Wierni wyznawcy Hitlera

historia
Instytut Pileckiego
2023-02-21
2023-02-21

Wreszcie jakieś naprawdę interesujące podejście do kwestii ruchu nazistowskiego i ideologicznej podbudowy działalności Adolfa Hitlera. Nie zaś kolejna freudowska pseudppsychoanaliza pod tytułem "przywódcy NSDAP mieli ciężko w dzieciństwie, a Hitler miał tylko jedno jądro, więc dlatego stali się sadystami". Nie zajmuje się także równie sensacyjnymi, co nie mającymi pokrycia w rzeczywistości związkami nazizmu z pogaństwem (w rzeczywistości był to margines ruchu nazistowskiego).

Autor zgodnie z zapowiedzią ze wstępu zajmuje się więc fenomenem nazizmu od zupełnie innej strony, wskazując na ówczesne realia życia w Niemczech i odpowiedzi dawane przez nazistów na konkretne problemy. W tym kontekście cytuje relacje działaczy NSDAP, polityków partii opozycyjnych (niekiedy rzeczywiście chwalą oni narodowy socjalizm),intelektualistów i nade wszystko zwykłych Niemców.

Jednocześnie nie jest to książka spod znaku udowadniania, że nazizm to lewica, chociaż przez całą publikację przewija się wątek idei "niemieckiego socjalizmu". Między innymi dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję, a nie po całą masę bezwartościowych sensacyjnych wypocin na temat nazizmu.

• MBiblio
  • Etnologia, antropologia kultury, socjologia, polityka
  • - Sandomierz
  • Chce mieć!