Destabilizacja

Szymon Zamożniak Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2023-04-11
2023-04-11

Pomimo że książka mnie wciągnęła i dobrze mi się ją czytało, czegoś mi w niej brakowało. Niestety nie do końca potrafię sprecyzować czego dokładnie. Uważam jednak, że jak na debiut Autora, "Destabilizacja" jest warta przeczytania, ponieważ pomimo faktu że akcją jest fikcją literacką, czytając ma się wrażenie, że opisywane wydarzenia wcale nie wydają się takie zupełnie nierealne.

Długo zwlekałem z przeczytaniem książki usprawiedliwiając się brakiem czasu, skutecznie omijając półkę na którą ją położyłem....
Jestem pod ogromnym wrażeniem. Pod wrażeniem historii, jej spójności, sposobu przedstawienia, ale także ewolucji autora, który z rozdziału na rozdział nabiera widocznej wprawy i śmiałości coraz zwinniej i ciekawiej przedstawiając sytuacje. Warto wspomnieć, że książka jest debiutem, bardzo udanym debiutem, który w moim odczuciu daje nadzieje i apetyt na kolejne dzieła.
.... Czytając z każdym kolejnym rozdziałem byłem bardziej zaciekawiony, ciężko było się oderwać. Dobrą książkę poznać po uczuciu smutku towarzyszącemu ostatniej stronie. Tak było również w tym przypadku- uczuciu smutku, że ta ekscytująca przygoda dobiegła już końca.
Po wielu latach zaniechania czytania książek przypomniało mi się co tak bardzo w nich lubiłem... Juz kupiłem kolejne i czytam. Dzięki za to!

W Płocku dochodzi do wybuchu rafinerii. Pierwszym krokiem służb jest wytypowanie islamskich terrorystów jako winnych całego zajścia. Jednakże podporucznik Jackiewicz poddając się swojej intuicji czuje, że coś w tej układance nie pasuje i stara się ją złożyć wedle swoich zasad. Podczas dochodzenia fakty wychodzą na jaw, które niekoniecznie mogą podobać się wysoko postawionym głowom Państwa. Czy podporucznik Jackiewicz zdoła rozwiązać dość zagmatfaną katastrofę, czy wizja chaosu w Polsce zostanie odepchnięta?
Przyjaciel czy wróg? Wróg czy przyjaciel? O to jest pytanie....Pytanie, które w tej książce wciąż powraca jak boomerang.Już wczytując się w zapowiedź książki czułam, że będą tu poruszone mocne wątki polityczne no i tak też się stało. Chodź osobiście ja i polityka to duet niekoniecznie dobrany to myślę, że autor bardzo fajnie przedstawił pewne sprawy, gdzie czytało mi się lekko i zrozumiale z uwagi na komunikatywny język i umiejętnie wykładane i odsłaniane karty podczas całego śledztwa.
"Destabilizacja" to debiutancka powieść Szymona Zamożniaka, która od pierwszych stron wciąga, mimo iż się może wydawać, że akcja niekoniecznie może pasować do osoby czytającej. Nic mylnego, jeśli lubicie świetną akcję, a raczej uczucie napięcia, lekkiego zdenerwowania połączonego z ekscytacją to musicie koniecznie ją przeczytać. Nie jestem specem książkowym ale na tyle książek ile zdołałam przeczytać wydaje mi się , że Pan Szymon powinien śmiało kroczyć tą drogą. Cieszyć nasze oczy i rządne dalszych przygód historie, które rozbudzają Nasze fantazje. Świetne, lekkie pióro, dobrze wykreowani bohaterowie, w tym świetny Jackiewicz, który fenomenalnie depcze wszystkim po piętach.
No cóż, jest to świetna książka. Od samego początku do samego końca trzyma w napięciu i nie pozwala się oderwać od czytania. Mylące tropy, nowe okoliczności jak i szczegółowe opisy pobudzają wyobraźnię. Czytając oderwałam się od rzeczywistości i całą podświadomością byłam krok w krok z podporucznikiem Robertem Jackiewiczem i śmiałam nawet podsuwać nawet swoje podejrzenia, które niestety czasem okazywały się opaczne. Fanom kryminałów, sensacyjno- politycznych zdecydowanie polecam! Natomiast Panu Szymonowi serdecznie gratuluję świetnej powieści i trzymam kciuki za kolejne książki w tak doskonałym wydaniu.

Na terenie płockiej rafinerii dochodzi do wybuchu. Przybyłe na miejsce służby podejrzewają o atak islamskich terrorystów, a media, wyjątkowo chętnie informują o tym społeczeństwo. Jedyną osobą, która stawia inną hipotezę i rozpoczyna nieoficjalne śledztwo jest podporucznik Jackiewicz. To on odkrywa, że w sprawę zamieszani są przedstawiciele polskich władz.

Spodziewałam się dynamicznej akcji, licznych jej zwrotów i ciągłego napięcia. Sądziłam, że autor do minimum ograniczy opisy miejsc i charakterystyki postaci, aby maksymalnie zdynamizować akcję. Całość doprawi szczyptą przypadkowości i kilkoma nieoczekiwanymi zbiegami okoliczności. Niestety, pierwsza połowa „Destabilizacji”, literackiego debiutu Szymona Zamożniaka zaskakuje przede wszystkim nad wyraz kiepską korektą, która nie pozwala w pełni skupić się na fabule. Dodatkowo tempo akcji siada maksymalnie poprzez wprowadzenie licznych retrospekcji, które mają za zadanie ocieplić wizerunek jednego z bohaterów i pozwolić czytelnikowi lepiej go poznać. Po co w powieści sensacyjnej rozbudowana charakterystyka postaci? Nie wiem. Tym bardziej, że nie ma ona absolutnie żadnego znaczenia dla przebiegu akcji, a całość rozwleczonej na kilka rozdziałów opowieści, nie dość, że absolutnie nie zaskakuje, to da się zamknąć w jednym, może dwóch zdaniach. Druga część książki jest zdecydowanie bardziej dynamiczna, co nie znaczy, że lepsza. Wszelkiej maści błędy i niezgrabności językowe nadal rażą, wątek miłosny, który majaczył na horyzoncie, został stłumiony w zarodku, a  wszyscy bohaterowie, z którymi nie wiadomo co zrobić, bo już odegrali swoje role, dostali kulki w łeb. Zgodnie z okładkowym opisem, przyjaciel okazał się wrogiem, politycy (w większości) źli i skorumpowani, a problem destabilizacji kraju został zażegnany.

Liczyłam na lekką, niewymagającą rozrywkę, a bawiłam się kiepsko. Liczba błędów i niezgrabności językowych w tej książce jest zatrważająca. Bohaterowie sztampowi, fabuła nazbyt przewidywalna, a rozbudowane, nic nie wnoszące opisy miejsc i postaci sprawiają, że tempo akcji jest momentami ślimacze. Podobno powstaje kolejna część tej historii, być może okaże się lepsza. Ja już tego sprawdzać nie będę.

Spodziewałam się...

Często sięgam po książki debiutantów. Dla mnie są one możliwością poznania nowego stylu, nowej literackiej wrażliwości, nowej kreatywności w budowaniu historii i bohaterów. Tych nowości mógłbym wymieniać wiele. A wśród wielu debiutantów warto swoją czytelniczą uwagę zwrócić ku Szymonowi Zamożniakowi, który książką „Destabilizacja” udowodnił, że można napisać świetną powieść sensacyjną, wciągającą w każdym calu. Ten debiut warto zauważyć, odnotować i wyczekiwać kolejnej książki. Tak jak żona Pana Szymona namawiała go na ten debiut, tak ja namawiam, aby kontynuować tę pisarską przygodę. Ku radości czytelników oraz pewnie i samego piszącego.
„Destabilizacja” to historia, która mocno wbija się do naszej wyobraźni. Pozostawia ślad, a emocje towarzyszące podczas czytania to prawdziwy wulkan. Ta historia pozwala zadać pytanie – kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Kto uderzył – wróg czy przyjaciel? Tego dociekać będziemy podczas lektury tej książki.
Jesteśmy świadkami niepokojących wydarzeń w płockiej rafinerii, w której dochodzi do wybuchu. Służby swoje pierwsze podejrzenia kierują ku islamskim terrorystom. Jednakże podporucznik Robert Jackiewicz ma zgoła inne podejrzenia. Kim jest tajemnicza kobieta, widziana przez mężczyznę w miejscu katastrofy? Dlaczego tak nagle znikają świadkowie zdarzenia? Dlaczego wątek islamski jest tak bardzo „przepychany” w środkach masowego przekazu? Czyżby to zamiar dezinformacyjny? Komu zależy na destabilizacji? Dlaczego dąży się do wprowadzenia chaosu, zachwiania równowagi bezpieczeństwa?
Jak się okazuje pewne tropy, prowadzą nas do maleńkiej miejscowości niedaleko Tibilisi. Robert Jackiewicz postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego też podejmuje się własnego śledztwa, podczas którego odkrywa, że w sprawę zamieszani są przedstawiciele władzy na najwyższych państwowych szczeblach. Podczas prowadzenia tej sprawy wydarzy się wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji, które Szymon Zamożniak umiejętnie rozpisał na kartach swej debiutanckiej powieści sensacyjnej. Autor stworzył wiele wątków, w których nie pogubił się, lecz niczym doświadczony chirurg doskonale połączył wszystkie elementy stworzonej układanki. Co ważne wątki w tej historii nie są odrealnione, a podporucznik Robert Jackiewicz to jakże prawdziwy bohater z krwi i kości.
Jeśli w literaturze zależy Wam na dawce mocnych wrażeń, to „Destabilizacja” jest dla Was. To powieść sensacyjna, która mocno czerpie z definicji gatunku. A Szymon Zamożniak pokazał, że potrafi zaciekawić czytelnika intrygującą historią i zagadką, którą z zapartym tchem będziemy starali się rozwiązać. Czyt-NIK po lekturze tej ksiażki niezwłocznie napisał jej recenzję i co najważniejsze umieścił ją na liscie NIK – Najlepszych Interesujących Książek. Jestem przekonany, że wielu czytelników po tej lekturze uczyni tak samo.
Książka „Destabilizacja” ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res

W Płocku dochodzi do wybuchu rafinerii. Śledczy od razu przypisują go islamskim terrorystom.
Podporucznik Jackiewicz uważa, że coś tu nie gra...

Akcja dzieje się praktycznie od pierwszych stron i cały czas pędzi. Jest wielowątkowość, ale autor świetnie łączy to wszystko w jedną całość.
Jest tutaj poruszany temat polityki, którego osobiście sama nie lubię. Aczkolwiek świetnie tutaj on pasował 😁

Jest to debiut, naprawdę dobry debiut. Liczę, że autor pisze kolejna książkę i będzie mi dane ja przeczytać.
Chętnie sprawdzę czy warsztat pisarski autora pnie się w górę.

Książkę najlepiej czytać w skupieniu. Bo to co tutaj się dzieje jest nie do opisania.

Podporucznik Jackiewicz uważa, że coś tu nie gra...

Napisze krótko: gdybym nie znał autora nigdy nie pomyślałbym że jest to debiut literacki. Książka wciąga od samego początku, później jest tylko lepiej. Wartka akcja, dobrze zarysowane postaci i lekki styl pisania autora przypominają mi najlepsze sensacje od Alistaira MacLeana czy szpiegowskie od Kena Folleta. Z niecierpliwością czekam na następne książki.

Kolejny debiut literacki, który bardzo mocno mnie zaskoczył i to niesamowicie pozytywnie! Emocje, jakie towarzyszyły mi od pierwszych stron, aż do samego końca nie sposób opisać, by nie zdradzić fabuły i samego zakończenia książki. Lektury, którą ciężko odłożyć, chociażby na moment. Nie muszę więc szukać sensacji zagranicznych, by dobrze bawić się przy czytaniu. Tutaj powieści nie brakuje niczego, co mają te najlepsze zagraniczne. Wracam więc do mojego schematu recenzji i napiszę kilka słów o autorze.

Pan Szymon Zamożniak urodził się w Jastrzębiu-Zdroju, mieście na południu Polski, położonym przy granicy z Czechami. Jest inżynierem, prowadził firmę budowlaną, pracuje jako przedsiębiorca na wysokościach. Jest też fanem sportu, szczególnie siatkówki na najwyższym poziomie. A jak na najwyższym to reprezentacja Polski i Jastrzębski Węgiel! Sam uwielbia chodzić na siłownię. Fan muzyki heavymetalowej. Czy z takimi zainteresowaniami można napisać świetną powieść? Można! Do tego jednak potrzebował... żony, która namówiła go do przelania swoich pomysłów na papier. Obecnie mieszka w przepięknym państwie, jakim jest Islandia. Powieść napisał jeszcze w czasach, kiedy mieszkał w naszym kraju. W jednym z wywiadów przeczytałem, że pan Szymon wzoruje się na amerykańskim pisarzu Tomie Clancym.

Spójrzmy przed rozpoczęciem czytania na okładkę. Na niej mężczyzna obserwuje potężny wybuch. Ogień obejmuje ogromny teren, a człowiek odwrócony tyłem, patrzy na to jakby niewzruszony. U góry zaś widzimy tylko oczy. Należą one pewnie do kobiety, tak mi się wydaje. I jeszcze ważny napis:

W walce o wpływy nikt nie może być pewny, że najbliższy przyjaciel nie jest wrogiem.
Przejdźmy zatem do sedna, do meritum tego, o czym jest ta pasjonująca książka o tematyce sensacyjnej. Robert Jackiewicz jest podporucznikiem ABW. Ma za zadanie doprowadzić ważne śledztwo od początku do końca. Nie jest to proste. W Płocku dochodzi bowiem do potężnego wybuchu w miejscowej rafinerii. Wszystkie ślady, założenia i hipotezy wskazują na to, że atak nastąpił ze strony islamskich terrorystów. Jackiewiczowi jednak coś nie gra. Zbytnio nie wierzy w taką teorię, wietrząc spisek. Dochodzenie szybko doprowadza go do pewnego Gruzina, który jednak ginie w dniu wybuchu na terenie płockiej rafinerii. Zaczyna się walka z czasem, coraz więcej osób jest zamieszanych w to, co wydarzyło się na Mazowszu. I to nie byle kto, bo premier polskiego rządu, inni politycy, agenci, wojskowi, służby polskie i rosyjskie. Z każdym rozdziałem akcja nabiera tempa, choć i tak mam wrażenie, że zaczyna się tutaj, jak u Alfreda Hitchcocka. Coś „pierdykło” mocno na początku, a następnie napięcie nadal rośnie.

To nie tylko znakomita sensacja, ale też powieść z wątkami politycznymi czy wojskowymi. Emocje są od początku do końca. I już można się cieszyć, że autor nie powiedział ostatniego słowa. Tak, tak! Będzie kontynuacja Destabilizacji. Z tego bardzo się cieszę.

Poniższą książkę wybrałam ze względu na intrygujący tytuł oraz ciekawy i zachęcający opis. Sięgając po „Destabilizację” Szymona Zamożniaka miałam na początku mieszane uczucia. Z jednej strony byłam bardzo ciekawa fabuły, z drugiej troszkę obawiałam się wątku politycznego, jednak moje obawy były zdecydowanie nieuzasadnione, a sama książka prosperuje u mnie do tytułu najlepszej w tym roku! Tak, ta książka, jest naprawdę warta polecenia!

"Destabilizacja" to debiutancka powieść Szymona Zamożniaka, która od pierwszych stron wciąga czytelnika w pasjonującą historię. Fabuła rozpoczyna się od wybuchu w rafinerii w Płocku, który według służb śledczych jest rezultatem działań islamskich terrorystów. Jednak podporucznik Jackiewicz nie jest przekonany o prawdziwości tej hipotezy i podejrzewa, że coś więcej stoi za tym tragicznym wydarzeniem.

Autor dobrze wykreował bohaterów, a Jackiewicz, jako jeden z głównych bohaterów, staje się niezwykle intrygującą postacią. Jego nieustanne zastanawianie się nad tożsamością tajemniczej kobiety, którą dostrzegł na miejscu katastrofy, oraz szybkie znikanie świadków sprawiają, że czytelnik pragnie poznać prawdę jak najszybciej. Ponadto bohaterowie są bardzo wyraziści i dynamiczni.

Wątki powieści sprawnie łączą się w całość, a wielowątkowość dodaje historii głębi. Szymon Zamożniak bardzo sprawnie i ciekawie połączył wątki sensacji i polityki. Nie ma się co tego obawiać, ponieważ ta historia jest tak wciągająca, że ani się obejrzymy, a już będziemy czytać zakończenie. Autor płynnie prowadzi czytelnika przez kolejne wydarzenia, nie dając mu chwili wytchnienia. Tajemniczość otaczająca fabułę sprawia, że chcemy zagłębić się w kolejne strony, aby odkryć wszystkie tajemnice.

Dużą zaletą są również krótkie rozdziały, które sprawiają, że książkę czyta się dużo szybciej. Przynajmniej ja mam takie odczucia. Bardzo się cieszę, że mogłam tę historię poznać.

Reasumując "Destabilizacja" to interesująca i wciągająca książka, która z pewnością przypadnie do gustu fanom sensacyjnych powieści. Szymon Zamożniak udowadnia swój talent pisarski w swoim debiucie, dostarczając czytelnikowi emocjonującej lektury. Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim poszukującym naprawdę trzymającej w napięciu historii. Jeżeli jednak obawiacie się wątku politycznego to uwierzcie mi, ale nie ma czego. „Destabilizacja” to książka, którą warto poznać.
IG:libresun1

Właśnie skończyłam.
Kompletnie nie moje klimaty. Gdybym szukała czegoś do poczytania na pewno nie wzięłabym do ręki.
Ale kupilam. Po znajomości. Z założeniem że znam autora więc ze względu na stare czasy przeczytam. No i trzeba wspierać swoich, o!I
Od pierwszych stron mega mnie wciągnęło!! Sensacja, kryminał, wszystko w 1. Bardzo fajnie napisane.
Czytelnik nie jest zalany informacjami, nie gubi się w tym wszystkim. A postać podporucznika Jackiewicza, no miłość. Niby niepozorny, trochę fajtłapowaty, ale, ALE... No właśnie, nie do końca.
Naprawdę super się czyta i polecam wszystkim dookoła. Czekam na część 2 :)

Właśnie skończyłam.
Czytelnik nie jest...