Miłość w czasach wojny

Okładka książki Miłość w czasach wojny Nina Zawadzka
Okładka książki Miłość w czasach wojny
Nina Zawadzka Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2023-02-08
2023-02-08
9788381958998

Przeznaczenia i cygańskiej wróżby nie można oszukać

Przejmujące wojenne losy arystokratycznej rodziny.

Przejmujące wojenne losy arystokratycznej rodziny.

Jest to książka do której trzeba mieć trochę cierpliwości i wrażliwości. Momentami zwłaszcza na początku może się trochę mieszać kto jest kim( ja robiłam notatki) ale gdy zatoniemy w tej powieści poczujemy się bardzo blisko związani z tą historią. Emocji nie zabraknie, ale ciekawość następnych stron nie pozwoli szybko odłożyć tej książki. Na pewno zasługuje na poznanie i wasz czas.

Pierwszy raz od dawna, książka o czasach wojny mnie nie wciągnęła. Początkowo nie umiałam odnaleźć się w tym kto jest kim i czyja historię właśnie czytam, później niektóre wątki ciągnęły się zbyt długo, a ponadto zakończenie i powiązanie wszystkich historii nie było dla mnie zaskoczeniem.
Duży plus za pięknie opisane Kresy, dzięki opisom czułam jakbym tam była.

Duży plus za pięknie opisane Kresy, dzięki opisom czułam jakbym tam była.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i od razu bardzo udane. Po książkę sięgnęłam dlatego, że po pierwsze: gustuję w powieściach, których akcja dzieje się w okresie wojennym; po drugie: część akcji została osadzona w rejonie przedwojennego, polskiego Stanisławowa, a fascynuje mnie historia Kresów, dlatego chciałam poczuć klimat tamtego miejsca i tamtych czasów, a przy okazji przeczytałam niezwykle interesująca opowieść o skomplikowanych ludzkich losach, targanych namiętnościami, zakazaną miłością na tle wojennej zawieruchy i okropnych czasów dla Polski, gdy siłą wydarto nam najbardziej reprezentacyjne i ukochane przez Polaków ziemie na wschodzie Polski czyli Lwów, Wilno, Stanisławów i całe Kresy.

Przeplata nam się tutaj kilka stref czasowych, ale jest to napisane na tyle przejrzyście, że czytelnik się w tym nie gubi. Dla mnie dodatkowym atutem jest to, że część akcji odbywa się w Domu Opieki, a ja uwielbiam czytać o takich miejscach, bo wiem, że starzy ludzie mają do przekazania wiele ciekawych historii ze swojego życia, tylko jest potrzebny ktoś, kto ma czas i ochotę ich wysłuchać. A jedna z bohaterek - Zosia marzy o tym aby wydostać się z małej rodzinnej wioski o nazwie Brzezia Łąka i składa dokumenty na medycynę we Wrocławiu. Nie zostaje przyjęta na ten kierunek, ale dostaje się na pielęgniarstwo, po którego ukończeniu rozpoczyna pracę w Domu Opieki. Początkowo nie jest tym zachwycona, bo wolałaby posadę w jakimś renomowanym szpitalu przy boku wybitnych lekarzy, jednak z czasem zaczyna doceniać to zajęcie, tym bardziej, że mocno angażuje się w opowieść jednego z podopiecznych - Iwana, który wraca pamięcią do przeszłości i relacjonuje jej historię swojego życia oraz wielkiej, tragicznej miłości. Po latach Zofia cierpi na nieuleczalną, dziedziczną chorobę, której nie miało żadne z jej rodziców. Zaczynają się więc mnożyć pytania typu: po kim odziedziczyła chorobę, czy nieżyjący już rodzice byli jej biologicznymi rodzicami? Ojciec tuż przed śmiercią wspomniał coś o jakimś rodzinnym sekrecie, ale nie zdążył go jej wyjawić, a matka nie chciała podjąć tematu. Czy Zofia Buchowska rozwikła rodzinny sekret, który najwyraźniej był tematem tabu? na pewnym etapie myślałam, że udało mi się rozwikłać zagadkę związaną z losem Zofii, a jednak okazało się, że autorka skutecznie zmyliła tropy i wyprowadziła mnie w pole.

Cofamy się również do czasów wojny, gdzie w na Kresach (jeszcze polskich) w miejscowości Psary pod Stanisławowem, mieszka z rodziną hrabianka Stefania Obiecka, której przypadkowo spotkana Cyganka przepowiada dosyć tragiczne losy. Dziewczyna czuje na sobie brzemię klątwy, ale zdaje się sama brnąć w tę przepowiedzianą jej ścieżkę życia, uważając, że nieuchronność losu pcha ją w kierunku takich a nie innych wyborów. Wychodzi za mąż za generała wojska polskiego - Karola Filipowicza, którego nie kocha, ale to małżeństwo jest dobrze widziane w jej rodzinie. Mąż okazuje się dziwkarzem i okrutnikiem. Być może takie doświadczenia małżeńskie popychają wysoko urodzoną dziewczynę w ramiona pracującego w ich rodzinnym pałacu stajennego - Iwana, który w dodatku jest Ukraińcem, a w tym czasie bandy UPA zaczynają napadać na Polaków i mordować oraz rabować całe wioski. Taki związek jest więc mezaliansem ze względu na pochodzenie jak i przynależność narodową. W kraju źle się dzieje, bo Polska jest zagrożona z każdej strony: od zachodu ze strony Niemców, od wschodu ze strony Rosjan, ale najgroźniejszy jest ten wróg wewnętrzny, mieszkający na tym samym terenie czyli Ukraińcy.

Powieść zaczyna się w momencie gdy ciężko już chora Zofia dyktuje swoje wspomnienia Marice, która skrupulatnie je notuje, a poniekąd przy okazji wysłuchuje spowiedzi życia kobiety. Możemy się łatwo domyślić, że losy Zofii i Stefanii zostaną ze sobą w jakiś sposób powiązane. I akurat jest to dosyć mocno przewidywalne właściwie od samego początku, co jest trochę na minus dla książki.

Losy bohaterów opisane w sposób subtelny, wyważony, ale też bardzo dramatyczny i emocjonalny. A w tle przecież bardzo napięta atmosfera związana z prześladowaniami Polaków, ze zbliżającą się wojną oraz przepiękne Kresy, które już niebawem zostaną przyłączone do Związku Radzieckiego. To wszystko razem plus doskonałe pióro autorki dają w sumie świetną książkę, od której nie sposób się oderwać. To dobrze, że w literaturze polskiej mamy kilka autorek, które potrafią pisać tak dobre powieści z wojennym tłem historycznym, a tutaj jeszcze dodatkowo Stanisławów, o którym ostatnio sporo czytałam, bo stamtąd pochodzi moja babcia. Z pewnością sięgnę po kolejne książki tej autorki, gdyż odpowiada mi jej sposób opowiadania historii, jej wrażliwość i wyczucie tematu.

Baaardzo klimatyczna książka. Polecam :)

Baaardzo klimatyczna książka. Polecam :)

Przeczytałam ostatnio "Cena wolności" i oczarowana postawiłam na kolejną, chyba najbardziej znaną książkę autorki.
Historia jest ciekawa, niestety napisana w nieciekawy sposób. Pierwsze 300 stron można było zawrzeć w conajmniej połowie mniej. Opisy, opisy jeszcze raz opisy. Przy końcówce zaczyna się coś dziać ale nadal są same opisy. Mam wrażenie, jakby autorka za wszelką cenę chciała napisać długą powieść budując napięcie. Jednak wyszło średnio. Napięcie się nie pojawiło przez całą książkę. Opisu czasu wojny jest tam może z 30 stron łącznie, do tego dorzucona powódź z 1997. Końcówka napisana jakoś po łepkach a szkoda bo ta końcówka to powinna być właśnie esencja książki. Zakończenie wogóle do kitu - tak o wozi sobie pierścionki ze sobą? I są one warte akurat 3 miliony? Podsumowując- historia ciekawa, ale napisana w sposób baaaardzo średni. Jestem zaskocozna bo Cena Wolności nie pozwoliła zasnąć przed zakończeniem a tu przez te opisy czytałam z 2 tygodnie.

Właśnie przeczytałam i polecam .Niesamowita, poruszająca wyzwalająca tyle emocji , zmuszająca do refleksji , zapadająca w sercu i pamięci .

Nietuzinkowa, niespokojna, bolesna opowieść, od pierwszych stron chwyta za serce. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Pełna kontrastów, skrajnych emocji, mądra, wnikliwa. O zakazanej miłości, o wojnie, o nienawiści na tle pochodzenia, o przeciwnościach losu.

Zofia pragnie dowiedzieć się prawdy o sobie, o swoim pochodzeniu. Aby tego dokonać z pomocą młodej kobiety odkrywa losy swojej babki. Jak wielkie tajemnice skrywa przeszłość? Czy warto do niej wracać....

Przeplatanie teraźniejszości z przeszłością i to tą dalszą jak i bliższą. Świetnie pokazane życie na końcówce lat 30 XX w. Bez nudy za to z powolnym odkrywaniem tajemnic. Kolejna piękna opowieść spod pióra autorki.

To druga książką, którą przeczytałam tej autorki. Nie zachwyciła mnie jak pierwsza, ale podoba mi się poruszanie historii z różnych stron, różnych obywateli. Jest tu dużo wątków obyczajowych, które są pomocne w wyobrażeniu sobie ogólnego zarysu tamtego świata i pozwala na wczucie się w sytuacje bohaterów i ich myśli.

• Przeczytane 2023
  • Historyczne