Podręcznik yin-yang. Ilustrowane wyjaśnienie chińskiej koncepcji przeciwieństw

Okładka książki Podręcznik yin-yang. Ilustrowane wyjaśnienie chińskiej koncepcji przeciwieństw Antony Cummins
Antony Cummins Wydawnictwo: Rebis Seria: Wschód Zachodowi ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Wschód Zachodowi
Rebis
2023-02-21
2023-02-21
Jacek Kryg

"Podręcznik yin yang" to zbiór podstawowych informacji dotyczących tej dalekowschodniej koncepcji.

Autor w bardzo przystępny sposób opisuje jej sekrety i mnogość znaczeń. Przedstawia w jak wielu różnych dziedzinach Chińczycy i nie tylko, dopatrywali, i wciąż dopatrują się, tych dwóch ścierających oraz jednocześnie uzupełniających się energii.

W książce znajduje się naprawdę wiele ciekawostek dotyczących tego symbolu kontrastu, które mogą przykuć uwagę laika oraz tych, których temat interesuje już od jakiegoś czasu. Ja sama dowiedziałam się kilku nowych rzeczy 😁

Poza przystępnym językiem podręcznik jest bardzo fajnie wydany i ma ciekawą strukturę. Moim zdaniem jest dość dobrze przemyślany, a poszczególne treści zostały rozsądnie rozmieszczone. I choć nie wyczerpuje tematu, to jest to naprawdę solidna pozycja na sam początek 😁

To dobry tytuł dla tych, którzy chcą dostrzegać przeciwności, kontrasty, yin i yang na co dzień w swoim życiu oraz dziełach kultury. A także zbliżyć się do nieco innego sposobu myślenia, który moim zdaniem jest wyjątkowo interesujący 😁

W książce znajduje się...

Przybliżyć tak rozbudowany koncept jak yin-yang w lekkiej i przystępnej formie to nie lada sztuka - z przyjemnością muszę przyznać, że Antony Cummins stanął na wysokości zadania i lektura "Podręcznika yin-yang" jest nie tylko pouczająca, ale też zwyczajnie cieszy.

Pomijając fakt, że książka jest bardzo ładnie wydana, oprawa graficzna robi wrażenie, a ilość diagramów i rysunków wspierających proces wyjaśniania założeń yin-yang sprawia, iż "Podręcznik" z powodzeniem można po prostu przeglądać jak książkę obrazkową - Cummins kupił mnie szczerością. Całość napisana jest z perspektywy badacza, który wie, że nie wie wszystkiego i na dodatek tłumaczy coś laikom, a nie kolegom po fachu. Zaskakująco często autorzy zajmujący się tematyką tego typu wpadają w irytujący mistycyzm i zamiast objaśniać perorują, wykładając nam prawdę objawioną. To oczywiście często wynika z ich pasji dla tematu, ale negatywnie wpływa na odbiór i rzetelność - Cummins ewidentnie pasjonatem jest, ale zdaje sobie sprawę, że czytelnicy już niekoniecznie. Dodatkowo nie przyznaje sobie monopolu na wszechwiedzę i zdaje sobie sprawę z możliwych błędów, a także immanentnego problemu przy książkach tego typu.

Ciężko się rozpisywać o treści nie wpadając w streszczenie - w moim odczuciu dostałem dokładnie to, czego się spodziewałem i czego chciałem, a dodatkowo w przystępnej formie. Kwestią sporną jest sposób w jaki Cummins zawarł bibliografię w książce - nie ma w niej odnośników, ale z drugiej strony nie jest to książka naukowa, więc sam fakt dodania literatury jest miłym dodatkiem. Czy po lekturze "Podręcznika yin-yang" będziecie znawcami tematu? Ani trochę, bo i nie taki jest cel tej książki. Czy Wasza wiedza zostanie poszerzona? Jak najbardziej, zwłaszcza, że w moim odczuciu Cummins naprawdę dobrze przybliża temat, który przybliżyć ciężko.

Zawsze z wielką ostrożnością podchodzę do takich publikacji, a wręcz ich unikam.

Tym razem skusił mnie temat yin-yang, a to dlatego, że .... uczęszczałam swego czasu na akupunkturę. Dlaczego o tym piszę? Otóż owa akupunkturzystka, która jest zarazem dyplomowanym lekarzem zarówno zachodniej, jak i wschodniej medycyny za każdym razem zwracała uwagę na złożoność filozofii yin-yang.

Pozornie jest to filozofia opierająca się na zasadzie przeciwieństw. Coś powinno być w swej naturze albo yin, albo yang. Jest albo zimne, albo ciepłe. Albo ciemne, albo jasne. Albo ciężkie, albo lekkie... Nie do końca. To zbytnie uproszczenie, gdyż problem jest o wiele bardziej złożony...

Wszystko polega na równowadze. Nigdy nie jest tak, że coś albo tylko yin, albo tylko yang. Zawsze jest yin-yang. Gdy yin-yang jest równoważne, wtedy jest idealnie. Ale zazwyczaj bywa tak, że mamy albo przewagę yin, albo przewagę yang. I wtedy należy dążyć do równoważenia sił yin i yang.

I to jest cała filozofia, która rozprzestrzenia się na wszystkie obszary. Filozoficzne, duchowe, cielesne.

Jak sama nazwa publikacji wskazuje "Podręcznik yin-yang" prosto i bez zawiłości objaśnia podstawy chińskiej myśli i praktyk: od daoizmu i feng shui, przez tradycyjną medycynę, po sztuki walki.

Nie przez przypadek padło słowo "praktyk", bo yin-yang należy praktykować w swoim życiu każdego dnia. Albo inaczej... filozofia yin-yang powinna być sposobem życia każdego człowieka, niezależnie od tego w jakiej części świata mieszka. Wyciszanie negatywnych emocji? Jak najbardziej! Życie w zgodzie z naturą? Ależ oczywiście! Zapobiegać, a nie leczyć? Któż by nie chciał!

Praktyka jest ważna, dlatego autor na końcu każdego rozdziału podpowiada, jakie ćwiczenia należy wykonać.

Ta publikacja zwróciła moją uwagę nie tylko ze względu na treść, ale też ze względu na formę. Szata graficzna nie odciąga uwagi od tego, co najistotniejsze, ale też nie jest przypadkowa. Przynajmniej dla mnie: biel, czerń i czerwień...

Na samym końcu książki znajdziemy bibliografię. Jest to ważne dla tych, którzy będą chcieli zgłębić temat yin-yang bardziej.

I jeszcze jedno. To podręcznik, który za pierwszym razem należy przeczytać od początku do końca, by później wracać do wybranych rozdziałów w zależności od potrzeby.

Dzisiaj przychodzę do Was z marcową premierą książki "Podręcznik Yin-Yang. Ilustrowane wyjaśnienie chińskiej koncepcji przeciwieństw" napisaną przez Antony Cummins i wydana przez Dom Wydawniczy Rebis, od którego dostałem książkę do recenzji.

Yin-Yang zna chyba każdy - filozoficzna koncepcja przeciwieństw w Chinach. Ale nikt nie zdaje sobie sprawy jak złożone jest to zjawisko. Podręcznik świetnie przedstawia zarówno historię, jak i podejście do życia według zwolenników tej koncepcji.

Pan Antony przedstawił w skrócie najważniejsze informacje. Mogłoby to być nudne ale bogate ilustracje, kolory, wykresy, tabele sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Czy była to rewolucja w moim życiu? Raczej nie.

Była to przygoda, nowe doświadczenie podane w zjadliwy i satysfakcjonujący sposób. Forma podręcznika zdecydowanie się tutaj sprawdziła - więc książka na pewno będzie leżała na wierzchu gdzie będę mógł do niej sięgnąć w każdej chwili. A w wolnej chwili myślami na pewno będę czerpać z niektórych jej aspektów i zastanawiał się nad równowagą w moim życiu!

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo zaciekawiła mnie koncepcja yin-yang, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po „Podręcznik yin-yang. Ilustrowane wyjaśnienie chińskiej koncepcji przeciwieństw”.
Antony Cummina, który jest z zawodu historykiem oraz pasjonatem i znawcą średniowiecznej Japonii, porusza w niej temat przeciwieństw, z jakimi może stykać się człowiek. Jednak to, co się dzieje nie dotyczy tylko nas, ale działa wszędzie: w przyrodzie ożywionej i nieożywionej, miko i makro świecie.
Nie jest potrzebna dogłębna wiedza, a zdrowy rozsadek i wyciąganie wniosków z obserwacji świata.
Autor bardzo się postarał i w sposób bardzo obrazowy wytłumaczył istotę chińskiego „fenomenu” przeciwieństw.
Zarówno od strony historycznej, jak i praktycznej.
Dzięki zastosowaniu w życiu nauki yin-yang, społeczeństwo może poprawić jakość swojego funkcjonowania.

„Ci, którzy przestrzegają zasad yin-yang, będą żyć pełnią życia, doznają pozytywnych doświadczeń w owocnej harmonii z niebem, światem oraz innymi ludźmi”.

Książka składa się z 3 części, podzielonych na rozdziały. Na koniec każdego z nich, mamy pracę do samodzielnego wykonania.
W sposób bardzo zrozumiały możemy pojąć, czym jest yin-yang.
Bardzo mi się podoba taka forma dotarcia z tematem do czytelnika.
Podręcznik pięknie wydany, z ładną okładką oraz ciekawą grafiką w środku.
Zawiera także bibliografię oraz indeks.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Rebis🤗🧡📕📖

Ilustrowane wyjaśnienie chińskiej koncepcji przeciwieństw

Najstarsza chińska koncepcja. Biały i czarny. Przeciwieństwa. Znana symbol. Dostrojenie do rytmu natury.
Z pewnością słyszeliście kiedyś albo widzieliscie znak yin-yanag, jednak czy wiecie co on oznacza, jakie tajemnice kryje w sobie tą chińska koncepcja?

Polega to na odpowiednim dostrojeniu się do rytmu natury, co ma nam pomóc w zachowaniu równowagi, a co za tym idzie, poprawie jakości życia.

W tej książce poznajemy dokładnie całą historię yin-yang, wskazówki jak z tym pracować, jaka postawę przyjąć, jak znajdować się we właściwym miejscu o właściwym czasie.

Jest to bardzo ciekawie przygotowana książka. Duża, twarda oprawa, pełno ikonografii wyjaśniających zagadnienia, dużo wiedzy przedstawionej w przystępny sposób. Ciekawy, dogłębnie zgłębiony temat. Polecam.

Ilustrowane wyjaśnienie chińskiej koncepcji przeciwieństw

Polega to na odpowiednim dostrojeniu się do rytmu natury, co...

• Psychologia
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Wybrane
  • Magia