Sprawa Josefa Fritzla

2023-02-22
2023-02-22
Adrian Napieralski
true crime na faktach Przemoc Gwałt Rodzina Kazirodztwo

🔹️Wstrząsająca historia i aż trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę.
🔹️Josef Fritzl postrzegany był jako przykładny ale surowy ojciec rodziny. Twardą ręką wychowywał dzieci podporządkowując sobie swoją żonę, Rosemarie. Pewnego dnia oboje zgłaszają zaginięcie swojej córki Elisabeth, która według ojca dołączyła do sekty religijnej.
Nikt nawet nie przypuszczał jaka okrutna tajemnica kryje się za tym kłamstwem.
🔹️Jestem przerażona tą książką. A tak naprawdę tym co się wydarzyło. Jak to możliwe, że własny ojciec więzi i wykorzystuje seksualnie swoją własną córkę przez ponad 20 lat ?!?! Jak to możliwe, że przez ponad 20 lat nikt nawet nie podejrzewa, że w piwnicy pod jego własnym domem, w którym mieszka z rodziną, przetrzymuje swoją córkę Elisabeth ,z którą ma aż siedmioro dzieci?!?!
Co trzeba mieć w głowie? Jak trzeba być zepsutym i pozbawionym serca człowiekiem? Jak wynaturzonym i psychpatycznym zboczeńcem?!
🔹️Czytając aż kipi się od emocji ale tych negatywnych w stosunku do oprawcy. Książka napisana przez znanego dziennikarza zajmującego się tematyką true crime. Dobrze zrobiony reaserch do książki. Autor starannie zebrał materiały. Dostępne są materiały ze śledztwa, przesłuchań oraz sali sądowej. Są również opinie współwięźniów na temat tego potwora. Szokujące.
🔹️Najbardziej przykre jest to, że Josef Fritzl nigdy nie wykazał skruchy ani współczucia. Według niego, nie zrobił nic złego. Opiekował się swoją "podziemną rodziną" jak ją nazywał, przynosił jedzenie, spędzał z nimi czas. Nie mieści się to w głowie.
🔹️Co może być nieco męczące przy czytaniu tej książki, to że zawiera dużą ilości powtórzeń tych samych informacji. Rozumiem jednak, że liczne artykuły, zeznania i opinie biegłych zawierają te same informacje.
🔹️Książka ukazała w ubiegłym roku ( 2023) nakładem wydawnictwa Filia @wydawnictwofilia
@filianafaktach. Dostępna jest również na @legimibooks w formie e-booka i audiobooka.

🔹️Wstrząsająca historia i aż trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę.
Nikt nawet nie przypuszczał jaka...

Mówiąc krótko, powiedziałabym, że dobry thriller/kryminał, gdybym nie wiedziała, że to jest historia prawdziwa. W głowie się nie mieści, że takie rzeczy to nie jest fikcja literacka.
Przyznam szczerze, że nie wiem co więcej można powiedzieć. Na pewno warta przeczytania jeśli chce się zderzyć z mroczną stroną ludzkiej natury.

Książka zdecydowanie mogłaby być krótsza. Zawiera dużo powtórzeń, przez co człowiek się denerwuje po razy kolejny czytając tą samą informacje. Po skończeniu książki zastanawiam się czy to naprawdę możliwe żeby nikt niczego nie zauważył... Czy może naprawdę na świecie panuje taka znieczulica?

Pamiętam, że gdy wyszło na jaw że Fritzl przez 24 lata więził swoją córkę, ta historia mocno mną wstrząsnęła. Teraz czytając obszerny reportaż na ten temat, ujawniający wątki których wcześniej nie znałam, jeszcze bardziej ta sprawa nie mieści się w głowie. Ile zła można by uniknąć gdybyśmy wykazywali się większym zainteresowaniem drugim człowiekiem. Tutaj tyle osób zawiniło... począwszy od absurdalnych błędów w systemie, po zwykłych ludzi, którzy odwracali wzrok bo tak jest wygodniej. Znieczulica jest chorobą dzisiejszego świata. Polecam, choć nie jest to łatwa lektura.

Sprawa Josefa Fritzla mrozi krew w żyłach. Moim zdaniem książka ciekawe przestawia historię tego człowieka (o ile można go tak w ogóle nazwać) i trzyma w napięciu. Irytujące są jednak liczne powtórzenia. Polecam fanom true crime

Historia o ojcu, który zgotował córce piekło.
Czytając ta książkę, człowiek nie jest w stanie sobie wyobrazić przez co musiała przejść Elisabeth. Molestowanie w wieku 11 lat, później liczne brutalne gwałty, niewolnictwo, a także śmierć własnego dziecka.
Książka bardzo ciężka, dla osób o naprawdę mocnych nerwach.

Historia o ojcu, który zgotował córce piekło.
Książka bardzo ciężka, dla osób o naprawdę mocnych nerwach.

O ile sama historia jest przerażająca, okropna i wstrząsająca, tak ksiązka niestety jest średnia.
Mnóstwo powtórzeń na przestrzeni wielu rozdziałów, kompletny brak zaciekawienia czytelnika tematem, suche fakty i dość dużo chaosu.

Hmm, w tym przypadku zdecydowanie wolałabym obejrzeć film, niż czytać tę książkę.

Dość suchy reportaż stanowiący sprawozdanie ze sprawy. I to może i dobrze.

Dość suchy reportaż stanowiący sprawozdanie ze sprawy. I to może i dobrze.

bardzo dużo powtórzeń , książka tak naprawdę mogłaby się skończyć w połowie.. istny chaos w pisaniu
sprawa bardzo ciekawa - za to książka nie porywa

sprawa bardzo ciekawa - za to książka nie porywa