Ikonologia

Iconologia
8324204172
ikonologia, cesare ripa
jusola

Jest to jedna z najważniejszych książek, które należą do wspólnego kanonu tekstów znanych zarówno historykom, jak i badaczom literatury. To klasyczny tekst źródłowy, który bazuje na kilkunastu różnojęzycznych wydaniach z XVII-XVIII wieku oraz wydaniach krytycznych XX wieku. Ikonologia stanowi jednocześnie najbardziej znany i rozpowszechniony „kodeks” ikonograficzny pojęć, którymi posługiwali się malarze, rzeźbiarze i poeci aż do końca XIX wieku. To tekst podstawowy dla każdego, kto pragnie zajmować się kulturą nowożytną. W książce wydawca zamieścił nie tylko teksty Ripy, ale uzupełnił je drzeworytniczymi ilustracjami poszczególnych personifikacji.

Katie_From_The_Edge | 2011-04-05
Przeczytana: 2011 rok

Może nie tyle przeczytane, co CZYTANE wciąż i wciąż! ;)
Przydatny zbór rycin i opisów ikonologicznych!
Polecam wszystkim poszukującym i analizującym ślady mitologiczne! ;)

KKK | 2018-01-30
Na półkach: Studia, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Wspaniała pozycja. Konkretna i szczegółowa. Lektura obowiązkowa dla wszystkich którzy interesują się sztukami przedstawiającymi i ogólnie pojętą historią kultury. Wielokrotnie łapałam się za głowę wołając: no tak! no przecież! chociaż na wiele powiązań znaczeniowych sama wcześniej nie wpadłam. Książka pomaga odkryć ukryty (lub wcale nie) przekaz artystyczny wielu dzieł sztuki i przedstawień. Warto!

herodot83 | 2015-10-03
Na półkach: Przeczytane, Cesare Ripa
Przeczytana: 03 października 2015

Czytane, czytane i czytane.

RabidBlackDog | 2013-04-04

A ja mogę powiedzieć, że "przeczytana". Absolutny kanon i nieodzowne źródło wiedzy i "głębszych sensów" dla kogokolwiek zainteresowanego sztuką

iseul | 2011-08-23
Przeczytana: 2001 rok

Klasyka, absolutny must have.

Małgorzata | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018