córka. Uwielbiam!

Historię Safony przeczytałam już drugi raz i mam wrażenie, że nie będę mogła tak jej zapomnieć czy rozstać się z wersją papierową jak planowałam. Jestem pod wrażeniem połączenia mitów greckich, historii starożytnej oraz lekkiego pióra autorki. Tak jak zostało to wspomniane przez czytelników, o losach tej wspaniałej greckiej poetki, wiemy niewiele. Dlatego warto zapoznawała się z każdą jej historią, nawet tak magiczną i nierzeczywistą, wykreowaną przez Ericę Jong. Jestem miłośniczką mitologi greckiej, jak i historii starożytnej dlatego pozwoliłam sobie ocenić książkę bardzo wysoko. Wielkim plusem jest styl autorki, wciągający, barwny i soczysty. O Safonie można było napisać książkę bezpruderyjną, bez ładu i smaku, a Pani Erica stworzyła piękną historię o wielkiej miłości. Wielkie ukłony Pani Erico.

Bardzo, bardzo ciekawa, nie można przestać jej czytać. Przygody Safony są interesujące, co prawda nie do końca wiadomo ile w nich prawdy jak mówi sama autorka, ale polecam każdemu jej przeczytanie.

Książkę pożyczyłam całkowicie przez przypadek. W sumie nie wiedziałam o jej istnieniu. Ale gdy zaczęłam ją czytać nie mogłam się oderwać. W tej opowieści mamy połączenie historii, mitologii i fantastyki. Ciekawa i godna polecenia.

A mogło być tak pięknie...

A mogło być tak pięknie...

Pomimo tego, że nie przepadam za historią, mitologią i tego typu rzeczami, książka o losach Safony była naprawdę ciekawa :)

• Powieść historyczna
  • Literatura safijska (lub z wątkami / postaciami safijskimi) wydana po polsku: wlw, lesbian, sapphic
  • Napisane w XXI wieku
  • PS-przeczytane