Young Oracle Tarot. Wprowadzenie w mistyczny świat Tarota

Okładka książki Young Oracle Tarot. Wprowadzenie w mistyczny świat Tarota Suki Ferguson
Okładka książki Young Oracle Tarot. Wprowadzenie w mistyczny świat Tarota
Suki Ferguson Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Wydawnictwo Kobiece
2022-10-26
2022-10-26
Bartłomiej Kotarski

Pięknie wydana i zilustrowana, przystępna. Pokazuje, co najważniejsze, dostarcza bazową wiedzę i inspiruje do poszukiwań. To "tarot w pigułce", zapoznający z klasyczną talią (bo niezależnie od tego, z jaką się pracuje, warto ją znać - a nie każdy chce kupować).

Spontaniczny zakup na promocji, bo przepiękne albumowe wydanie. Już po angielskim tytule widać, że książka jest adresowana głównie do nastolatków i młodych dorosłych (nie rozumiem tego trendu na angielskie tytuły, widocznie jestem już za stara). W treści wrażenie się wzmacnia: tłumacz uparł się na rodzajowe koszmarki językowe, przykładowo „jesteś gotowy_a?”, żebyś wykorzystał_a”, „powinieneś_aś” itd. Seksistowsko stwierdzę, że po tego rodzaju publikacje sięgają głównie kobiety (w dodatku książkę wydało Wydawnictwo Kobiece) i spokojnie można by używać po prostu form żeńskich, ale widocznie tłumacz (pan) uparł się na tak koślawą pseudo-równość językową, w której końcówki żeńskie łaskawie dołącza się jako drugie.

Ogólnie pod względem treści jest to bardzo dobra pozycja dla osób całkowicie zielonych w temacie i zaryzykuję stwierdzenie, że najlepsza na start wśród polskojęzycznych publikacji. Przedstawia zarys historii tarota i symbolikę ogólną najbardziej znanej talii Rider-Waite-Smith, a następnie krótko wszystkich jej kart. Co ważne: autorka nie idzie we wróżbiarstwo, ale skupia się na psychologicznym podejściu - rozwijaniu własnej intuicji czy też duchowości oraz konfrontowaniu się z archetypami i symboliką. Podane pobieżne znaczenie kart jest dzięki temu znacznie bardziej sensowne niż wśród polskich autorów starszej daty. Bawią natomiast zarzuty odnośnie do wspomnianej talii: ograniczona wizja człowieczeństwa, ukazanie jedynie białych ludzi, symboli zaczerpniętych z konkretnych kultur oraz przestarzałych ról płciowych. Tarot jest dziełem swoich czasów i wyrasta z wielowiekowej tradycji, zaś ilustratorka talii obrzuconej tymi zarzutami – co zresztą widnieje wprost napisane na kolejnej stronie – była wojującą feministką początku XX wieku.

Niestety, mimo że wizualnie jest to książka naprawdę bardzo ładna, to efekt psują babole przepuszczone przez korektę i redakcję. Np. „Sczęście” (s. 41) czy - naprawdę żenująca - zamiana słów kluczowych przy kartach 5 i 6 buław (s. 49). Innym zarzutem, znowu pod adresem tłumacza, jest zbyt mała znajomość tematu i przetłumaczenie angielskich nazw talii, które nie funkcjonują na polskim rynku, więc potencjalnie zainteresowani ich obejrzeniem czy kupnem będą szukać na próżno. Nazwy powinny zostać oryginalnie angielskie (Wild Unknown Tarot, a nie „Tarot nieznanej dziczy”, Modern Witch Tarot, a nie „Tarot współczesnej czarownicy” itd.).

Krótka książka o tarocie z równie krótkimi interpretacjami każdej z kart. Idealna na początek jako punkt wyjściowy do dalszego zgłębiania tarota. Pięknie wydana.

Książka-album wydana przepięknie. Jest tu garść porad dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z tarotem, taka marcheweczka na kiju. Tytuł się broni, bo to faktycznie tylko wprowadzenie, dlatego nie odejmuję gwiazdek za liźnięcie tematu. Odejmuję jednak za czasami zbyt abstrakcyjne jak dla mnie opisy kart. Niemniej polecam, bo oko cieszy i to bardzo.

Bardzo ładnie wydana książka, wiedza zawarta w niej jest bardzo przystępna. Moim jedynym rozczarowaniem jest ilość przekazywanej wiedzy, aż prosi się o więcej.

Przyjemna i pięknie wydana publikacja dla zainteresowanych tematem w typie "pigułki" wiedzy.

Mamy tu pokrótce zobrazowany rys historyczny gdzie i kiedy pojawił się tarot, jak zmieniały się talię i rozwijał sposób jego użytkowania. Te mikro ciekawostki zostały zawarte na kilku pierwszych, ładnie zilustrowanych kartkach ( gdzie ilustracji jest dużo więcej niż tekstu),aby chwile potem przejść już konkretnie do ropisku kart, ich znaczeń i możliwych układów.

Pozycja dla początkujących, dobra na start jednak bardziej pod względem praktycznym, bo o samym tarocie nie dowiemy się tu zbyt wiele - czyli na plus dla tych co nie przepadają za zbyt dużą ilością historii, na minus dla fascynatów chcących dowiedzieć się czegoś więcej.

Na pewno pięknie się prezentuje ;)

Książa fajna - ma dużo grafik, które są przyjemne dla oka. Fajnie też, że poruszana jest historia tarota. Po rysie historycznym, przychodzi czas na opis kart, układów.
Książkę czyta się w 1 dzień, jednak jak dla mnie jest w niej troche za mało infrormacji na temat samych kart. Jednak dla kogoś, kto dopiero zaczyna - książka może być super wstępem do dalszego poznawania kart.

"Young Oracle Tarot" to krótka książka, lecz wydana w dużym formacie z przepiękną okładką, obłędną wklejką i klimatycznymi ilustracjami w środku 😍

Podtytuł głosi, że jest to wprowadzenie w mistyczny świat tarota i tak właśnie jest - to idealna książka dla tych, którzy nie wiedzą nic o tarocie, a chcą dowiedzieć się podstaw.

Na początku przedstawione zostały podstawowe definicje dające ogólne pojęcie, chociaż nie ze wszystkimi się zgadzam 😅

Opisano czym jest tarot, jak działa i do czego służy 😁 znajduje się tu też krótki rys historyczny, który jednak należy traktować jako drobne ciekawostki zachęcające do zgłębienia tematu.

W książce zostały omówione małe i wielkie arkana talii Ridera-White'a-Smith wraz z podstawowymi interpretacjami każdej z kart tej talii.

Na samym końcu znajdują się wskazówki jak czytać karty i opisy kilku podstawowych układów i rozdań.

Jest to tytuł, który ma zapewnić czytelnikowi podstawy i zachęcić go do eksplorowania tego tematu. Nie dowiecie się z niego wszystkiego o tarocie, ani nie zdobędziecie dzięki niemu zaawansowanej wiedzy, ale też nie taka jest rola tej książki.

"Young Oracle Tarot" ma zachęcić i rozpalić ciekawość, skłonić do pracy ze swoją intuicją i dać zajawkę do zgłębiania tej tematyki.

Z przyjemnością przeglądałam kolejne strony tej książki, która z pewnością będzie wspaniałą ozdobą mojej kolekcji 😍

Jeśli posiadacie już wiedzę na temat tarota, to raczej nie jest to tytuł dla Was, gdyż w tej książce znajduje się wprowadzenie do tej dziedziny. Natomiast jeśli poszukujecie wiedzy i nie wiecie od czego zacząć lub macie obawy czy to dla Was - w tej roli sprawdzi się idealnie 😁

Na początku przedstawione zostały podstawowe...

SUKI FERGUSON
⚜️ Young Oracle tarot ⚜️

Od zawsze ciekawiła mnie magia tarota, więc gdy nadarzyła okazja poznać ją bliżej z chęcią po sięgnęłam po książkę.
Karty tarota to dla mnie coś tajemniczego co zawsze mnie fascynowało, szukałam czego dla początkujących i znalazłam. Teraz tylko zakupić karty i do boju.
Z książki dowiedziałam się o znaczeniu każdej z kart, ich koloru, składu oraz co oznaczają Arkana Wielkie oraz Arkana Małe. Poznajemy również układy, oraz jak czytać karty dla siebie i dla kogoś.
Mam nadzieję, że uda mi się zastosować porady zawarte w książce i wyczytać dla siebie coś wartościowego.
Mimo, że książka nie jest grubasem, zawartą w niej jest wiedza i wystarczająca ilość rad, nauk i możliwości które dają nam karty.
Wydanie książki zachwyca, duży format, twarda zdobiona złotem oprawa. Ilustracja na okładce jak i w środku książki są pięknie wykonane. Świetnie uzupełniają treść zawartą w książce, a czytanie nie jest nudne, zawsze możemy wesprzeć się nimi w trakcie zagubienia.

SUKI FERGUSON
⚜️ Young Oracle tarot ⚜️

Z książki dowiedziałam się o znaczeniu każdej z kart, ich koloru,...

Kto by się spodziewał, że kiedykolwiek sięgnę po książkę związaną z Tarotem? Jeszcze parę lat temu sama pewnie ominęłabym ją szerokim łukiem. Prawdą jednak jest, że od jakiegoś czasu bardzo interesuję się psychologią, ezoteryką i duchowością. Niekoniecznie, żeby coś praktykować, ale w dużej mierze z czystej ciekawości.

Chcecie wiedzieć, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę nawet, jeśli nie macie żadnego związku z Tarotem?

„Young Oracle Tarot. Wprowadzenie w mistyczny świat Tarota” to podstawowe wiadomości na temat tej interesującej talii kart. Dzięki niej poznacie historię Tarota. Gdzie były jego początki, kiedy zaczął służyć jako wskazówki do przepowiadania przyszłości, a przede wszystkim znaczenie poszczególnych kart.

Osobiście nie wiedziałam do tej pory, że można stworzyć własną talię Tarota. Być może niektórzy pomyślą o mnie jak o ignorantce, ale do teraz nie wiedziałam też, że składa się ona z 78 kart - Wielkie Arkana i Małe Arkana. Bardzo zaciekawiło mnie również to, jak istotne jest skupienie i odczucia, jakie towarzyszą w trakcie stawiania Tarota. Ma to ogromny wpływ na odczytanie wskazówek, jakie można z niego odczytać.

Oprócz wielu ciekawostek i historii wyjątkowo zaciekawiła mnie interpretacja poszczególnych kart. Przyznam, że dużo informacji mnie zaskoczyło. Na pierwszy rzut oka pomyślałabym o zupełnie innym znaczeniu niż to przedstawione w książce. Wszystko zależy od osoby, której stawia się Tarota, od jej przeżyć, sytuacji, w jakiej się znajduje i odczuć osoby, która tego Tarota stawia. Dlatego według mnie nie powinno się traktować takiej wróżby 1 do 1, ale ewentualnie zasugerować się podpowiedziami, które podsuwają karty.

„Young Oracle Tarot. Wprowadzenie w mistyczny świat Tarota” polecam wszystkim dorosłym czytelnikom. Nie tylko tym. którzy lubią ezoteryczne, magiczne klimaty, ale także każdemu dla poszerzenia wiedzy i dla zaspokojenia ciekawości. Poza tym, jest to przepięknie wydana książka, która z pewnością ucieszyłaby każdą okładkową srokę

Chcecie wiedzieć, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę...

• Magia
  • Rozwojowe